מכמורת

מִכְמוֹרֶת הוא מושב בעמק חפר, בסמוך לחוף הים, אשר ממוקם כתשעה קילומטר צפונית לנתניה ובסמוך לשפך נחל אלכסנדר לים התיכון. לידו קיים מפרץ ששימש בעבר נמל עתיק.

מכמורת
Michmoret
מחוז המרכז
מועצה אזורית עמק חפר
גובה ממוצע[1] ‎12 מטר
תאריך ייסוד 1945
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,370 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 0.2% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית עמק חפר
באדום - מכמורת
בירוק - מיקום בניין המועצה
http://www.michmoret.co.il
"מכמורת" - העליה למכמורת- קבוצת העובדים התחילה בהקמת הצריף הראשון.-JNF002670.jpeg
הקמת היישוב, 9 בנובמבר 1945
"מכמורת" - העליה למכמורת- צעירי כפר ויתקין תקעו עמוד ראשון באדמת מכמורת.-JNF002666.jpeg
מכמורת - צעירי כפר ויתקין תוקעים עמוד ראשון באדמת מכמורת .
כרכור 2267
בית העם ומזכירות היישוב, 4/09
ביתכנסתכרכור 2269
מבנה בית הכנסת, 4/09

היסטוריה

מכמורת נוסדה ב-1945 על ידי קבוצת חיילים משוחררי הצבא הבריטי כ"מושב עובדים לדיג וחקלאות שיתופית בע"מ". בשל עיסוק המייסדים בדיג ניתן ליישוב השם "מכמורת", שמשמעותו רשת דיג. קבוצת המייסדים מנתה 38 משפחות וגרעין זה הוא שהקים את בית הספר "מבואות ים". בנוסף לתעסוקה בדיג עסקו המתיישבים גם בגידולי שדה ופרדסנות.

במפרץ הקטן של מכמורת התקיים במאה ה-19 מסחר באבטיחים שגודלו בשרון, באזור הכפר קאקון. האבטיחים יוצאו מהנמל שנקרא "מינת אבו זבורה" (הנמל של משפחת זבורה) ללבנון ומצרים על ידי מפרשיות. לאחר מלחמת העולם הראשונה פסק המסחר.[2]

במקום שכן בעבר כפר ערבי בשם "אבו זבורה". תושבי הכפר ברחו ממנו במהלך 1948.

לגרעין המתיישבים הראשונים ("מכמורת א'") נוספו חברים חדשים לאחר מספר שנים ("מכמורת ב'"), המרכיבים מאז 1985 את מכמורת של היום. במהלך השנים בוצעו הרחבות וכיום מתגוררות ביישוב כ-300 משפחות. מרבית התושבים עובדים מחוץ למושב וחלקם בבית ספר מבואות ים הסמוך.

על רקע התמורות במגזר הכפרי, מתלבטים התושבים בנושא הרחבת המושב וניצול השטחים המשותפים. יוזמות תכנוניות רחבות היקף מוצעות מסביב ליישוב ועשויות להשפיע על החיים בו. לאור הפוטנציאל הגדול של היישוב ולאור הבעיות הקיימות החליט ועד היישוב על הזמנת תוכנית אב. הכנת התוכנית הסתיימה ותוכנית מתאר המבוססת על תוכנית האב הוגשה למוסדות התכנון, אך הוקפאה בשל חילוקי דעות בוועד היישוב בנושא היטלי השבחה.

אתרים מרכזיים ואטרקציות

  • המכללה הימית - שלוחה של מכללת רופין המתמחה בלימודי הים, המכללה מונה 300 סטודנטים המתגוררים ברחבי מכמורת ובסביבתה, קהילת הסטודנטים אחראית לחיי לילה ותרבות ענפים במקום ועורכת מסיבות חוף, מסיבות רגאיי וכן שלל אירועים במתחם חיי הלילה בקניון אם הדרך.
  • פארק השרון - שמורת הטבע הגדולה ביותר במרכז הארץ, הנמתחת בין נתניה לחדרה, בשמורה ניתן לצפות בבעלי חיים שונים כגון שועלים וציפורים
  • גשר הצבים - מוקד עלייה לרגל לצפייה בצב הרך. במקום נבנה אתר תצפית על גדת הנחל בו מתאפשרת צפייה בצבים, נוטריות ודגי שפמנון.
  • "המעגן" - מעגן קטן שנמצא בתוך כפר הנוער "מבואות ים". במעגן פועל מועדון השייט מכמורת-עמק חפר.
  • חוף מכמורת - מפרץ קטן וחוף ים מוסדר לרחצה. במי הים סלעי כורכר ענקיים שניתקו מהמצוק בחוף מכמורת, וכן "סלע מכמורת", אי זעיר שריד לרכס כורכר קדום.

דב ניר, בספר "נופי ישראל" כתב אודות חוף מכמורת והאיים הקטנטנים שלחופיו:

"אך אם הנך מעונין בשחייה במפרץ קטן וסגור, בין סלעי חוף ושוניות המכוסות אצות ושבלולי ים, קפוץ שמאלה מהדרך, אל ישוב הדייגים בשם מכמורת. זהו אחד הקטעים היפים של החוף, בו כיפים, איים קטנים ומפרצים בממדים מיקרוסקופיים כמעט מגוונים את קו החוף".[3]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ ח'רבת סמארה
  3. ^ דב ניר, נופי ישראל, הוצאת מסדה 1967.
אברהם טל (זמר)

אברהם טל (נולד ב-28 בנובמבר 1976) הוא זמר, מוזיקאי ומפיק מוזיקלי ישראלי.

איילת זורר

איילת זוּרר (נולדה ב-28 ביוני 1969) היא שחקנית ודוגמנית ישראלית, בעלת קריירה בינלאומית. זוכת פרס אופיר לשחקנית הראשית הטובה ביותר ו-2 פרסי האקדמיה לטלוויזיה.

גדי שפי

גדי שפי (17 בספטמבר 1940 – 12 באפריל 2017) היה אלוף-משנה בחיל הים הישראלי שעשה את מרבית שירותו בשייטת 13 והיה מפקדה במשך כשנתיים. עוטר בעיטור המופת על פיקודו במבצע מגבית 16 - פגיעה בספינת טילים מצרית בנמל ע'רדקה במלחמת יום הכיפורים.

גיל קופטש

גיל קופטש (נולד ב-11 בספטמבר 1969) הוא סאטיריקן, תסריטאי, מחזאי, קומיקאי ישראלי, פעיל למען לגליזצית סמים קלים ויו"ר מפלגת עלה ירוק לשעבר.

דיג

דיג הוא ציד של בעלי חיים ימיים, על פי רוב דגים, לשם מזון, ספורט או תחביב. דיג מבוצע במקומות שונים כגון נהרות, תעלות, אגמים, ימים ואוקיינוסים, ומתבצע מהחוף או מכלי שיט, על ידי אדם בודד או כפעילות משותפת של קבוצת אנשים. אדם העוסק בדיג, כתחביב או כמקצוע, מכונה דייג.

דיג בארץ ישראל

הדיג הוא ענף משני בכלכלת מדינת ישראל, אך בעבר הייתה לו משמעות גדולה יותר בחיי העם היהודי בארץ ישראל. ערך זה מתאר את אזורי הדיג הראשיים, סוגי הדגים הנלכדים בהם, שיטות הדיג ואת ההיסטוריה מנקודת המבט היהודית של הדיג בישראל.

יוסף הכט

יוסף הֶכט (25 בדצמבר 1894, תרנ"ה – 25 באפריל 1970, ט' בניסן תש"ל) היה ממייסדי ארגון "ההגנה" ויושב ראש הראשון של הארגון.

יוסף ידין

יוסף (יוסי) ידין (סוּקֶניק) (7 ביוני 1920 - 17 במאי 2001) היה שחקן תיאטרון וקולנוע ומדבב ישראלי, מבכירי השחקנים של התיאטרון הקאמרי.

חתן פרס ישראל לתיאטרון (1991), וזוכה בפרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים (1996).

כביש 9

כביש 9 הוא כביש רוחב מהיר בצפון השרון.

הכביש, שהקמתו החלה בשנת 2010, נפתח ברובו לתנועה ב-23 ביולי 2014, והוא משמש ככביש רוחב ארצי דו-מסלולי בן ארבעה נתיבים, שניים לכל כיוון. הכביש נסלל מדרום לחדרה. קטע הכביש המרכזי באורך של 9 קילומטרים בין צומת יער חדרה עם כביש 4 לצומת חביבה עם כביש 581 הוא כביש מהיר והמהירות המותרת בו היא 110 קמ"ש. קטע קצר בן 1.2 ק"מ בין צומת חביבה למחלף באקה-ג'ת עם כביש 6 אינו כביש מהיר, והוא מרומזר. בסך הכל נמתח הכביש לאורך 10.2 קילומטרים. קיימת אופציה להמשכו של הכביש מערבה מצומת יער חדרה עד כביש 2, ואורכו של קטע זה הוא כ-2 ק"מ.

לי קורזיץ

לי (לִי-אֵל) קורזיץ (נולדה ב-25 במרץ 1984) היא גולשת רוח ישראלית שזכתה בהישגים בולטים בתחרויות גלישה בינלאומיות, היא ארבע פעמים אלופת העולם בגלישת רוח (2003, 2011, 2012 ו-2013). קורזיץ היא הספורטאית הישראלית היחידה שזכתה יותר מפעם אחת באליפויות עולם.

מבואות ים

מְבוֹאוֹת יָם הוא כפר נוער הממוקם בקרבת היישוב מכמורת שבין חדרה לנתניה במישור החוף.

בכפר הנוער נלמדים מקצועות רבים על פי מגמות ובין היתר, חקלאות ימית, חובלים, מערכות ימיות (מדעים הים וימאות), מכטרוניקה וחשמל ומקצועות ימיים אחרים, וזאת בנוסף למקצועות הומניים ולמגמות טכנולוגיות ואומנותיות.

מגדלור מכמורת

מגדלור מכמורת (ידוע גם כמגדלור מבואות ים) הוא מגדלור פעיל הנמצא בצפון חוף מכמורת כחלק מכפר הנוער מבואות ים.

המגדלור הוקם בשנות ה-60 של המאה ה-20 במבנה בטון בעל קומה אחת על עמודים. המגדלור צבוע בצבעי כחול ולבן. גובהו של המגדל הוא כ-14 מטרים מעל פני הים, ומאפיינים אותו שני הבזקי אור מדי 15 שניות, אחד לבן ואחד אדום. האור נראה למרחק של כ-10 מייל.

מוטי קירשנבאום

מרדכי (מוטי) קירשנבאום (24 בספטמבר 1939 – 25 בספטמבר 2015) היה במאי, מפיק, איש טלוויזיה, עיתונאי ומנחה טלוויזיה ישראלי. מנכ"ל רשות השידור בשנים 1993–1997. חתן פרס ישראל לאמנות הרדיו, הטלוויזיה והקולנוע לשנת 1976.

מכמורתן

מכמורתן (אנגלית Fishing trawler) הוא כלי שיט המיועד לדיג מסחרי באמצעות רשת מכמורת. הסימון הלילי של מכמורתן הוא ירוק מעל לבן.הדייגים פורשים רשת מכמורת מהמכמורתן ולוכדים כמויות גדולות של דגים. מכמורתנים מודרניים מסוגלים ללכוד כמויות גדולות של דגים ולשמור עליהם בקירור כדי לשמור על טריותם למשך זמן.

רשת המכמורת (באנגלית Trawl) נועדה ללכוד דגי קרקעית הים (דיג דֶמֶרסאלי) המצויים רחוק מהחוף, כדוגמת מולית אדומה, בקלה ודגים שטוחים מסדרת הסוליתאים.

דיג מכמורתנים אינו שיטת דיג בררנית: רשתות המכמורת אינן ייעודיות ללכידת מינים מסוימים וכל דג שימצא באזור המכוסה על ידה יתפס בה. כך נתפסים דגים קטנים שאינם בעלי ערך מסחרי וכן דגים ובעלי חיים רבים שאינם דגי מאכל. חלק מרשתות המכמורת מצוידות בגלגלים שנעים על הקרקעית ומסבים נזק לשוניות. שיקום הדגה והסביבה הימית מפעילות מכמורתנים מוערך בעשרות שנים. בשל סיבות אלה דיג בעזרת מכמורתנים שנוי במחלוקת.

בישראל ישנם 27 מכמורתנים בעלי רישיון, מתוכם 22 פעילים.

נחל אלכסנדר

נַחַל אֲלֶכְּסַנְדֶּר (בעבר Nahr Iskanderuneh) הוא נחל הזורם מהרי השומרון ועד לים התיכון. ברובו הוא זורם בעמק חפר. שפך הנחל מצוי מצפון לנתניה בין המושבים מכמורת ובית ינאי. הנחל מנקז את אזור שכם ומרכז השומרון, וכן חלק משפלת החוף. אורך הנחל כ-32 ק"מ. חלקו התחתון של הנחל וסביבותיו הם גן לאומי מוכרז.

הנחל מקבל מים מנחל שכם, נחל תאנים, נחל אומץ, נחל בחן ונחל אביחיל. בחלקו העליון, ההררי, הנחל אכזב, מכיוון שהמבנה הסלעי גורם לחילחול רב. בנחל נמצאת אוכלוסייה חשובה של צב רך. על הנחל הוקם גשר הצבים, המושך מטיילים רבים הבאים לצפות באוכלוסיית הצבים.

סמוך לגדה הצפונית של נחל אלכסנדר, בחלקו העליון (המזרחי) מצוי האתר הארכאולוגי "שייח מושארף".

עמית ענבר

עמית ענבר (נולד ב-9 באוגוסט 1972) הוא גולש רוח ישראלי, שלוש פעמים סגן אלוף העולם (1992, 1997, 1998), פעמיים אלוף אירופה (1993 ו-1997) ופעם אחת סגן אלוף אירופה (1998). ייצג את ישראל ב-12 אליפויות עולם, בשבע אליפויות אירופה ובשתי אולימפיאדות (ברצלונה 1992 וסידני 2000) וסיים במקום שמיני ושביעי במשחקים האולימפיים בהתאמה. 4 פעמים דורג במקום ראשון בעולם.

רני אידן

רן (רני) אידן (נולד ב-1949) הוא ראש המועצה האזורית עמק חפר לשעבר.

רשת דיג

רשת דיג היא רשת המשמשת לדיג. הרשתות מיוצרות מסיבים ארוגים במבנה מרושת שמאפשר למים לצאת מהרשת מבלי לאפשר לדגים הנלכדים לצאת ביחד עמם. הדיג באמצעות רשתות מאפשר להגדיל את כמות הדגים הניצודים. בעבר השתמשו בסיבים צמחיים ליצירת רשתות ובהמשך ברשתות כותנה. בעידן המודרני משתמשים גם ברשתות עשויות מפוליאמיד כמו ניילון. כשרשת דיג אובדת בים או מושלכת אליו היא הופכת לרשת רפאים. כ-640 אלף טון רשתות רפאים נוספות לאוקיינוסים מדי שנה.

שמורת גדור

שְׁמוּרַת תֵּל גְּדוֹר היא שמורת טבע בשרון, השוכנת לאורך חוף הים התיכון, בין היישוב מכמורת, מדרום לשכונת גבעת אולגה שבחדרה מצפון. האתר כולל שמורה ימית מוכרזת בשטח של 844 דונם, ושמורה חופית בשטח כולל של 752 דונם, שמהם 105 דונמים כבר הוכרזו, והיתר נמצאים בהליכי אישור.

השמורה החופית היא בחלקה חלק מפארק השרון, והיא מתמקדת במצוק הכורכר הנמשך לאורך קו החוף. המצוק מגיע לשיאו בתל גדור המתנשא לגובה של 33 מטרים, ועל פסגתו שרידי מבנה מרובע. המצוק עשוי משכבות של אדמת חמרה וכורכר, וגדלים עליו צמחי חבצלת החוף, חורשף וקריתמון ימי. בעורפו של המצוק גדלים סירה קוצנית, קורנית ואלת המסטיק. חוף השמורה סלעי, ועל טבלאות הסלע מתפתחת אוכלוסייה של חסרי חוליות ימיים. החוף החולי משמש את צבות הים העולות אליו כדי להטיל את ביציהן, ובמקום הוקם אתר מגודר אליו מעבירים פקחי רשות הטבע והגנים קנים של צבי ים כדי להבטיח את תהליך הדגירה. מצפון לתל גדור שוכן "המפרץ הסיני" – מפרצון שזכה לשמו על שם עולים שהגיעו מאירופה לארץ ישראל בסוף שנות ה-40 של המאה ה-20 אגב עצירה למשך שנתיים בשנחאי, ואשר נהגו לנפוש במקום.

השמורה מוקפת במעקה בטיחות המונע מכלי רכב את הכניסה אליה, חל איסור על שהיית בני אדם בשטחה בשעות הלילה והדייג מוגבל למקומות שיועדו לכך בלבד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.