מי היה האיש שהיה

"מי היה האיש שהיה" הייתה חידה לחובבי היסטוריה שהתפרסמה מדי שבוע, בשנים 19712017, במדור השעשועונים של מוסף "הארץ".

החידה, בצורת כתב חידה, כללה ביוגרפיה קטנה ללא ציון שמות אנשים ומקומות אלא ברמז, שבה תומצתה לכדי שליש טור בעיתון דמותו של אדם נודע בהיסטוריה העתיקה והחדשה או יוצר בתחום התרבות. על הקוראים לזהות מי האיש. דוגמה לתחילתה של אחת החידות:

ההיסטוריון הדגול אשר כתב את הביוגרפיה שלו, אומר כי אביו - שעל שמו נקרא - היה "אחד מטובי העיר", ונחשב ליצרן נשק, שכן הייתה לו סדנה גדולה ועובדים רבים. על אמו מסופר שהייתה נוכרייה, אבל ההיסטוריון מציין כי "אין בי לומר אם אלו הם דברי אמת או שמא אינם אלא דברי שקר ודיבה רעה".[1]

פתרון החידה התפרסם שבוע לאחר מכן. המדור זכה לפופולריות.

פרסום החידה השבועית החל ב-15 באפריל 1971, בחידה שתיארה את דמותו של ראספוטין. את החידה כתב, מיום היווסד המדור, מיכאל אוהד. עם פטירתו המשיך אבי כצמן בכתיבת החידה, אחריו עסק בכך אורי דרומי, ובשנים 20122017 עסק בכך עופר אדרת.

בשנת 2002 יצא לאור בהוצאת כתר הספר "מי היה האיש שהיה?" שבו לקט של 100 חידות מאת אבי כצמן.[2]

קישורים חיצוניים

דוגמאות לחידה:

הערות שוליים

  1. ^ אורי דרומימי היה האיש שהיה, באתר הארץ, 6 ביולי 2012
  2. ^ הספר "מי היה האיש שהיה?", באתר "סימניה"
אבי כצמן

אבי כצמן הוא עורך, עיתונאי ומרצה ישראלי. כצמן גדל והתחנך בחולון. היה בין מייסדי ועורכי כתב-העת "כותרת ראשית" (בעריכת נחום ברנע).

אורי דרומי

אוּרי דרומי (נולד ב-1946) הוא עיתונאי ונווט ישראלי. שימש כעורך בטאון חיל האוויר, עורך הוצאת מערכות, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, כתב ב"הארץ" ויושב ראש הוועד המנהל של תיאטרון "מיקרו".

מיכאל אוהד

מיכאל (מיכה) אוהד (20 בדצמבר 1922 – 17 ביוני 1998) היה עיתונאי ואיש אשכולות ישראלי. עורך תוכניות רדיו, מחבר ובמאי תסכיתים וכותב פורה בנושאי תרבות, אמנות ומוזיקה.

עופר אדרת

עופר אדרת (נולד ב-6 במרץ 1981) הוא עיתונאי ישראלי, כתב "הארץ" לענייני היסטוריה, כותב את מדור ההספדים "אחרי מות". בעבר כתב אדרת את החידה ההיסטורית השבועית של "מוסף הארץ", "מי היה האיש שהיה".

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.