מידה (אתר אינטרנט)

מידה הוא אתר אקטואליה ישראלי העוסק בתחומים רבים בהם כלכלה, ביטחון, חינוך, תרבות, אקדמיה, משפט, ענייני רוח ועוד. האתר הוקם ב-1 בספטמבר 2012[1] על ידי רן ברץ. הוא שואף להציג מידע ועמדות שאינם רווחים בשיח של רוב כלי התקשורת בישראל. על פי האתר, השקפת עולמו היא שמרנית ליברלית והוא תומך בחירות הפרט לצד מתן מקום לזהות הלאומית[2].

מידה
Mida logo
סוג עיתונות מקוונת
תאריך ההקמה 2012
מייסדים רן ברץ
שירותים עיקריים פובליציסטיקה
mida.org.il

תוכן

האתר מפרסם כתבות תחקיר, ראיונות ומאמרים. האתר מגדיר את עצמו כ"אתר אינטרנט חדשותי ואינטלקטואלי אשר שם לו למטרה להעמיד לרשות הציבור מידע ועמדות שאינם שכיחים בשיח הרווח באמצעי התקשורת בישראל"[3].

האתר נועד לפרסם מידע חדש על ישראל, לחשוף את הקהל לחדשות והגות מרחבי העולם, לבחון מדיניות בתחומים שונים ולעיתים להציע אלטרנטיבות, רובן מתוך נקודת מבט "ליברלית קלאסית" או "שמרנית-ליברלית" של כותבי האתר. כך למשל, מקימי האתר סבורים כי "מוסדות אזרחיים וולונטריים וספונטניים עדיפים על-פני מדינה גדולה ומשופעת תקציבים, הפוגעת בחירות האישית והכלכלית".

האתר מסקר תהליכים העוברים על המזרח התיכון ועל העולם המוסלמי, ומפרסם כתבות הבוחנות את השינויים העוברים על מדינות ערב ועל התפתחותו של האסלאם במדינות המערב[4]. האתר שם דגש מיוחד על ענייני כלכלה ורגולציה, ובוחן באופן ביקורתי ניסיונות של הממשלה להתערב בניהולו של השוק החופשי. האתר עוסק גם בענייני אקדמיה ותרבות, וכותבים בו מבקרים בדרך כלל מגמות פוסטמודרניות בתחומים אלו. בנוסף, מפרסם האתר מאמרים המנתחים מערכות ביחסים הבינלאומיים[5], וביוגרפיות של אנשי רוח[6].

האתר עוסק בין היתר בנושא מיעוטים בישראל כדוגמת הבדואים בנגב[7] ואוכלוסיית המסתננים מאפריקה[8].

בנושאי איכות הסביבה דוגל האתר בצמצום מעורבותה של הממשלה. כמה מאמרים באתר הטילו ספק בהתחממות הגלובלית או בהשלכותיה[9][10].

במרץ 2018 פרסם האתר פוסט בפייסבוק שכותרתו "מידה מציגים: 5 עובדי מדינה שצריך לפטר אתמול!", שבו נימק מדוע יש לפטר את נשיא המדינה ראובן ריבלין, מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפמ"רית לימודי האזרחות יעל גוראון, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר[11].

כותבים

העורך הראשי הוא אמיר לוי[12]. בעבר ערכו את האתר זיו מאור[13], עקיבא ביגמן ואמנון לורד (עברו לכתוב בישראל היום). עם הכותבים באתר נמנים ארז תדמור, אראל סג"ל, משה איפרגן (בעל תואר שני לפילוסופיה, מורה להגות פוליטית, חבר מרכז ליכוד ), ד"ר יגיל הנקין, ד"ר מרדכי קידר, יורם ארידור, הלל גרשוני (דוקטורנט לתלמוד באוניברסיטה העברית, עוסק בכלכלה חופשית ופוליטיקה) יוסי אחימאיר, יהודה הראל, צור ארליך, בעז לוי, גלעד צוויק, חננאל ארמן וגלית דיסטל-אטבריאן.

ניהול והחזקה

מערכת האתר שוכנת בגבעת שאול בירושלים.

האתר מופעל על ידי עמותת 'אל הפרט: חירות ואחריות אזרחית'[14]. הוא ממומן בעיקר על ידי קרן תקווה היהודית-אמריקאית. בשנים 2012–2013 מימנה הקרן את האתר בסכום של 2.5 מיליון ש"ח[15].

באפריל 2018 הודיע רן ברץ שקרן תקווה שמימנה את האתר חדלה לתמוך בו[16]. על מנת לאפשר את המשך קיומו פתח האתר בקמפיין מימון המונים, שבו גייס עד לאמצע יוני את היעד של 500 אלף ש"ח[17].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אובר רייטד: מצע המפלגה הדמוקרטית, באתר מידה, 1 בספטמבר, 2012
 2. ^ דף האודות באתר
 3. ^ אודות האתר
 4. ^ למשל, ארצות הברית של חמאס
 5. ^ למשל, אהרן רוז, רוברט קגן על כוח אמריקני וחולשה אירופאית
 6. ^ למשל, מבט חדש על הגותו של יחזקאל קויפמן
 7. ^ כתבות על הבדואים בנגב באתר
 8. ^ כתבות על המסתננים מאפריקה באתר
 9. ^ אלון מזרחי, העולם מתקרר, העולם מתחמם, העולם מתאחד, 14 בדצמבר 2013; מחדל יום כיפור של כתבי הסביבה: לא מדברים על התקררות גלובלית, 10 בספטמבר 2013
 10. ^ גבי אביטל, מדע הסביבה מתחמם, כדור הארץ לא, 13 באוקטובר 2013; הבהלה לזהב של הקוטב הצפוני, 3 ביולי 2016, טראמפ צודק: צריך להפסיק להילחם בהתחממות הגלובלית, 16 בנובמבר 2016
 11. ^ מידה מציגה: 5 עובדי מדינה שצריך לפטר, באתר פייסבוק, 8 במרץ 2018
 12. ^ עורך ראשי חדש לאתר מידה, www.facebook.com, ‏29.11.18 (בעברית)
 13. ^ גיל קלנר, ברנז'ה • עורך חדש לאתר מידה: זיו מאור -, סרוגים
 14. ^ אודות, באתר "מידה";
  אל הפרט: חירות ואחריות אזרחית - באתר גיידסטאר ישראל
 15. ^ מקורות המימון ושקיפותן של תשע עמותות המזוהות עם הימין הישראלי, תחקיר באתר שלום עכשיו, דצמבר 2015; באתר גיידסטאר
 16. ^ רן ברץ, הפעם חדשות לא טובות, באתר "טוויטר", 23 באפריל 2018
 17. ^ אתר הקמפיין
יהודה לייב גורדון

יהודה לֶיְיבּ גורדון (בר"ת: יל"ג; ביידיש: יהודה לייב גאָרדאָן; ברוסית: Лев О́сипович Гордо́н, לב אוסיפוביץ' גורדון; כ"א בכסלו תקצ"א, 7 בדצמבר 1830, וילנה – כ"ד באלול תרנ"ב, 16 בספטמבר 1892, סנקט פטרבורג) היה מגדולי המשוררים העבריים של תנועת ההשכלה היהודית ברוסיה. קריאתו "הֱיֵה אָדָם בְּצֵאתְךָ וִיהוּדִי בְּאָהֳלֶךָ" הפכה לסיסמת המשכילים בני דורו.

מידה

האם התכוונתם ל...

פלאשמורה

פלאשמורה הוא הכינוי לצאצאי ביתא ישראל שהתנצרו החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19.

בני קהילת הפלאשמורה אינם זכאים לעלות לישראל מכוח חוק השבות. בני הקהילה שהוכיחו שהם צאצאי ביתא ישראל דרך השושלת האמהית עלו לישראל מכוח החלטת ממשלה מספר 2948 משנת 2003, שאפשרה הבאתם במסגרת חוק הכניסה לישראל, ולאחר מכן עברו גיור לחומרא, בדומה לעולים מביתא ישראל. מ-29 באוקטובר 2012 ועד אוקטובר 2013 נערך מבצע כנפי יונה לסיום עליית הפלאשמורה, ובמסגרתו הועלו כחמשת אלפים נפש ממחנה הממתינים בגונדר. בנובמבר 2015 החליטה הממשלה להכניס לישראל תוך חמש שנים "יוצאי זרע ישראל" (לא בשושלת אימהית) שעזבו את כפרם והצטרפו לקהילות הממתינים עד תחילת 2010.סביב עליית הפלאשמורה לישראל מתנהלת מחלוקת ערה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.