מחנה הפליטים ג'באליה

מחנה הפליטים ג'באליהערבית: مخيّم جباليا) הוא מחנה פליטים פלסטיני הממוקם בצפון רצועת עזה כ-3 קילומטרים מצפון לעיר ג'באליה. על פי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, מנתה אוכלוסיית המחנה ב-2006, 93,455 נפש. על פי אתר אונר"א מונה האוכלוסייה במחנה 110,000 נפש.[1] שטח המחנה הוא 1.4 קילומטר רבוע, עובדה העושה אותו אחד ממקומות היישוב הצפופים ביותר בעולם.

בשלהי מלחמת העצמאות הוקם מצפון לכפר ג'באליה מחנה פליטים אליו הגיעו כ-35,000 פליטים שברחו מהערים והכפרים בשפלת יהודה. בתחילה, סיפקה להם אונר"א אוהלים ולאחר מכן הוקמו במחנה בתים מבלוקים המחופים בגגות אזבסט. גודלו הרגיל של בית משפחתי הוא כ-40 מטר רבוע והסמטאות במחנה צרות מאוד, לעיתים, ברוחב הקטן ממטר.

במשך כל שנות השלטון הישראלי היה מחנה הפליטים ג'בליה מוקד לאי שקט ולהתנגדות לשלטון הישראלי. ב-9 בדצמבר 1987 החלה במחנה הפליטים האינתיפאדה הראשונה לאחר שלווית ארבעה פועלים פלסטינים, שנהרגו כתוצאה מפגיעת משאית ישראלית ברכבם, הפכה להפגנת זעם כלפי השלטון הישראלי. משם התפשטו המהומות לשאר רצועת עזה וליהודה ושומרון. בהמשך, היה מחנה הפליטים ג'בליה מוקד פעילות של תנועת החמאס. המחנה נחשב כמעוז התנועה ורבים ממנהיגי החמאס הגיעו ממנו.

מחנה פליטים ג'באליה (מחנה פליטים)
مخيّم جباليا
DestrJabaliaHouse
טריטוריה הרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית
חבל ארץ רצועת עזה
אוכלוסייה
 ‑ במחנה הפליטים 93,455 (2006)
קואורדינטות 31°32′11″N 34°29′40″E / 31.53639°N 34.49454°E
אזור זמן UTC +2
(למפת מערב הנגב רגילה)
GazaWestNegev
 
מחנה פליטים ג'באליה
מחנה פליטים ג'באליה

כלכלה ותשתיות

עד פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000, עת ישראל הפחיתה מאוד את מעבר העובדים הפלסטיניים לשטחה, נסמכה רוב פרנסתם של תושבי המחנה על העבודה בשטחי ישראל. כמו כן, התפרנס חלק מתושביה מעבודה בחקלאות באזור צפון רצועת עזה. כיום, חלק מהתושבים עובד בחנויות מקומיות ובבתי מלאכה.

התשתיות מוסדרות בחלקן והמים למחנה מגיעים מאונר"א, מהעירייה ומבארות פרטיות. במחנה קיימים 25 בתי ספר, 18 בתי ספר יסודיים ו-7 תיכוניים. במערכת החינוך היו רשומים ב-2004/2005 29,231 תלמידים. בכל בתי הספר לומדים בשתי משמרות. במחנה קיים מרכז בריאותי המשרת את האוכלוסייה המקומית הנעזרת גם בשירותי המרכז הבריאותי של בית חאנון הנמצאת ממזרח למחנה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פרופיל מחנה הפליטים ג'באליה, באתר אונר"א (באנגלית)
אבי פלד

אבי פלד (נולד ב-1 בנובמבר 1969) הוא קצין מילואים בדרגת תת-אלוף בצה"ל. בתפקידו האחרון שימש כראש החטיבה לקשרי חוץ באגף התכנון ופיקד עליה בזמן תהליך הקמתה מחדש כחטיבה. לשעבר נספח צה"ל בהודו. קודם לכן שירת כמפקד חטיבת גולני בשנים 2008–2010.

אמיר אשל

אמיר אשל (נולד ב-4 באפריל 1959) הוא אלוף בדימוס בצה"ל. היה ראש אגף התכנון ולאחר מכן המפקד ה-17 של חיל האוויר, ממאי 2012 ועד אוגוסט 2017. שימש בין היתר כראש מטה חיל האוויר, ראש להק האוויר, מפקד בסיס תל נוף ומפקד טייסות 110 ו-201.

אשרף אל-עג'רמי

אשרף עיד אל-עג'רמי (בערבית: أشرف العجرمي; נולד ב-1961) הוא חבר פת"ח, לשעבר שר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית (2007–2009) וממובילי יוזמת ז'נבה.

ג'באליה

ג'באליה (בערבית: جباليا, תעתיק מדויק: ג'באליא) היא עיר בצפון רצועת עזה, מצפון לעיר עזה. במקורה הייתה עיירה קטנה שתושביה באו מהרי חברון ומכאן שמה ("ההרריים" בעברית), שלידה הוקם מחנה הפליטים ג'באליה לפליטים פלסטיניים ממלחמת העצמאות ב-1948. ב-2006 מנתה אוכלוסיית העיר 82,877 נפש.

למעשה, קיים רצף של שטח בנוי בין העיירה בית להיה הנמצאת בצפון רצועת עזה ובין העיר עזה. מדרום לבית להיה נמצא מחנה הפליטים ג'באליה. מדרום לו העיירה ג'באליה ועוד דרומה העיירה נזלה הסמוכה לעזה.

ג'באליה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

גן אור

גן אור הייתה התנחלות ומושב עובדים דתי במרכז גוש קטיף אשר השתייכה למועצה אזורית חוף עזה.

דרך ארוכה קצרה

דרך ארוכה קצרה הוא ספרו של משה (בוגי) יעלון שראה אור בשנת 2008. בספר מספר יעלון על חייו ושירותו הצבאי, ונותן את פרשנותו לאירועים שהשפיעו על ישראל בחמש עשרה השנים שקדמו לכתיבת הספר, במהלכן היה ראש אמ"ן, סגן הרמטכ"ל ורמטכ"ל. הוא מנתח את הגורמים החיצוניים והפנימיים שהשפיעו על קבלת ההחלטות המכריעות שהיה שותף להן, תוך מתיחת ביקורת על אישים ותהליכי קבלת החלטות. יעלון מציג את פתרונו עבור הסכסוך הפלסטיני, ומזהיר מפני התפתחויות ותהליכים המאיימים לדעתו על המפעל הציוני, בראשם השחיתות, הנסמכת על קשר פסול בין הון, שלטון ואמצעי תקשורת חסרי מצפון מוסרי.

באוגוסט 2018 יצאה לאור מהדורה מעודכנת ומורחבת של הספר, ובה פרקים העוסקים באירועי עשר השנים שחלפו מאז צאת המהדורה הראשונה.

יחידת חרמ"ש

יחידת חרמ"ש (חיל רגלים ממוכן ומשוריין) או יחידת "ברדלס" היה שמה של יחידת חי"ר מובחרת שפעלה בשטחי יהודה שומרון ועזה, והייתה תחת פיקוד המרכז ודרום בצה"ל.

היחידה עסקה במגוון פעילות מבצעית כולל ביטחון שוטף, מעצר מבוקשים, סיכול הפגנות ופעולות טרור בלב שטחים עוינים ופעילות מסוערבת.

עם פירוק היחידה שימשו חייליה כבסיס להקמת גדודי חרוב ושמשון. בשנת 2016 עם הפיכתו של גדוד חרוב לסיירת חרוב החדשה, כאות הנצחה נקראו שמות הפלגות על שם הפלוגות הראשונות אשוח, אשחר ואלון. כומתת היחידה הייתה שחורה עם סמל חי"ר.

סיכול ממוקד

סיכול ממוקד הוא תחדיש שטבעו ממשלת ישראל וצה"ל במהלך האינתיפדה השנייה לתיאור פעולה צבאית של צה"ל המכוונת להתנקשות בפעילי טרור פלסטינים. ישראל רואה בפעילות הסיכול הממוקד, המופנית נגד פעילי טרור, תוך השתדלות שלא לפגוע באזרחים שאינם עוסקים בטרור, בגדר הגנה עצמית המותרת על פי כללי החוק והמוסר.

עם תחילת השימוש במונח נטען על ידי ישראל כי בכל המקרים מדובר בפעולה כנגד "פצצה מתקתקת", המסכלת באופן ברור ומיידי פעולות טרור ספציפיות. בהמשך הורחב השימוש במושג, והוא מתאר כל התנקשות בפעיל המעורב בטרור, בין אם הוא פעיל טרור בעצמו, או מנהיג בארגון שעוסק בטרור. מושג ספציפי זה בא כתחליף למושג הכללי יותר "חיסול", ששימש קודם לכן גם לתיאור פעילות מסוג זה שנעשתה קודם לכן, כדוגמת ההתנקשות ביחיא עיאש או באבו ג'יהאד. בעיתונות האמריקנית מכונה פעולה כזו targeted killing ("הריגה מוכוונת"). בעיתונות הערבית מכונה פעולה כזו "התנקשות" (اغتيالات).

עז א-דין אבו אל-עייש

עז א-דין אבו אל-עייש (בערבית: عز الدين ابو العيش) הוא רופא פלסטיני שבמהלך מבצע עופרת יצוקה נהרגו שלוש מבנותיו ונפצעה בת נוספת עקב פגיעת שני פגזי טנקים של צה"ל בביתו בג'בליה. האירוע קיבל תהודה רבה כאשר מיד לאחר מכן זעק האב לעזרה בטלפון בשידור חי בערוץ 10.

עזה

העיר עַזָּה (בערבית: غزة, תעתיק מדויק: עַ'זַּה, תעתיק חופשי: רזה, גזה; לעיתים גם נקראת העיר עזה, כדי להבחין בינה לבין רצועת עזה) היא בירתה של רצועת עזה והעיר הגדולה ברשות הפלסטינית, עם אוכלוסייה של 448,426 נפש (2015). נמצאת בשליטת החמאס.

השם "עזה" מופיע בתנ"ך 22 פעמים ומקורו כנראה בשפה הכנענית.

במהלך מלחמת העולם הראשונה נכבשה עזה בידי הכוחות הבריטיים, והפכה לחלק מהמנדט הבריטי של ארץ ישראל. כתוצאה ממלחמת העצמאות עברה עזה לשלטון מצרים. במלחמת ששת הימים נכבשה העיר על ידי ישראל, אך בשנת 1994, הועברה העיר לידי הרשות הפלסטינית. בעקבות בחירות 2006, פרץ סכסוך בין הפת"ח לבין החמאס, שהוביל להשתלטות החמאס בכוח על העיר ולקרע פוליטי בין רצועת עזה לרשות הפלסטינית.

מאז תפיסת השלטון על ידי החמאס, מעבר סחורות, כמו גם מעבר בני אדם, נמצאים תחת פיקוח ומגבלות של ישראל ומצרים. המטרה המוצהרת של ישראל היא מניעת מעבר חומרים אשר יכולים לשמש לייצור אמצעי לחימה.

פיגוע האוטובוס באזור

פיגוע האוטובוס באזור הוא פיגוע דריסה שבוצע ב-14 בפברואר 2001, על ידי מחבל פלסטיני תושב שכונת שיח' רדואן שבעזה, אשר הסיט את האוטובוס בו נהג, ממסלול נסיעתו אל מול נוסעים רבים, שעמדו בתחנת אוטובוס, בצומת טמפו שליד אזור, ודרס אותם. כתוצאה מהפיגוע נהרגו 8 ישראלים (7 חיילים וחיילות ואזרחית אחת) ועשרים ואחד בני אדם נפצעו.

צפון עזה (נפה)

נפת צפון עזה (בערבית: محافظة رفح) היא אחת מנפות הרשות הפלסטינית. הנפה ממוקמת ברצועת עזה, בגבול שלה עם ישראל.

על פי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה נכון לשנת 2007, בנפה חיו כ-270,246 נפשות שחיו בכ-40,262 משקי בית. האוכלוסייה התרכזה ב-3 עיריות, 2 תת-נפות כפריות, ומחנה פליטים אחד.לנפה חמישה מושבים במועצה המחוקקת הפלסטינית, וב-2006 החמאס זכה בכל המושבים.

שכונת הארגזים

שכונת הארגזים היא שכונה בדרום-מזרח תל אביב. שטחה 0.13 ק"מ ריבועים, והיא גובלת בדרך לח"י ובית יעקב בצפון, בלבנה במזרח, בפארק מנחם בגין ונחל איילון בדרום ובשכונת עזרא במערב.

שלום שרעבי (איש השב"כ)

שלום שרעבי (נולד ב-1953) הוא איש שירות הביטחון הכללי לשעבר שכיהן כראש האגף לענייני ישראל וזרים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.