מחלף קפלן

מחלף קפלן (המכונה גם צומת עזריאלי על שם המגדלים הסמוכים) הוא מחלף בתל אביב הנמצא בצומת הרחובות קפלן, גבעת התחמושת (המשכה של דרך השלום) ודרך בגין. לפי נתוני משרד התחבורה עוברים בממוצע במחלף יותר מ-100 אלף כלי רכב ביום. בצמוד אליו נמצאים מספר אתרים בהם עובדים עשרות אלפי אנשים (הקריה, מגדלי משרדים בשרונה ובאזור) והוא מהווה דרך ראשית וכניסה ויציאה לתל אביב. דרכו ניתן להתחבר לנתיבי איילון דרך מחלף השלום אשר צמוד לו. המחלף נקרא על שם שר האוצר לשעבר אליעזר קפלן (שעל שמו גם הרחוב הצמוד).

Kaplan interchange 2
מחלף קפלן ובניין קריית הממשלה בתל אביב, ינואר 2019

מבנה המחלף

ב-31 במרץ 2003 הסתיים שדרוג המחלף מהצומת שהיה קיים באזור[1]. עלות הפרויקט הייתה למעלה מ-90 מיליון שקלים[2]. במסגרת השדרוג נבנה שיקוע לדרך בגין ומעליו גשר אשר מחבר את הרחובות גבעת התחמושת וקפלן. התנועה במחלף אפשרית לכל הכיוונים דרך הצומת, כאשר תנועה מצפון לדרום על דרך בגין מתבצעת ללא רמזורים. בשנים האחרונות מבצעת נת"ע עבודות בנייה נרחבות באזור המחלף לטובת הקמת שתי תחנות עבור הקו האדום של הרכבת הקלה: תחנת שאול המלך ותחנת יהודית. בסמוך למחלף עוברת כמות גדולה של קווי אוטובוס, במספר רב של תחנות אוטובוס שמפוזרות לצידו.

הפגנות במחלף

במהלך העשור השני של המאה ה-21 הפך המחלף, יחד עם מחלף השלום הסמוך, למקום פופולרי עבור הפגנות רבות. המפגינים מגיעים למחלף וחוסמים את הכביש, לעיתים לשעות ארוכות, וזאת במטרה למשוך סיקור תקשורתי עבור ההפגנות. מרבית ההפגנות הללו מתקיימות ללא אישור של המשטרה והן מפריעות לסדר הציבורי ולעוברים במקום. בין הקבוצות שקיימו הפגנות במחלף: תושבי עוטף עזה (במחאה על ההסלמה במצב הביטחוני)[3], עובדים סוציאליים (במחאה על שכרם)[4], קהילת הלהט"ב (במחאה על תיקון לחוק הפונדקאות שנחקק בשנת 2018)[5], הפגנות יוצאי אתיופיה, הפגנת האפודים הצהובים (במחאה על יוקר המחיה)[6] ועוד.

הערות שוליים

  1. ^ צח שפיצן, פותחים את מחלף קפלן, באתר ynet, 30 במרץ 2003
  2. ^ בשורה לנהגים בתל אביב: מחלף קפלן ייפתח ב-31 במרץ, באתר וואלה! NEWS‏, 12 בינואר 2003
  3. ^ איתי שיקמן, תושבי עוטף עזה חסמו את צומת עזריאלי בתל אביב, באתר ynet, 15 בנובמבר 2018
  4. ^ אמיר אלון, מחאת העובדים הסוציאליים: צומת עזריאלי בת"א נחסם, באתר ynet, 13 בדצמבר 2018
  5. ^ אמיר אלון, איתי בלומנטל, רועי רובינשטיין, ענבר טויזר, אחיה ראב"ד, אילנה קוריאל, איתמר אייכנר, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש, חסימה באיילון, הפגנות בכל הארץ: מחאת הלהט"ב יצאה לדרך, באתר ynet, 22 ביולי 2018
  6. ^ רפאלה גויכמן, מחאת "האפודים הצהובים": רק מאות הגיעו להפגין בת"א, צומת עזריאלי נחסם, באתר TheMarker‏, 22 בדצמבר 2018
שדרות שאול המלך ורחוב קפלן
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
תחנת שאול המלךשכונת מונטיפיורינתיבי איילוןתחנת הרכבת תל אביב השלוםגשר עזריאלידרך בגיןרחוב דובנוברחוב אבן גבירולקריית מאירמכון תל אביב לחזנותהתיאטרון הקאמריהמשכן לאמנויות הבמהספריית בית אריאלהמוזיאון תל אביב לאמנותהיכל המשפטרחוב ויצמןבית החולים איכילובבית שלום עליכםבית אסיהבית אמריקהמגדל אמות השקעותבית הדר דפנהשדרות שאול המלךבית העיתונאים על שם סוקולובמגדל הקריהבית אמות משפטלונדון מיניסטורסגינת דובנובבית אירופהבית ציוני אמריקהמגדל דניאל פרישמגדל מרגניתמגדלי עזריאלימגדל המטכ"להקריהשרונהרחוב קפלןבית הסופרמגדל המוזיאוןShaul HaMelech Blvd map.png

1 לונדון מיניסטורס, 2 בית אמות משפט, 3 מגדל מרגנית, 4. מגדל המטכ"ל, 5. תחנת הרכבת תל אביב השלום,
6. גשר עזריאלי, 7. מגדל הקריה, 8. המשכן לאמנויות הבמה, 9. ספריית בית אריאלה, 10. מוזיאון תל אביב לאמנות,
11. היכל המשפט, 12. מגדל המוזיאון, 13. בית אסיה, 14. מגדל אמות השקעות, 15. בית אמריקה,
16. בית אירופה, 17. בית הדר דפנה, 18. בית ציוני אמריקה, 19. מכון תל אביב לחזנות,
20. בית העיתונאים על שם סוקולוב, 21. בית הסופר, 22. מגדל דניאל פריש, 23. בית שלום עליכם,
24. התיאטרון הקאמרי, 25. תחנת שאול המלך.

הקודם:
מחלף לה גוארדיה
מחלפים בכביש 2 הבא:
גשר הירקון
דרך בגין (תל אביב)

דרך מנחם בגין, שנקראה עד לשנת 2001 דרך פתח-תקווה, היא דרך ראשית בעיר תל אביב על שם ראש ממשלת ישראל מנחם בגין. הדרך מהווה רחוב ראשי וגם ציר תנועה חשוב, בעיקר לתחבורה ציבורית.

דרך בגין היא החלק התל אביבי, של דרך היסטורית המחברת את יפו ופתח תקווה, דרך שהתפתחה כחלק מדרך יפו-שכם ההיסטורית. הדרך מתחילה במרכז פתח-תקווה ונמשכת לאורך ציר ז'בוטינסקי לבני ברק ורמת גן. בתל אביב הדרך נודעה בשמה המנדטורי "דרך הביטחון" על שם המבנים ששרתו את כוחות הביטחון המנדטוריים ונבנו לאורכה, מאוחר יותר כדרך פתח תקווה וכיום דרך בגין וממשיכה כדרך יפו-תל אביב, רחוב אילת ורחוב רזיאל עד לכיכר השעון ביפו. לאחר כיכר השעון, רחוב רזיאל ממשיך דרומה ומאות מטרים ספורים לאחר מכן ממשיך כרחוב יפת, שממשיך לאחר מכן בבת ים כרחובות בלפור והרצל.

תוואי הרחוב ואתרים חשובים לאורכו (מצפון לדרום):

גשר דוד שיפמן, הגשר הדרומי של מחלף ארלוזורוב התוחם מצפון את דרך בגין ומפגש דרך נמיר עם שדרות שאול המלך

בית ידיעות אחרונות

הקריה ומגדל המטכ"ל

מתחם חסן ערפה

שכונת הרכבת

שכונת מונטיפיורי

מחלף קפלן (צומת רחוב קפלן) בסמוך למגדלי עזריאלי

מכללת מקס פיין

מגדל הקריה

גבול בין דרום הקריה (בעבר המושבה שרונה) ממערב ושכונת מונטיפיורי במזרח

מתחם השוק הסיטונאי בתל אביב

בית מעריב (בפינת רחוב קרליבך) וגשר מעריב (נהרס בשנת 2015)

מערכת "במחנה"

בית רקנאטי

מגדל רובינשטיין

מגדל סונול

מפגש עם רחוב הרכבת בסמוך לבית הדר ומגדל לוינשטיין

עובר ליד התחנה המרכזית הישנה של תל אביב (שבשדרות הר-ציון)

בניין חברת החשמלדרך בגין נתחמת בדרומה בכיכר המושבות, במפגש הדרך עם תחילת רחוב אלנבי. המשכה לכיוון מערב מוגדר כ"דרך יפו". קטע מהדרך חופף את ציר כביש 2 בתל אביב, בין קטע רחוב המסגר לקטע דרך נמיר.

לאורך חלק גדול מתוואי מטרופוליני ועירוני זה מתוכנן גם הקו האדום - ראשון הקווים של המערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב הצפוי להחנך בשנת 2021.

כביש 2

כביש 2 הוא כביש בינעירוני במישור החוף המחבר בין תל אביב-יפו בדרום לחיפה בצפון. הכביש ידוע גם בשם "כביש החוף" ולעיתים בשם "כביש חיפה-תל אביב החדש". תוואי הכביש עובר בין רכס הכורכר המערבי למרכזי, שבנוסף לרכס המזרחי מרכיבים את מישור החוף.

רון חולדאי

רון חולדאי (נולד ב-26 באוגוסט 1944) הוא ראש עיריית תל אביב-יפו מטעם מפלגת העבודה מאז שנת 1998. קודם לכן שירת כטייס קרב וכמפקד בחיל האוויר הישראלי. לאחר סיום שירותו בצה"ל בדרגת תת-אלוף פנה לעסקים, ובהמשך שימש כמנהל הגימנסיה העברית "הרצליה".

תחבורה בתל אביב

התחבורה בתל אביב-יפו היא ממערכות התחבורה העמוסות והמסובכות בישראל בשל אופיה המטרופוליני של העיר. מדי יום נכנסים לעיר מאות אלפי יוממים, והעיר סובלת מעומסי תנועה כבדים וממחסור במקומות חניה. בעיות התחבורה מעצימות את מפגעי הרעש וזיהום האוויר, מכבידות על התושבים ועל בעלי העסקים, ומהוות נושא מרכזי בשיח הציבורי.

בהיעדר מערכת הסעת המונים פעילה, מבוססת התחבורה בתל אביב על הרכב הפרטי, על אוטובוסים, שברוב הרחובות חולקים את אותם נתיבים עם הרכב הפרטי, ועל אופניים.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.