מוצב כרכום

מוצב כרכום היה מוצב של צה"ל בגזרה המערבית ברצועת הביטחון בלבנון, מול המושב זרעית שעל גבול הלבנון, אשר שכן על ג'בל בלאט. עקב מיקומו הגבוה המוצב שלט על רוב הגזרה הצפונית של ישראל וניתן היה לראות בימים בהירים ממנו את רכס הכרמל ואת בניין אוניברסיטת חיפה בעין בלתי מזוינת.

מוצב כרכום
חלק מרצועת הביטחון
Carcom IDF military post in south Lebanon 1998
מוצב כרכום ברצועת הביטחון (1998)
מידע על המבנה
סוג מוצב צה"ל
מיקום ג'בל בלאט
נהרס 24 במאי 2000
מצב הרוס
גובה 754
קרבות הלחימה בדרום לבנון (1985–2000)
קואורדינטות 33°6′52.85″N 35°17′25.69″E / 33.1146806°N 35.2904694°E

היסטוריה

המוצב שכן דרומית לכפר צלחאני, מזרחית לכפר מרווחין ומוצב צד"ל שיחין ומערבית למוצבי צד"ל קוזה, ג'בל מחמיד ורשף. ליד המוצב היה ממוקם מוצב יוניפי"ל שנקרא או"ם בלאט. בשטח המוצב היו שרידים של כנסייה מן התקופה הביזנטית.

המוצב נועד לשמש בתחילה כנקודת תצפית לכיוון צפון על אזור הביטחון ולאחר מכן על הגזרה המערבית של רצועת הביטחון לכיוון שקיף הצלחני והכפרים עייתא א-שעב, קאוזה ואחרים. באזור זה לא היו מוצבי צה"ל ועל כן המוצב היה אמור לסייע למוצבי צד"ל באזור במידה ומוצבי הגדר הצה"ליים לא היו מסוגלים לספק את הסיוע. המוצב שימש בין היתר כתצפית לעבר המושבים צמודי הגדר כמו זרעית, שלומי, ושתולה. המוצב היה ידוע כמוצב שספג יותר פצצות מרגמה מכל מוצב אחר באזור הביטחון.

המוצב היה מוצב פלוגתי ועקב קרבתו לגבול איישה אותו לרוב מחלקה מאחת מחטיבות חיל הרגלים, שהייתה שייכת בדרך כלל לפלוגת המסלול של הגדוד ולא פלוגה ותיקה. בנוסף היו במוצב צוותי שריון, תותחנים, קשר ומודיעין. עם זאת, לקראת סוף שנות ה-90 איישו את המוצב גם פלוגות ותיקות. במוצב היה ממוקם בקביעות צוות שהפעיל מכ"ם "קשת", מכ"ם קרקעי נייד, שנועד לעקוב אחר תנועת כוחות אויב בלילה.

במהלך השנים נהרגו מספר לוחמי צה"ל שהיו במוצב או בסביבתו. ב-25 בספטמבר 1995 (א' ראש השנה תשנ"ו) נהרגו סמל ראשון אביב מור ורב-טוראי אורי דוד מחטיבת הנח"ל מאש מרגמות שנורתה על המוצב. ב-10 באפריל 1996 (שביעי של פסח תשנ"ו) נהרג סמ"ר אורי פרידמן, גם הוא מחטיבת הנח"ל, בהפגזה כבדה על המוצב. ב-29 באוגוסט 1996 נתקל כוח שיצא מהמוצב באויב וסמ"ר אמיתי אלמדון, מפקד הכוח, נהרג. ב-6 בפברואר 2000 נהרג סמ"ר ידידיה גפן, חובש קרבי מחטיבת גבעתי לאחר שכוח שפעל ליד המוצב נתקל במטען צינור ובעת פינוי הנפגעים ספג הפגזה כבדה. על מעשיו זכה ידידיה גפן בצל"ש אלוף פיקוד הדרום[1].

מוצב כרכום היה אחד המוצבים האחרונים ברצועת הביטחון. ב-23 במאי 2000 נהדפה התקפת לוחמי חזבאללה על המוצב, בהתקפה זו נהרגו 10–12 לוחמי חזבאללה, ולמחרת, ב-24 במאי 2000 לפנות בוקר, בעקבות התמוטטות צד"ל ונסיגת צה"ל מרצועת הביטחון, ננטש המוצב ופוצץ על ידי כח ההנדסה של חטיבה 300 בפיקודו של סגן קובי יצחק.

בכניסה למושב זרעית מוצבת אנדרטה לזכר חללי מוצב כרכום.[2]

Inside Carcom IDF military post in south Lebanon security belt 1998

ה"צוללות" של מוצב כרכום ברצועת הביטחון (1998)

Carcom IDF military post in south Lebanon security belt 1998

מבט לכיוון משטח הרק"מ וישראל ממוצב כרכום ברצועת הביטחון (1998)

Karkom memorial

אנדרטת "הקריעה", לזכר חללי מוצב כרכום במושב זרעית

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תיאור ההתקלות של ידידיה גפן מתוך האתר לזכרו, באתר הגבורה
  2. ^ "הקריעה" - פסל לזכר הנופלים במוצב כרכום בלבנון, באתר "יזכור"

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.