מועצה אזורית הר חברון

המועצה האזורית הר חברון הממוקמת בדרום מערב יהודה (מחוז יהודה ושומרון) קיבלה מעמד מוניציפלי בשנת 1982. המועצה כוללת 15 התנחלויות וארבעה מצפים, בהם יישובים קהילתיים, חילוניים, דתיים, ושיתופיים-חקלאיים. ממוצע המרחקים בין כל יישובי המועצה הוא 37.8 ק"מ. למועצה 13 חברי מועצה ובראשם עומד יוחאי דמרי.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2017, מתגוררים במועצה אזורית הר חברון 8,300 תושבים (מקום 179 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎5.1%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, למועצה אזורית הר חברון דירוג של 5 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 85.2%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 8,742 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).[3]

מועצה אזורית הר חברון
סמל המועצה
דגל המועצה
Har Hevron Regional Council ap 004
בניין המועצה באזור התעשייה מיתרים
מחוז יהודה ושומרון
מעמד מוניציפלי מועצה אזורית
מספר יישובים במועצה 14
    - דירוג מועצות אזוריות לפי מס. יישובים 29
ראש המועצה יוחאי דמרי
תאריך ייסוד 1982
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 8,300 תושבים
    - דירוג אוכלוסייה 179
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 5.1% בשנה עד סוף 2017
(למפת צפון הנגב רגילה)
BeershebaNorthNegev
 
מועצה אזורית הר חברון/בניין המועצה
מועצה אזורית הר חברון
בניין המועצה
31°21′29″N 34°57′26″E / 31.357952°N 34.957179°E
מפת היישובים של מועצה אזורית הר חברון
בירוק - מיקום בניין המועצה
[הקטנת המפה]
Israel Map - Har Hebron Regional Council Zoomin
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2015[2]
5 מתוך 10
מדד ג'יני
לשנת 2016[2]
0.3953
    - דירוג מדד ג'יני 141
פרופיל מועצה אזורית הר חברון נכון לשנת 2017 באתר הלמ"ס
http://www.hrhevron.co.il
Susyabetsefer
בית הספר האזורי בסוסיא
Yeshiva Otniel Night
בניין ישיבת עתניאל המהווה מוקד מרכזי ביישוב

גאוגרפיה

גבולות שטח השיפוט של המועצה הם המועצה האזורית גוש עציון בצפון, המועצה המקומית מיתר והמועצה האזורית בני שמעון בדרום, המועצה האזורית תמר במזרח, והמועצה האזורית יואב במערב.

בסמיכות לשטח השיפוט של המועצה נמצאת הנפה הגדולה ביותר של הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, נפת חברון. שטחה של המועצה האזורית הוא שטח ההר באזור דרום יהודה, החולש על שפלת יהודה ועל מדבר יהודה. בתוך שטח-שיפוט המועצה האזורית נמצאות שתי רשויות עצמאיות: קריית ארבע וחברון. בשטח שיפוטה של המועצה עובר קו פרשת המים הארצי.

חינוך

בשטח שיפוט המועצה האזורית פועלים 24 גני ילדים ממלכתיים וממ"ד, גן חינוך מיוחד אחד, שלושה בתי ספר אזוריים: ממ"ד סוסיא (זוכה פרס חינוך ישראל לשנה"ל ה'תשס"ו) ביישוב סוסיא וממ"ד דביר ביישוב עתניאל, ותלמוד תורה אור יאיר השוכן גם הוא ביישוב סוסיא. כמו כן, רבים מילדי המועצה לומדים בבתי הספר ביישובים קריית ארבע ומיתר הסמוכים.

בתחומי המועצה נמצאות שלוש ישיבות תיכוניות:

במעלה חבר קיימת גם ישיבה קטנה לאומית.

בנוסף, פועלות בשטח המועצה ארבע ישיבות גבוהות/הסדר ומכינה קדם צבאית:

בשטח המועצה פועלות גם שלוש מדרשות לבנות:

  • "מכון ראשית" מדרשה לבנות בוגרות שירות צבאי או לאומי, נמצאת בלב מושב מעון.
  • מדרשת נגוהות, המשלבת שירות לאומי עם לימודים תורניים
  • מדרשת מעלה חבר.

ביישוב בית חגי פועל כפר נוער הנותן מענה לבעלי צרכים מיוחדים בגילאי 12-18.

שלטון מוניציפלי במועצה

המועצה האזורית הר חברון מנוהלת על ידי ראש המועצה ומליאת המועצה ולכל יישוב יש ועד מנהל. בבחירות למועצה, הנערכות אחת לחמש שנים, נבחרים ראש המועצה, המליאה, וועדי היישובים. במליאת המועצה ישנה נציגות לכל יישוב כאשר מספר הנציגים משתנה על פי כמות התושבים - כל יישוב שמספר התושבים בו עולה על 500 זכאי לשני נציגים בעוד שיישובים קטנים יותר זכאים רק לנציג אחד.

ראשי המועצה

ראו גם

לקריאה נוספת

  • דרומא - שורשים, התיישבות ומסלולי טיול בהר חברון, עורך: צביקה פלג, יצא לאור על ידי המועצה האזורית הר חברון, תשס"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 הנתונים לפי טבלת רשויות מקומיות באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  3. ^ פרופיל מועצה אזורית הר חברון באתר הלמ"ס
  4. ^ בר חי לא יתמודד לראשות מועצת הר חברון אחרי 14 שנה, יונתן אוריך, כיפה, 2013
אביגיל (יישוב)

אביגיל הוא מאחז בתחום מועצה אזורית הר חברון. ממוקם על גבעה בין סוסיא למעון, נקרא על שמה של אביגיל, אשת נבל הכרמלי שעל פי המקרא התגוררה במעון המקראית שמזוהה באתר סמוך.

המאחז הוקם בערב יום הכיפורים תשס"ב (2001) על ידי קבוצת חיילים משוחררים מצה"ל, במטרה ליצור רצף התיישבותי ולתת מענה ביטחוני לפיגועי טרור שהתרחשו באזור באותן שנים. מיד לאחר העלייה לקרקע הוצא על ידי בג"ץ צו ביניים שהקפיא את עבודות הפיתוח עד לבירור מעמד הקרקע. הדיונים נמשכו כשנתיים וחצי, בסופם נמחקה העתירה לאחר שנקבע שההתנחלות אינה ממוקמת על קרקע פרטית.באביגיל חיות נכון לשנת 2013 כ-20 משפחות ולהן כ-30 ילדים. במקום קיימים כמה מבני קבע, בית כנסת, מקווה, גן ילדים, פעוטון וכן פועלים בו מספר עסקים עצמאיים. עד שנת 2008 פעל ביישוב דיר עזים שסיפק חלב למחלבה בסוסיא.

בשנת 2013 הוגשה עתירה נוספת לבג"ץ בטענה שבמאחז הוקמו חמישה מבנים על קרקע פרטית, כי כביש הגישה למאחז עובר על קרקע פרטית וכי המנהל האזרחי מונע או אינו דואג לגישה חופשית של בעלי קרקע בסמוך למאחז לאדמותיהם. בעקבות העתירה פונו המבנים נשואי העתירה, המדינה החלה בהליך להסדרת הכביש ובמקביל הבטיחה לעשות מאמץ לאפשר גישה של העותרים לקרקעותיהם.

אדורה

אֲדוֹרָה היא התנחלות ויישוב קהילתי בהר חברון מערבית לעיר חברון. שייכת למועצה אזורית הר חברון והוקמה בידי תנועת משקי חירות-בית"ר. היישוב שוכן מדרום לכביש חוצה יהודה, על הר המשקיף מערבה לכיוון שפלת יהודה וערי המרכז, מעל אפיקו התלול של נחל גוברין, ולמרגלותיו נמצאים עין אלפארעה וח'רבת אלפארעה, המזוהה עם פִּרְעָתוֹן הנזכרת באזור זה בספר מכבים.

התנחלות תלם שוכנת בסמוך.

אשכולות

אֶשְׁכּוֹלוֹת היא יישוב קהילתי חילוני בדרום הר חברון השייך למועצה אזורית הר חברון. היישוב ממוקם על גבעה בגובה 614 מ' מעל פני הים, כחמישה קילומטרים מזרחית מקיבוץ להב.

היישוב הוקם לראשונה ב-1982 כהיאחזות נח"ל, ואוזרח ב-1991. שם היישוב סמלי, ולקוח מהכרמים הידועים של העיר חברון. בסמוך ליישוב ממזרח מצויה חורבה ארכאולוגית בשם "ח'רבת ענב אלכביר", המזוהה עם העיר המקראית ענב.

עד 2017 התגוררו ביישוב כ-70 משפחות. בשנים 2018–2019 הוקמה שכונה חדשה ביישוב אשר הכפילה את מספר התושבים ביישוב. תושבי המקום עוסקים במקצועות חופשיים ובחקלאות (גידולי ענבים וזיתים). ביישוב קבוצת כדורגל ייצוגית ומיזם תיאטרון קהילתי. בשנת 2019 התגוררו ביישוב 140 משפחות

בית חגי

בֵּית חַגַּי (שם רשמי: חַגַּי) היא התנחלות במתכונת יישוב קהילתי בעל אופי דתי. הממוקם בדרום הר חברון על כביש 60, והוא חלק ממועצה אזורית הר חברון.

היישוב מנוהל על ידי "חגי - אגודה שיתופית חקלאית להתיישבות קהילתית".

ביישוב מבני קבע לבית כנסת מרכזי, בית כנסת ספרדי, כולל אברכים דיינות, גני ילדים, פעוטון, מרפאה, מקווה, אולם שמחות, סניף בני עקיבא ועוד.

בית יתיר

בֵּית יַתִּיר (השם הרשמי: מְצַדוֹת יְהוּדָה) הוא מושב והתנחלות בדרום הר חברון, בחבל יתיר. המושב שוכן דרומית לגדר ההפרדה, מעט מצפון לקו הירוק, והוא משתייך למועצה האזורית הר חברון. נבנה על ידי תנועת אמנה.

טנא עומרים

טנא עומרים (טֶנֶא עֳמָרִים) היא התנחלות ויישוב קהילתי בדרום הר חברון, מעט צפונית ממיתר, השייך למועצה אזורית הר חברון. אוכלוסיית היישוב כוללת חילונים ודתיים, ומונה כ-200 משפחות. כיום טנא הוא היישוב הגדול ביותר במועצה האזורית הר חברון במספר בתי האב שבו.

ישיבת סוסיא

ישיבת בני עקיבא לחינוך סביבתי סוסיא, או בקיצור ישיבת סוסיא, היא ישיבה תיכונית הדוגלת בחינוך סביבתי הממוקמת בהתנחלות סוסיא.

בראשות הישיבה עומד הרב נעם פרל, שגם הקים את הישיבה בשנת תשנ"ח (1998). ראש הישיבה משנת תשע"א (2011) עד שנת תשע"ה (2015) היה הרב אברהם ישראל. תלמידי הישיבה מונים כ-170 במספר. תוכנית הישיבה כוללת 5 ימי לימוד בשבוע, כאשר בכל יום שישי ישנו סיור לימודי - כל זאת לאורך כל ימות השנה. כמו כן בכל שנה מתקיימות שתי סדנאות שטח שכבתיות בנות שבוע, כאשר כל סדנת שטח עוסקת באזור אחר בארץ ישראל.

הישיבה דוגלת בחינוך פתוח ובאמון הדדי תוך שיתוף מלא של התלמידים במתבצע. סדר היום בישיבה מורכב כך שחציו תורני וחציו תיכוני.

הישיבה מוציאה לאור עלון חודשי הנקרא "סוסון", והוא ערוך ומסודר על ידי תלמידי הישיבה.

ישיבת רעותא

בית מדרש רְעוּתָּא הוא ישיבה ציונית דתית השוכנת במושב כרמל בדרום הר חברון, בראשות הרב נתן אופנר. לומדים בה כ-40 תלמידים ואברכים.

כרמל (מושב)

כַּרְמֶל היא התנחלות ומושב בדרום-מזרח הר חברון המשתייכת למועצה אזורית הר חברון ואידאולוגית לתנועת אמנה.

מעון (מושב)

מָעוֹן היא התנחלות דתית לאומית המורכבת מחברים במושב שיתופי ותושבים ביישוב קהילתי. היישוב ממוקם בהר חברון מדרום לחברון בספר המדבר בארץ ישראל. היישוב שייך למועצה אזורית הר חברון ומשתייך לתנועת אמנה.

מעלה חבר

מַעֲלֵה חֶבֶר (שמו הרשמי: פְּנֵי חֶבֶר) הוא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בהר חברון, השייך למועצה אזורית הר חברון.

היישוב נקרא על שם נחל חבר שראשיתו בסמוך ליישוב. הוא הוקם בשנת 1982 כהיאחזות נח"ל ואוזרח בשנת 1983. כעבור שנים ספורות המקום ננטש כמעט לגמרי.

ישיבת שבי חברון בראשות הרב בלייכר שלחה אברכים נשואים ורווקים להשתקע במקום ואלה קלטו משפחות נוספות. בשנת 2012 אוכלס שלב ד' בידי זוגות צעירים. בשנת 2017 נבנתה שכונה חדשה בשם "מצפה הנחל" הנמצאת בשלבי אכלוס.

ביישוב מספר מוסדות חינוך: ישיבה קטנה, ישיבה תיכונית, שני גני ילדים, צהרון ומעון יום של משרד התמ"ת. ביישוב שיעורי תורה לכל הגילאים. קיים בו סניף נפרד של תנועת הנוער בני עקיבא.

בסמוך ליישוב כמה אתרים ארכאולוגיים, ובהם תל זיף, חורבת אריסטובוליה וחורבת יקים. מהיישוב נשקפים נופי מדבר יהודה וים המלח.

אוכלוסיית היישוב משתייכת לזרם הדתי לאומי.

נגוהות

נְגוֹהוֹת היא התנחלות קהילתית-דתית במערב הר חברון במרחב המועצה האזורית הר חברון, המזוהה עם תנועת אמנה. היא שוכנת דרומית לתוואי נחל אדוריים, בגובה של כ-700 מ' ונשקף ממנה נוף פנורמי של השפלה וצפון הנגב, מאשדוד ועד שדרות.

נכון לשנת 2016 מתגוררות בה כ-45 משפחות.

סוסיא (יישוב)

סוּסְיָא היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בהר חברון. היישוב שייך למרחב המועצה האזורית הר חברון, ומשתייך לתנועת ההתיישבות אמנה. היישוב שהוקם ב-1983 ונקרא בהתאם לשמו של היישוב העתיק סוסיא הנמצא בסמוך. ברישומי ועדת השמות הממשלתית מאוית השם "סוסיה", אך התושבים משתמשים בשם בכתיב הארמי.

סנסנה

סַנְסַנָּה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי דתי בצפון הנגב הממוקם ברובו ממזרח לקו הירוק, אך ממערב לגדר ההפרדה, ומשתייך למועצה אזורית הר חברון.

עשבי קדם

עשבי קדם הוא מפעל לייצור מוצרי טיפוח טבעיים מתמציות צמחיות ביישוב כרמל, שבדרום הר חברון.

החברה מעסיקה 30 עובדים. מחזור המפעל הוא 1.5 מיליון דולר, כאשר רבע ממנו ליצוא לארצות הברית, לקנדה ולצרפת. המפעל הוקם בשנת 1996 על ידי מיכל אבריאל אמזלג, בעקבות מחקר רב תחומי שערך בעלה, ד"ר ניסים אמזלג, בוטנאי.

עשהאל

עשהאל הוא מאחז ויישוב קהילתי תורני בהר חברון. היישוב נמנה עם יישובי חבל יתיר ושייך למועצה האזורית הר חברון. היישוב צופה על גבולו הצפוני של יער יתיר, בגובה 680 מטר מעל פני הים וממוקם בסמוך לאזור התעשייה והמסחר מיתרים ולמפגש הצירים 60 ו־317. היישוב הוקם על אדמות מדינה על בסיס החלטת ממשלה, ומצוי בהליכי הסדרה.

היישוב קרוי על שם עשהאל בן צרויה, מגיבורי המלך דוד שהתהלך בגבעות האזור לפני כ-3000 שנה, בתקופת נדודיו טרם ימי המלוכה בחברון.

עתניאל

עָתְנִיאֵל (קראו: עותניאל) היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בדרום הר חברון, השייך למועצה אזורית הר חברון. היישוב נוסד בד' בחשוון ה'תשמ"ד (11 באוקטובר 1983), ונקרא על שם השופט עתניאל בן קנז. עתניאל יושבת בין הערים הפלסטיניות יטא ודאהרייה, ליד כביש 60 המחבר את ירושלים ובאר שבע. עתניאל מהווה מרכז אזורי בהר חברון ויש בה מוסדות חינוך רבים: ישיבת הסדר, ישיבה תיכונית ובית ספר יסודי אזורי לילדי היישוב והאזור. היישובים היהודיים הסמוכים לעתניאל הם בית חגי מצפון ושמעה ומצפה אשתמוע מדרום.

שמעה

שִׁמְעָה היא התנחלות במתכונת יישוב קהילתי חילוני בהר חברון, השייך למועצה האזורית הר חברון. היישוב ממוקם דרומית לעיר חברון, בסמוך לא-סמוע, ונקרא על שמו של שמעה, אחיו של דוד המלך. היישוב הוקם בסיוע תנועת אמנה.

תלם

תֶּלֶם היא התנחלות ויישוב קהילתי בהר חברון מערבית לחברון השייך למועצה אזורית הר חברון.

היישוב שוכן מצפון לכביש חוצה יהודה, התנחלות אדורה שוכנת בסמוך.

ההתנחלות הוקמה בשנת 1982, כהיאחזות נח"ל ואוזרחה בשנת 1983 כמושב שיתופי. כיום מתגוררות בתלם כ-90 משפחות: 20 חילוניות ו- 70 דתיות, מתוך מטרה ליצירת חיים שיתופיים. בעקבות הצטרפותו של הגרעין הדתי הוקמה במקום ישיבה גבוהה - "נתיבות דרור" על שמו של מח"ט חברון דרור וינברג, במקום לומדים כ-30 תלמידים.

לאום ודת[2]
יהודים: 99.7%ערביי ישראל|ערבים-אסלאם|מוסלמים: 0%ערביי ישראל|ערבים-נצרות|נוצרים: 0%דרוזים: 0%אחרים: 0.3%Circle frame.svg
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
אוכלוסייה לפי גילאים[2]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70
גילאי 0 - 4 16.3%
גילאי 5 - 9 15.8%
גילאי 10 - 14 11.7%
גילאי 15 - 19 10.4%
גילאי 20 - 29 15.6%
גילאי 30 - 44 18.1%
גילאי 45 - 59 8.9%
גילאי 60 - 64 1.8%
גילאי 65 ומעלה 1.3%
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
חינוך[2]
סה"כ בתי ספר 8
–  יסודיים 3
–  על-יסודיים 6
תלמידים 1,704
 –  יסודי 1,231
 –  על-יסודי 473
מספר כיתות 77
ממוצע תלמידים לכיתה 22.0
לפי הלמ"ס נכון לשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017)
דגל ישראל
מועצות אזוריות בישראל
מחוז הצפון אל-בטוףבוסתאן אל-מרג'גולןהגלבועהגליל העליוןהגליל התחתוןמבואות החרמוןמגידומטה אשרמעלה יוסף מרום הגלילמשגבעמק הירדןעמק המעיינותעמק יזרעאל
מחוז חיפה אלונהזבולוןחוף הכרמלמנשה
מחוז המרכז ברנרגדרותגזרגן רווהדרום השרוןחבל יבנהחבל מודיעיןחוף השרוןלב השרוןנחל שורקעמק חפרשדות דן
מחוז ירושלים מטה יהודה
מחוז הדרום אל קסוםאשכולבאר טוביהבני שמעוןהערבה התיכונהחבל אילותחוף אשקלוןיואבלכישמרחביםנווה מדבררמת הנגבשדות נגבשער הנגבשפירתמר
אזור יהודה והשומרון גוש עציון • הר חברון • מגילות ים המלחמטה בנימיןערבות הירדןשומרון
מחוז יהודה ושומרון
נפות נפת יהודה ושומרון חופפת את שטח המחוז
מפת מחוז יהודה ושומרון
ערים אריאלביתר עיליתמודיעין עיליתמעלה אדומים
מועצות מקומיות אורניתאלפי מנשהאלקנהאפרתבית אלבית אריה-עופריםגבעת זאבהר אדרמעלה אפריםעמנואלקרני שומרוןקדומיםקריית ארבע-היישוב היהודי בחברון
מועצות אזוריות שומרוןמגילותמטה בנימיןגוש עציון • הר חברון • בקעת הירדן

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.