מועדים בינלאומיים

מועדים בינלאומיים, המכונים גם ימים בינלאומיים וכן חגים בינלאומיים, הם מועדים בעלי חשיבות בינלאומית. מטרתם לציין את המועד ברחבי העולם, להעלות מודעות לנושא, לקדם מטרות ולגייס אנשים לפעולה. רבים מהמועדים נוסדו או הוכרו על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות, המועצה הכלכלית חברתית של האומות המאוחדות או אונסק"ו.

גופים וסוכנויות מטעם האומות המאוחדות, האחראיים לקידום הנושא, עושים זאת בשם האו"ם (UN) או אונסק"ו (UNESCO). אותן סוכנויות רשאיות לפעול מטעם האו"ם, להשתמש בסמלים שלו ולהיעזר בתשתית שלו כדי לתאם אירועים ברחבי העולם. על הסוכנות האחראית להציג דוחות המסכמים את הפעילות שהתרחשה ברחבי העולם בחסות הבינלאומית ולתת המלצות לעתיד.

רשימת מועדים בינלאומיים

ימים בתאריך קבוע

ינואר

פברואר

מרץ

אפריל

מאי

יוני

יולי

אוגוסט

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

דצמבר

ימים ללא תאריך קבוע

מאי

יולי

אוגוסט

ספטמבר

 • יום הספנות (בשבוע האחרון של ספטמבר), מוכר על ידי האו"ם

אוקטובר

 • יום בית הגידול העולמי (יום ב' הראשון של אוקטובר)
 • יום החיוך העולמי (יום ו' הראשון של אוקטובר)
 • היום הבינלאומי להקטנת אסונות טבע (יום ד' השני של אוקטובר)

נובמבר

 • יום הזיכרון העולמי לקורבנות תאונות הדרכים (יום א' השלישי של נובמבר)

חודשים

אוקטובר הוא חודש הפיצה וגם חודש המודעות לסרטן השד.

נובמבר הוא חודש הטבעונות.

שנים

עשורים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ [1](הקישור אינו פעיל, 8.3.2019)
 2. ^ יום איכות הסביבה העולמי 2016, באתר המשרד לאיכות הסביבה
  [2](הקישור אינו פעיל, 8.3.2019)
 3. ^ WHO | World Blood Donor Day 2016: Blood connects us all, WHO
 4. ^ World Day to Combat Desertification and Drought, 17 June, www.un.org (באנגלית)
 5. ^ [3](הקישור אינו פעיל, 8.3.2019)
האומות המאוחדות

האומות המאוחדות (או בראשי תיבות, האוּ"ם) הוא ארגון בינלאומי שמטרותיו המוצהרות הן להקל על שיתוף הפעולה בענייני החוק הבינלאומי, הביטחון הבינלאומי, התפתחות כלכלית, התקדמות חברתית, זכויות האדם והשגת שלום עולמי. הוא נוסד בשנת 1945 לאחר מלחמת העולם השנייה כדי להחליף את חבר הלאומים, להפסיק מלחמות בין מדינות ולספק בסיס לדיאלוג בין-מדינתי. האו"ם כולל מספר גופים המסונפים אליו, שהוקמו לצורך השגת ויישום מטרותיו.

נכון לשנת 2017 ישנן 193 מדינות חברות בארגון – כמעט כל מדינה ריבונית בעולם. האו"ם והארגונים במסגרתו מקבלים החלטות בנושאים מהותיים וניהוליים. לארגון שש זרועות עיקריות: העצרת הכללית (המקום העיקרי שבו מתאספות כל המדינות החברות), מועצת הביטחון (שבה מתקבלות החלטות בנוגע לענייני שלום וביטחון), המועצה הכלכלית חברתית (שמסייעת לקידום שיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי בנושאי כלכלה וחברה), המזכירות (שמספקת מחקרים, מידע ועניינים טכניים אחרים שהאו"ם נזקק לו בפעילותו השוטפת, ובמידה מסוימת מוציאה לפועל או מאפשרת את הוצאתן לפועל של ההחלטות הביצועיות של העצרת הכללית, מועצת הביטחון, והמועצה הכלכלית חברתית), בית הדין הבינלאומי לצדק (הרשות השופטת העיקרית), ומועצת הנאמנות (שבעבר הייתה ממונה על המנדטים שהוענקו מטעם חבר הלאומים. מאחר שכל המנדטים שהוענקו על ידי חבר הלאומים הגיעו לפרקם ומנדטים חדשים אינם מוענקים, אין מועצה זו פעילה). לצד הזרועות המרכזיות האלה, פועלות תוכניות וקרנות של האו"ם וכן סוכנויות מיוחדות. הבולטים שבהם ארגון הבריאות העולמי, תוכנית המזון העולמית, ויוניצ"ף, קרן האו"ם לילדים. ראש מערכת האו"ם, העומד בראשות ועדת ראשי הארגונים CEB, הוא המזכיר הכללי. מאז 2017, מכהן בתפקיד זה אנטוניו גוטרש מפורטוגל.

בדרך כלל המזכ"ל מכהן שתי קדנציות של חמש שנים כל אחת, והוא נבחר על ידי העצרת הכללית של האו"ם. ארגון האומות המאוחדות ממומן על ידי דמי חבר מהמדינות החברות בו, בעיקר ארצות הברית, גרמניה, ויפן, ונקבעו בו שש שפות רשמיות: ערבית, סינית, אנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית.

יום שימור שכבת האוזון

יום שימור שכבת האוזון הוא יום בינלאומי שנקבע על ידי העצרת הכללית של האו"ם ל-16 בספטמבר. ב-19 בדצמבר 1994, עצרת האו"ם הכריזה על היום, כציון לתאריך ב-1987, בו נחתם פרוטוקול מונטריאול על חומרים המדלדלים את שכבת האוזון.סגירת החור באוזון נצפתה 30 שנה אחרי שהפרוטוקול נחתם. בשל אופים של הגזים האחראים להידלדלות האוזון, השפעתם הכימית צפויה להימשך בין 50 ל-100 שנים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.