מונרך

מונרך הוא ראש המדינה במדינות בעלות משטר מונרכי. מונרך על פי רוב יורש את תפקידו, אך לעיתים נתפס תפקיד זה בהפיכה, וישנם גם מקרים בהם נבחר המונרך. המונרך שולט עד מותו, אלא אם הוא מופל ותפקיד המונרך נלקח ממנו. בדרך כלל שולט המונרך בצורת שלטון יחיד. כיום ישנן מונרכיות בהן למונרך כוח אבסולוטי (ר' מונרכיה אבסולוטית), אך ישנן גם מונרכיות בהן המונרך מוגבל במערכת חוקים וזו נקראת מונרכיה חוקתית. ישנן גם בעת המודרנית מונרכיות בהן לשליט תפקיד סמלי יותר ופחות קבלת החלטות או שליטה בפועל.

המילה "מונרך" באה מהביטוי היווני "monos archein" שמשמעותו "שליט יחיד" ושהתייחס לשליט אבסולוטי ביוון העתיקה. עם הזמן נוספו מילים כמו אוטוקרט או דיקטטור שגם הן מתארות שליט יחיד, והמילה מונרך כיום מתייחסת לרוב למערכת מסורתית של שלטון מורש.

המילה "מלך", כצורתה העברית הנפוצה של המילה מונרך, מגיעה מן השפה האכדית, שם הוא נקרא malku או־maliku. פירושה המקורי של המילה היא 'יועץ', והיא מופיעה במיתוס הבריאה הבבלי.

רוב המונרכים גדלים בתוך משפחת מלוכה בתוכה הם לומדים על חובותיהם העתידיות ומורישים את כתרם עם מותם לאחד מחברי אותה משפחה, בדרך כלל לבן הבכור. כתוצאה מכך רוב המונרכיות היציבות נשלטות במשך מאות שנים על ידי משפחת מלוכה אחת.

ישנן מעט מדינות בהן נוהגים לבחור את המונרך, כמו מלזיה, הוותיקן או האימפריה הרומית הקדושה בעבר. יש המגדירים גם את המנהיג העליון באיראן כמונרך אבסולוטי נבחר.

על אף שבאירופה של ימי הביניים לא היו נשים שליטות, אין זו תופעה מודרנית, במהלך ההיסטוריה היו מנהיגות רבות ברחבי העולם. בשושלות העתיקות ביותר הידועות לנו, כמו אלו של מצרים העתיקה, ניתן למצוא נשים פרעוניות.

מונרכים נשאו בתארים שונים במקומות ובזמנים שונים. תואר המונרך הנפוץ ביותר כיום הוא התואר מלך, והוא גם התואר ששימש בעברית בתקופת התנ"ך.

תארים מונרכיים באירופה

Queen Sofia of Greece
המלכה סופיה, ציור משנת 1915.

באירופה ישנם מספר תארים אותם יכול מונרך לשאת. לכל אחד מתארים אלו יש צורה זכרית ונקבית (חוץ מלאפיפיור). הצורות הנקביות משמשות לא רק במקרה שהמונרך היא אשה, אלא גם כדי לתאר את נשות המונרכים. אולם בעלה של מונרכית לא מקבל אוטומטית את תוארה (לדוגמה, פיליפ, דוכס אדינבורו איננו מלך הממלכה המאוחדת למרות היותו נשוי למלכה אליזבת השנייה).

התואר הנפוץ ביותר למונרך במהלך ההיסטוריה של אירופה היה נסיך או נסיכה, אולם במהלך המאה ה-19 וה-20 רוב המונרכיות הקטנות באירופה נעלמו והתמזגו לישויות ריבוניות גדולות יותר, ולכן התואר מלך או מלכה הפכו לנפוצים ביותר כיום.

תואר גברי תואר נשי שם הריבונות דוגמאות
אפיפיור אין אפיפיורות המונרך של מדינת האפיפיור ומאוחר יותר השליט הריבון של הוותיקן.
קיסר קיסרית קיסרות (אימפריה) כיום יפן, ובעבר האימפריה הרומית, האימפריה הביזנטית, האימפריה העות'מאנית, הקיסרות הרומית הקדושה, האימפריה הרוסית, האימפריה הצרפתית, האימפריה האוסטרו-הונגרית, האימפריה הברזילאית, האימפריה הגרמנית.
מלך מלכה ממלכה התואר המונרכי הנפוץ ביותר כיום: בריטניה, דנמרק, שוודיה, נורווגיה, הולנד, בלגיה ועוד. מלכת בריטניה נחשבת גם למנהיגת כל מדינות חבר העמים הבריטי.
משנה למלך (ויסרוי) ויסרין מלכות משנה שימש במושבות של אימפריות קולוניאליות בעבר: האימפריה הספרדית: פרו, ספרד החדשה, גרנדה החדשה, ריו דה לה פלטה; האימפריה הפורטוגזית: הודו, ברזיל.
נסיך נסיכה נסיכות כיום: מונקו, ליכטנשטיין, אנדורה (נסיכות בשותפות).
דוכס גדול דוכסית גדולה דוכסות גדולה הדוכסות הגדולה היחידה שקיימת כיום היא לוקסמבורג. בעבר: הדוכסות הגדולה של טוסקנה, הדוכסות הגדולה של באדן, הדוכסות הגדולה של הסן, הדוכסות הגדולה של פינלנד ועוד.
ארכידוכס ארכידוכסית ארכידוכסות תואר ייחודי לחברי משפחת הבסבורג.
דוכס דוכסית דוכסות בעבר: דוכסות נורמנדי, דוכסות בורגונדיה, דוכסות לוקסמבורג, דוכסות חלרה, דוכסות בראבנט, דוכסות הולשטיין, דוכסות שלזוויג
מרקיז מרקיזה מרקיזות
רוזן רוזנת רוזנות היה נפוץ בעיקר באימפריה הרומית הקדושה
ויקונט ויקונטית
ברון ברונית ברונות כיום לא קיימים ברונים ריבוניים.

לחלק מהתארים הללו ישנן מספר משמעויות שונות שלאו דווקא מתייחסות למונרך. לדוגמה, נסיך או דוכס יכול להיות פשוט חבר משפחת מלוכה.

בתוך האימפריה הרומית הקדושה היו עוד תארים רבים ששימשו למונרכים על אף שבדרך כלל הם היו תוארי כבוד בלבד, כמו מרקגראף, לנדגראף ועוד.

כיום באירופה קיימות 7 ממלכות, דוכסות אחת, אפיפיורות אחת ושתי נסיכויות (לא כולל את הנסיכות המשותפת באנדורה).

תארים מונרכיים באמריקה

מונרכיות היו קיימות ביבשת אמריקה הרבה לפני הגעת המתיישבים האירופאים. כשהאירופאים הגיעו הם קראו למונרכיות האלו ממלכות ולמונרכים מלכים. רבים מהמונרכים באמריקה היו למעשה נשים, אך האירופאים לא הבינו זאת. דוגמאות לתוארי מונרכים באמריקה:

המונרך הראשון בצפון אמריקה לאחר ההתיישבות האירופאית היה אוגוסטין הראשון, שהכריז על עצמו כקיסר מקסיקו בשנת 1822. בברזיל מלכו קיסרים מבית המלוכה הפורטוגלי בין השנים 1822 ל-1889. מונרכים אירופאים אלו הודחו בשל סיבות רבות, בעיקר בשל לחצים מארצות הברית הרפובליקאית.

כיום קיימות 10 מונרכיות אמריקאיות רשמיות, אולם כולן נשלטות על ידי מונרך אחד - אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת. מדינות אלו הן החברות האמריקאיות בחבר העמים הבריטי: קנדה, ג'מייקה, ברבדוס, בהאמה, בליז, גרנדה, סנט לוסיה, סנט וינסנט והגרנדינים, אנטיגואה וברבודה וסנט קיטס ונוויס.

תארים מונרכיים באפריקה

תארים מונרכיים באסיה

תארים מונרכיים במזרח התיכון

14 במרץ

14 במרץ הוא היום ה-73 בשנה (74 בשנה מעוברת), בשבוע ה11 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 292 ימים.

4 ביוני

4 ביוני הוא היום ה-155 בשנה (156 בשנה מעוברת), בשבוע ה-23 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 210 ימים.ביום זה יש החוגגים את ה-35 במאי.

אדוארד סמית-סטנלי

אדוארד סמית-סטנלי, רוזן דרבי (29 במרץ 1799 - 23 באוקטובר 1869) היה פוליטיקאי בריטי, שכיהן שלוש פעמים כראש ממשלת בריטניה, וכן היה מנהיג המפלגה השמרנית במשך התקופה הארוכה ביותר עד כה. עם זאת כהונתו כראש ממשלה בפועל הייתה קצרה יחסית, כשבמצטבר כיהן כראש ממשלה במשך 3 שנים ו-280 יום.

אוקאז

אוקאז (רוסית: указ) הוא הוראה, הצהרה או פקודה המונפקת על ידי ראש מדינה (נשיא או מונרך) במדינות הסלאביות.

איחוד הכתרים

איחוד הכתרים (באנגלית: Union of the Crowns) הוא הענותו של המלך ג'יימס השישי מלך סקוטלנד לכתר האנגלי בחודש מרץ 1603 ואיחודן ממלכות אנגליה וסקוטלנד תחת מונרך אחד. איחוד הכתרים התאפשר לאחר מותה של אליזבת הראשונה מלכת אנגליה, המלכה האחרונה לבית טיודור אשר הייתה רווקה וחשוכת ילדים, והייתה בת דודו של ג'יימס החמישי, סבו של ג'יימס השישי.

על אף היותו מקובל כיום, המונח עצמו מטעה; האיחוד עצמו היה בעיקרו איחוד אישי ושושלתי, הכתרים (הממלכות) נותרו ייחודיים ומפוצלים וזאת למרות נסיונותיו של ג'יימס ליצור כתר "אימפריאלי" חדש בשם "בריטניה הגדולה". אנגליה וסקוטלנד נותרו מדינות עצמאיות על אף העובדה כי חלקו מונרך אחד. מצב זה נותר עד חוקי האיחוד של 1707 במהלך שלטונה של המונרך האחרונה של בית סטוארט, המלכה אן.

ג'ורג' גריי (ניו זילנד)

סר ג'ורג' גריי (באנגלית: George Grey‏; 14 באפריל 1812 - 19 בספטמבר 1898) היה חייל בריטי, סופר, חוקר, מושל אוסטרליה הדרומית, מושל ניו זילנד, מושל מושבת הכף וראש הממשלה ה-11 של ניו זילנד. נחשב לאחד האנשים המשפיעים ביותר בניו זילנד במאה ה-19.

דנאית מלכותית

דנאית מלכותית (שם מדעי: Danaus plexippus) הוא מין פרפר המשתייך לסוג דנאית שבמשפחת הנימפתיים ונפוץ בעיקר בצפון אמריקה. החל מן המאה ה-19 הדנאית המלכותית נפוצה גם באוסטרליה ובניו זילנד, ואילו באירופה היא נפוצה באיים הקנריים ובאיי מדיירה, ובנדידתה עוברת אף באיים האזוריים בפורטוגל ובספרד.

מבחינה חיצונית מאופיינת הדנאית המלכותית בכנפיה הססגוניות. רוב שטחן של הכנפיים כתום ולאורכן מעין "עורקים" שחורים; גם שולי הכנפיים שחורים והם משובצים בנקודות לבנות. מוטת הכנפיים של פרט בוגר נעה בין 8.5 ל-12.5 סנטימטרים. לנקבות "עורקים" כהים יותר על גבי הכנפיים, ואילו לזכרים מעין כתם במרכזן של הכנפיים האחוריות, ממנו הם משחררים פרומונים.

צבעיה העזים של הדנאית המלכותית הם צבעי אזהרה: כיוון שהדנאית ניזונה בין השאר מצמחים רעילים ממשפחת האסקלפיים, מצטברים רעלים בגופה והללו יכולים לפגוע בטורפים שינסו לפגוע בה. מדי שנה נודדת הדנאית מרחק עצום של יותר מ-4,500 קילומטרים, מאזורים קרים בצפון אמריקה - קנדה, צפון ארצות הברית ואלסקה, ועד לאזור חמים וגבוהים במקסיקו. כל פרפר לוקח חלק בנדידה זו פעם אחת בחייו בלבד, ומת במהלכה או, לעיתים רחוקות, בסיומה.

המלוכה האוסטרלית

המלוכה האוסטרלית (באנגלית: The monarchy of Australia) היא שיטת הממשל באוסטרליה במסגרתה עומד בראש המדינה מונרך. שיטת ממשל זו מבוססת על שיטת וסטמינסטר של דמוקרטיה פרלמנטרית. מאז ה-6 בפברואר 1952 מולכת באוסטרליה המלכה אליזבת השנייה הנושאת בתואר "מלכת אוסטרליה" (Queen of Australia). יורש העצר הוא בנה הבכור של אליזבת: הנסיך צ'ארלס.

למלכה סמכויות חוקתיות רבות המבוצעות, מאחר שהיא אינה מתגוררת באוסטרליה, על ידי המושל הכללי של אוסטרליה. כיום מכהן בתפקיד זה דייוויד הארלי. המושל הכללי מייצג את המלכה במישור הפדרלי, ובכל אחת ואחת מהמדינות והטריטוריות של אוסטרליה מיוצגת המלכה על ידי מושלי המדינות הממונים ישירות על ידי המלכה (בעצת ממשלת המדינות).

בנוסף, אליזבת השנייה מכהנת כמלכת כל ממלכות חבר העמים הבריטי, ובפרט היא מלכת הממלכה המאוחדת.

המלוכה הקנדית

שיטת הממשל בקנדה היא מלוכה ועל פיה עומד בראש המדינה מונרך. בעבר ראו תושבי קנדה את המלוכה כמוסד בריטי ולא כמוסד קנדי; בתקופה זו היו מרבית תושבי קנדה אזרחי הממלכה המאוחדת וראו את עצמם ככאלה. רק לאחר שקנדה הפכה לדומיניון ומדינה עצמאית שונתה דמותו של בית המלוכה בעיני אזרחי המדינה, וכיום רבים מכירים בו כמוסד עצמאי קנדי (כפי שהוא בהתאם למשפט החוקתי הקנדי). מאז 6 בפברואר 1952 מולכת בקנדה המלכה אליזבת השנייה המכונה "מלכת קנדה" (באנגלית: "Queen of Canada" ובצרפתית: Reine du Canada). יורש העצר הוא בנה הבכור של אליזבת, הנסיך צ'ארלס.

מאחר שהמלכה אינה מתגוררת בקנדה, סמכויותיה החוקתיות מיושמות במישור הפדרלי על ידי המושל הכללי של קנדה ובמישור הפרובינציאלי על ידי המשנים למושל קנדה. החל מאוקטובר 2017 המושלת הכללית היא ז'ולי פאייט.

בנוסף, מכהנת אליזבת השנייה כמלכת כל ממלכות חבר העמים הבריטי, ובפרט היא מלכת הממלכה המאוחדת.

המלך מת, יחי המלך!

המלך מת, יחי המלך! (בעברית לעיתים: המלך מת, יחי המלך החדש!; בצרפתית: Le Roi est mort, vive le Roi!) היא הכרזה מסורתית המסמלת את מעבר השלטון בין מונרך אחד ליורשו, עם מותו של הראשון וללא אינטררגנום. חלקה הראשון של ההכרזה מתייחס למלך המת, ואילו חלקה השני – למלך היורש. מקורה של ההכרזה הוא בחוק "המת מוריש לחי" (le mort saisit le vif), שלפיו העברת המלוכה מתבצעת מיד עם מות המלך הקודם.

השימוש בהכרזה נעשה לראשונה בהכתרתו של שארל השביעי, מלך צרפת, לאחר מותו של אביו, שארל השישי, בשנת 1422. באופן מסורתי, נישאה ההכרזה על ידי הדוכס מאוזה, מבכירי האצולה הצרפתית, בעת שארון הקבורה עם עצמותיו של המלך הקודם הורד לקברו מתחת לבזיליקת סן דני.

ההכרזה תפסה את מקומה עד מהרה גם בקרב האנגלים, משום ששיקפה מסורת דומה שהייתה באנגליה, לפיה המדינה לעולם לא תהיה בלא מונרך, שקיבלה חיזוק מכך ששפתה העיקרית של האצולה האנגלית הייתה בעבר צרפתית. מקורה של מסורת זו הוא בשנת 1272, אז הלך לעולמו הנרי השלישי, מלך אנגליה, בעת שבנו, אדוארד הראשון יצא להילחם במסעי הצלב. על מנת למנוע מלחמת אזרחים בשל סדר הירושה, יצאה המועצה המלכותית בהצהרה: "כס המלוכה לעולם לא יהא ריק; המדינה לעולם לא תהא בלא מונרך". אשר על כן, אדוארד הוכרז לאלתר למלך, ומלך בהיעדרו עד אשר חזר לאנגליה בעקבות קבלת ההודעה על מות אביו. יחד עם זאת, ההכרזה איננה חלק מהטקסט הרשמי של עלייתו לשלטון של המונרך, אלא נאמרת רק מתוקף מסורת, וכך גם באשר לקריאתה בראש חוצות.

המלכה האם

המלכה האם הוא תואר הניתן במונרכיות לאימו של מונרך מכהן. תואר זה נובע לרוב משילוב של שני ייחוסים: היא "מלכה" מתוקף היותה רעייתו או אלמנתו של מלך קודם, ובו זמנית היא אימו של המלך (או המלכה) הנוכחי. אם היא רק אימו של מלך מכהן אך לא הייתה קודם רעיית מלך, אינה זכאית לתואר "המלכה האם", והיא נקראת פשוט "אם המלך". אם הייתה רעייתו של מלך קודם אך אינה אימו של המלך הנוכחי, תוארה ממשיך להיות "מלכה" (כמו המלכה נור, אשתו הרביעית של המלך חוסיין, שאינה אימו של המלך עבדאללה השני).

הידועה ביותר לאחרונה שנשאה בתואר זה הייתה המלכה האם אליזבת בווס-ליון - אמהּ של מלכת בריטניה אליזבת השנייה ואלמנתו של המלך ג'ורג' השישי. תוארה המלא "הוד מלכותה המלכה אליזבת, המלכה האם". היא נפטרה בשיבה טובה בשנת 2002 בגיל 101, לאחר שזכתה לפופולריות אדירה בקרב הציבור הבריטי, בעיקר בזכות התמיכה המוראלית שלה בעם במהלך מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1952, עם מותו של המלך ג'ורג' השישי בבריטניה, הפכה אלמנתו, אליזבת, לאמה של המלכה הצעירה. אמו של ג'ורג' השישי, המלכה מרי, הפכה, למעשה, למלכה האם לשעבר. לבקשתה, תוארה שונה ל"המלכה מרי" בלבד. עד למותה של המלכה מרי באביב 1953, היו בבריטניה שלוש מלכות: המלכה אליזבת השנייה - המלכה השולטת, המלכה אליזבת המלכה האם, והמלכה מרי, סבתה של המלכה.

בהולנד, לעומת זאת, אין שימוש בתואר 'המלכה האם': המלכה יוליאנה ויתרה על הכתר למען בתה, המלכה ביאטריקס, בשנת 1980, ומאז נודעה בתואר "הנסיכה יוליאנה".

הנרי השני, מלך אנגליה

הנרי השני לבית פלנטג'נט (באנגלית: Henry II of England, ‏5 במרץ 1133 - 6 ביולי 1189) היה רוזן אנז'ו ומלך אנגליה (1154–1189). כמו כן, בזמנים שונים, הוא שלט בחלקים מוויילס, סקוטלנד, מזרח אירלנד ומערב צרפת. כונה, בין השאר, "Curt Mantle" (בשל הגלימות הקצרות שלבש), "Fitz Empress", ולעיתים "אריה הצדק", כינוי שניתן אף לסבו הנרי הראשון. הוא נודע כראשון מבין שושלת מלכי פלנטג'נט. בניגוד לשלטונו הרה האסון של קודמו על הכס ובן דודה של אמו, המלך סטפן, שלטונו של הנרי היה יעיל יחסית והוא זכה להכרה כשליט מוכשר.

השושלת היגלונית

השושלת היגלונית (בפולנית: Jagiellonowie; בליטאית: Jogailaičiai; בבלרוסית: Ягелоны; בהונגרית: Jagelló; בצ'כית: Jagellonci) הייתה שושלת מלוכה ממוצא ליטאי, ששלטה באיחוד פולין ליטא בין השנים 1386 עד 1572, חבריה נשאו בתואר מלך פולין, הדוכס הגדול של ליטא (בשנים 1377–1392 ו-1440–1572), מלך הונגריה (1440–1444 ו-1490–1526) ומלך בוהמיה (1471–1526). השושלת הייתה שושלת המלכים העיקרית ששלטה בפולין-ליטא והביאה אותה לשיא התפשטותה הגאוגרפית.

ראשיתה של השושלת במלך ולדיסלב השני יגיילו, שכונה יוגליה. ב-1385, בעודו הדוכס הגדול של ליטא המיר את דתו מנצרות יוונית-אורתודוקסית לנצרות קתולית ונשא לאישה את ידוויגה, מלכת פולין והיה בכך למלך פולין הראשון מהשושלת. במסגרת זו כוננה בקרקוב אוניה פרסונלית בין פולין לליטא, בראשות מונרך מהשושלת היגלונית, השולט על שתי הישויות המדיניות.

סוף השושלת בא עם מותו של זיגמונט השני אוגוסט ללא יורשים ב-1572.

חוק האיחוד של 1800

חוק האיחוד של 1800 הוא חוק אותו חוקקו הפרלמנט האירי והפרלמנט הבריטי במקביל אשר איחד את ממלכת אירלנד לממלכת בריטניה הגדולה תחת הכותרת הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד, שקמה ב-1 בינואר 1801.

עד איחוד זה, אירלנד ובריטניה הגדולה, שהורכבה מאיחוד קודם של ממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד ב-1701, היו ב"איחוד אישי" מאז 1541, כלומר שלט עליהן אותו מונרך. האיחוד בוטל ב-1922 עם חלוקתה של אירלנד למדינת אירלנד החופשית שהפכה לדומיניון באימפריה הבריטית ולאחר מכן ממלכה שהייתה באיחוד אישי עם הממלכה המאוחדת עד הפיכתה לרפובליקה ב-1949 וצפון אירלנד שממשיכה להיות חלק מהממלכה המאוחדת.

מונרכיה

מוֹנַרְכְיָה, ממלכה או מלוכה (ביוונית: μοναρχειν - "שלטון יחיד", μονος (מונוס) - יחיד, αρχειν (ארכיה) - לשלוט) היא שיטת ממשל שבה בראש המדינה עומד שליט יחיד המכהן, מרגע מינויו, לכל ימי חייו. לגיטימיות השלטון נובעת לרוב מכוח הורשה אך לעיתים גם מסיבות אחרות כגון מכוח המסורת והנוהג או מתוקף החוק. טענה זו ללגיטימיות היא המפרידה בין המונרכיה לדיקטטורה. ראש המדינה מכונה מונרך ולו מעמד טקסי מיוחד המלווה בתואר כבוד כגון: מלך, נסיך, קיסר, צאר, ברון, דוכס, רוזן, אמיר, סולטן, שאה, אפיפיור וכו'.

ביוון העתיקה, משמעותה של מונרכיה הייתה ריכוזו של כל הכוח הפוליטי בידיו של אדם אחד, שליט כל יכול. כיום, משמעות זו מיוחסת לשלטון אוטוקרטי או דיקטטורי, והמונח "מונרכיה" קיבל משמעות שונה במקצת. המונח יכול להתייחס לשיטת הממשל הנהוגה במדינות שהעומד בראשן טוען ללגיטימיות שאינה מנדט העם, טענה הנעשית לרוב, או לפחות מגובה, על ידי הכרזתו של השליט על עצמו כעל מלך, קיסר, או כל אחד מתארי הכבוד הניתנים למונרכים. לחלופין, המונח יכול להתייחס גם לשיטת הממשל במדינות שבהן תפקיד השליט או ראש המדינה מועבר בירושה, דבר המגובה לרוב בטענות השלטון ללגיטימיות אך לא תמיד. עמידה באחד משני תנאים אלו "מזכה", לעיתים, מדינה במעמד של מונרכיה על אף שאינה עומדת בכל התנאים המוזכרים בתחילת הערך.

המונח "מונרכיה" יכול לשמש גם לתיאור מדינה הדוגלת בשיטת השלטון המונרכית. לעומת זאת, מדינות כאלו מזהות עצמן באופן צר יותר לפי התואר בשימוש על ידי המונרך, לדוגמה: ממלכה, אמירות, נסיכות, קיסרות, סולטנות או דוכסות. גם הדרך שבה מגדירה המדינה את שיטת הממשל שבה, יכולה להשתנות כתלות בתואר המונרך, ולהיקרא מלוכה למשל.

מלוכנות

מלוכנות היא גישה פוליטית ומוסרית בקרב קבוצות אוכלוסייה ותנועות התומכות בכינון מונרכיה בתחום גאוגרפי מסוים או עבור לאום מסוים. המלוכנות נובעת מאמונה שצורת השלטון הנכונה היא באמצעות מונרך (מלך או בן אצולה), השייך לשושלת זכאית (מונרכיזם). מונרכיסטים מבטאים גישה פילוסופית, בעוד מלוכנים הנקראים רויאליסטים יתמכו בדרך כלל במועמד מסוים, הזכאי לשאת את הכתר. יש ומספר קבוצות מלוכניות-רויאליסטיות יתמכו במועמדים שונים (למשל מלוכנים בצרפת נחלקים בין תומכי המשכיות שושלת בית בורבון (לגיטימיסטים), תומכי המשכיות בית בונפרטה (בונפרטיסטים) ותומכי צאצאי לואי פיליפ (אורליאניסטים)). המלוכנות קשורה בדרך כלל לתמיכה בימין פוליטי ותאיזם (אמונה באל) והיא אינה מתנגשת בהכרח עם דמוקרטיה, למשל כאשר התמיכה היא במודל של מלוכה חוקתית, אולם פעמים רבות קבוצות מלוכניות הן גם אנטי-דמוקרטיות.

ממלכות חבר העמים הבריטי

ממלכות חבר העמים הבריטי (באנגלית: Commonwealth realms) הן 16 מדינות עצמאיות מתוך 54 המדינות החברות בחבר העמים הבריטי, אשר בראשן עומד מונרך שהוא צאצא פרוטסטנטי של האלקטורית סופיה מהנובר. מלכתן של מדינות אלו היא המלכה אליזבת השנייה. תפקידי המלכה בארצות מלכותה הם טקסיים וסמליים בלבד.

הציר המרכזי של מדינות אלו הוא הממלכה המאוחדת (The United Kingdom), שכוללת את אנגליה, סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד, ואשר בה יושב המונרך (כיום המלכה) ישיבת קבע. יתר 15 המדינות מכונות כל אחת realm, מונח שאפשר לתרגמו כ"ממלכה" או כ"נחלת המלך". אלו הן מדינות עצמאיות, שבכל אחת מהן בית מלוכה מקומי, ומונרך הנבחר, על-פי חוקיה המקומיים (שהם אימוץ של חוקי הממלכה המאוחדת). בהתאם לחוקים אלה, מכהנת אליזבת השנייה בכל אחת ואחת מהממלכות בנפרד כמונרכית, ותאריה של המלכה אליזבת השנייה הן בו זמנית "מלכת הממלכה המאוחדת", "מלכת קנדה", "מלכת אוסטרליה", "מלכת ברבדוס" וכו' (ולא: "מלכת קנדה, אוסטרליה, ברבדוס...").

עד שנות ה-50 של המאה ה-20 היה מקובל לכנות כל אחת מהארצות האלה דומיניון, אולם מונח זה רמז לכפיפות של הארצות לשלטון בבריטניה, ולכן, כדי להדגיש את עצמאותן של הארצות, החלו להשתמש במונח realm (אם כי המונח "דומיניון" מעולם לא בוטל באופן רשמי). הכרה במונרך מבית המלוכה הבריטי כשליט המדינה אינה תנאי לחברותה של מדינה בחבר העמים הבריטי. חבר העמים הבריטי כולל גם מדינות שיש להן בתי מלוכה משלהן או מוסד נשיאות (רובן מושבות בריטיות לשעבר). בכל זאת, כל המדינות החברות חייבות להכיר במונרך הבריטי כראש חבר העמים הבריטי.

מסדר עמיתי הכבוד

מסדר עמיתי הכבוד (באנגלית: Order of the Companions of Honour, או בר"ת: CH) הוא מסדר של חבר העמים הבריטי.

המסדר נוסד בשנת 1917 על ידי המלך ג'ורג' החמישי. החברוּת בו מוענקת על ידי המונרך עבור הישגים יוצאי דופן בתחומי האומנות, ספרות, מוזיקה, מדע, פוליטיקה, תעשייה והדת. בראש המסדר עומד מונרך הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי, ומלבדו בכל זמן נתון יכולים להיות חברים בו עד 65 עמיתים ממדינות חבר העמים, בנוסף למספר חברי כבוד ממדינות אחרות.

חברות במסדר עמיתי הכבוד אינה מעניקה תואר אבירות, אך עם זאת החברים בו רשאיים לשאת את האותיות CH אחרי שמם. הענקת חברות במסדר נעשית לראות עיניו של המונרך, אך עשויה להיות מומלצת גם על ידי ראש הממשלה.

קיסר סין

קיסר סין (במנדרינית תקנית: 皇帝, בפין-יין: Huángdì, תעתיק: חְוָאנְגדִי) הוא תואר המתייחס לכל מונרך ששלט בסין הקיסרית החל ביסוד שושלת צ'ין ב-221 לפנה"ס ועד נפילת שושלת צ'ינג ב-1912. כינוי נוסף מקובל היה "בן השמים" (天子), תואר שנוצר בשלהי תקופת שושלת שאנג, וייחס לקיסר שלטון על "הכול מתחת לשמים" (天下 טְייֵן שְׂיָה, הכינוי המקובל בסין עד המאה ה-20 לעולם כולו). בדרך כלל היה הקיסר השליט העליון על מדינתו, אם כי היו מקרים שלא זה היה המצב.

קיסרים מאותה משפחה סווגו בדרך כלל לתקופות היסטוריות הידועות כשושלות. מקובל להניח כי רוב השליטים הקיסריים של סין היו חברי הקבוצה האתנית של בני ההאן, אם כי מחקרים מודרניים נוטים להיות זהירים יותר לגבי הסיכונים שביישום קטגוריות אתניות עכשוויות לתקופות קודמות בהיסטוריה. במהלך שושלת יואן ושושלת צ'ינג נשלטה סין על ידי מונגולים ומנצ'ורים אתניים בהתאם. ההשקפה ההיסטורית המקובלת שהתעצבה במשך השנים היא ששושלות אלו הן שושלות זרות שעברו סיניזציה במהלך השנים, בעוד שחוקרים מודרניים טוענים כי פעולת הגומלין שבין פוליטיקה ואתניות היו מורכבות הרבה יותר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.