מוזיקת עולם

מוזיקת עולם בהגדרה הרחבה ביותר כוללת את כל המוזיקה בעולם,[1] אולם בדרך כלל משמש המושג למוזיקה שאינה "מערבית" שהוגדרה בעבר לעיתים כמוזיקה עממית או מוזיקה אתנית. אין זה אומר שיש בהכרח חפיפה בין המושגים מוזיקה עממית ומוזיקת עולם, כי במושג מוזיקה עממית משתמשים לעיתים לתיאור מוזיקה מ"כאן" ואילו במושג מוזיקת עולם משתמשים פעמים רבות לתיאור מוזיקה "זרה"‏,[2] כולל מוזיקת פופ מארץ המקור ומה"מערב" שמבוססים על המוזיקה העממית הלא-מערבית או על "המוזיקה המקומית של מישהו אחר".[3]

מוזיקת עולם נחקרת במסגרת אנתרופולוגיה, חקר הפולקלור, לימודי הביצוע ואתנומוזיקולוגיה.

מספר אמנים ישראלים זכו להצלחה בחו"ל כאמני מוזיקת עולם, ביניהם עפרה חזה, חוה אלברשטיין והפרויקט של עידן רייכל.

גם אמנים מערביים יוצרים מוזיקת עולם שנשמעת כמו מוזיקה אתנית (של תרבויות לא-מערביות או תרבויות עתיקות), בעיקר כמוזיקת העידן החדש (New Age) או כמוזיקת אווירה.

לקריאה נוספת

  • Bohlman, Philip (2002). World Music: A Very Short Introduction, "Preface". ISBN 0-19-285429-1.
  • Manuel, Peter (1988). Popular Musics of the Non-Western World: An Introductory Survey. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-505342-7.
  • N'Dour, Youssou. "Foreward" to Nickson, Chris (2004). The NPR Curious Listener's Guide to World Music. ISBN 0-399-53032-0.
  • Nidel, Richard (2004). World Music: The Basics. ISBN 0-415-96801-1.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Bohlman 2002, Nidel 2004, p.3
  2. ^ fRoots magazine, quoted in N'Dour 2004, p.1
  3. ^ Songlines magazine
Desert Wind

Desert Wind (בעברית: רוחות מדבר) הוא אלבומה הארבעה עשר של הזמרת-יוצרת הישראלית עפרה חזה. האלבום יצא לאור ב-16 בינואר 1989, על ידי חברות התקליטים וורנר מיוזיק גרופ וטלדק. מתוך האלבום יצאו הסינגלים: "Wish Me Luck", "I Want to Fly", "Ya Ba Ye" ו-"Fata Morgana".עם יציאתו נכנס האלבום אל המקום ה-156 במצעד הבילבורד 200.

ECM (חברת תקליטים)

ECM ‏(Edition of Contemporary Music, בתרגום חופשי: מהדורות למוזיקה עכשווית) היא חברת תקליטים המתמקדת בהוצאת מוזיקת ג'אז חופשי ומוזיקה קלאסית עכשווית ואמנים הנעים בין שתי הסוגות. כמו כן עוסקת החברה בהוצאת הקלטות של "מוזיקת עולם", שיתופי פעולה חוצי-סוגות והקלטות של אמנים מבצעים ומלחינים מארצות צפון אירופה (גרמניה, סקנדינביה, אסטוניה ועוד).

החברה נוסדה ב-1969 במינכן על ידי המפיק מאנפרד אייכר. במשך רוב שנותיה הונהגה על ידי צוות קטן שיצר לה סגנון צלילי וצורני מובחן וייחודי. הצוות מונה את המפיק המייסד אייכר, את טכנאי ההקלטה הנורווגים יאן אריק קונגסהאוג (Jan Erik Kongshaug) ומרטין וילאנד (Martin Wieland) ואת המעצבים הגרפיים דיטר רֵהם (Dieter Rehm) וברברה ובוקהרט ווירש (Barbara and Burkhart Wojirsch). חברי צוות זה עובדים באופן אישי על רוב תקליטי החברה.

המוטו של החברה, המצוטט מסקירה אודותיה משנת 1971 הוא "הצליל היפה ביותר, פרט לדממה". ואכן סקירות על המוזיקה של ECM כוללות דימויים של צלילות, טוהר, שקיפות, בהירות ודימויי נופים קרחוניים ומישורים נרחבים של טונדרה.

עד שנת 2009 הוציאה החברה למעלה מ-1,000 תקליטים.

Kirya

Kirya (בעברית: קריה) הוא אלבומה החמישה עשר של הזמרת-יוצרת הישראלית עפרה חזה. האלבום יצא לאור ב-25 בפברואר 1992, על ידי חברות התקליטים וורנר מיוזיק גרופ ואיסט ווסט רקורדס. מתוך האלבום יצאו הסינגלים: "Daw Da Hiya" ו-"Innocent - A Requiem For Refugees".האלבום היה מועמד לפרס הגראמי בקטגוריית - "אלבום מוזיקת העולם הטוב ביותר". בדומה לשני תקליטיה הבינלאומיים הקודמים, הופץ אלבום זה בישראל על ידי חברת "הד ארצי", חברת התקליטים שהפיצה גם את רוב אלבומיה הישראלים לאורך שנות ה-80.

Shaday

Shaday הוא אלבום הסולו ה-13 במניין האלבומים (כולל אלה שיצאו בישראל) ואלבומה הבינלאומי השני של הזמרת הישראלית עפרה חזה. האלבום זכה להצלחה רבה באירופה ואף שהה במשך תשעה שבועות במצעד אלבומי הבילבורד האמריקאי.

אירוויזיון 2003

אירוויזיון 2003 נערך בריגה, בירת לטביה, שזכתה באירוויזיון 2002.

האירוע נפתח עם שידור ישיר מהחלל החיצון והראה אסטרונאוטים הצופים בתחרות מחוץ לכדור הארץ ומאחלים הצלחה למשתתפים.

את האירוויזיון הנחו מריה נאומובה, זוכת התחרות ב-2002, ורנארס קופרס, אשר ייצג את לטביה באירוויזיון 2000.

לקראת סוף ספירת הקולות, כאשר נותרו רק עוד 2 מצביעות בלבד, הובילו על טורקיה 2 מדינות: בלגיה, בהפרש של 13 נקודות ורוסיה, בהפרש של נקודה אחת. שוודיה, המצביעה האחת לפני האחרונה, נתנה לרוסיה 2 נקודות ולטורקיה 8 נקודות, מבלי לתת לבלגיה, אפילו נקודה אחת, ובכך, הצליחה טורקיה לעקוף את רוסיה בחמש נקודות, אך עדיין הייתה מאחורי בלגיה בחמש נקודות. סלובניה, המצביעה האחרונה, העניקה לבלגיה 3 נקודות, אך נתנה לטורקיה 10 נקודות ולרוסיה 12 נקודות, מה שהביא לכך, שטורקיה הצליחה לעקוף את בלגיה בשתי נקודות, ובכך, היא זכתה לראשונה בתחרות. רוסיה, לעומת זאת, סיימה במקום השלישי, בהפרש של נקודה אחת מבלגיה, שסיימה במקום השני.

שירה של טורקיה Everyway that I can (בכל דרך שאני יכולה) סיים ראשון עם 167 נקודות. השיר בוצע על ידי סרטאב ארנר, מהזמרות הנערצות בטורקיה.

השיר Sanomi של בלגיה, בוצע על ידי ההרכב "אורבאן טראד", וסיים שני עם 165 נקודות. השיר הוא בעל מוטיבים של מוזיקת עולם ומילותיו דמיוניות, במקור הייתה צריכה להתווסף זמרת נוספת שתהייה סולנית ההרכב אך בשל דעותיה הימניות קיצוניות נגרע ממנה מלהופיע.

במקום השלישי סיימה רוסיה עם 164 נקודות בשיר Ne Ver Ne Boisia (אל תאמין אל תפחד) של צמד הבנות T.A.T.U. צמד הבנות הפגינו מערכת יחסים לסבית והצהירו שבכוונתן להתנשק במהלך הופעתן. הכרזה זו עוררה כעס רב בקרב המארגנים שלא ראו בעין יפה את הרעיון. לבסוף הצמד נכנע לדרישות המארגנים.

במקום הרביעי סיימה נורווגיה בשירה I am Not Afriad To Move On (אני לא מפחד להמשיך) עם 123 נקודות. את החמישייה סגרה שוודיה עם 107 נקודות בשיר: Give Me your Love (תני לי את אהבתך).

השיר שנחשב למועמד הגדול ביותר לזכייה הוא Dime (אמור לי) של ספרד, אותו ביצעה הזמרת הצעירה בט' שהגיעה מתחרות ה"אופראסיון טריונפו" השנייה. השיר סיים במקום 8 בלבד.

לימים, הופיע בתקליטה השני של הזמרת מאיה בוסקילה שיר הנקרא "בלעדיך" הנושא את מנגינת השיר הספרדי בגירסאתו הראשונה.

את ישראל יצג הזמר ליאור נרקיס בשיר "מילים לאהבה". הוא סיים במקום ה-19 עם 17 נקודות בלבד. את השיר של אוקראינה הלחין צביקה פיק.

ע"פ כללי התחרות הייתה אמורה ישראל להיות מודחת מהשתתפות באירוויזיון הבא, אלא שבעקבות הארגון מחדש של התחרות לחצי גמר ולגמר ישראל המשיכה בתחרות גם בשנה שלאחר מכן.

שיטת הניקוד הוחלפה והיא, כל אחת מרשתות השידור המשתתפות, למעט אלה של טורקיה ובוסניה הרצגובינה (שבהן ישבו צוותי שיפוט), פתחה קו טלפון מיוחד שבאמצעותו הצביעו תושבי המדינה לשיר המועדף עליהם. אסור היה לתושבי מדינה להצביע לשיר שייצג אותה, ואי אפשר היה לעקוף את האיסור באמצעות חיוג לקו של מדינה אחרת דרך מרכזייה בינלאומית. לאחר איסוף ההצבעות הטלפוניות דירגה כל מדינה את השירים, ונתנה נקודות לעשרת השירים הראשונים באופן הבא: 12 נקודות למקום הראשון, 10 למקום השני, 8 למקום השלישי, 1-7 נקודות ליתר המקומות בדירוג.

אלבום בכורה

אלבום בכורה (בכור=ראשון) מציין את ההקלטה הקולית או הרישום הראשוניים של זמר, להקה או פזמונאי שיוצאים לאור וזמינים למכירה, הורדה או הפצה. אלבומי בכורה הם אלבומים מוזיקליים אשר מכילים קטעי מוזיקה אינסטרומנטלית (יצירות), לרוב מוזיקה קלאסית או אופרה, או קטעי מוזיקה עם מילים ושירה. המונח מדויק יותר במקרה של פזמונאי המפרסם אסופת שירים מאשר שירים בודדים, כאשר במקרים של זמר או להקה ההקלטה הקולית הראשונה היא לעיתים שיר ולא אלבום, אם כי לרוב השיר נכלל באלבום והופך לסינגל מוביל.

בלקן ביט בוקס

בלקן ביט בוקס (Balkan Beat Box) הוא הרכב מוזיקת עולם ישראלי מיסודם של תמיר מוסקט ויוצא להקת גוגול בורדלו אורי קפלן. ההרכב נולד מעבודה משותפת של השניים בסצנת האנדרגראונד בברוקלין בתחילת שנות ה-2000, ובצוותא עם תומר יוסף ואומנים מתחלפים גיבש לעצמו סגנון ייחודי, המשלב מוזיקה בלקנית תימנית וצוענית, פאנק (Funk) והיפ-הופ.

חצוצרה

חצוצרה (נקראת גם "טרומפטה" או "חֲצוֹצֶרֶת") היא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה ממתכת. מנעדה הוא הגבוה ביותר מכל כלי הנשיפה ממתכת, גבוה יותר מזה של הטובה, של הטרומבון וקרן היער. אדם המנגן בחצוצרה נקרא חצוצרן או נגן חצוצרה או מחצצר.

החצוצרה הנפוצה ביותר כיום היא החצוצרה בסי במול (Bb): התו שנקרא כדו אמצעי נשמע כסי במול, הפרש של טון. אך יש סוגים רבים אחרים של חצוצרות במשפחת כלי הנגינה הזאת.

בימינו החצוצרה משתתפת כמעט בכל סוגי המוזיקה, ממוזיקה קלאסית, דרך ג'אז, מוזיקת עולם, סקא, Funk, בלוז ועד פופ.

טאר

טאר הוא כלי פריטה איראני ממשפחת הלאוטות, אשר נבנה החל מהמאה ה-15. גופו בנוי מעץ תות בצורה של הסיפרה 8 בעל צוואר ארוך ומזכיר איפוא בצורתו את הגיטרה. פני המהוד מכוסים בעור כבש. לכלי 6 מיתרים ובעת העתיקה נחשב למלך כלי הפריטה. הטאר הוא חלק בלתי נפרד מכלי הנגינה במוזיקה הקלאסית הפרסית והכורדית. הטאר נהיה נפוץ במדינות שונות בעולם בעיקר בגלל צליליו האקזוטיים וכן עקב הפצתו על ידי מהגרים מאיראן. כך למשל, בישראל ניתן לראות את הטאר האיראני בקרב עולים מאיראן.

כמו כן, הטאר נהיה בשימוש בטרנד עולמי הנקרא מוזיקת עולם שבה משלבים מוטיבים מסגנונות עממיים שונים ומוטיבים של סגנונות מודרניים. בעשור השני של המאה ה-21 הכלי הפך בישראל ובעולם לכלי פופולרי לניגון מוזיקה המבוססת על סגנונות שונים מהמזרח הקרוב וצפון אפריקה (להבדיל ממוזיקה מזרחית).

לטאר האיראני היו קיימות בעבר כמה גרסאות שונות כגון כלי נגינה עם מספר מיתרים שונה או תיבת תהודה העשוייה מחתיכת עץ אחד ולא שתיים מודבקות כמו בטאר המודרני. באזרבייג'ן ובכמה ארצות נוספות מצויה גרסה שונה של הכלי שנהיה נפוץ בקרב עמי הקווקז, מרכז אסיה, וטורקיה. הטאר האזרבייג'ני נוצר בסוף המאה ה-18 על ידי מירזה סדיגג'אן כמודיפיקציה של הטאר האיראני שיזכיר בצליליו את הרובאב האוזבקי, אף הוא כלי פריטה בעל פני מהוד ללא עץ המכוסים בעור של בקר או צאן.

טרופיקליה

טרופיקליה, טרופיקליזם או התנועה הטרופיקליסטית (בפורטוגזית: Tropicália או Tropicalismo) הם שמותיו של זרם תרבותי שהתפתח בברזיל בשנות ה-60 של המאה ה-20, בהשפעת תנועת האוונגרד האמנותי ותרבות הפופ המקומית והבינלאומית (כמו הפופ-רוק והשירה הקונקרטית). הטרופיקליה שילבה ביטויי תרבות ברזילאיים מסורתיים עם חדשנות אסתטית רדיקלית, והיו לה גם יעדים חברתיים ופוליטיים בני הזמן שכוונו לציבור הברזילאי הנתון תחת משטר צבאי, בסוף אותו עשור.

הטרופיקליה הייתה בראשיתה זרם מוזיקלי, שמייצגיה העיקריים הם קייטנו ולוזו, ז'ילברטו ז'יל, גל קוסטה, מריה בתניה, להקת אוס מוטנטס ("המוטנטים") וטום זה. אך התפתחה בשלב מאוחר יותר לזרם אמנותי בעל מבעים מגוונים כאמנות פלסטית, קולנוע ותיאטרון.

מוזיקה יהודית מקורית

מוזיקה יהודית מקורית היא סוגה מוזיקלית (ז'אנר) מפותחת שהחלה במחצית הראשונה של שנות ה-90 בישראל ומהווה סינתזה בין מוזיקה יהודית-אמונית למוזיקה ישראלית. למעשה, המוזיקה היהודית המקורית היא מוזיקה עכשווית הכוללת מגוון סגנונות כגון רוק, פופ, מוזיקת עולם, מוזיקה אתנית, מוזיקה קלאסית ועוד. המשותף לכולם הוא המסר היהודי, האמוני והאסתטי שמנסים האמנים להעביר דרך שיריהם.

מוזיקה לטינית

מוזיקה לטינית היא מוזיקה שמקורה באמריקה הלטינית, באותן ארצות שהיו ברובן תחת שלטון קולוניאלי ספרדי או פורטוגזי, וכמו כן במהגרים היספנים שהשתקעו בארצות הברית. ברוב המקרים שפת השירים תהיה ספרדית על ניביה או פורטוגזית.

ניתן לחלק את המוזיקה הלטינית לכמה סגנונות מוזיקליים:

מוזיקה אנדית - מאזורי מערב דרום אמריקה (פרו, בוליביה, אקוודור, צ'ילה, ונצואלה, ארגנטינה, קולומביה)

מוזיקה מרכז אמריקאית - (אל סלוודור, ניקרגואה, פנמה, קוסטה ריקה, מקסיקו, הונדורס, גואטמלה)

מוזיקה קאריבית - (קובה, פוארטו ריקו, הרפובליקה הדומיניקנית)

מוזיקה ברזילאיתבהגדרתה, הכלים שבדרך כלל ינגנו הם מערכת תופים, פרקאשן (כלי הקשה), פסנתר, גיטרה בס, קונטרבס, גיטרות שונות ולפעמים מצטרפים חליל צד וכלי-נשיפה אחרים ממתכת.

החל משנת 2000 מוענק פרס "גראמי לטיני" במתכונת דומה לפרסי גראמי. הפרס מוענק עבור יצירות מוזיקליות שבוצעו בשפה הספרדית או פורטוגזית. כל שנה מוענקות פרסים בכ-40 קטגוריות.

מוסיקה קאריבית

הסגנונות המוכרים ביותר של המוסיקה הקאריבית: רומבה, סון קובני, סלסה (מוזיקה) (שהתפתחה גם בארצות הברית אבל על בסיס סגנונות שהגיעו מקובה), טימבה, פלנה, מרנגה, בצ'אטה, רגאטון.

מוזיקה מזרחית

מוזיקה מזרחית, או מוזיקה ים תיכונית, או הזמר המזרחי הישראלי, היא סוגה מוזיקלית בזמר העברי שנוצרה בישראל ומבוססת על המוזיקה המסורתית של בני עדות המזרח. זמר זה מושפע מהמוזיקה הערבית, תימנית, יוונית, כורדית, טורקית, מרוקאית ומהמוזיקה הארצישראלית ההגמונית משנות ה-30 ועד שנות ה-50.

מוזיקה פופולרית

מוזיקה פופולרית (הנקראת לעיתים ללא הצדקה מוזיקה קלה) היא מוזיקה המשתייכת לאחד ממגוון סגנונות מוזיקליים הנגישים לקהל הרחב ולרוב מופצים בצורה מסחרית. הגדרת המוזיקה הפופולרית מבחינה בין סגנונות אלו ובין מוזיקה קלאסית מחד ומוזיקה עממית מאידך. לעיתים משמש המונח מוזיקת פופ לתיאור מוזיקה פופולרית, כשלמעשה "פופ" מתאר סגנון מוזיקלי מסוים המשתייך למוזיקה הפופולרית, אך לא מכסה את כל גווניה. לפעמים מכונה המוזיקה גם בשם "מיינסטרים".

מוזיקה קלטית

מוזיקה קלטית היא מוזיקה אופיינית לעמים הקלטים היושבים בעיקר באירלנד, ויילס, סקוטלנד, ברטאן וגליסיה, וכן צאצאי עמים אלה בתפוצותיהם (בעיקר בארצות הברית).

המוזיקה הקלטית הבסיסית נשענת על חליל ייחודי, תוף, נבל קלטי, כינור וחמת חלילים.

כמה מהשמות היותר מוכרים שאפשר לקשר למוזיקה הקלטית הם: לורינה מק'קניט, Ronan Hardiman (Lord of the dance), Bill Whelan (ריברדאנס), אניה, Hevia, Clanned, ו־Old Blind Dogs.

פוחו

פוֹהוֹ (forró) הוא ריקוד עממי ברזילאי - בעיקר ריקוד זוגות אך גם ריקוד מעגל - שמקורו בצפון מזרח ברזיל. זהו גם שמו של סגנון המוזיקה המלווה את הריקוד.

פולק

מוזיקת פולק (מאנגלית: Folk Revival Music, Folk Music), היא מוזיקה בהשראת מוזיקה עממית שהתפתחה במקור בארצות הברית ובארצות דוברות אנגלית. בהמשך הולחנה מוזיקת פולק גם בארצות אחרות, בהשפעת הפולק האמריקאי והבריטי וגם בהשפעת המוזיקה העממית המקומית, בעיקר בלדות.

למרות שמה, איננה זהה למוזיקה העממית המסורתית (traditional folk music).

פיוז'ן (מוזיקה)

פיוז'ן (מאנגלית - Fusion; היתוך) הוא סגנון מוזיקלי אשר עיקרו שילוב אלמנטים שונים מסגנונות מוזיקליים אחרים. השילוב הנפוץ של מוזיקת ג'אז בפיוז'ן מוביל לעיתים לקטלוגו כתת-סגנון של התחום.

מוזיקת הפיוז'ן, משלבת סגנונות שונים ומרכיבים מכל קצוות הקשת המוזיקלית. לרוב היא מהווה שילוב בין ג'אז, על כל סגנונותיו, לבין רוק, ולרוב כוללת כלים אלקטרוניים כמו פסנתר חשמלי, אורגן וגיטרות חשמליות. כמו בג'אז, הדגש בפיוז'ן הוא אלתור של מוטיבים מוסכמים, אך העיבודים מתרחקים מן הפורמט האקוסטי של הג'אז, ומשלבים גם סינתיסייזרים מודרניים וכלי נגינה אקזוטיים הלקוחים מתרבויות חוץ-מערביות.

במחצית השנייה של שנות השבעים החל הפיוז'ן לשלב מסורות מוזיקליות ממדינות רחוקות באסיה ובאפריקה, וכך החל להיווצר בלבול בין פיוז'ן ובין ז'אנרים מוזיקליים דומים כמו ניו אייג', מוזיקת עולם וג'אז-רוק סטנדרטי. אחת ההשפעות החזקות ביותר על הפיוז'ן של שנות השבעים הגיעה מהודו. הפיוז'ן האירופאי התפרסם בעיקר דרך חברת התקליטים ECM, בעוד בארצות הברית ניתן להבחין בהשפעות חזקות שהגיעו מאמריקה הלטינית. בשנות התשעים הושפע הסגנון גם מפלמנקו, מרוק כבד וממוזיקה מזרח-אירופאית.

נכון ל-2004 פעילים בישראל הרכבי פיוז'ן ספורים ובהם יובל רון ואזרחי העתיד, זונזי, דן בן ליאור, ו-D-fusion.

הרכבי פיוז'ן מוכרים: Mahavishnu Orchestra, Weather Report, Return to Forever, Miles Davis band, Pat Metheny Group.

פיטר גבריאל

פיטר בריאן גבריאל (באנגלית: Peter Brian Gabriel; נולד ב-13 בפברואר 1950 בכפר צ'וֹבּהאם שבמחוז סארי, אנגליה) הוא מוזיקאי בריטי. גבריאל נודע בציבור כסולן וחלילן להקת ג'נסיס. מעת שעזב את ג'נסיס (1975), פתח גבריאל בקריירת סולו מצליחה. בנוסף, עוסק גבריאל בפרויקטים שונים המוקדשים לקידום מוזיקת עולם (ראו הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה, אמנות וריקוד), הפצת מוזיקה ברשת האינטרנט ופעילות הומניטרית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.