מוזיאון ההעפלה וחיל הים

מוזיאון ההעפלה וחיל הים ע"ש דוד הכהן הוא מוזיאון בעיר חיפה, הסוקר את ההיסטוריה הימית הצבאית של מדינת ישראל - מימי ההעפלה - העלייה הבלתי ליגאלית לארץ ישראל בימי המנדט הבריטי ודרך ההיסטוריה של חיל הים הישראלי מאז הקמתו ועד ימינו.

המוזיאון קרוי על שם דוד הכהן, ממנהיגי היישוב העברי. הוקם על ידי סא"ל יוסקה אלמוג[1] ונפתח לקהל ב-1969, הוא ממוקם סמוך למוזיאון הימי הלאומי ושייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון. במוזיאון מתקיימים סיורים והדרכות מיוחדות לבני נוער במטרה להמחיש את ההיסטוריה של ההעפלה ושל חיל הים.

מוזיאון ההעפלה וחיל הים
סמליל המוזיאון
מוזיאון ההעפלה וחיל הים
מידע
סוג מוזיאון להיסטוריה ימית וצבאית
שנת ההקמה 1969
מיקום חיפה, ישראל
כתובת דרך אלנבי 204, חיפה
מייסדים סא"ל יוסף אלמוג
בעלות משרד הביטחון
מנהל תא"ל דימ' ניר מאור
קואורדינטות 32°49′48″N 34°58′17″E / 32.83°N 34.97138889°E
המוזיאון באתר עמותת חיל הים
(למפת חיפה רגילה)
Haifa OSM
 
מוזיאון ההעפלה וחיל הים
מוזיאון ההעפלה וחיל הים
MuzeonMapat Ezor
מפת אזור מוזיאון ההעפלה וחיל הים

אגף ההעפלה

במרכז המוזיאון מוצגת ספינת המעפילים "אף על פי כן" של המוסד לעלייה ב' שהשתמרה במלואה. הספינה הפליגה ב-1947 עם 434 מעפילים, וסופה שיורטה בידי משחתת בריטית ומעפיליה הוגלו לקפריסין. לאחר מלחמת העצמאות הוסבה כאוניית חיל הים ושירתה אותו עד שנת 1958, אז הוצאה משירות. לאחר מכן נחתכה לארבעה חלקים והועברה למקום המוזיאון, שם חוברה מחדש.[2] בבטן הספינה מצויים דרגשי השינה של המעפילים ומוצג חזיון אורקולי על ההעפלה.

במוזיאון מצויים מוצגים וכלים הממחישים את סיפור מפעל ההעפלה, המאבק בבריטים לעלייה חופשית וסיפורם של המעפילים, כולל מסמכים, צילומים, קטעי עיתונות, דגמי אוניות ההעפלה, מפה ממוחשבת של נתיבי ההעפלה ומיצגים שונים המשחזרים את הווי החיים במחנות המעצר בקפריסין. כמו כן מוצג חלק מדופן אוניית הגירוש "פאטריה" שטובעה בנמל חיפה.

אגף חיל הים

המוזיאון מציג את הקשר הישיר בין ההעפלה, הפלי"ם והשירות הימי של ההגנה לפני הקמת המדינה, לבין ראשית הקמתו ופועלו של חיל הים.

באגף חיל הים מתואר תפקודו של החיל בכל מלחמות ישראל ובין המלחמות. המבקרים יכולים להיכנס לסיור בתוך ספינת הטילים הראשונה של חיל הים, אח"י מבטח, ולתוך הצוללת אח"י גל המצויות בחצר המוזיאון והוסבו לצורך הצגתן. כמו כן מוצגים בחצר תותחי החיל, ספינות אויב וסירות מחבלים. במוזיאון מתוארת ההיסטוריה של הקומנדו הימי ושייטת הצוללות, סיפורו של מבצע שודד, סיפור הכנעת המשחתת המצרית "איברהים אל אוול" במלחמת סיני, סיפורה של המשחתת "אח"י אילת" שהוטבעה ב-1967 על ידי המצרים, וכן מכל להברחת נשק שנמצא על גבי סיפון האונייה "קארין איי", שנתפסה בעת האינתיפאדה השנייה.

בכניסה למוזיאון מצוי גשר הצוללת "אח"י דקר", שנמשה מן הים ב-1999, 31 שנים לאחר טביעתה.

לקריאה נוספת

  • מאיר שפיר, פתיחת מוזיאון ההעפלה וחיל הים, 'מערכות ים' 96, נובמבר 1969, עמ' 29.
  • ג. לוריא - מנהל מוזיאון צה"ל, הקמת מוזיאון ההעפלה וחיל הים - עבודת צוות 'מערכות ים' 97, פברואר 1970, עמ' 4.
  • מוזיאון ההעפלה וחיל הים, בתוך: אריאל, גיליון 37–39: חיפה ואתריה, 1985, עמ' 157–158
  • ניר מאור, אח"י גל עולה על היבשה 'בין גלים' בטאון עמותת חיל הים, מאי 2008 ע' 42.
  • דורון סולומון, חגיגות 50 שנה למוזיאון ההעפלה וחיל הים, ידיעות חיפה 11 באוקטובר 2019.

קישורים חיצוניים

ראו גם פורטל חיפה

HN-INS-Gal-7

הצוללת אח"י גל במוזיאון

HN-INS-Dakar-2

שרידי גשר הצוללת אח"י דקר במוזיאון

B 175

ציוד ומכשירי היגוי מחדר ההגה במשחתת אח"י חיפה (ק-38), מוזיאון ההעפלה וחיל הים בחיפה

מוזיאון העפלה וחיל הים 1

המוזיאון במבט על

הערות שוליים

  1. ^ יוסקה אלמוג, באתר הפלמ"ח
  2. ^ שמעון רפפורט, "אף על פי" ממתינה ל...מוזיאון, מעריב, 24 ביולי 1966
אגיוס ניקולאוס

אגיוס ניקולאוס הוא שמה של סדרת הפלגות העפלה של שתי אוניות מעפילים שנשאו את אותו השם. אגיוס ניקולאוס א' - "פלש טרנספורט" שאורגנה על ידי הרמן פלש ואגיוס ניקולאוס ב', שאורגנה על ידי ד"ר ברוך קונפינו. סמיכות ההפלגות של שתי אוניות, שמן הזהה והעובדה שעגנו יחדיו בשלהי אפריל 1939 בנמל האי היווני קיאה, הוביל למחלוקת היסטוריוגפית לגבי פרטי ההפלגות, מספר ההפלגות ואף לניכוס פרטי הפלגות של האחת לרעותה.

אלי (אוניית מעפילים)

אלי הייתה אוניית מעפילים שאורגנה על ידי מקורבים לתנועה הרוויזיוניסטית.

האונייה הפליגה מנמל גלצי שברומניה בנובמבר 1938, כשעל סיפונה 340 פליטים יהודים מווינה.

בדצמבר הגיעה האונייה למים הטריטוריאליים של ארץ-ישראל, שם הועברו המעפילים לאונייה "ארטמיזיה" שהורידה את המעפילים בשלום בחוף נתניה.

אליהו גולומב (אוניית מעפילים)

אליהו גולומב הייתה אוניית מעפילים שאירגן המוסד לעליה ב'. נקראה על שמו של מפקד "ההגנה" אליהו גולומב משום שיצאה לדרכה ביום השנה לפטירתו. הפליגה יחד עם האונייה דב הוז לאחר פרשת לה ספציה.

אנדרטת הצוללת אח"י דקר

ערך מורחב – טביעת הצוללת דקרהאנדרטה המרכזית לזכר הצוללת אח"י דקר היא אתר הזיכרון המרכזי לזכר 69 חללי הצוללת אח"י דקר שאבדה בים התיכון ביום כ"ד בטבת תשכ"ח, 25 בינואר 1968, ושרידיה נמצאו ביום 28 במאי 1999. האנדרטה מוצבת בגן הנעדרים לזכר חללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים. האנדרטה בנויה מבטון חשוף.

אף-על-פי (אוניות מעפילים)

אף-על-פי הוא שמה של סדרת הפלגות העפלה שארגנו אנשי התנועה הרוויזיוניסטית בשלהי שנות השלושים שכללו שימוש בכלי שיט: אוניות וסירות, אחדים.

ארטימיזה

ארטימיזה הייתה אוניית מעפילים שאורגנה על ידי מקורבים ל"הגנה".

דב שפיר

דב שפיר (נולד ב-28 בדצמבר 1931) הוא קצין חיל הים, שירת בשייטת 13 ופיקד עליה במלחמת ששת הימים, ואחר כך היה ראש מספן כוח האדם. לאחר שחרורו מצה"ל נעשה דירקטור בחברת טבע תעשיות פרמצבטיות ומשקיע בשוק ההון, חבר במועצת המנהלים של מכללת אשקלון ובחבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה. תורם להקמת 'המרכז ללימודי אסטרטגיה ימית' ולשחזור של הספינה העתיקה ממעגן מיכאל.

דורה (אוניית מעפילים)

דורה הייתה אוניית מעפילים שארגנה ההגנה.

הילדה (אוניית מעפילים)

הילדה הייתה אוניית מעפילים, שאורגנה על ידי המוסד לעליה ב' של "ההגנה".

המוזיאון הימי הלאומי

המוזיאון הימי הלאומי של מדינת ישראל מוקדש לתולדות הספנות באגן הים התיכון, בים סוף ועל גדות הנילוס ומטרתו להציג את ההיסטוריה הימית באזור. בנוסף כולל אוסף המוזיאון ממצאים ארכאולוגים שמקורם במוזיאון לאמנות עתיקה שנסגר.

המוזיאון ממוקם ברחוב אלנבי, בעיר חיפה, בנקודת המפגש בין הר הכרמל לים התיכון, לרגלי סטלה מאריס, ובקרבת מוזיאון ההעפלה וחיל הים, מערת אליהו ורכבל חיפה. המוזיאון הוא חלק ממוזיאוני חיפה.

הנרייטה סולד (אוניית מעפילים)

הנרייטה סולד הייתה אוניית מעפילים. נקראה על שם הפעילה הציונית הנרייטה סאלד ומייסדת ארגון "ההסתדרות הציונית הדסה".

י"ד חללי גשר הזיו (אוניית מעפילים)

י"ד חללי גשר הזיו הייתה אוניית מעפילים. נקראה על שם 14 לוחמי הפלמ"ח שנהרגו בליל הגשרים. הפליגה ב-16 ביולי 1947 ממיליארינו באיטליה, כשעל סיפונה 690 מעפילים יוצאי פולין. ארבע משחתות בריטיות השתתפו בלכידתה, המעפילים גורשו למחנות המעצר בקפריסין.

יוסף אלמוג

יוסף אלמוג (25 בנובמבר 1923 - 28 במאי 2019) היה מפקד אוניית המעפילים, "נחשון" וקצין בחיל הים הישראלי בדרגת סא"ל. היה מפקדה של אניית המלחמה הראשונה אח"י אילת (א-16). יזם, הקים וניהל את מוזיאון ההעפלה וחיל הים.

כ"ט בנובמבר (אוניית מעפילים)

כ"ט בנובמבר הייתה אוניית מעפילים, נקראה על שם החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר על הקמת מדינה ליהודים בארץ ישראל.

ספינת דבור

דבּוּר הייתה ספינת סיור קלה בשירות חיל הים הישראלי, ששימשה בפלגות הבט"ש לפעילות ביטחון שוטף (בט"ש), לסיכול פעולות טרור ימיות ולשמירה על חופי ישראל.

סקריה (אוניית מעפילים)

סקריה הייתה אוניית מעפילים שארגנו אנשי הציונות הרוויזיוניסטית. בין יוזמי ומנהלי ההפלגה היו שלמה יעקבי וחבריו יוסף כצנלסון, אברהם סטבסקי, הלל קוק, אליהו גלעזר, נפתלי פלטין נציב בית"ר בצ'כוסלובקיה, ויצחק ז'רז'בסקי, נציג האצ"ל.

עמותת חיל הים

עמותת חיל הים היא עמותה שהוקמה בשנת 1987, במטרה לאסוף ולאגד את ידידי חיל הים, לשלבם בפעילות מאורגנת, השרשת מורשת חיל הים, הקמת בית חיל הים כחלק ממורשת צה"ל, קשר וסיוע למשפחות חללי חיל הים ולגמלאי חיל הים. ב-28 באוקטובר 2002 שינתה העמותה את שמה מ"עמותת ידידי חיל הים" לשמה הנוכחי "עמותת חיל הים".

פרוסולה

פרוסולה (בכתיב לועזי: Frossoula) הייתה אוניית מעפילים. אורגנה על ידי פעילי ההעפלה ז'אן ארון ואברהם סטבסקי, ללא מלווים מאנשי כוחות המגן העבריים, ללא אמצעי קשר עם מפקדותיהם בארץ ישראל או תיאום עם מוסד ציוני מוכר.

קיבוץ גלויות (אוניית מעפילים)

קיבוץ גלויות הייתה אוניית מעפילים שאורגנה על ידי המוסד לעליה ב' של "ההגנה". הובילה כ-7,600 מעפילים. הפליגה יחד עם אוניית המעפילים "עצמאות" בפרשת הפאנים, שבה שימשה אוניית הפיקוד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.