מדע בדיוני קשה

מדע בדיוני קשה או מדע בדיוני טכנולוגיאנגלית: Hard science fiction) הוא תת-סוגה של ספרות מדע בדיוני המאופיינת בדגש על הפרטים המדעיים או טכניים ובניסיון לתאר בצורה מפורטת את הטכנולוגיה בסיפור[1][2]. המונח הוטבע לראשונה ב-1957 על ידי פ. סקיילר מילר בביקורת הספר "איי החלל" מאת ג'ון וו. קמפבל. המונח המשלים הוא מדע בדיוני רך[3], שהופיע לראשונה בסוף שנות השבעים כדרך לתאר את הסיפורת שבה הדגש הוא על תהליכים סוציאליים והסברים מדעיים לטכנולוגיה הם בעלי חשיבות והיקף קטנים יחסית.

Clarke
ארתור סי. קלארק, אחד הסופרים הידועים של מדע בדיוני קשה

דוגמאות

נובלות
סרטים

הערות שוליים

  1. ^ Nicholls, Peter (1993). "Hard SF". In Clute, John; Nicholls, Peter. The Encyclopedia of Science Fiction.
  2. ^ Wolfe, Gary K. (1986). "Hard Science Fiction". Critical Terms for Science Fiction and Fantasy: A Glossary and Guide to Scholarship.
  3. ^ "soft science fiction n.". Science fiction citations. Jesse's word. 2005-07-25. Retrieved 2007-10-07. Soft science fiction, probably a back-formation from Hard Science Fiction)
Okkupert (סדרת טלוויזיה)

Okkupert (תורגם לאנגלית בשם כבושה) הוא שמה של סדרת טלוויזיה נורווגית מז'אנר מותחן פוליטי ששודרה בבכורה ברשת TV2 ב-5 באוקטובר 2015. מבוססת על רעיון מקורי של יו נסבו, בבימויו של אריק סקיולדביירג. פרק בכורה של העונה השנייה שודר ב-10 באוקטובר 2017.עם תקציב של 90 מיליון קרונות נורווגיות (כ-11 מיליון דולר אמריקני), הסדרה נחשבת לסדרה הנורווגית היקרה ביותר והיא נמכרה לבריטניה, גרמניה, צרפת, שוודיה, דנמרק, פינלנד, איסלנד, סרביה, אסטוניה, פולין, צ'כיה, בלגיה, הולנד, לוקסמבורג, ספרד, ופורטוגל. בנוסף, הסדרה הופצה על ידי נטפליקס לשידור בשירותי הזרמת המדיה שלה בארצות הברית, אוסטרליה, ניו זילנד, אירלנד, בריטניה, הודו, קנדה, בלגיה, שוודיה, איטליה והולנד.Okkupert מתארת עתיד בדיוני שבו רוסיה, בסיוע האיחוד האירופי, כובשת את נורווגיה על מנת לשחזר את תפוקת הנפט והגז, בשל משבר אנרגיה כלל אירופי שנגרם בעקבות החלטת מפלגת השלטון הנורווגית, מפלגת הירוקים, להפסיק הפקת נפט וגז. הסדרה חודשה לעונה השלישית.

בעיית שלושת הגופים (ספר)

בעיית שלושת הגופים (בסינית פשוטה: 三体, בסינית מפושטת: 三體) הוא ספר מדע בדיוני של הסופר הסיני ליו צְשִין . הספר הוא ראשון בטרילוגיה המכונה "זכרו את עבר כדור הארץ" אך קוראים סינים רבים מכנים את כל הסדרה בשם זה. הכותרת מתייחסת לבעיית שלושת הגופים, בעיה במכניקה המבקשת לתאר את תנועתם ההדדית של שלושה גופים תחת השפעתו של כוח המשיכה. הספר פורסם ב-2008 והפך לספר המדע בדיוני הפופולרי ביותר בסין.

ב-2014 תורגם לאנגלית על ידי הסופר קין ליו תחת הוצאת TOR. באותה שנה היה מועמד לפרס נבולה עבור הרומן הטוב ביותר וזכה ב-2015 בפרס הוגו.

גרג אגן

גרן אגן (באנגלית: Greg Egan; נולד ב-20 באוגוסט 1961) הוא סופר מדע בדיוני אוסטרלי חשוב. ספריו שתורגמו לעברית: מצוקה, ההסגר.

אגן פרסם את היצירה הראשונה שלו בשנת 1983. הוא מתמחה בסיפורי מדע בדיוני קשה עם עיסוק במתמטיקה ובאונטולוגיה קוונטית, כולל דיונים בטבע ההכרה. נושאים אחרים כוללים גנטיקה, מציאות מדומה, פוסט-הומניזם,

mind uploading, מיניות, בינה מלאכותית, ועליונותו של הנטורליזם המטאפיזי על פני הדת. אגן ידוע בנטייתו להתמודד בצורה יסודית עם חומר טכני סבוך, כמו המצאת פיזיקה חדשה ואפיסטמולוגיה חדשה. אגן זוכה פרס הוגו ושמונה סיפורים שלו היו מועמדים להוגו. כמו כן זכה בפרס Campbell לרומן הטוב ביותר. בסיפוריו הראשונים יש אלמנטים בולטים של ספרות אימה.

אגן פרסם סיפורים קצרים במגוון מגזינים של מדע בדיוני, כולל פרסומים קבועים במגזינים המוכרים Interzone ו-Asimov's Science Fiction.

לאגן תואר ראשון במתמטיקה מהאוניברסיטה של מערב אוסטרליה, והוא גר כיום בפרת'.

אגן הוא צמחוני.אגן אינו משתתף בכנסי מדע בדיוני, אינו חותם על ספריו, ואין תמונות שלו באינטרנט,‏ אם כי גם אתרי חובבי מדע בדיוני וגם גוגל פרסמו בטעות תמונות של אחרים באותו השם כאילו הם של הסופר.

גרג בר

גרגורי דייל בר (באנגלית: Gregory Dale Bear; נולד ב-20 באוגוסט 1951) הוא סופר מדע בדיוני אמריקאי. עבודתו עוסקת בנושאים כגון קונפליקטיים גלקטיים, יקומים מלאכותיים, מודעות ותרבות, ואבולוציה מואצת. ספריו שתורגמו לעברית: "מוסיקת דם", "קונצרט האינסוף".

האלים עצמם

האלים עצמם (באנגלית: The Gods Themselves) הוא ספר מדע בדיוני מאת אייזק אסימוב שיצא בשנת 1972. הספר זכה בפרס הוגו לספר הטוב ביותר לשנת 1972, ובפרס נבולה לספר הטוב ביותר לשנת 1973.הספר מחולק לשלושה חלקים, אשר פורסמו לראשונה ב-Galaxy Magazine ו-Worlds of If, כשלושה סיפורים עוקבים. החלק הראשון של הספר אינו מופיע באופן רציף- הוא מתחיל מפרק שש, והפרקים הקודמים מופיעים לאחר מכן כפלשבקים.

זרע אנדרומדה

"זרע אנדרומדה" הוא ספר מסוגת המדע הבדיוני שנכתב על ידי מייקל קרייטון. הספר יצא לאור ב-1969 בארצות הברית בהוצאת Knopf וב-1994 תורגם לעברית ויצא לאור בישראל, בהוצאת מעריב-הד ארצי. עלילת הספר מתארת את מאמציה של קבוצת מדענים, המסוגרת במתקן מחקר תת-קרקעי בארצות הברית, לחקור התפרצות נקודתית של מגפה באריזונה שמקורה במיקרואורגניזם מהחלל החיצון ולמנוע את התפשטותה. שמו של הספר מתבסס על הכינוי שניתן למיקרואורגניזם במהלך המחקר.

עם פרסומו בארצות הברית, הפך הספר לרב-מכר ותרם רבות למיצובו של מחברו, מייקל קרייטון, כמחבר בולט בסוגת המדע הבדיוני ה"טכנולוגי" (סוגה המכונה גם "מדע בדיוני קשה").

ילדי הזמן

ילדי הזמן (באנגלית: Children of Time) הוא ספר מדע בדיוני מאת הסופר האדריאן צ’ייקובסקי . הספר זכה בפרס ארתור סי. קלארק כספר המדע הבדיוני הטוב לשנת 2016.

לארי ניבן

לורנס ואן קוט ניבן (באנגלית: Laurence van Cott Niven;‏נולד ב־30 באפריל 1938) הוא סופר מדע בדיוני אמריקאי. ספרו עולם טבעת (1970) זכה בפרסי הוגו, נבולה, דיטמאר ולוקוס. ב-2015 היה הסופר ה-31, שזכה בפרס ה"גרנד מאסטר" (הקרוי החל מ-2002 פרס דיימון נייט), פרס מפעל חיים, המחולק החל מ-1975 לסופר מדע בדיוני אחד, פעם בשנה או שנתיים, לצדו של טקס חלוקת פרס נבולה.

לבד על מאדים

לבד על מאדים (באנגלית: The Martian, בתרגום חופשי: איש המאדים) הוא ספר מתח ומדע בדיוני, ספרו הראשון של אנדי ויר. הספר יצא לאור בשנת 2011 באנגלית ואילו הגרסה העברית ראתה אור בשנת 2014 בהוצאת "הכורסה". הספר מספר על מסעו וניסיונותיו של אסטרונאוט לשרוד כאשר ננטש לבדו על מאדים. על בסיס הספר הופק סרט הקולנוע "להציל את מארק וואטני" בבימויו של רידלי סקוט ובכיכובו של מאט דיימון.

מדע בדיוני

מדע בדיוני (בראשי תיבות: מד"ב) הוא סוגה ספרותית רחבה הכלולה בסוגת העל "ספרות ספקולטיבית", העוסקת לרוב בתיאור עלילות עתידיות בדיוניות באמצעות פיתוח של רעיונות ומגמות קיימים בתחומי המדע, הטכנולוגיה, הכלכלה והאמנות והשלכותיהם על עתיד האנושות. סופר המדע הבדיוני רוברט היינליין הגדיר את המדע הבדיוני בקצרה:

רבים נוטים לבלבל בין מדע בדיוני ובין פנטזיה או להתייחס אל שתי הסוגות כאל מקשה אחת, אולם השתיים נבדלות זו מזו, בעיקר בבסיס העלילה: המדע הבדיוני מבוסס על חוקים מדעיים או מציאות היסטורית קיימת שפותחו לאפיקים דמיוניים, בעוד שהפנטזיה מתרחשת כולה בעולם דמיוני מיסודו. עם זאת, ישנן יצירות שסיווגן אינו מובהק לאחת הסוגות.

קיימות מספר טעויות נפוצות באשר למדע הבדיוני:

מדע בדיוני אינו כלי לחיזוי העתיד - הוא עוסק הן בהתפתחויות עתידיות אפשריות והן באלו שאינן אפשריות; היתכנותו של העולם המתואר ביצירת מדע בדיוני אינה רלוונטית כלל, בדיוק כמקובל לגבי כל יצירת ספרות או אמנות אחרת.

מדע בדיוני, על אף שמו, אינו מחויב לדיוק מדעי ואינו נמדד לפי קנה מידה זה.

מדע בדיוני אינו מוגבל לנושאים שעמם הוא מזוהה לעיתים - חוצנים, חלליות, מסע בזמן, מוטנטים וכדומה - אלא מתפרס על תחום רחב יותר.בסוף שנות התשעים של המאה העשרים החלה זליגה בין המדע הבדיוני לבין ספרות הזרם המרכזי ומאז נכתבים יותר ספרים הכוללים נושאים השאולים מהמדע הבדיוני אך לא כתובים ולא ממותגים כמדע בדיוני. עם הספרים מסוג זה שתורגמו לעברית נמנים "אשתו של הנוסע בזמן" מאת אודרי ניפנגר, "הקנוניה נגד אמריקה" של פיליפ רות, ו"איגוד השוטרים היידים" מאת מייקל שייבון.

מדע בדיוני רך

מדע בדיוני רך הוא תת-סוגה של מדע בדיוני שבה הדגש הוא על תהליכים סוציאליים. בספרות מסוג זה ההסברים המדעיים לטכנולוגיה הם בעלי חשיבות והיקף קטנים יחסית, או לחלופין כמעט ולא קיימת התייחסות למדע עתידני, וההתייחסות היא לכיצד חברה עלולה להיראות בעתיד.

מהארץ לירח

מהארץ לירח (בצרפתית: De la Terre à la Lune) הוא ספר מדע בדיוני הומוריסטי שנכתב ב־1865 על ידי ז'ול ורן ואחד הראשונים שפורסמו בז'אנר זה. הספר מספר את סיפורם של שלושה אנשים אמידים החברים במועדון תותחנים בתקופה שאחרי מלחמת האזרחים האמריקאית. השלושה בונים תותח עצום הפונה אל השמיים וטסים בספינת חלל הנורית ממנו אל הירח.

הסיפור יוצא דופן בכך שוורן מנסה לעשות מספר חישובים כלליים לגבי הדרישות עבור התותח. בהתחשב בכך שהמידע בתחום כלל לא היה קיים בזמנו, מפתיע לגלות שחלק מתוצאות חישוביו קרובים להפליא למציאות. למרות זאת, התסריט שיצר ורן הסתבר כבלתי אפשרי. תותח המסוגל לירות אל מחוץ לאטמוספירה, לדוגמה, יהיה מוכרח להיות ארוך מאוד או, לחלופין, יהרוג את הנוסעים על ידי התאוצה לבדה.

הסיפור כולל מאפיינים רבים הדומים לתוכנית אפולו האמיתית:

תותחו של ורן נקרא "הקולומביאד"; מודול הפיקוד של אפולו 11 נקרא קולומביה.

צוות ספינת החלל מורכב משלושה אנשים בכל קליע.

ממדיו הפיזיים של הקליע קרובים ביותר לממדיהם של תאי הפיקוד/שירות של החללית אפולו.

מסעו של ורן יצא מפלורידה, בדיוק כמו כל משימות אפולו.דמותו של מישל ארדן בספר הושראה מהצלם נדאר.

סוגה ספרותית

סוגה ספרותית (סוגה בלעז: ז'אנר) היא קבוצה של יצירות ספרותיות שלהן מאפיינים משותפים: מטרה משותפת, תוכן משותף, סגנון כתיבה משותף או מאפיינים משותפים אחרים.

תחום הספרות הוא תחום נרחב ועצום, אשר במהלך השנים התפתח לסוגות שונות ומסועפות, חלקן כתוצאה מאבולוציה פנימית בספרות עצמה (למשל, צמיחתו של הרומן הריאליסטי מתוך הרומאנס של ימי הביניים), וחלקן הן תוצאה של עבודת חוקרים, המנסים למפות את הז'אנרים הקיימים (למשל, הגדרת חלק מהחוקרים את הספרות של אמריקה הלטינית כספרות מז'אנר ריאליזם מאגי). הספרות נחלקת מעיקרה לשלושה מודלים עקרוניים: סיפורת, דרמה ושירה. כל מודל כזה מכיל בתוכו ז'אנרים דומיננטים, כאשר במבט נרחב ניתן לראות את 'עלייתם ונפילתם' של ז'אנרים שונים במהלך ההיסטוריה.

עצם הגדרתו של ז'אנר איננה דבר פשוט. במחקר נהוג לסמן את היצירה שבה מתקיימים כל מאפייני הז'אנר אותו באים להגדיר, ועל פיה ניתן לשפוט יצירות נוספות האם הן עומדות בהגדרת הז'אנר. פעולה זו בעייתית כשם שהיא נשמעת, שכן קשה למצוא בעולם שני ספרים אשר מכילים בדיוק אותם מאפיינים. לרוב, יצירות מכילות בתוכן חלק מתכונות הז'אנר שהן נכתבות בו; חלקן מכילות מאפיינים של יותר מז'אנר אחד. כלומר, ניסיון להגדיר ז'אנרית יצירה הוא תהליך רדוקציוני, אשר לעולם אין הוא מושלם.

ובכל זאת: החלוקה הז'אנרית קיימת במחקר, ועל כן יש לתת עליה את הדעת, ולו רק כנקודת מוצא בניסיון למפות את עולם היצירה הספרותי.

סולאריס (ספר)

סולאריס (בפולנית: Solaris) הוא ספר מדע בדיוני מפורסם של הסופר הפולני סטניסלב לם. הספר פורסם בוורשה ב-1961 ותורגם לאנגלית לראשונה ב-1970 (התרגום נעשה מצרפתית ואיכותו נחשבת לירודה). גרסה עברית (שתרגם אהרון האופטמן) יצאה לאור בשנת 1981, ומהדורה מחודשת יצאה לאור בשנת 2003. הספר תורגם לעשרות שפות ועובד שלוש פעמים לקולנוע (בשנים 1968, 1972, 2002): סולאריס (סרט, 1972) בבימויו של אנדרי טרקובסקי וב-2002 בבימויו של סטיבן סודרברג. כמו ספרים נוספים של לם, הספר עוסק בין השאר בחוסר היכולת היסודי של בני האדם לתקשר עם תרבויות חייזריות.

עולם טבעת

עולם טבעת (מאנגלית: Ringworld) הוא רומן מדע בדיוני שיצא לאור בשנת 1970 על ידי הסופר האמריקני לארי ניבן. הספר הוא רב מכר בין הידועים בסוגת המדע הבדיוני ה"קשה", וזכה בפרס נבולה לשנת 1970 ובפרסי הוגו ולוקוס לשנת 1971. בשנים שלאחר מכן כתב ניבן ארבעה המשכים לספר, וכן שילב את עלילתו באופנים שונים באלו של רומנים ונובלות נוספים שכתב במסגרת אותו קו מציאות שכינה "המרחב המוכר" (Known Space).

הספר תורגם לעברית בשנת 1983 על ידי עמנואל לוטם בהוצאת היפריון. מהדורה נוספת של הספר יצאה בעברית בשנת 2012 בתרגומה של ורד טוכטרמן בהוצאת אופוס.

עריצה היא הלבנה

עריצה היא הלבנה (באנגלית: The Moon Is a Harsh Mistress) הוא ספר מדע בדיוני מאת רוברט היינלין שראה אור בשנת 1966. הספר מספר על מהפכה המתרחשת במושבה על הירח כנגד שלטון כדור הארץ, המשתמש בירח כבשדה תבואה. הספר זכה בפרס הוגו.

היינליין עצמו התייחס ל"עריצה היא הלבנה" (המתאר את יציאתה של קהילת תושבי הירח לעצמאות, באופן מקביל לזה של עצמאותה של ארצות הברית משלטונה של בריטניה) כאל ספרו הטוב ביותר, אך רבים רואים בספר "גר בארץ נכריה" את ספרו המעניין והמשפיע ביותר.

פארק היורה (ספר)

פארק היורה הוא ספר מדע בדיוני שנכתב על ידי מייקל קרייטון. הספר יצא לאור בשנת 1990 על ידי הוצאת קנופף. בעברית הספר יצא לאור ב-1992 בהוצאת ספרית מעריב.

הספר מתאר "תקרית" המתרחשת בחברה של הנדסה גנטית, בבואה לפתוח פארק של דינוזאורים משובטים, עליה התבסס סרט קולנוע. ב-1995 הוציא קרייטון ספר המשך בשם "העולם האבוד". שני הספרים והסרט הפכו בהמשך לסדרת סרטים מצליחה.

רוברט היינליין

רוברט אנסון היינליין (באנגלית: Robert Anson Heinlein, ‏7 ביולי 1907 – 8 במאי 1988) היה אחד מסופרי המדע הבדיוני רבי ההשפעה ובין השנויים ביותר במחלוקת. הוא היה סופר המדע הבדיוני הראשון אשר יצירתו התפרסמה במגזינים מן "הזרם המרכזי" כ"סטרדיי איבנינג פוסט" בסוף שנות ה-40, ואשר פרסם את סיפורי המדע הבדיוני שלו ללא מסווה, כסיפורי מדע בדיוני. הוא גם היה בין הראשונים שהפכו לסופרים רבי מכר ביצירות מדע בדיוני באורך מלא בשנות ה-60. במשך שנים רבות נחשב היינליין, לצדם של אייזק אסימוב וארתור סי. קלארק, לאחד מ"שלושת הגדולים" של סופרי המדע הבדיוני. הוא זכה במספר פרסי הוגו על יצירתו. ב-1975 היה הסופר הראשון שזכה בפרס ה"גרנד מאסטר" (הקרוי החל מ-2002 פרס דיימון נייט), פרס מפעל חיים המחולק לסופר מדע בדיוני אחד, פעם בשנה, לצדו של טקס חלוקת פרס נבולה.

הנושאים העיקריים ביצירתו של היינליין היו נושאים חברתיים: אינדיבידואליזם רדיקלי, ליברטריאניזם, דת, היחס שבין מעשה האהבה הפיזי לרגש האהבה, ויחסי משפחה בלתי מקובלים. דעותיו, אשר קראו תיגר על הדעות המקובלות בחברה האמריקנית בת זמנו, הובילו לפרשנויות שונות וסותרות של יצירתו. כך, למשל, יצירתו משנת 1959 "לוחמי החלל" (יצאה בעברית בהוצאת כתר, בתרגום עמנואל לוטם בשנת 1994) נראית בעיניהם של רבים כנגועה בפשיזם, ואילו ספרו "גר בארץ נוכריה" (יצא בעברית בהוצאת כתר, בתרגומה של דפנה לוי, בשנת 1990), אשר נכתב כמעט בה בעת, בשנת 1961, הוביל להכתרתו בתואר הבלתי צפוי ה"חלילן מהמלין" של המהפכה המינית של שנות השישים, ושל תרבות הנגד.

השפה האנגלית קיבלה מספר ביטויים מספריו, לרבות הפועל "לגרוק" (Grok) הלקוח מספרו "גר בארץ נוכריה", שמשמעותו "להבין עד כדי כך שמושא התצפית הופך לחלק מן הצופה". הוא השפיע רבות על סופרים רבים בתחום המדע הבדיוני שבאו אחריו, ורבים ניסו לחקות את האופן הקליל לכאורה, שבו שילב מרכיבים חברתיים רדיקליים ותפישות מדעיות ספקולטיביות עם כישרון יוצא דופן לספר סיפור מרתק.

סיפר
דמות פרוטגוניסט • דמות שנייה בחשיבותה • דמות שלישית בחשיבותה • סיידקיקאנטגוניסטנבל-עלדמות משנהדוברגיבוראנטי-גיבור
עלילה דיאלוגמצג • מבנה דרמטי • סיפור מסגרת • כלי עלילתי • נקודת שיא • עימות • תת-עלילהפלשבק/פלשפורוורד
רקע דיסטופיהאוטופיהיקום בדיוניהיסטוריה
תמה מוטיבלייטמוטיבסאבטקסטמוסר השכל
סגנון אמצעים פיגורטיבייםטכניקות ספרותיותנקודת תצפיתהשעיית הספקסימבוליזםאתנחתא קומית
סיפורת משלמעשייהסיפורת בזקרומןנובלהמחזהשירהתסריטסיפור קצר
סוגה רומן הרפתקאות • רומן פשע • רומן מלחמתי • רומן מערבון • רומן מסתורין • רומן היסטורירומן ריאליסטירומן רומנטירומן ביוגרפירומן מכתביםרומן גרפי • רומן פילוסופי • רומן פוליטי • רומן אירוטירומן חניכהסאגהפנטזיה (אפלה, חרב וכושפות) • ספרות בלשיתספרות אימהריאליזם קסוםסאטירהמדע בדיוני (קשה, צבאי, אופרת חלל, סייברפאנק, סטימפאנק) • מותחןספרות ספקולטיביתספרות זולהקומיקס
נושאים קשורים זרם התודעהקהלמחברתורת הספרות • מבנה נרטיבי • נרטולוגיהרטוריקה
פורטל: ספרות

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.