מגיסטריום

מגיסטריום (לטינית: magisterium Ecclesiae, "מָרוּת הכנסייה") הוא מונח בנצרות הקתולית המתאר את סמכות הממסד הכנסייתי הנוצרי להורות, לפרש ולהכריע בשאלות הדת העומדות לפתחו ובפני המאמינים, ובעצם לגלות מהו רצון האל בכל סוגיה נתונה.

המגיסטריום הוא הצלע השלישית במבנה העברתה ובירורה של האמונה הנוצרית לאורך הדורות, יחד עם כתבי הקודש של הברית החדשה ומסורת הכנסייה בעל-פה; למרות חיוניותו בחילוץ משמעותם הרלוונטית בכל זמן, המגיסטריום כפוף לשני קודמיו ולא שווה להם, כפי שהוצהר ב"חוקה הדוגמטית בשאלת ההתגלות" שאומצה על ידי ועידת הוותיקן השנייה ב-1965: magisterium non supra verbum Dei, sed eidem ministrat, "המרות איננה נעלה על דבר האל, אלא פועלת בשירותו". על אף שבמשמעותו הרחבה, מושג זה קיים במשתמע או במפורש בכל הכנסיות – ושאלת סמכות אנשי הדת נוכחת כמובן בכל האמונות – הרעיון שוכלל ונוסח ככזה בכנסייה הקתולית בעת החדשה. המילה magisterium מופיעה רבות בכתבי תאולוגים מימי הביניים אך באורח אגב וללא משמעות מיוחדת. המונח נטבע למעשה על ידי האפיפיור גרגוריוס השישה עשר באנציקליקה Commissum Divinitus ("משא הקודש") מ-1835: "בתוקף יסודיה השמימיים, לכנסייה המרות (magisterii) להכריע ולהורות בענייני אמונה ומוסר ולפרש את כתבי הקודש ללא חשש טעות." מאז התקבל ונעשה בהדרגה שגור ורווח.

במקביל, דיונים על סמכותם של האפיפיור, הבישופים והממסד הכנסייתי בכללו אינם נושא חדש ורווחו מאוד מאז ראשית הנצרות. למרות שגם עניין זה עבר התפתחויות רבות – בימי הקרע המערבי עלתה הגישה לפיה למועצה מלאה של בישופים סמכות השווה ואף עולה על זו של הכס הקדוש; זו חזרה מדי פעם גם לאחר מכן – מונסיניור אנטוני פיגיירדו הציע לתחם את ההבנה שרווחה עד אמצע המאה ה-20 כ"גישה הקלאסית". זו התבססה באופן כללי על מימרות מכתבי הקודש כמו דברי ישו אל שבעים שליחיו בבשורה על פי לוקאס י' ט"ז: "הַשּׁוֹמֵעַ אֲלֵיכֶם אֵלַי הוּא שׁוֹמֵעַ וְהַבּוֹזֶה אֶתְכֶם אוֹתִי הוּא בוֹזֶה וְהַבּוֹזֶה אוֹתִי הוּא בוֹזֶה אֶת־אֲשֶׁר שְׁלָחָנִי". מהותה של הגישה הקלאסית היא שהאפיפיור, בתוקף היותו יורשו של פטרוס הקדוש, וקולגיום הבישופים, בכח שלשלת הסמיכה שלהם מן השליחים, הם בעלי סמכות ההוראה היחידה, האמיתית והחפה מטעות. האפיפיור עצמו הוא בעל המרות העליונה, והבישופים כפופים לו: בעוד שכלפי הכמרים האחרים והמאמינים הם בחזקת רועים, כלפי רומא אינם אלא צאן מרעיתו של הכס הקדוש. אמיתות הוראתם איננה נובעת רק מחוכמתם ובקיאותם אלא מובטחת על ידי רוח הקודש השורה על השליחים ויורשיהם מאז ישו (לוקאס כ"ד מ"ה) "פָּתַח אֶת לְבָבָם לְהָבִין אֶת הַכְּתוּבִים". השגחה זו מונעת מן האפיפיור וכלל הבישופים לטעות כשהם עורכים הצהרות רשמיות בענייני אמונה ומוסר, ואף דבריהם השגרתיים יותר נהנים מהכוונה אלוהית. הסמכות הגבוהה ביותר נתונה לאפיפיור כשהוא דובר "מן הכס" (אקס קתדרה) ודעתו מחייבת את הכל. "מגיסטריום חמוּר", magisterium solemne, באותה המידה משוּוה להצהרות כלל הבישופים כשהם פועלים ביחד במועצה עמו. מכך נובע שגם התאולוגים המשכילים והידענים ביותר צריכים בכל זאת להכפיף את דעתם לזו של הממסד הרשמי ועמדותיהם חסרות סמכות כשלעצמן. אשר לקהל המאמינים, תפקידו איננו אלא פסיבי ועליו לציית להכרעות. שניהם נדרשו ל"הכנעה של הרצון והשכל."

יחד עם הליברליזציה בכנסייה לאחר מלחמת העולם השנייה, החלו לעלות דעות שקראו להגמשת כללי המגיסטריום ולמתן קול גם לתאולוגים ולקהל הרחב. החשמן אייברי דאלס הציע לכונן "מגיסטריום כפול" שיכיר בסמכותם של המלומדים, מתוקף ידענותם, אל מול זו של הממסד הממונה. ההוגה פרנסיס סליבאן חשש מהפגיעה בסמכות שיחולל פיצול כזה ושאף לחזור לגישתו של סט. תומאס אקווינס, שראה הן בנושאי המשרות והן בחכמי הכנסייה מקורות מקבילים לדעת האל, ופשוט ליצור ביניהם מערכת יחסים מאוזנת שתפיק מסר אחיד. תאולוגים ליברלים נוספים חתרו במיוחד לקבע שציבור המאמינים איננו סביל בלבד אלא ממלא תפקיד מסוים באופן שבו מתקבלות הוריות הכנסייה, וככזה הוא נהנה ממשקל מסוים של מגיסטריום בפני עצמו. בסיכום של וועידת הוותיקן השנייה הוכרז בין היתר "שמירת, קיום והצהרת האמונה מהווים מאמץ משותף של הבישופים והמאמינים". ניסוח זה ואחרים פורשו כהכרה במעמד הציבור; לא הייתה התייחסות דומה לתפקיד שהיה אמור להיות לתאולוגים.

מחוץ לכנסייה הקתולית, המונח magisterium משמש בדרך כלל כפשוטו, במובן של "הוראה" סתם. בכנסיות הפרוטסטנטיות הסמכות להורות נתונה בעקרון לכל נוצרי שהוא. בנצרות האורתודוקסית מושם הדגש על קבלת החלטות חדשות בידי כלל הכנסייה כתנאי להכרה בהן כמחייבות.

לקריאה נוספת

  • Anthony J. Figueiredo, The Magisterium-Theology Relationship: Contemporary Theological Conceptions, Pontifica Universita Gregoriana, 2001.
  • Michael A. Fahey SJ, Magisterium, בתוך: The Routledge Companion to the Christian Church, Routledge, 2007. עמ' 524-536.

קישורים חיצוניים

מסורה (נצרות)

המסורה הקדושה (לטינית: Sacra Traditio, יוונית: Ιερά Παράδοση) היא גוף הנוהגים, התקדימים וההחלטות שהועברו בכנסייה הנוצרית מדור לדור, בנוסף ובחפיפה לכתבי הקודש עצמם. המסורה נחשבת מקור עליון לסמכות ולהתוויית דרכה של הדת, ולפי טיעון האוחזים בה היא המסגרת וההקשר המאפשרים פרשנות נכונה של הבשורות וסוגיות השעה. עיקרים נוצריים רבים, כגון השילוש הקדוש עצמו והגדרות הכריסטולוגיה, התקבלו במסורה ואינם מפורשים בברית החדשה. הכנסייה הקתולית, הכנסייה האורתודוקסית והכנסיות האוריינטליות מחזיקות כל אחת בתפישה משלה למסורה, בעוד שהפרוטסטנטים דוחים בעקרון את המושג ומדגישים את היות "כתבי הקודש לבדם" (Sola scriptura) משען, אם כי יש להם מקבילות משלהם.

מהותה של המסורה הקדושה היא שלא רק הכתבים מכילים אמיתות מוחלטות שהן פרי התגלות אלוהית. לצד אלה אלא נתקבלו גם הנחיות ואמרות השראה מפי ישו או באמצעות רוח הקודש לשליחים, שביססו עליהן חלקים רבים בדת הנוצרית וגם העבירון הלאה; אבות הכנסייה ניסחו עיקרים אלה בכתביהם בפירוט רב ומתוך צורכי זמנם, ואסיפות התאולוגים שבאו לאחר מכן המשיכו בכך, תוך שהם מבהירים מהן האמונות והטקסים הנכונים ומה נחשב למינות ולחטא. הלגיטימציה שמעניקה המסורה היא מפתח לסמכות המוסדות הכנסייתיים לפרש ולקבוע את המדיניות הדתית (מגיסטריום). המסורה איננה גוף קבוע ותָּחוּם, אלא מתבטאת בממסד הנוצרי הקיים, כשכל דור של מנהיגים מוסיף עליה את קביעותיו והחלטותיו בשלשלת הנמשכת ללא הרף: האמונה בשלמותה ובאמיתותה של זו, ובכך שכופרים וטועים הוקעו החוצה ותורותיהם סולקו, היא אבן יסוד. אמרות רבות מהברית החדשה משמשות כביסוס לתקפות הרעיון, בין היתר דבריו של פאולוס באיגרת הראשונה אל הקורינתים, י"א כ"ג: "כִּי־כֵן קִבַּלְתִּי אֲנִי מִן־הָאָדוֹן וּמָסַרְתִּי לָכֶם", ובאיגרת השנייה אל התסלוניקים ב' ט"ו: "לָכֵן אַחַי עִמְדוּ וְהַחֲזִיקוּ בַקַּבָּלוֹת אֲשֶׁר לֻמַּדְתֶּם אִם בִּדְבָרֵנוּ אִם בְּאִגַּרְתֵּנוּ". בנוסף, בייחוד בימי הרפורמציה, תקפו הוגים קתולים את המערערים על המסורה בטיעון שאפילו האמונה בשלמות כתבי הקודש שאובה מכך שהדבר מקובל ואין לכך הוכחה חיצונית, מה גם שמסגרת פרשנית כלשהי הכרחית כדי ללמוד מן הטקסט מה נדרש. אלמלא כן יקומו אינספור אסכולות סותרות שיעשו כל אחת כפי ראותה, ובוודאי שאף אחת לא תוכל לטעון להשגת האמת.

דוגמאות בולטות לפריטים השאובים מן המסורת שאינם מוזכרים בברית החדשה הן קביעת יום המנוחה ביום ראשון, ולא בשבת; ההיתר לנדור ולהישבע, שנאסר לכאורה בדברי ישו "לֹא תִּשָׁבְעוּ כָּל־שְׁבוּעָה" במתי ה' ל"ד; והאפשרות להטביל עוללים וילדים או להטביל באמצעות התזת מים בלבד, ולא בטבילה של בוגרים; חלק ניכר (משתנה לפי פרשנות) של הסקרמנטים כמו קונפירמציה, משחה אחרונה וכולי; ועוד רבים אחרים. בקרב הפרוטסטנטים אכן היו כתות ששבו לשמור שבת, שאסרו את השבועה או שתבעו טבילת מבוגרים. גם בכנסיות הדוגלות בה הייתה המסורה מושא למחלוקות עזות ורבות, בשל אפשרויות הפרשנות השונות. תאולוגים התווכחו במשך מאות שנים בשאלות כמו ההתעברות ללא חטא של הבתולה הקדושה. אף הסוגיה מה היחס בין המסגרת המבארת לכתבי הקודש הייתה טעונה מאוד ועניין לדקויות רבות, אך ההנחה הכללית היא שהברית החדשה עצמה מגלמת אמת נעלה יותר מהקבלה בעל-פה סביבה.

הכנסייה האורתודוקסית מדגישה את היות המסורה גוף סגור וחתום, שהתקבל בשלמותו בימי השליחים ונשמר ככזה, אם כי טעון כמובן פירוש ויישום לכל תקופה. הקתולים אימצו גישה מחמירה פחות, וטוענים שבהשראת רוח הקודש מתגלות בכל דור אמיתות שהיו צפונות במסורה קודם, בהתאם לצורך ובכח הלימוד של הגופים המוסמכים. נקודת אי-הסכמה פרוזאית יותר בין שתי הכנסיות היא כמובן סמכות המוסדות שכל אחת מכירה בהן בקביעת המסורה, למן הסכיזמה הגדולה. בוועידת הוותיקן השנייה אימצה הקתולית ניסוח שהתקרב קמעא להבנה הפרוטסטנטית, לפיו המסורת וכתבי הקודש אינם מהווים שני מקורות מובחנים אלא הם "דבר האל האחד", ביחד.

בכנסייה האנגליקנית, המקיימת דרך ביניים בין הרפורמציה לדוקטרינה הרומית, נהוג לייחס למסורה משקל רק כשניתן לקשרה לכתובים, לאבות הכנסייה או לוועידות האקומניות בראשית הנצרות, וגם זה רק בנושאים משניים יחסית.

קסנדרה קלייר

ג'ודית לואיס (באנגלית: Judith Lewis; נולדה ב-27 ביולי 1973) המוכרת בשם העט שלה קסנדרה קלייר (Cassandra Clare) היא סופרת פנטזיה אמריקאית-יהודייה. ידועה בעיקר בזכות סדרת ספריה "בני הנפילים".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.