מגדל תפן

מִּגְדַל תֵּפֶן היא מועצה מקומית תעשייתית בחבל תפן שבגליל, שבתחומה נמצאים רק מפעלי תעשייה. בשטח המועצה יש אזור תעשייה קלה ותעשיית היי־טק, גן תעשייה, המוזיאון הפתוח תפן, מרכז גשר לשיקום וגם מספר מסעדות.

שטח תחום השיפוט של המועצה משתרע על פני 2,700 דונם. נמצא כ־6 קילומטר ממעלות-תרשיחא וכ־17 קילומטר מכרמיאל, בין המושב לפידות מדרום ליישוב הקהילתי כפר ורדים מצפון, וכפרי דרוזים שנמצאים ממערב וממזרח לה.

ראש המועצה, החל מדצמבר 2016, היא סיגל שאלתיאל הלוי.[1]

מגדל תפן (מועצה מקומית תעשייתית)
בניין המועצה בשטח המוזיאון הפתוח
בניין המועצה בשטח המוזיאון הפתוח
מדינה ישראל  ישראל
מחוז מחוז הצפון
שטח 2.7 קמ"ר
קואורדינטות 32°58′35″N 35°16′28″E / 32.97646944°N 35.27450833°E 
(למפת הגליל המערבי רגילה)
West galil
 
מגדל תפן
מגדל תפן

גאוגרפיה

מגדל תפן גובלת בשלוש מועצות, מדרום מועצה אזורית מעלה יוסף, ממערב ומצפון מועצת יאנוח-ג'ת, ממזרח מצפון ומדרום מועצת כסרא-סמיע.
המועצה נמצאת דרומית לעיר מעלות-תרשיחא וצפונית לעיר כרמיאל בחבל תפן, אזור הררי שבו סלעים ונחלים רבים.

היסטוריה

פריצת דרך ראשונה באזור נעשתה בשנת 1966 על ידי קרן קיימת לישראל במסגרת המגמה לייהד את הגליל. מאוחר יותר נסלל כביש אספלט ולאורכו ובקרבתו הוקמו מושבים ומצפים.

בשנת 1981 התפטר מהכנסת התעשיין סטף ורטהיימר והחל לפעול לבניית אזור התעשייה. באותה שנה הוא השתתף בתכנון כפר ורדים שעלה לקרקע בשנת 1984. הכפר הפך לדגם התיישבותי ליישוב קהילתי באזור ספר, ועם השנים הפך ליישוב הקהילתי הגדול בצפון. הרעיון היה למזג את יתרונות העיר הגדולה עם תנאי המגורים באזור בסגנון כפרי, כל זאת תוך ניסיון לפתח חיים קהילתיים וניהול עצמי שונה. כפר ורדים הוקם ליד מגדל תפן, לפי תפיסה תכנונית חדשנית של הקמת יישוב עירוני כמערכת משולבת של מגורים, שירותים ציבוריים ברמה גבוהה ותעסוקה המבוססת בעיקר על תעשייה ליצוא היא התעשייה במגדל תפן.

בשנת 1982 הועתקו מפעלי "ישקר" מנהריה לתפן. והיוו את ראשית אזור התעשייה. שנה לאחר מכן הוקם גן התעשייה במקום ונתן מענה למפעלים קטנים בשנותיהם הראשונות. עם השנים נוספו למקום מפעלים רבים נוספים, בהם מפעל המצברים "וולקן" ומפעל השוקולדים "תופיני סער".[2]

אזור התעשייה שהיה מחובר בתחילה רק לכביש 89, נהריה–צפת, חובר גם לעיר כרמיאל, ולכביש 85, עכו–צפת.

בשנת 1991,[3] לאחר פירוק מועצה אזורית מרכז הגליל, שבשטח שיפוטה שכן אזור התעשייה תפן, הוקמה המועצה התעשייתית מגדל תפן, הראשונה מסוגה בגליל והשנייה בארץ לאחר רמת חובב.

המועצה המקומית מכילה בתוכה 62 מפעלים, שבהם מועסקים תושבים מכל יישובי הסביבה – דרוזים, נוצרים, מוסלמים ויהודים.

ראשי המועצה (רשימה חלקית)

גן התעשייה

באזור התעשייה שוכן גן תעשייה, חממה לתעשיינים ויזמים בראשית דרכם. גן התעשייה מאגד בשטחו מפעלי תעשייה קטנים, המצויים בשלבי הקמה ומאפשר להם לחסוך בהוצאות על ידי שכירות משותפת של שירותים.

בגן התעשייה תפן ממוקמים עשרות חברות ומפעלים. הפארק כולל 25,000 מ"ר של מבנים תעשייתיים הפרושים על שטח של 120 דונם. כ-30 חברות אשר החלו את דרכן בגן התעשייה כבר התרחבו ועברו לאזור התעשייה הצמוד.

מפעלים הנמצאים בשטח גן התעשייה הם וסטרן דיגיטל (לשעבר, סנדיסק ישראל) ומפעל הסבונים של סבתא ג'מילה .

גן התעשייה בתפן הוא גן התעשייה הראשון, שבנה סטף ורטהיימר, אחריו נבנו גני תעשייה נוספים בתל חי, בעומר, בלבון ובנצרת.

איכות הסביבה

הפיקוח על שמירת והגנה הסביבה מבוצע על ידי מחלקת איכות הסביבה של המועצה. פעולות המחלקה:

 • הדרכה למפעלים ובתי מלאכה בעלי פוטנציאל לפגיעה בסביבה לשם מניעת מפגעים ומעבר ל"תעשייה ירוקה".
 • פיקוח על המתקן המקומי לטיהור שפכים, ביצוע סקרים תקופתיים של שפכי תעשיות ומעורבות בצוות הקמת מפעלים חדשים, כל זאת על מנת למזער את זיהום מי התהום, הנחלים והים.
 • בדיקות תקופתיות: המועצה מבצעת בדיקות תקופתיות של שפכים וקולחים אחת לחודשיים. ובדיקות זיהום אוויר תוך שימוש בנתונים מטאורולוגיים המתקבלים באופן רציף.
 • המועצה ערוכה לסייע בטיפול באירועים של חומרים מסוכנים, באמצעות נציג מוסמך של המחלקה המגיע לשטח האירוע ומשמש יועץ לכוחות המשטרה וההצלה. כמו כן אוכפת המחלקה את החוקה במקרים בהם מתקיימים תהליכים או מאוכסנים חומרים, העלולים לגרום לאירועים מסוכנים.

מפגעים סביבתיים ומצב הזיהום הביא את התושבים הסמוכים לאזור התעשייה לצאת להפגנות. מעורבות התושבים הגבירה את הערנות והפיקוח לגבי דליפת חומרים מסוכנים.

Tefen air
פילוח מפעלי המועצה התעשייתית לפי מידת העמידה בתקני איכות האוויר בשנים 2010–20111, לפי דו"ח עמותת "אזרחים למען הסביבה בגליל"[13]
Tefen waste
פילוח מפעלי המועצה התעשייתית לפי מידת העמידה בתקני השפכים בשנים 2010–20111, לפי דו"ח עמותת "אזרחים למען הסביבה בגליל"[13]

יעדים

ביולי 2007, לאחר דיון עם תושבי האזור והמפעלים התעשייתיים, הוחלט על שורה של פעולות כדי לקדם את תחום איכות הסביבה. אימוץ עקרונות של איכות סביבה והתנהגות בת קיימא בתחומי אנרגיה, מים ועוד:

 • המועצה הציעה כיעד להפחית בצריכת החשמל במבנה המועצה ב-25 אחוז עד לשנת 2010 באמצעות מעבר לשימוש במכשירים חסכוניים בחשמל.
 • המועצה תעודד שימוש באנרגיות חלופיות ובטכנולוגיות חדשניות וניסיוניות במפעלים הפועלים בתחומה.
 • בנייה חדשה תיעשה על פי עקרונות של בנייה ירוקה תוך התחשבות במאפיינים אקלימיים של המבנה והשתלבותו בסביבה.
 • המועצה תיעזר בגופים הפועלים למחזר מים ולצמצום צריכת המים במבנים החדשים שיוקמו.
 • בתחומי המועצה יישארו שטחים פתוחים וריאות ירוקות אך תצומצם צריכת המים להשקיית הגינות.

ביקורת ציבורית

בפברואר 2013 פרסמה עמותת "אזרחים למען הסביבה" דו"ח על פיו חרגו המפעלים מהתקנים לזיהום אוויר ולשפכים,[13] כך למשל פרסמה העמותה נתונים המצביעים על שיעורים החורגים מתקן איכות האוויר ב

 • 100% מהתקן לעופרת
 • עד 650% תרכובות כלור
 • כ 13,000% בחומרים אורגניים נדיפים
 • 720% בחלקיקים.

בשפכים דווח על:

 • חריגות של סולפטים עד 10,500% מהתקן
 • 135% עופרת
 • חריגות של מאות אחוזים במתכות, שמנים ומוצקים מרחפים.

המשרד להגנת הסביבה דחה את ממצאי הדו"ח וטען כי איכות האוויר באזור עומדת בתקן וכי מבוצעות ביקורות סדירות למפעלים.[14]

זיהום אויר ומים

בשנים 2009–2011 נמצאו בבדיקות אלו 128 חריגות מהתקנים לאיכות אויר ושפכים של 7 מהמפעלים וכן של המכון לטיפול בשפכים. כך למשל נמצאו בשמונה בדיקות ריכוזי עופרת גבוהים מהמותר בשפכים של מפעל וולקן וזיהום אויר בחומרים אורגנים נדיפים ברמה העולה עד פי 100 מהמותר ממפעל ישקר.[15]

טיפול בשפכים

בשל עיכובים בחיבור מתקן טיהור השפכים של המועצה התעשייתית למכון השפכים של עכו מומטרים השפכים בשטח וגורמים בעיה סביבתית קשה.[16] המשרד להגנת הסביבה מונה את אזור ההמטרה של שפכי תפן בין 20 האתרים בהם קיימת בעיית זיהום קרקע חמורה ביותר.[17]

המועצה אף הורשעה ונקנסה על עברות על חוק המים וחוק שמירת הניקיון בעקבות זיהום נחל כישור. במרץ 2014 אישרה רשות המים והביוב למועצה המקומית התעשייתית מגדל תפן לצאת למכרז להנחת הקו למתקן טיהור השפכים מסריק.

פרסים

המועצה המקומית תעשייתית מגדל תפן זכתה בפרס - כוכבי יופי - 5 כוכבים של המועצה לארץ ישראל יפה, פרס זה ניתן על סביבת עבודה מטופחת.

חינוך ותרבות

בשטח הפארק התעשייתי ממוקמים משרדי המועצה המקומית ומפעלים לצד מספר מוזיאונים המאוגדים תחת השם "המוזיאון הפתוח תפן" - הגלריה לאמנות, תפן, המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית, אוסף מכוניות. וכן גן פסלים ובו יצירות של פסלים ישראלים. בשנת 1991 הוקם באתר בית ספר הניסויי והדמוקרטי תפן. בבית הספר לומדים כ-550 תלמידים מגיל גן ועד כיתה י"ב. בשנת 2015 עבר בית הספר מגן התעשייה למשכנו הקבוע בכפר ורדים.[18]

לקריאה נוספת

 • סטף ורטהימר, איש ליד מכונה - סיפור חיים, רעיונות ומעשים, ידיעות ספרים, 2011

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ יעקב גרודקה, בהמשך לחשיפת בחדרי חרדים: מנכ"לית המשרד של דרעי התפטרה, באתר בחדרי חרדים, 29 בנובמבר 2016
 2. ^ יהודה גורן, תעשייה - עם איכות חיים, מעריב, 10 בדצמבר 1985
 3. ^ למעשה, שר הפנים חתם על צו הקמה, שתוקפו החל ב-1 באוגוסט 1990
 4. ^ ילקוט פרסומים 5 ביולי 2001
 5. ^ מפעלי תעשייה בתפן מזהמים את מקורות המים במתכות 2003, "אזרחים למען הסביבה"
 6. ^ ניר חסוןאפשר להמשיך לזהם, באתר הארץ, 5 באוגוסט 2004
 7. ^ ירון קמחי באתר מחלקה ראשונה
 8. ^ אלי לוי, ביה"ס הניסויי במגדל תפן ייסגר, באתר nrg‏, 28 באפריל 2008
 9. ^ ירון קמחי מונה לראש המועצה מגדל תפן, באתר ערוץ 7, 3 ביולי 2005
 10. ^ ירון קמחי, חזרה למחוזות השפיות, באתר כלכליסט, 25 במרץ 2011
 11. ^ אביטל להב, בניגוד לחוק: 59 ראשי רשויות לא מפרטים נכסיהם, באתר ynet, 14 ביולי 2013
 12. ^ טקס החלפת ראשי המועצה, אתר המועצה
 13. ^ 13.0 13.1 13.2 מי מפקח על התעשייה? - דו"ח עמותת "אזרחים למען הסביבה"
 14. ^ אלפי שאולי, דו"ח: אזור התעשייה בתפן מזהם ללא כל בקרה, באתר ynet, 3 בפברואר 2013
 15. ^ טבלת החריגות
 16. ^ המשרד להגנת הסביבה, מכון טיהור שפכים תפן, 2007
 17. ^ זיהום קרקעות בישראל: רשימת האתרים החשודים בזיהומי הקרקעות החמורים ביותר ממקורות תעשייתיים, באתר המשרד להגנת הסביבה, מרץ 2009
 18. ^ אתר בית הספר
אלי אפללו

אלי (אלברט) אפללו (נולד ב-8 בספטמבר 1952) הוא יושב-ראש עמית של הקרן הקיימת לישראל. בעבר כיהן כחבר הכנסת והשר לקליטת עלייה מטעם מפלגת קדימה.

הגליל המערבי

הגליל המערבי הוא אזור גאוגרפי בצפון-מערב מדינת ישראל, שהוא חלק מאזור הגליל. הגליל המערבי משתרע מראש הנקרה בצפון ועד לנחל קישון, עמק זבולון, הר הכרמל ובקעת בית נטופה בדרום, כך שהוא כולל את החלק המערבי של הגליל העליון ובמובן הרחב, גם חלק מהתחתון, וחופף עם רוב נפת עכו שבמחוז הצפון. בדרך כלל, אזור הקריות לא משויך לגליל המערבי או לגליל בכלל. במובן מצומצם הגליל המערבי מתייחס רק לחלק המישורי ממערב לגליל העליון, הנקרא גם [מישור] חוף הגליל.

האזור מגוון מבחינת נוף וכולל חוף ים מפורץ, הרים גבוהים ונחלים החורצים את ההרים לרוחבם ויוצרים עמקים. באזור נותרו שרידי חורש ים תיכוני, בו חיים חזירי בר וציפורים.

באזור פועלת המכללה האקדמית גליל מערבי, כחלק מאוניברסיטת בר-אילן. המכללה ממוקמת בקצה העיר עכו, סמוך למושב בוסתן הגליל.

את תושבי הגליל המערבי משרת מרכז רפואי נהריה (המרכז הרפואי לגליל, שנקרא בעבר "בית חולים לגליל המערבי – נהריה"), הממוקם בנהריה.

המוזיאון הפתוח תפן

המוזיאון הפתוח תפן הוא מכלול של ארבעה מוזיאונים הממוקמים בשטח גן התעשייה מגדל תפן. המכלול נוסד ב-1985 על ידי התעשיין סטף ורטהיימר.

בין המוזיאונים בגן נמצאים גלריה לאמנות המציגה תערוכות מתחלפות מיצירותיהם של אמנים ישראלים ואמנים מחו"ל; "המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית" המכונה גם "מרכז מורשת הייקים"; אוסף מכוניות קלאסיות (שנפגע במהלך מלחמת לבנון השנייה[דרושה הבהרה]) ובו כ-40 מכוניות, בבעלות התעשיין איתן ורטהיימר; ו"מוזיאון אומנות התעשייה" המציג את התפתחות הכלים ומכונות החיתוך בתעשייה מימי האדם הקדמון ועד לעיבוד השבבי של המאה ה-20. בנוסף, בשטח המוזיאון נמצא גן פסלים מהגדולים בארץ, ששטחו עשרות דונמים ובו כמאה פסלים.

לצד המוזיאונים פועלים מפעלים של כ-30 חברות בגן התעשייה. המוזיאון נועד להמחיש את הקרבה שבין קידמה טכנולוגית יצירתית ובין מכלול היצירה התרבותית.

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית - מרכז מורשת הייקים הוא מוזיאון שהוקם בשנת 1968 ומציג את התרבות של היהודים דוברי הגרמנית באירופה עד מלחמת העולם השנייה וכן את תרומתם לחברה ולתרבות בישראל לאחריה. המוזיאון הוא אחד ממכלול של ארבעה מוזיאונים הממוקמים בשטח גן התעשייה מגדל תפן שבגליל.

יגאל צרפתי

יגאל צרפתי הוא מנהל מינהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה והתעשייה, קודם לכן כיהן כראש מועצת מגדל תפן וכמנכ"ל משרד הפנים.

ירון קמחי

ירון קמחי (נולד ב-1960) הוא מומחה לניהול אזורי תעשייה, שכיהן כראש מועצה במועצה המקומית התעשייתית מגדל תפן, מה-2 ביולי 2005 עד 2011.קמחי הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים, מהאוניברסיטה העברית בירושלים. הוא כיהן במשך שבע שנים כמנכ"ל התאחדות התעשיינים בירושלים, והתעסק גם בניהול היי-טק. הוא היה מנהל אזורי התעשייה בהר חוצבים, בעטרות ובהרטוב. הוא היה גם מנהלתן במועצה האזורית מטה יהודה.

קמחי מונה לתפקידו אחרי שקודמו בתפקיד ראש מועצת מגדל תפן, חנן אסולין, שהחזיק בתפקיד כממלא מקום, לא קיבל אישור למינוי קבוע. כראש מועצה, קמחי דאג להסדרת ענייני איכות הסביבה ועניינים כספיים, שלא זכו למענה הולם אצל חלק מקודמיו. בין השאר הוא הביא להעברת בית הספר הניסויי של תפן, מתוך תחום המועצה, אל תחום מועצת כפר ורדים.

מועצה אזורית מרכז הגליל

מועצה אזורית מרכז הגליל הייתה מועצה אזורית באזור הגליל המערבי.

המועצה הוקמה בשנת 1968 והייתה המועצה האזורית הדרוזית היחידה, כללה את היישובים ג'ת, יאנוח, כסרא וסמיע ומאוחר יותר גם את אזור התעשייה מגדל תפן.

בשנת 1990 פורקה המועצה האזורית, ויישוביה התפצלו לשתי מועצות מקומיות כסרא-סמיע ויאנוח ג'ת ולמועצה מקומית תעשייתית מגדל תפן.

שטח השיפוט שלה חולק בין המועצות אזוריות משגב ומעלה יוסף.

מחוז הצפון

מחוז הצפון הוא אחד מששת המחוזות במדינת ישראל. המחוז משתרע מרמת הגולן והגליל העליון בצפון ועד בקעת בית שאן ורמות מנשה בדרום. בירת המחוז היא נוף הגליל (נצרת עילית לשעבר), והעיר הגדולה ביותר בו היא נצרת. המחוז גובל ממערב בים התיכון, מצפון בלבנון, ממזרח בסוריה ובירדן ומדרום במרחב התפר של צפון יהודה ושומרון. גודלו של המחוז הצפוני הוא 4,473 קמ"ר. כמה מאתרי הפולחן והנופש המרכזיים בישראל, לרבות אלה שסביב ים כנרת והר חרמון, שוכנים בתחומי המחוז הצפוני. המחוז חופף פחות או יותר לאזור הגליל במובנו הרחב המקובל, בנוסף לאזור הגולן.

נאות חובב

נאות חובָב היא מועצה מקומית תעשייתית הממוקמת בצפון הנגב, כ־12 ק"מ מדרום לבאר שבע. עד לשנת 2013 היה שמה של המועצה "רמת חובב".

שמה של המועצה ניתן לה על שום קרבתה לנחל חובב, הקרוי על שמו של יתרו, כוהנה של מדיין, חותנו של משה.

נפת יזרעאל

נפת יזרעאל (נקראת לעיתים נפת עפולה) היא נפה במחוז הצפון במדינת ישראל. הנפה קרויה על שם עמק יזרעאל הנמצא בשטחה.

שטח הנפה הוא 1,193 קמ"ר.

נכון לשנת 2015 חיים בנפה כ-490,300 תושבים.

נפת כנרת

נָפַת כִּנֶּרֶת (נקראת לעיתים נפת טבריה) היא נפה במחוז הצפון במדינת ישראל. הנפה קרויה על שם הכנרת הנמצאת בשטחה.

שטח הנפה הוא 529 קמ"ר. ההתיישבות היהודית על גדות הכנרת החלה בעשור הראשון של המאה ה-20 ובה הוקם הקיבוץ הראשון בארץ ישראל, דגניה.

הנפה מחולקת לשני אזורים טבעיים: אזור כנרת 221 ואזור גליל תחתון מזרחי 222

נפת עכו

נפת עכו היא נפה במחוז הצפון במדינת ישראל. קרויה על שם העיר עכו.

לנפה שישה אזורים טבעיים: אזור אילון, אזור יחיעם, אזור נהריה, אזור עכו, אזור כרמיאל ואזור שפרעם.

שטח הנפה הוא 928 קמ"ר.

הנפה חופפת פחות או יותר את אזור הגליל המערבי.

נפת רמת הגולן

נפת רמת הגולן היא נפה במחוז הצפון במדינת ישראל. הנפה מתפרסת על מרבית חבל רמת הגולן וחופפת לשטח שנכבש במלחמת ששת הימים מידי סוריה והועבר לריבונות ישראלית אחרי חקיקת חוק רמת הגולן ב-1981. היישוב הגדול ביותר בנפת רמת הגולן הוא הכפר הדרוזי מג'דל שמס אשר למרגלות החרמון בצפון הנפה.

שטח הנפה הוא 1,154 קמ"ר.

הנפה מחולקת לארבעה אזורים טבעיים: אזור החרמון, גולן צפוני, גולן תיכון וגולן דרומי.

סגולה (אזור תעשייה)

סגולה הוא אזור תעשייה בצפון מזרח העיר פתח תקווה, מצפון לשכונת כפר אברהם, ממערב לכביש 40 ומדרום לכביש 5 ולמחלף ירקון. הוא מהווה גם את גבולה הצפון-מזרחי של פתח תקווה.

הרחוב הראשי באזור התעשייה סגולה הוא רחוב בן ציון גליס.

עד שנות ה-2000 היה המקום אזור התעשייה המרכזי של העיר פתח תקווה, אך עם הקמת פארקי היי-טק באזורי התעשייה האחרים של פתח תקווה, קריית אריה וקריית מטלון, ירד מעמדו.

שטח אזור התעשייה הוא כ-3,000 דונם (כשטחה של העיר גבעתיים, לדוגמה), והוא מאכלס כ-900 עסקים. בניגוד לאזורי התעשייה האחרים בעיר, הוא מאופיין בעיקר בתעשייה כבדה. עם זאת, בשנים האחרונות התפתחו בו שניים ממרכזי הקניות הגדולים והמרכזיים בפתח תקווה ובאזור דרום השרון: פאוור סנטר סגולה, מדרום לרחוב גליס, ומתחם ירקונים, שנמצא בצפון אזור התעשייה. שניהם מתאפיינים בחנויות ענק בתחומים שונים: חשמל, תאורה, עשה זאת בעצמך, ביגוד, הנעלה, מזון ועוד.

בעבר נהגתה תוכנית בעיריית פתח תקווה להפוך את אזור התעשייה למרכז הבילוי העיקרי של פתח תקווה, ולהקים בו תיאטרון, בתי קפה ומסעדות, אך זו נגנזה.

אזור התעשייה נהנה ממיקום טוב ונגישות ברמה גבוהה, הודות לשני צירי תחבורה עיקריים שעוברים בסמוך לו: כביש 5 וכביש 40. בנוסף, בחלקו הצפוני של אזור התעשייה נמצאת תחנת הרכבת פתח תקווה סגולה, אך זו סובלת מנגישות ברמה נמוכה מאוד עקב ריחוקה מלב אזור התעשייה ועקב כך שקווי האוטובוס הבין עירוניים עוצרים על הגשר של כביש 40 מעל פסי הרכבת. בעתיד, אמורה לעבור באזור התעשייה שלוחה של הקו הסגול של הרכבת הקלה של תל אביב.

בשטחו של אזור התעשייה ממוקם בית הקברות סגולה - בית העלמין הראשון של פתח תקווה, שבשטחו נמצא אף בית העלמין הצבאי העירוני.

סיגל שאלתיאל-הלוי

סיגל שאלתיאל-הלוי (נולדה ב-1968) היא ראש המועצה התעשייתית מגדל תפן מדצמבר 2016. קודם לכן כיהנה כמנכ"לית המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

פארק תעשייה ציפורית

פארק תעשייה ציפורית הוא אזור תעשייה בשטח של 6,000 דונם בגליל התחתון.

צביקה כהן

צבי כלפו (צביקה) כהן (נולד ב-1961 או 1960) הוא פוליטיקאי ישראלי איש מפלגת ש"ס, שכיהן במגוון רחב של תפקידים בשלטון המקומי. הוא שימש כממלא מקום ראש עיריית טבריה, ראש המועצה המקומית וראש העירייה הראשון של אלעד, ראש שתי המועצות המקומיות התעשייתיות -רמת חובב ומגדל תפן וכיום הוא סגן ראש עיריית ירושלים.

כהן, במקור תושב טבריה, בה שימש כחבר מועצת העירייה. בין השנים 1989–1998 שימש כסגן ומ"מ ראש עיריית טבריה יוסי פרץ. לאחר מכן היה חבר מועצת העיר טבריה למשך שנים נוספות. כהן כיהן כמשנה למנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל.

ב-22 במאי 2002 מונה כהן לתפקיד ראש מועצת רמת חובב כמינוי של שר הפנים דאז אלי ישי; תפקיד בו החזיק עד 2003. ב-2004 החל לכהן כראש המועצה המקומית אלעד, שזכתה במהלך כהונתו, שהסתיימה ב-2008, למעמד עיר.

מ-4 בספטמבר 2011 עד 2013,

היה כהן ראש המועצה של מגדל תפן.

בשנת 2013 נבחר לכהן כחבר מועצת העיר ירושלים. במאי 2014, עם השעייתו של אליעזר שמחיוף (בשל הרשעה בפרשת הולילנד), מונה כהן במקומו כראש סיעת ש"ס בעיריית ירושלים כמו כן כהן הוא סגן ראש העירייה ומחזיק תיק מנח"ח (מינהל החינוך החרדי).. בבחירות 2018 לעיריית ירושלים הוצב כהן בראש רשימת ש"ס למועצת העיר. לאחר הבחירות החל לשמש כסגן ומ"מ ראש העיר, מחזיק תיק הכספים ואחראי על המינהלים הקהילתיים החרדים.

כהן נשוי ואב ל-13 ילדים.

רונן פלוט

רונן פלוט (נולד בשנת 1955) הוא ראש עיריית נוף הגליל ("נצרת עילית" לשעבר) החל מיוני 2016. בעבר כיהן כראש מועצת מגדל תפן, כמנכ"ל המשרד לקליטת עלייה, כמנכ"ל משרד ההסברה והתפוצות, וכמנכ"ל הכנסת.

תחנה מרכזית נהריה

התחנה המרכזית של נהריה היא תחנה מרכזית ומסוף האוטובוסים המרכזי של העיר נהריה והגליל המערבי. התחנה שוכנת במרכזה של העיר, סמוך לתחנת הרכבת נהריה בשדרות הגעתון בעיר.

דגל ישראל
מחוז הצפון
נפות נפת רמת הגולןנפת צפתנפת עכונפת כנרתנפת יזרעאל
מפת מחוז הצפון
ערים בית שאןטבריהטמרהיקנעם עיליתכרמיאלמגדל העמקמעלות-תרשיחאנהריהנוף הגלילנצרתסח'ניןעכועפולהצפתקריית שמונהשפרעם
מועצות מקומיות אבו סנאןאכסאלאעבליןבועיינה-נוג'ידאתבוקעאתאביר אל-מכסורבית ג'ןבסמת טבעוןבענהג'דיידה-מכרג'וליסג'ש (גוש חלב)דבורייהדיר חנאדיר אל-אסדזרזירחורפישחצור הגליליתטובא-זנגרייהטורעאןיאנוח-ג'תיבנאליסוד המעלהיפיעירכאכאבולכאוכב אבו אל-היג'אכסרא-סמיעכעביה-טבאש-חג'אג'רהכפר ורדיםכפר יאסיףכפר כמאכפר כנאכפר מנדאכפר תבורמג'ד אל-כרוםמג'דל שמסמגדל • מגדל תפן • מזרעהמטולהמסעדהמע'ארמעיליאמשהדנחףסאג'ורע'ג'רעיילבוןעילוטעין מאהלעין קנייאעראבהפסוטהפקיעיןקצריןראמהראש פינהריינהרמת ישישבלי - אום אל-גנםשלומישעב
מועצות אזוריות אל-בטוףבוסתאן אל מרג'גולןהגלבועהגליל העליוןהגליל התחתוןמבואות החרמוןמגידומטה אשרמעלה יוסףמרום הגלילמשגבעמק הירדןעמק המעיינותעמק יזרעאל
ראשי המועצה המקומית התעשייתית מגדל תפן
לא ידוע רונן פלוט אלי אפללו חנן אסולין ירון קמחי צביקה כהן יגאל צרפתי סיגל שאלתיאל-הלוי
1991(?)–1996(?) 1996(?)–2001 2001–2003 2003–2005 2005–2011 2011–2013 2013–2016 2016–

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.