מבצע סבתא

מבצע סבתא הוא סרט קומי ישראלי מתוך רצועת "ראשון בדרמה" של ערוץ 3 משנת 1999 אשר בוים ונכתב על ידי דרור שאול.

הסרט זכה להצלחה יחסית מעטה כאשר שודר לראשונה בטלוויזיה אולם עם השנים הוא צבר פופולריות רבה בישראל וזכה למעמד של סרט פולחן. מעריצים רבים של הסרט זוכרים בעל פה סצינות שלמות מהסרט, ואף מבצעים תחדישים (רימייק) שלהן.

מבצע סבתא
Mivtza savta
בימוי דרור שאול
הפקה עינת ביקל, אורי סבג
תסריט דרור שאול
שחקנים ראשיים

רמי הויברגר
עמי סמולרצ'יק
צח שפיצן

עינת ויצמן
מוזיקה ישי אמיר
מפיץ הד ארצי
הקרנת בכורה 1999
משך הקרנה 54 דקות
שפת הסרט עברית
דף הסרט ב-IMDb

תקציר עלילה

הסרט הוא קומדיה סאטירית שמבוססת על סיפורו האמיתי של הבמאי דרור שאול. הסרט שמתרחש בישראל, סביב שלושה אחים יתומים, יוצאי הקיבוץ הבדיוני "עסיסים": עידן מדריך בני הנעורים, בני מתקין הכבלים, ואלון, המוכר בשם "קרמבו", קצין צה"ל המפקד על יחידת מסתערבים.

סבתא חיה, סבתם של שלושת האחים, נפטרה (אחד ממשפטי המפתח בסרט הוא "סבתא חיה מתה"). הקיבוץ מסרב לטפל בענייני ההלוויה (דבורה המזכירה אומרת לקרמבו בטלפון: "הקיבוץ לא יממן חתונה או לוויה של מי שלא חי בו בשנתיים האחרונות"- תקנון חתונות ולוויות), והאחריות נופלת על הנכדים. שלושתם מבקשים לקבור אותה בקיבוץ אותו ייסדה, אך שפע אי-הבנות, אלתורים וקיצורי דרך הופכים את ההלוויה לפארסה עוקצנית על חיי הקיבוץ והביטחוניזם הישראלי.

צוות השחקנים

שחקנ/ית דמות
רמי הויברגר אלון שגיב ("קרמבו")
עמי סמולרצ'יק בני שגיב
צח שפיצן עידן שגיב
עינת ויצמן חגית, חברתו של בני
רוזינה קמבוס דבורה
הוגו ירדן סרג'יו
דניאל מילר כריסטין
דוידה קרול סבתא חיה
אייל רוזלס גבי, מפקדו של קרמבו
רותם אבוהב שירלי, פקידתו של קרמבו
עפרון אטקין אלוף הפיקוד

המקורות לעלילת הסרט

פרטים רבים בעלילת הסרט מקורם בקורות חייו של הבמאי בקיבוץ כיסופים. בפרט, לוויית הסבתא המתקיימת בקיבוץ והתנערותו של הקיבוץ ממימון הלוויה, הובלת הגופה ברכב פרטי (במהלכה מבוצעת עצירה לקניית מקרר) וארון הקבורה אשר מתפרק במהלך טקס הקבורה - מבוססים על סיפור אמיתי.[1][2] בהערות הבמאי שנוספו לסרט בגרסת ה-DVD, מספר דרור שאול, כי דמותו של "קרמבו" מבוססת על אחיו, אשר במציאות הוא האח האמצעי. האח, סא"ל (מיל.) טל שאול, היה מפקד יחידת שמשון[3], ראש אגף אבטחה בשירות הביטחון הכללי[4], וכיום מנהל מחוז ירושלים של קופת חולים מאוחדת. חלק מהסצנות בסרט צולמו בקיבוץ יקום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הסודות מאחורי "מבצע סבתא" נחשפים, mako
  2. ^ 20 שנים ל"מבצע סבתא": גיבורי וכוכבי סרט הקאלט מתאחדים, חדשות 13
  3. ^ עמרי אסנהיים, קרמבו האמיתי, באתר nrg‏, 11.03.2005.
  4. ^ עמוס הראל, "קרמבו בעקבות המתנקש", הארץ, ‏ 18.02.2005.
אורי סבג (מפיק)

אורי סבג (7 באוקטובר 1962 - 9 בספטמבר 2008) היה מפיק קולנוע וטלוויזיה ישראלי שניהל את חברת ההפקות פרלייט יחד עם רעייתו, עינת ביקל.

נולד לטטה ומואיז סבג, אח לשניים. לאחר שירותו הצבאי בחיל השריון, למד סבג בבית צבי ושימש, לפני שהפך למפיק ראשי, כמנהל הפקה של הסרט "שמיכה חשמלית ושמה משה". על סרטו "הדברים שמאחורי השמש" היה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הישראלית לקולנוע. בספטמבר 2009 הוענק לו פרס אופיר מיוחד על הישגים והצטיינות מקצועית.

אייל רוזלס

אייל רוזלס (נולד ב-10 באוקטובר 1964) הוא שחקן ישראלי.

בסמה מוצ'ו

"בסמה מוצ'ו" (מספרדית: Bésame Mucho) הוא בולרו מקסיקני שנכתב בשנת 1940 על ידי קונסואלו ולאסקאס (Consuelo Velázquez) לפני יום הולדתה השישה עשר. משמעות השם בתרגום חופשי היא "נשקני הרבה". לדברי ולאסקאס, נכתב השיר טרם התנשקה לראשונה, בהשפעת האריה "Quejas, o la Maja y el Ruiseñor" מהאופרה "Goyescas" לאנריקה גרנדוס שנכתבה בשנת 1916.

הראשון שהקליט את השיר היה אמיליו טואר, אך התפרסם הודות לגרסתו משנת 1953 של לוצ'ו גטיקה,זמר צ'יליאני שחי באותה תקופה במקסיקו. מאז השיר חודש על ידי זמרים רבים כל כך, ומעריכים כי זהו אחד השירים שזכו למספר הרב ביותר של גרסאות כיסוי במהלך המאה ה-20. בפרט החיפושיות נהגו לשירו בהופעותיהם החיות, במהלך 1962. הלחן גם שימש פסקולים של סרטים רבים, בהם: חלום אריזונה, ג'ונו ואף בסרטים הישראלים מבצע סבתא ובסמה מוצ'ו.

דרור שאול

דרור שאול (נולד ב-28 ביוני 1971) הוא במאי קולנוע ופרסומות ותסריטאי ישראלי.

טקס פרסי אופיר לשנת 1999

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-10 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-16 בנובמבר 1999 בישראל. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

פרס על מפעל חיים הוענק לשחקן יורם גלובוס ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לדני שיק.

ישראל גלילי

ישראל גלילי (10 בפברואר 1911 – 8 בפברואר 1986) היה ראש המפקדה הארצית של "ההגנה", פוליטיקאי ישראלי, חבר הכנסת ושר בממשלות ישראל.

כיסופים

כיסופים (כִּסּוּפִים) הוא קיבוץ במערב הנגב הצפוני, כ-39 ק"מ ממערב לבאר שבע וכ-2 ק"מ ממזרח לרצועת עזה. משתייך לתנועה הקיבוצית.

לשון נופל על לשון

לשון נופל על לשון הוא צירוף לשוני שבו ישנן שתי מילים (או יותר) בעלות הגייה דומה (או אותיות שורש דומות) אך משמעותן שונה ולעיתים אף סותרת.

צירופים אלו נועדו לשחק עם הלשון וליצור בלבול מסוים אצל הקורא, שכן משמעותן של המילים היא שונה.

לדוגמה: צדקה-צעקה ומשפט-משפח (שתיהן של ישעיהו הנביא), או מקרה בולט של ניגוד: היננו-איננו.

דוגמה: "אץ קוצץ", הפיוט לפורים של רבי אלעזר הקליר, מתחיל במילים:

דוגמה נוספת, משל חנניה רייכמן:

דוגמה נוספת, משלט עירוני:

עוד דוגמאות, מאימרות עממיות:

מהספרות ידוע "מלך המלח" מהשיר אל מלא רחמים של יהודה עמיחי.

בבידור, אסף אשתר ידוע ככותב בדיחות ומערכונים רבים המבססים על שעשועי לשון ובפרט על "לשון נופל לשון", בהם מערכוני "יש לי יש לי" מהקומדי סטור וכן מערכוני כפל משמעות, למשל:

"להשקות את העציצים כל יומיים" או "להשקות את העציצים כל יום מים."

מתוך הסרט "מבצע סבתא" ישנו הביטוי "סבתא חיה מתה" על מנת לתאר שהסבתא בסרט ששמה חיה - נפטרה.

מבצע חומת מגן

מִבְצָע חוֹמַת מָגֵן (29 במרץ 2002 - 10 במאי 2002) היה מבצע רחב היקף של צה"ל ושירות הביטחון הכללי בשטחי יהודה ושומרון, שהתרחש בעקבות הפיגוע במלון פארק בנתניה, בו נרצחו 30 אזרחים ישראלים. מטרתו העיקרית הייתה לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיני ולעצור את גל הפיגועים, שהתעצם במסגרת האינתיפאדה השנייה. בפועל, הצליח צה"ל להגיע להישג חסר תקדים, שבסופו מיגר את הטרור באופן משמעותי, והרס את רוב התשתית הארגונית של הרשות הפלסטינית ביו"ש. המבצע היה נקודת המפנה באינתיפאדה השנייה, נקודה שלאחריה פחתו מאוד פיגועי הטרור, כמו גם מספר האבדות בישראל.

מבצע זה היה המבצע הצבאי הגדול ביותר מאז מלחמת לבנון הראשונה, ובמסגרתו הופעלו 5 אוגדות במקביל, וגויסו 20,000 חיילי מילואים. במהלך המבצע השתלט צה"ל על כל העיירות והערים הפלסטיניות ביהודה ושומרון (למעט אזור חברון), אך פעילות מקבילה לא הופעלה ברצועת עזה.

השם "חומת מגן" נבחר על ידי אלוף-משנה גל הירש, מתכנן המבצע, על פי מילות פזמון השיר "בין גבולות", של המשורר חיים חפר.

מוקטעה

המוקטעה (ערבית المقاطعة, תעתיק מדויק: אלמֻקאטְעה, מחוֹז), הוא מתחם הנמצא בעיר רמאללה, הכולל את בנייני הממשלה של הרשות הפלסטינית וכן את מעונו הרשמי של נשיא הרשות הפלסטינית הנמצא במצודת טגארט. לפני הסכמי אוסלו שימש המבנה את הממשל הצבאי של צה"ל ברמאללה.

במהלך האינתיפאדה השנייה הייתה המוקטעה בלב העניין התקשורתי, לאחר שממשלת ישראל החליטה להטיל מצור על יו"ר הרשות יאסר ערפאת ששהה במקום. במבצע חומת מגן, באפריל 2002, הרסו דחפורי D9 ומחפרים של צה"ל חלקים מן המבנה, ובסריקות במקום נמצא מצבור גדול של כלי נשק בלתי חוקיים, וכן מסמכים רבים המוכיחים כי ערפאת אישר את ביצועם של פיגועי טרור. מאז הריסתה החלקית במבצע חומת מגן ועד סמוך למותו, היה יאסר ערפאת נצור במוקטעה יחד עם מבוקשים בכירים, רובם מהפת"ח. לאחר מותו נקבר ערפאת ליד המוקטעה ברמאללה.

כיום מתגורר במוקטעה יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

מירב כהן

מירב כהן (נולדה ב-26 באוגוסט 1983, י"ז באלול ה'תשמ"ג) היא חברת הכנסת מטעם מפלגת חוסן לישראל בסיעת כחול לבן, מנכ"לית ארגון אמון הציבור לשעבר. לשעבר חברת מועצת העיר ירושלים וממייסדי תנועת התעוררות בירושלים.

סרט טלוויזיה

סרט טלוויזיה הוא סרט באורך מלא, אשר נוצר כדרמה טלוויזיונית בודדת (להבדיל מדרמה בהמשכים), ומופק על מנת להיות משודר בטלוויזיה.

סרטי הטלוויזיה מופקים על ידי אולפני טלוויזיה ואורכם בדרך כלל קרוב לשעה אחת. רוב סרטי הטלוויזיה מופקים בעלויות מינימליות, אך לעיתים גם מופקים בעלויות גבוהות מאוד והופכים אף לשוברי קופות. לעיתים רבות סרטי טלוויזיה מופקים בשיתוף פעולה בין חברות הפקה ממדינות שונות.

עינת ויצמן

עינת ויצמן דיאמונד (נולדה ב-29 באוגוסט 1973) היא שחקנית, במאית, עיתונאית ופעילת שמאל רדיקלי ישראלית.

עמותת אלה

אלה – המרכז לסיוע נפשי-חברתי הוא מוסד ללא כוונת רווח, המציע תמיכה נפשית באמצעות טיפול נפשי, מארגן סדנאות והרצאות ומעביר מידע מקצועי לקהל הרחב ולארגונים.

לאלה סניפים בכל רחבי הארץ בהם צוות גדול של עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים, מטפלים באומנויות ופסיכיאטר.

ייעוד העמותה הוא להנגיש לכל אדם המבקש סיוע נפשי-חברתי את העזרה המתאימה ביותר במטרה לקדם את התפתחותו האישית, רווחתו הנפשית והשתלבותו בחברה. לשם כך מציעה העמותה מערך טיפולי מגוון המשלב טיפול רגשי, ייעוץ פסיכיאטרי, קבוצות חברתיות, עבודת מתנדבים ומפגשים בין דוריים, וכן היא פועלת להכשיר ולהדריך אנשי מקצוע ומתנדבים מארגונים רבים העובדים בקהילה עם קשישים, ניצולי השואה, עולים חדשים, פליטים ומתנדבים בפיתוח פרויקטים טיפוליים וקהילתיים לאוכלוסיות אלו.

עמי סמולרצ'יק

עמי סמולרצ'יק (נולד ב-15 בינואר 1970 בחיפה) הוא שחקן וקומיקאי ישראלי. זוכה פרס אופיר לשנת 2017 בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר על הופעתו בסרט "פיגומים".

עפרון אטקין

עפרון אטקין (29 בדצמבר 1952 - 16 בינואר 2012) היה שחקן ומדבב ישראלי.

רותם אבוהב

רותם אבוהב (נולדה ב-18 באוגוסט 1976) היא שחקנית, קומיקאית, סטנדאפיסטית ומנחת טלוויזיה ישראלית. זוכת פרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה בסרטו של שמי זרחין "אביבה אהובתי".

רמי הויברגר

רם (רמי) הויברגר (נולד ב-12 בינואר 1963) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון, קומיקאי ובמאי ישראלי.

רק"ע

רק"ע (ראשי תיבות של רשת קליטת עלייה) הייתה תחנת רדיו ישראלית ממלכתית, אשר פעלה בעבר במסגרת רשות השידור, ושידרה במספר שפות זרות, שאינן השפות הרשמיות בישראל. התחנה החלה את שידוריה ב-24 באפריל 1991 והפסיקה את שידוריה ב-10 במאי 2017 עם סגירת רשות השידור. התחנה התחדשה במסגרת תאגיד השידור הישראלי ב-15 במאי 2017 בשם כאן רק"ע.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.