מארון א-ראס

מארון א-ראסערבית: مارون الراس) הוא כפר שיעי בדרום לבנון, הנמצא מצפון לאביבים ומדרום-מזרח לעיירה בינת ג'ביל. הכפר ממוקם על הר בגובה 900 מטר מעל פני הים והוא מהווה חלק ממחוז אל-נבטיה. לפני מלחמת לבנון השנייה הוערך מספר תושביו ב-2,300 (אין מספר מדויק בשל בעיות בעריכת מפקד אוכלוסין בלבנון). הכפר נכבש על ידי צה"ל במלחמת לבנון השנייה והיה בשליטתו במשך חודש, עד לנסיגת הכוחות הישראלים משטח לבנון.

הארכאולוג ג'ון גרסטנג זיהה את אזור מארון א-ראס כמקום הקרוי בתנ"ך מֵי מֵרוֹם, מקום המערכה בין יהושע בן נון לבין ברית מלכי כנען (יהושע י"א, ה'), על סמך מיקומו של הכפר על פסגה שלרגליה אגן מישורי ושפע מעיינות.[1] זיהוי זה התקבל על רבים מחוקרי ארץ ישראל ופרשני המקרא, בהם יוסף ברסלבי, יחזקאל קויפמן ואחרים. על פי השערה זו, שם הכפר משמר את צליל השם המקראי.

עם זאת, מספר חוקרים לא מסכימים עם הזיהוי מפני שהיה שימוש במרכבות וסוסים בקרב ("וַיֵּצְאוּ הֵם, וְכָל-מַחֲנֵיהֶם עִמָּם--עַם-רָב, כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל-שְׂפַת-הַיָּם לָרֹב; וְסוּס וָרֶכֶב, רַב-מְאֹד. וַיִּוָּעֲדוּ, כֹּל הַמְּלָכִים הָאֵלֶּה; וַיָּבֹאוּ וַיַּחֲנוּ יַחְדָּו, אֶל-מֵי מֵרוֹם, לְהִלָּחֵם, עִם-יִשְׂרָאֵל." יהושע פרק י"א פסוקים ד'-ה') ואין אפשרות למרכבות לנוע בהרים שבאזור מרון א-ראס. חלקם מזהים את המקום בעמק החולה שזה עמק גדול שמתאים למרכבות וזה צמוד לחצור.

מארון א-ראס (כפר)
مارون الراس
דגם של כיפת הסלע במארון א-ראס
דגם של כיפת הסלע במארון א-ראס
מדינה לבנון  לבנון
מחוז אל-נבטיה
נפה בינת ג'בייל
גובה 911 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בכפר 2,300 (2006)
קואורדינטות 33°06′04″N 35°26′38″E / 33.101°N 35.444°E
אזור זמן UTC +2

פעילות צבאית ומבצעים בשטח הכפר

במהלך שנות השבעים, כבש צה"ל בטנקים ונגמשי"ם, בסיוע גדוד 51 של חטיבת גולני, את תל ש'ריפה ומארון א-ראס, במסגרת מבצע קואופרטיב - מבצע יום בו סייע צה"ל לראשונה בגלוי ללחימה של אנשי סעד חדאד (בעיקר סיוע ארטילרי). לאחר הכיבוש ביצעו אנשי יחידת א-סאעקה פעולת נגד מוצלחת והבריחו כוח נוצרי ששהה במקום, והשאיר אחריו בשטח חללים, שני זחל"מים, טנק שרמן וג'יפ.

הכפר היווה תחנה ראשונה לכוחות צה"ל במבצע ליטני במרץ 1978 ולאחר חיסול המחבלים בו נע הכוח לעיירה בינת ג'ביל.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, התנהל בכפר קרב מארון א-ראס בין צה"ל לחזבאללה. במהלך יום ה-20 ביולי 2006 נכבש הכפר על ידי סיירת צנחנים בקרב גבורה. סיירת צנחנים זכתה בצל"ש יחידתי על חלקה בקרב. בקרב נהרגו 5 חיילי צה"ל מיחידת אגוז שבאה לסייע לצנחנים וכן עשרות מחבלי חזבאללה. במהלך המלחמה השתמש כוח של חיל ההנדסה הקרבית בצפע שריון כדי להחריב את הקסבה של מארון א-ראס.[2]

הערות שוליים

  1. ^ John Garstang, The Foundation of Bible History: Joshua, Judges. London: Constable & Co. 1931, pp. 192-197
  2. ^ ירדן בן-צור, מרון הרוס, במחנה (מוצג בפורום צבא וביטחון בפרש).
Maroun al-Ras 6897
מארון א-ראס, תצפית מאביבים
אית"ן

אית"ן הוא מערך איתור נעדרים בצה"ל. הגוף הוקם בעקבות מלחמת יום הכיפורים על ידי אגף כוח האדם (אכ"א). היוזמה הראשונה הייתה הקמת צוות לאיתור נעדרים של חיל האוויר. צוות זה הפך מאוחר יותר לענף חקירת תאונות ואיתור נעדרים בחיל-האוויר.

אמיר אולו

אמיר אולו (נולד ב-9 במאי 1971) הוא קצין צה"ל בדרגת אלוף-משנה, כיהן כמפקד מחוז דן בפיקוד העורף, שירת כמפקד גדוד 601 במלחמת לבנון השנייה וכמפקד יהל"ם במבצע עופרת יצוקה.

אולו נולד וגדל בשכונת קריית מנחם בירושלים, הוא אחד משבעה ילדים להורים שעלו ממרוקו ב-1964. עשה את מרבית שירותו הצבאי בחיל ההנדסה הקרבית.

באוקטובר 1994, בעת ששירת כמפקד פלוגה בקורס מ"כים, נפצע ואיבד את רגלו במהלך משימת הנחת מוקשים בלבנון. הוא עבר תקופת שיקום ממושכת במהלכה למד במכללה לפיקוד ולמטה וסיים תואר ראשון במזרחנות ומדע המדינה. הוא חזר לשירות קרבי מבצעי ומונה לסגן מפקד גדוד הנדסה.

ב-2005 מונה למפקד גדוד 601, גדוד הנדסה סדיר שב-2006 הוכפף לחטיבה 401. הוא פיקד על הגדוד במהלך מלחמת לבנון השנייה, בתחילת המלחמה לחם הגדוד תחת עוצבת ברעם ופוצץ בונקרים, מוצבים ומבנים של ארגון חזבאללה, בהם מוצבי צה"ל לשעבר, ברקן והרדוף. הגדוד השתתף בקרב מארון א-ראס וסייע בחילוץ חיילי יחידת אגוז ובטיהור הכפר. לאחר מכן הוכפף הגדוד לחטיבת הצנחנים ועסק בפתיחות צירים, מבצעי חילוץ ופינוי ומשימות הנדסה התקפיות.

ב-2007 מונה למפקד יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות ופיקד עלייה עד אוגוסט 2010, בתקופת כהונתו לחמה היחידה ברצועת עזה במהלך מבצע עופרת יצוקה. לאחר מכן שירת כקצין ההנדסה של פיקוד הדרום. ב-2014 מונה למפקד מחוז דן בפיקוד העורף, הוא מילא תפקיד זה עד אוגוסט 2017 ובסיומו פרש משירות הקבע.

וג'די סרחאן

וג'די סרחאן (בערבית: وجدي سرحان) הוא קצין במילואים בדרגת אלוף-משנה. שימש ראש מנהל אוכלוסיות באכ"א, מפקד חטיבת אלון ומפקד גדוד חרב.

חטיבה 7 במלחמת לבנון השנייה

ערך זה מתאר את לחימתה של חטיבה 7, חטיבת שריון סדירה של צה"ל, במלחמת לבנון השנייה, שהתרחשה ביולי-אוגוסט 2006.

חן ליבני

חן ליבני הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת אלוף-משנה. שימש מפקד מחוז ירושלים בפיקוד העורף, מפקד מרכז אימונים טקטיים במל"י ומפקד עוצבת ברעם.

יחידת אגוז

יחידת אגוז (יחידה 621) היא יחידת קומנדו של זרוע היבשה בצה"ל, יחידה מובחרת והתנדבותית שפעלה במסגרת חטיבת גולני ופיקוד הצפון (ינואר 1995 – דצמבר 2015), וכיום מהווה חלק מחטיבת עוז המאגדת את יחידות הקומנדו של חיל הרגלים.

היחידה מתמחה בפעילות יבשתית מורכבת, ובמקור נועדה ללחום בטקטיקה של לוחמת גרילה כנגד ארגון חזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. היא מתמחה בלחימה בשטחים סגורים, בסבך, שדאות, הסוואה ועוד. ניסיונה הרב של היחידה בלחימה מול כוחות לא סדירים, במיוחד מול חזבאללה בדרום לבנון, השפיע רבות על תורות הלחימה של חטיבות החי"ר והיחידות המיוחדות בצה"ל.

אתר ההנצחה של היחידה, על גלגוליה השונים, נמצא בנבי חזורי שבצפון רמת הגולן.

יחידת אגוז הוקמה ב 1962 כסיירת הצפונית של פיקוד הצפון ופעלה עד סיום מלחמת יום כיפור 1974.

מאיר פינקל

מאיר פינקל (נולד ב-29 באפריל 1968) הוא קצין במילואים בדרגת תת-אלוף בצה"ל, שימש עד 2019 כמפקד מרכז דדו לחשיבה צבאית בינתחומית.

מארונים

המארונים (בארמית:ܣܘܪܝܝܐ) לפי ההגדרה הרשמית המסתמכת על ספרי ההיסטוריה של הארמים, הם בני הלאום הארמי, המשתייכים לכנסייה האנטיוכית ארמית מארונית-נוצרית, השייכת לנצרות המזרחית קתולית, המקבלת את מרות האפיפיור. על פי המסורת, החלה העדה בימיו של מרון הקדוש (או מארוֹ), נזיר ארמי שחי בסוף המאה ה-4 עד תחילת המאה ה-5 לספירה. כיום המארונים, ארמים נוצרים דוברי מבטא מתבסס על דקדוק ארמי ברובו ומתערובת של הרבה מילים ארמיות (שפתם המקורית) וערביות (כתוצאה מהכיבוש הערבי המוסלמי), מעט טורקית (מהתקופה העות'מאנית) וגם הרבה צרפתית (מהתקופה הקודמת של המנדט הצרפתי), הם אחת הקבוצות הלאומיות והדתיות העיקריות והאותנטיות בלבנון. מוצאם האתני של המארונים לפי הגדרת הכנסייה הוא מעמי ארם והפיניקים, ששמר על קיומו וזהותו בהרי הלבנון בעלי הטופוגרפיה והגישה הקשה במשך 1,600 שנים. אמנם, הצטרפו אל העם הזה, שמונה כיום כ -15 מיליון בעולם, מספר משפחות קטנות מלאומים אחרים כמו רומאים ויוונים אבל זה לא השפיע עליהם והם המשיכו לשמר את לאומיותם, דתיותם ותרבותם הארמית-מזרחית המיוחדת עד המאה ה-20, בגלל התבדלותם בהרים ואי-כניעתם לכובשים השונים שכבשו את אזורם.

מבצע ליטני

מבצע ליטני (כינויו הצבאי של המבצע היה אבי החכמה) הוא מבצע צבאי שנערך בחודש מרץ 1978 ובו חדר צה"ל לחלקה הדרומי של לבנון עד לנהר הליטני, והחזיק בשטח זה במשך כשלושה חודשים, עד לנסיגתו חזרה לגבול הבינלאומי. מטרת המבצע הייתה לפגוע בתשתיות ארגוני הטרור הפלסטינים בדרום לבנון, ובכך להפחית את פעילותם כנגד מדינת ישראל ואזרחיה.

מלחמת לבנון השנייה

מלחמת לבנון השנייה התנהלה בין ישראל לחזבאללה בקיץ 2006 בלבנון ובצפון ישראל. המלחמה נפתחה בשם מבצע שכר הולם שלאחר מכן שונה לשם מבצע שינוי כיוון, אולם לאחר סיומה נקבע שמה למלחמת לבנון השנייה. בלבנון מכונה המלחמה מלחמת 34 הימים או מלחמת יולי (בערבית: حَرْب تَمُّوز, תעתיק מדויק: חַרְבּ תמוּז). המלחמה נמשכה 34 ימים, מ-12 ביולי עד הפסקת האש ב-14 באוגוסט, אם כי כוחות צה"ל המשיכו לפעול בלבנון עד 1 באוקטובר.המלחמה נפתחה בתקיפה מתוכננת של חזבאללה באזור הגבול, בתקרית שבה נחטפו שני חיילי צה"ל ונהרגו שלושה, במקביל להפגזה ארטילרית כבדה. בעקבות האירוע הגיבה ישראל בתקיפה מסיבית, ראשית מן האוויר ולאחר מכן גם בעזרת יחידות הקרקע שנלחמו נגד כוחות החזבאללה בדרום לבנון.

בסיום המלחמה קיבלה מועצת הביטחון את החלטה 1701 האוסרת על הכנסת כל נשק לדרום לבנון. עם זאת, חזבאללה התעצם ברקטות ארוכות טווח, באיכויות ובהיקפים גדולים משמעותית ממה שהיו לו טרם המלחמה.

המלחמה נתפסה בקרב הציבור הישראלי ככישלון ונמתחה ביקורת קשה על הדרג המדיני ועל הפיקוד הצבאי הבכיר על דרך ניהול המלחמה. מחאה ציבורית גרמה להתפטרותם של הרמטכ"ל דן חלוץ ושל אלוף פיקוד הצפון אודי אדם.

נחל אביב

·נַחַל אָבִיב הוא נחל אכזב הזורם במזרח הגליל העליון, מעט דרומית מגבול לבנון. ראשיתו סמוכה לכפר מארון א-ראס, לאחר מכן נכנס הנחל לתחום ישראל, ועובר בין קיבוץ יראון למושב אביבים. הנחל היה בעבר נחל איתן עד לתפיסת המים לצורכי שאיבה. כיום הנחל הוא נחל אכזב, הזורם בסוף החורף ובתחילת האביב לאחר גשמים משמעותיים.

הנחל נקרא על שם מושב אביבים השוכן ליד.

נמרוד אלוני (קצין)

נמרוד אלוני (נולד ב-12 ביולי 1973) הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף, המשמש קצין חי"ר וצנחנים ראשי וראש חטיבת הדרכה בזרוע היבשה ובמקביל ראש מטה מפקדת העומק. קודם לכן שימש מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד עוצבת חצי האש ומפקד חטיבת שומרון.

נפת בינת ג'בייל

נפת בינת ג'בייל (בערבית: قضاء بنت جبيل) היא נפה מנהלתית במחוז א-נבטיה שבדרום לבנון. בירת המחוז היא העיר בינת ג'בייל.

בנפה 36 יישובים ששטחם הכולל הוא 264 קמ"ר. בשנת 1966 בנפה התגוררו 58,300 תושבים, שהיוו 1.3% מאוכלוסיית לבנון.

עוצבת ברעם

עוצבת ברעם (חטיבה 300) היא חטיבה מרחבית בעוצבת הגליל אשר אחראית על הביטחון השוטף בגזרה המערבית של הגבול בין ישראל ללבנון, בגזרה שבין ראש הנקרה למלכיה.

מאז הקמתה, ועד להקמת עוצבת הגליל, מפקדת החטיבה ישבה בבירנית. מאז הקמת עוצבת הגליל, שמפקדתה התיישבה בבירנית, מפקדת החטיבה עברה ליישוב שומרה הסמוך, שם היא יושבת בבסיס סביב מצודה בריטית שהייתה חלק מגדר הצפון.

פיני יוסף

פיני (פנחס) יוסף הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף-משנה, המשמש מפקד המכללה לפיקוד טקטי. קודם לכן שימש מפקד חטיבת כרמלי, מפקד יחידת אגוז ומפקד גדוד 12.

צפע שריון

צפע שריון (בראשי תיבות צפ"ש) הוא אמצעי לפריצת שדות מוקשים, שפותח ביחידת יפת"ח בפיקודו של דוד לסקוב בשנות ה-70 של המאה ה-20. האמצעי נמצא בשימוש חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל והאפקט שלו נחשב להרסני במיוחד.

קורי עכביש (ספר)

קורי עכביש הוא ספר עיון מאת העיתונאים עמוס הראל, הפרשן הצבאי של עיתון "הארץ", ואבי יששכרוף, הפרשן לענייני ערבים של העיתון, העוסק במלחמת לבנון השנייה. הספר מנתח את המלחמה בכל הרמות - החל מזווית הראייה של מקבלי ההחלטות הבכירים שבצד הישראלי, ובהם ממשלת ישראל והמטה הכללי של צה"ל, וכלה במפקדי השדה ובלוחמים בשדה הקרב. בנוסף בוחנים המחברים את הזווית הלבנונית באמצעות בלוגים של תושבים החיים בביירות. כן מנתחים המחברים את תקופת הלחימה בדרום לבנון ואת הנסיגה מרצועת הביטחון בשנת 2000 כרקע למלחמה.

בספר מתוארים בהרחבה אירועים דוגמת חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון בידי מחבלי חזבאללה, מבצע משקל סגולי, קרב מארון א-ראס, קרב בינת ג'בייל, מבצע שינוי כיוון 11, פשיטת שייטת 13 בצור ומבצע חד וחלק ואירועים נוספים. הספר בוחן כיצד התרחשה המלחמה והאם ניתן היה למונעה או לחלופין לנהלה באופן נכון יותר. על-כן כולל הספר את מה שהמחברים מתארים ככשירות לקויה של צה"ל, אי-מימוש התוכנית המבצעית ללחימה בחזבאללה, והזדמנויות שהוחמצו לסיום מהיר ומוצלח של המלחמה. הרקע שהוביל למלחמה והסיבות שהביאו לכישלון המקצועי שנחלו יחידות רבות של צה"ל נבחנים אף הם. הספר מתבסס על תחקירי צה"ל, פרוטוקולים של דיונים ומאות ראיונות עם שרים בממשלה, קצינים בכירים ומומחים מישראל ומחוצה לה. הספר מתאר את הפיקוד העליון של הצבא כמי שהוכה בליקוי מאורות.

לדברי המחברים, הרמטכ"ל, רב-אלוף דני חלוץ, כמעט שלא נועץ בכלל בפורום המטה הכללי ולא טרח לכנסו. לפי הספר, מוצב הפיקוד העליון לא הופעל, ובדיונים לא היה מי שהעז לצייר לנוכחים את המצב נכוחה. ראש אגף המבצעים האלוף גדי איזנקוט, בעברו מפקד חטיבת גולני, אשר שירת שנים ארוכות בלבנון, מצטייר מן הספר כאחד האלופים הבודדים במטה הכללי שהעזו לחלוק על הרמטכ"ל חלוץ, ועל המהלכים שהציע. איזנקוט גם היה זה שזיהה את רובע הדאחייה כמרכז כובד של החזבאללה בו יש לפגוע והמליץ על גיוס מילואים. הספר סוקר בין השאר את התחקירים שביצע צה"ל לאחר המלחמה, את מהלכי השיקום ואת תקיפת הכור הגרעיני בסוריה. בספר מרואיינים בהרחבה קצינים בכירים בסדיר ובמילואים ובהם שלומי כהן, בועז עמידרור, יניב עשור, עמוס בריזל, מפקד גדוד צנחנים במילואים, עמי איילון, אורי שגיא, גיורא ענבר ואחרים.

קורס מ"כים

קורס מפקדי כיתות (מ"כים) הוא קורס פיקודי צה"לי, המועבר במסגרת זרוע היבשה. ייעודו של הקורס הוא הכשרת מפקד הכיתה לפיקוד על כיתת חי"ר במהלך אימוני הטירונות ובפעילות המבצעית ביחידות הלוחמות, באמצעות פיתוח יכולותיו הפיקודיות. בקורס מוכשרים מפקדי כיתות המגיעים מכלל יחידות חיל הרגלים בצה"ל, מן היחידות המובחרות ומגדודי הסיור.

קרב מארון א-ראס

הקרב במארון א-ראס היה הקרב הקרקעי הראשון במלחמת לבנון השנייה. הקרב התנהל בשבוע השני של מלחמת לבנון השנייה, לקראת סוף חודש יולי 2006, בין כוחות סיירת הצנחנים, שריון, ויחידת אגוז ובין יחידה מיוחדת של ארגון החזבאללה בכפר מארון א-ראס המונה עשרות רבות של לוחמים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.