מאפיה

המאפיהסיציליאנית: Mafia) היא ארגון העוסק בפשע מאורגן אשר התפתח במאה ה-19 בסיציליה כארגון עממי המבוסס על קודים של כבוד שנלחם בשחיתות של השלטון המקומי המחובר לשלטון זר. משמש גם ככינוי לארגוני פשע במדינות שונות, מהם בעלי זיקה ליוצאי איטליה ומהם חסרי זיקה כזו. חבר במאפיה נקרא מאפיוזו (בעברית: מאפיונר), או גנגסטר (מן המילה gang - כנופיה).

Mafia family structure tree.he
מבנה אופייני של ארגון מאפיה

מקור השם

בספרו "במלוא מובן המילה" מספר שלום אורן כי המאפיה היא במקור שם לתנועת התנגדות של תושבי סיציליה, איטליה, שנלחמו בפולשים הערבים שכבשו את האי סיציליה במאה התשיעית. מקור המילה "מאפיה" אינו ברור, אך רוב החוקרים סבורים שמקורו בערבית ומשמעותו בסיציליאנית "אומץ" או "התרברבות". במרוצת הזמן העסיקו בעלי אחוזות עשירים בסיציליה את חברי התנועה בשמירה על אחוזותיהם.

השערה אחרת על מקור השם מייחסת אותו לאירוע המכונה "ערבית סיציליאנית", על שם הפעמונים הקוראים לקהל המתפללים לתפילת הערב (בנצרות).[1] היה זה שמה של התקוממות עממית של העם בסיציליה נגד שארל ד'אנז'ו מלך נאפולי. המרד פרץ ב-30 במרץ 1282 בכנסיית הכס הקדוש לרגל חג הפסחא מחוץ לעיר פלרמו. החל מ"צלצול הפעמונים" בכנסייה זו, נרצחו אלפי חיילים צרפתיים במשך שישה שבועות. ולמרות ההשערות שלעיל, מקור המאפיה והמילה "מאפיה" בחברה הסיציליאנית הפיאודלית במאה ה-13, שאז התאחדו יחד חבורות של משפחות סיציליאניות, כדי למרוד בפולשים האכזריים מצרפת. המילה "מאפיה" היא ראשי תיבות של המשפט "מורטה אלה פרנצ'ה איטליה אנלה" (Morte alla Francia, Italia anela) ובתרגום מאיטלקית: "מוות לצרפתים, איטליה מתגעגעת". השם "מאפיה" הפך עם הזמן לתיאור גברים עם כבוד.

כיום, המושג "מאפיה" מכוון לכל קבוצה גדולה של אנשים העוסקת בפשע מאורגן (המאפיה הרוסית, היאקוזה היפנית והטריאדות הסיניות) אבל עדיין רוב הפעמים מיוחס לארגון הסיציליאני/אמריקני המקורי.

אומרטה (Omerta) הוא מנהג של אי שיתוף פעולה עם השלטונות. נוהג זה מקובל למדי בחברות בהן אין אמון בשלטון. עובר על "חוקי האומרטה" על פי מנהג המאפיה הסיציליאנית יתגלה תוך זמן קצר בשדות עם הלשון הכרותה בפיו - אחת השיטות להמחיש את החטא ועונשו.

היסטוריה

יש טענה שהתנועה המשיכה להתקיים עד ימי הביניים, אז הצטרפו לוחמים אלה להגנת האי מפני הטורקים והנורמנדים שהקיפו את האזור.

Meyer Lansky NYWTS 3
איש המאפיה היהודי מאיר לנסקי מובל לחקירה בחשד לשוטטות

המאפיה המודרנית התחילה לפעול במאה ה-19 בשם "קוזה נוסטרה" (באיטלקית: העניין שלנו) כארגון שהגן על בעלי אחוזות עשירים תמורת תשלום ולאחר מכן סחט אותם תמורת דמי חסות וכופר נפש. המאפיה הופיעה מאזור סיציליה שהוא עדיין המרכז שלה. היא התמקדה באזור בו גרו עשירי סיציליה עד לאזור החורשות ליד פאלרמו.

פאלרמו הייתה המרכז של האי המרוחק למדי ובעל חשיבות משנית (בעיני המעמדות השולטים באיטליה), כוחו ועושרו עזרו לבסס את המאפיה ולפתח את פעולותיו: היטלי הגנה ("פרוטקשן"), רצח, שליטה טריטוריאלית ואיחוד עם כנופיות. לכן, בצורה איטית אך בטוחה, המאפיה החלה לבסס את עמדתה בשלטון המקומי. הסכמי שותפות וחוזים בין המאפיה לבעלי הקרקעות היו שכיחים. המאפיה נזקקה לבעלי הקרקעות באותה מידה שהם נזקקו למאפיה. השלטון המקומי היה לעיתים קרובות מעורב גם הוא בסידורים אלו. המאפיה נהפכה לראשות הכנופיות, האנשים שעבדו והאנשים ששלטו בנכסים, ומתוך בסיס הכוח שלהם גדול להיקף בינלאומי שצמח מאזור זה.

המאפיה התפשטה גם לארצות הברית בזמן ההגירה של תחילת המאה ה-20 מאיטליה.

המאפיה התחילה לצבור תאוצה בארצות הברית, עד סדרה של חקירות FBI בשנות ה-70 וה-80 שהורידו את השפעתה של המאפיה. המאפיה גם הפכה להיות חלק מהתרבות ונכנסה לסרטים, תוכניות טלוויזיה ואפילו פרסומות.

החלשה והתעוררות

במרוצת השלטון הפשיסטי של מוסוליני באיטליה הוצאה לפועל מלחמת חורמה במאפיה. התובע הכללי של סיציליה צ'זארה מורי (Cesare Mori) קיבל סמכויות מיוחדות להנמכת רמת פעילותה. הוא גרם לרבים מהם להגר לארצות חוץ, בייחוד לארצות הברית. ביניהם ג'וזף בוננו (Joseph Bonanno), המכונה ג'וי בַּנַנַס (Joe Bananas), שמונה לראש המאפיה בארצות הברית. השאר הועמדו לדין וחלקם הוגלו לאיים הליפאריים. כאשר מורי החליט לפעול נגד אנשי המאפיה אשר חדרו להיררכיה הפשיסטית, הוא הודח מתפקידו והשלטון הפשיסטי הכריז כי הרשת הובסה. זאת, אף על פי שלמוסוליני היה מעריץ בולט במאפיה של ניו יורק בשם ויטו ג'נובסה (Vito Genovese). יחד עם זאת נדמה היה כי הרשת העתיקה נחלשה, לפחות על פני השטח.

לאחר התקופה הפשיסטית, המאפיה חזרה לאיתנה אחרי כניעת איטליה לבעלות הברית במלחמת העולם השנייה בשנת 1945. ארצות הברית נעזרה בקשרים שהיו לאנשי המאפיה עם מולדתם, בעת ההכנות לפלישה לסיציליה בשנת 1943. צ'ארלי "לאקי" לוצ'יאנו (Charles "Lucky" Luciano) ואחרים מראשי המאפיה בארצות הברית שהיו בכלא האמריקאי מסרו מידע רב תועלת לקראת הפלישה לאי. המודיעין של הצבא האמריקאי (U.S. military intelligence) נעזר בהם על מנת להצליח בפלישה ולאחר מכן בהשלמת הכיבוש של האי. בעקבות החיילים האמריקאיים, הגיע ממשל אזרחי על מנת לשלוט על האי. הייתה עדיפות באיוש מישרות הממשל ליודעי איטלקית בכלל ולשולטים בניב הסיציליאני בפרט, אשר קשה להבנה גם בקרב יודעי השפה האיטלקית. לאקי לוצ'יאנו הפעיל את השפעתו ופיקח כי לא יבצעו חבלות בנמלי סיציליה, אשר שימשו עורק תחבורה חיוני לאספקת מזון ונשק לחיל הפלישה האמריקאי לסיציליה. החבלות תוכננו על ידי מדינות הציר, איטליה וגרמניה הנאצית, אשר היו במצב מלחמה עם בעלות הברית.

המשרד לשירותים אסטרטגיים ובהמשך יורשו הסי.אי.אי. (CIA), הרשו למאפיה לבסס מחדש את מעמדה החברתי כלכלי באי, למצב המוגדר כאנטי רשות ממשלתית. וכך, בשנות ה-60 חזרה המאפיה למעמדה הקודם והוקמה מחדש רשת המאפיה. יש לכך ביטוי בקטעים אחדים של סדרת סרטי הסנדק.

ארצות שבהן חשודה פעילות מאפיה

הרשימה הבאה היא של מדינות שבהן חשודה, או ברורה, פעילות של ארגון מאפיה. בדרך כלל, כל קבוצה מכל ארץ קושרת קשרים עם קבוצות מארצות אחרות. לקבוצות רבות קשרים עם המאפיה האיטלקית.

משפחות פשע

לפעמים משפחות שלמות מתעסקות בפשע מאורגן כחלק ממאפיה או כמאפיה עצמאית. משפחות אלה מכונות "משפחות הפשע".

מלחמות בין מאפיות

לפעמים נלחמות קבוצות מאפיה זו בזו, כתוצאה ממאבקי שליטה או מסעות נקמה וטיהור. המאבקים מכונים לרוב "מלחמת כנופיות". מאבקים אלה מלויים באכזריות, ברציחות וחיסולים ממוקדים תוך כדי סיכון אזרחים תמימים שנקלעו לזירת המלחמה. לא פעם נרצחים אזרחים על ידי המאפיה כתוצאה מטעות בזיהוי של המאפיה שהתכוונה לרצוח יריב ממאפיה נגדית. אנשים הקשורים לרשויות הממונות למיגור המאפיה מהווים גם הם מטרות לחיסול של המאפיה.

המאפיה בעולם הבידור

סדרות וסרטים רבים הוקדשו לנושא המאפיה, ביניהם אלו המפורטים להלן.

קולנוע

סרט מאפיה הוא סרט פשע שמשלב פעמים רבות אלמנטים של פעולה, מתח ודרמה.

טלוויזיה

משחקי מחשב

  • Mafia - The City Of Lost Heaven - אחד ממשחקי המחשב המצליחים והפופולריים ביותר בנושא. מספר את סיפורו של טום בחור צעיר ממוצע איטלקי שעובד בתור נהג מונית והצטרף לעולם הפשע עד שפרש ממנו לאחר שגילה שרק מנצלים אותו בשביל כסף
  • Mafia II - משחק ההמשך ל- Mafia, מספר את סיפורו של ויטו. צעיר איטלקי אשר נכנס אל עולם המאפיה בשנות ה-30 המאוחרות בארצות הברית.
  • מקס פיין - משחק מחשב מצליח ופופולרי, שמדבר על שוטר ניו יורקי בשם מקס פיין, שאשתו ובתו נרצחו על ידי סוחרי סמים שמעורבים עם המאפיה. והוא יוצא למסע נקמה
  • Grand Theft Auto (בקיצור: GTA) - סדרת משחקי מחשב פופולרית שעוסקת בעולם תחתון מנקודת מבטם של עבריינים שונים.
  • mafia 3 מספר את סיפורו של לינקולן קליי חייל אפרו אמריקאי שלחם במלחמת וייטנאם ושהוא חוזר לביתו אז משפחת הפשע מארקנו בהנהגת סאל מרקנו רוצחת את משפחתו ואז הא יוצא למסע נקמה שבמהלכו הוא מחסל את כל בני משפחת מרקנו ולבסוף את ראש המשפחה סאל מרקנו ונהיה היורש שלו וחי לו חיים שלוים בעיר יחד עם סגניו קסנדרה ויטו סקלטה טומאס ברוק דודו ג'יימס ודני ואן

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ האירוע תועד באופרה שחוברה לכבודו בימי איחוד איטליה (RISORGIMENTO) - זה תאם את רוח התקופה בה חוברה האופרה - המחצית השנייה של המאה ה-19
באגסי

באגסי (באנגלית: Bugsy) הוא סרט מאפיה משנת 1991 שמספר את סיפורו של המאפיונר באגסי סיגל. בסרט מככבים בו וורן ביטי, אנט בנינג, הרווי קייטל, בן קינגסלי, אליוט גולד, ביבי ניווירת', ג'ו מנטנה וביל גרהאם. התסריט נכתב בידי ג'יימס טובאק והוא התבסס על תחקיר אותו ביצע דין ג'נינגס. במאי הסרט הוא בארי לוינסון.

בן יוריק

בן יוריק (באנגלית: Ben Urich) הוא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס דרדוויל וספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #153 מיולי 1978 ונוצרה על ידי הכותב רוג'ר מקנזי והמאייר ג'ין קולן.

בן יוריק הוא עיתונאי חוקר קשוח שעבד במערכת העיתון "הדיילי ביוגל" בעיר ניו יורק. הוא הצליח לגלות את זהותו הסודית של דרדוויל, ומשתמש בו כמקור למידע. כך גם במקרה של ספיידרמן, כאשר פיטר פארקר מתלווה אליו למשימות, כצלם עבור ה"ביוגל". יוריק השתמש בקשריו אלו כדי לחשוף נבלי-על כקינגפין והגובלין הירוק.

יוריק משחק תפקיד חשוב במיני סדרה Circle of Blood בקומיקס המעניש. בסיפור זה, פרנק קאסל הוא עדיין חסר ניסיון וצעיר, אשר מאמין כי הרג את הקינגפין ושולח לבן יוריק מסר. אולם בהמשך מתגלות גופותיהם של מספר אנשי מאפיה וכן עשרות חפים מפשע, מה שמלמד שהקינגפין עדיין חי וקיים.

לאחר אירועי מלחמת האזרחים, ולאחר שסיקר את מעורבותו של איירון מן, יוריק עוזב את מערכת העיתון "הדיילי ביוגל" בברכתו של העורך הראשי ג'יי ג'ונה ג'יימסון ומקים מערכת עיתון עצמאית בשם "פרונט ליין" (קו החזית).

דמותו של בן יוריק הופיעה בסרט הלייב אקשן "דרדוויל", אותו גילם השחקן ג'ו פנטוליאנו. את דמותו בסדרת הלייב אקשן "דרדוויל" גילם השחקן והבמאי וונדי קורטיס-הול.

החבר'ה הטובים

החבר'ה הטובים (באנגלית: Goodfellas) הוא סרט מאפיה אמריקאי משנת 1990 בבימויו של מרטין סקורסזה המבוסס על ספרו של ניקולאס פילאג'י ("Wiseguy" - סלנג לגנגסטר) שכתב את התסריט יחד עם סקורסזה. הסרט היה מועמד לשישה פרסי אוסקר (הסרט הטוב ביותר, הבמאי, העריכה, שחקנית המשנה, תסריט מעובד ושחקן המשנה), מתוכם זכייה אחת של ג'ו פשי בפרס שחקן המשנה. הסרט נחשב לאחד משלושת סרטיו הגדולים של סקורסזה יחד עם "השור הזועם" ו"נהג מונית".

היו זמנים באמריקה

היו זמנים באמריקה (באנגלית: Once Upon a Time in America) הוא סרטו האחרון של הבמאי האיטלקי, סרג'ו לאונה. בסרט, שיצא ב-1984, כיכבו רוברט דה נירו וג'יימס וודס.

סרט מאפיה זה מספר את סיפורו של נודלס (דה נירו), מאפיונר יהודי מברוקלין, ניו יורק, בין השנים 1921 ל-1968. הסרט מסופר בצורה של סיפור מסגרת (שמתרחש בשנת 1968), עם פלאשבקים לשנים 1921 ו-1933. הסרט נבחר לאחד מעשרת הסרטים בעלי העלילה הלא ליניארית הטובים ביותר של אתר הקולנוע "The Script Lab".‏העלילה המתרחשת בין השנים 1921 ו-1933 מבוססת על "The Hoods", ספר אוטוביוגרפי שנכתב על ידי הארי גריי (שם עט), מאפיונר לשעבר. העלילה המתרחשת ב-1968 נכתבה על ידי ליאונה.

בדומה למספר סרטים קודמים של ליאונה, לסרט מתלווה פסקול מאת אניו מוריקונה.

המאפיה הרוסית

המאפיה הרוסית (ברוסית: Русская мафия) הוא מונח המתייחס לארגוני המאפיה ברוסיה, אף שקיים מונח נוסף: בראטווה (Братва), שמשמעותו אחווה והוא מתייחס לארגוני פשיעה במדינות ברית המועצות לשעבר. מאז התפרקות ברית המועצות ב-1991 המאפיה הרוסית התחזקה מאוד והייתה למילה נרדפת לפשע בינלאומי מסוכן. המאפיה הרוסית חדרה כמעט לכל תחומי הכלכלה במדינות המערב ובארצות הברית, בנוסף להשפעתה במדינת האם שלה, כאשר השתלטה על התעשיות הממלכתיות.

הפושעים הרוסיים מעורבים בסחר לא חוקי בנפט והגיעו לעמדת השפעה חברתית משמעותית בכל רוסיה. הם עסקו בהברחת חומרים גרעיניים והלבנות הון בקנה מידה בינלאומי. "דון סמיון" - סמיון מוגילביץ' נחשב לאחד המנהיגים הבולטים של המאפיה הרוסית, ולפי ה-FBI נחשב לאדם המסוכן ביותר על פני האדמה.

הסנדק (סרט)

הסנדק (The Godfather, IL Padrino ובארצות הברית: Mario Puzo's The Godfather) הוא סרט מסוגת דרמת-גנגסטר, משנת 1972 בבימויו של פרנסיס פורד קופולה. הוא עובד לקולנוע על פי ספר מאת מריו פוזו.

הסרט מגולל את סיפורה של משפחת קורליאונה (Corleone), אחת מחמש המשפחות השולטות במאפיה הסיציליאנית של ניו יורק בין השנים 1945 עד 1950.

הסרט חושף את תמונת עולם הפשע של ניו יורק, כולל סחיטה, ניצול, קשרים עם אנשי פוליטיקה ומשטרה, התפתחויות עסקיות בתחומי ההימורים והסמים ועוד. הסרט מתאר, בין היתר, את מאבקה של משפחת קורליאונה בארבע המשפחות הניו יורקיות ובעליית גורמים חדשים בעולם הפשע.

הסרט נבחר למקום הראשון ברשימת 500 הסרטים הגדולים של כל הזמנים, לפי מגזין אמפייר.

הסנדק חלק שלישי

הסנדק חלק שלישי (The Godfather Part III) הוא סרט גנגסטרים אמריקאי משנת 1990 אותו ביים פרנסיס פורד קופולה, בכיכובם של אל פאצ'ינו ואנדי גרסיה.

זהו סרט המשך לסרטים הסנדק, והסנדק חלק שני. עלילת הסרט מספרת על האירועים במשפחת הפשע של קורליאון בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80 וקושרת אותם לאירועים ידועים כגון מותו של האפיפיור יוחנן פאולוס הראשון.

הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר (ביניהם לסרט הטוב ביותר) ולשבעה פרסי גלובוס הזהב, אך לא זכה בשום פרס מהם. הסרט נחשב לפחות איכותי לעומת שני הסרטים הראשונים בטרילוגיה, וקופולה אף העיד כי עשה את הסרט אך ורק ממניעים כספיים[דרוש מקור].

הסנדק חלק שני

הסנדק חלק שני (The Godfather Part II) הוא סרט גנגסטרים אמריקאי משנת 1974 אותו ביים פרנסיס פורד קופולה, בכיכובם של אל פצ'ינו ורוברט דה נירו.

הסרט מהווה גם המשך וגם פריקוול לסרט הסנדק, ומציג את המשך עלילות משפחת קורליאונה, ואת עלייתו של ויטו קורליאונה הצעיר לעמדת כוח של ראש משפחת מאפיה.

הסרט היה מועמד ל-11 פרסי אוסקר שונים, וזכה בשישה, בהם פרס הסרט הטוב ביותר והפרס לשחקן המשנה הטוב ביותר עבור הופעתו של רוברט דה נירו.

העולם התחתון

העולם התחתון הוא כינוי מקובל למרחב חברתי אשר בו פועלים קבוצות של אנשים ללא מרות החוק הקיים בסביבתם. אין לו גבולות ברורים אך יש לו קווי אופי עם מאפיינים ידועים, והקודים הפועלים בו אינם תואמים את הנורמות המקובלות, והם מתנגשים עם החוק והסדר. בעולם התחתון פועלים כנופיות פשע, אנשי מאפיה, ואנשים אשר מאמצים דפוסי פעולה עברייניים. דמויות מהעולם התחתון שימשו מאז ומתמיד יוצרים בתחומי הספרות והקולנוע במדינות רבות בעולם.

העוקץ (סרט)

העוקץ (באנגלית: The Sting) הוא סרט קולנוע אמריקאי משנת 1973 אשר עלילתו מתרחשת בספטמבר 1936 ומתמקדת בשני נוכלים מקצועיים (פול ניומן ורוברט רדפורד) המנסים "לעקוץ" איש מאפיה (רוברט שו) שהרג את חברם המשותף על רקע המשבר הכלכלי בארצות הברית. הסרט בוים על ידי ג'ורג' רוי היל, אשר גם ביים לפני כן את ניומן ורדפורד בסרט "קיד וקסידי" (1969).

הסרט זכה בשבעה פרסי אוסקר, בין השאר על הבימוי ועל הפסקול, המבוסס על נעימת הרגטיים המפורסמת של סקוט ג'ופלין - "The Entertainer".

בישראל הקרנת הבכורה הייתה ב-1 ביוני 1974 בקולנוע אלנבי בת"א.

הסרט הכניס למעלה מ-160 מיליון דולר, והוא נחשב אחת מאבני הדרך בתעשיית הקולנוע האמריקאי. לעומת זאת, סרט ההמשך שלו, "העוקץ 2" משנת 1983, זכה לפחות הצלחה ונכשל בקופות.

הציידת

הציידת (באנגלית: The Huntress) היא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן וציפורי הטרף ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Huntress #1 מאפריל 1989 ונוצרה על ידי הכותב ג'ואי קווליירי והמאייר ג'ו סטאטון.

הציידת היא האלטר אגו של הלנה רוזה ברטינלי, נערה מתבודדת שנולדה למשפחת מאפיה והחליטה ללחום בפשע ובמאפיות. סיפור המקור שלה מ-1989 הוא שהיא נאנסה בגיל שש בידי ראש משפחת פשע יריבה למשפחת הפשע ברטינלי, מה שגרם להוריה לשלוח אותה לפנימייה ולצוות אליה שומר ראש, שיגן עליה וילמד אותה צורות שונות של לחימה. כאשר היא חוזרת לביתה בגיל 19, היא עדה לחיסולם של משפחתה ונשבעת להלחם בפשע. סיפור המקור המשוכתב שלה, שנכתב בידי הכותב גרג רוקה בשנת 2000, גורס שהיא הייתה עדה לחיסולם של משפחתה בגיל שמונה, ואומנה בלחימה בין היתר בידי ויק סייג' וריצ'רד דרגון כדי ללחום בפשע בגות'אם סיטי. שיטות הפעולה הקטלניות והאלימות שלה, המנוגדות לאלו של באטמן, יוצרות עימותים בין השניים לעיתים קרובות. היא נעשית באופן זמני לבאטגירל באירועי "שטח הפקר", והיא חברה מייסדת של קבוצת ציפורי הטרף, יחד עם ברברה גורדון ודיינה לאנס. דמותה מתבססת על הציידת הלנה ויין מהמשכיות ארץ-2 שלפני המשבר בעולמות האינסופיים, בתם של ברוס ויין וסלינה קייל.

לאחר האתחול המחודש של יקום DC, הלנה ויין מארץ-2 הופיעה כציידת של יקום DC. היא הייתה בתם של ברוס ויין וסלינה קייל ולחמה בפשע כרובין, אך לאחר מותו של אביה בידי הפראדמונים של דארקסייד, היא וחברתה סופרגירל עברו ליקום DC באמצעות צינור בום. היא לחמה בפשע ברחובות גות'אם סיטי של יקום DC, עד שהיא וסופרגירל חזרו לארץ-2 והצטרפו לקבוצת "פלאי העולם". הלנה ברטינלי של יקום DC לאחר אירועי פלאשפוינט זייפה את מותה, נעלמה ונעשתה סוכנת בסוכנות הביון ספיירל. בגרסה זו היא אישה כהת עור ממוצא איטלקי. היא צוותה לסוכן ספיירל דיק גרייסון/סוכן 37 במשימה לאסוף חלקי גוף המעניקים למשתמש בהם את כוחותיהם של חברי ליגת הצדק, ובמשימה זו נלחמו במידנייטר שנשלח לחפש את האיברים גם הוא בשליחות ארגון עוין. כאשר מנהל הסוכנות מינוס בגד בסוכנות, ברטינלי הרגה אותו והתמנתה למחליפתו. היא עזבה את ספיירל במהלך אירועי חידוש הכותרים "לידה מחדש" וחזרה לזהות הציידת.

דמותה של הציידת מופיעה בסדרת הלייב אקשן "החץ" בגילומה של השחקנית ג'סיקה דה גואו.

הקשר הצרפתי

הקשר הצרפתי הוא סרט פשע אמריקני משנת 1971 בבימויו של ויליאם פרידקין ובכיכובם של ג'ין הקמן, פרננדו ריי ורוי שיידר. הסרט ויוצריו זכו בחמישה פרסי אוסקר ובכללם פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הבמאי הטוב ביותר ופרס השחקן הטוב ביותר. הסרט זכה למחמאות רבות מהמבקרים על סגנונו שהיה מציאותי ונטה פחות לסגנון הקלאסי של הוליווד. הצלחת הסרט הפכה את פרידקין לאחד מהבמאים הבולטים בזרם שנקרא "New Hollywood" ושאף לסרטים מציאותיים שבהם ניכר מגע ידו האישי של הבמאי. הסרט מכיל סצינות אלימות רבות כמו גם סצנת מרדף של מכונית אחרי רכבת עירונית, שנטען כי היא הטובה ביותר שנעשתה עד יציאת הסרט למסכים ומן הטובות בתולדות הקולנוע המודרני בכלל.

חופי הכרך

חופי הכרך (באנגלית: On the Waterfront), הוא סרט משנת 1954 שביים איליה קאזאן, בכיכובם של מרלון ברנדו (שזכה באוסקר), לי ג'יי. קוב ואווה מארי סיינט (שזכתה באוסקר לשחקנית המשנה). התסריט מבוסס על מאבקו של חושף השחיתויות אנטוניו דה-וינסנזו עובד נמל שהעיד נגד מנהליו בוועדה ציבורית שהוקמה ב-1953 לפקח על נמלי הים בניו-יורק ובניו ג'רזי.

מיקרוצ'יפ (קומיקס)

מיקרוצ'יפ (באנגלית: Microchip, על שם מיקרוצ'יפ) הוא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס המעניש ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Punisher Vol.2 #4 נובמבר 1987, ונוצרה על ידי הכותב מייק ברון והמאייר קלאוס ג'נסן.

מיקרוצ'יפ הוא כינוי שהוענק לדייוויד לינוס ליברמן, האקר מחשבים אגדי שעסק בפריצה והונאה, עד שהונאה אחת גרמה לו להסתבך עם פושעי העולם האמיתי. הוא נכנס ל"פרישה" כאיש עסקים, עד שאחיינו - אשר ניסה ללכת בדרכו של לינוס - נרצח לאחר שפרץ למחשבו הפרטי של וילסון פיסק. כאשר חקר את רצח אחיינו, לינוס נפגש לראשונה עם המעניש, ונוצר שיתוף פעולה בין השניים. לינוס לא שימש רק כהאקר וחוקר סייבר עבור המעניש; הוא מסייע לו לנהל ולהלבין הון אותו הוא לוקח מקורבנותיו, צייד את הבית הבטוח שלו, הסיע אותו למשימות "מיוחדות" והשיג עבורו תחמושת וציוד. לאורך זמן, חלקים גדולים יותר מההיסטוריה של לינוס נחשפו. לפני שנולד, אביו אולץ ליצור כלי נשק בניגוד לרצונו בעברו, אחותו היא עקרת בית מאושרת בלורדייל, ויש לו בן מחוץ לנישואים בשם לואיס פרוהייק, שנהרג בעת שניסה לעזור למעניש בעסקת חילופי שבויים. לינוס הוכיח כי הוא מסוגל להילחם גם בכוחות עצמו, ופעל נגד שכנו החדש, אשר היה עוסק בהונאה באמצעות "צדקה". משקלו תמיד נחשב לבעיה, והוא איבד את זרתו השמאלית, אותה הקינגפין שלח למעניש כדי להתגרות בו.

במהלך סדרת הספין-אוף "המעניש: אזור מלחמה" משנת 1992, לינוס הלך לפסיכיאטר ושיחק בתיאטרון כחלק מהטיפול. כאשר המעניש מגלה זאת, נוצר סכסוך בין השניים ולינוס יורד למחתרת. הוא מפתח ידידות עם מיקי פונדוזי, חייל מאפיה שהמעניש גייס לצידו. השניים עבדו יחדיו במשימות שונות, ביניהן הסתננות לארגון האימפריה הסודית. לאחר מותו לכאורה של המעניש, לינוס ופונדוזי מוצאים עצמם ברחוב, כאשר רכב המילוט שלהם מוקף על ידי המשטרה. כאשר לינוס מסרב להרוס את הרכב ולהרוג שוטרים חפים מפשע, פונדוזי עוזב אותו. באמצע קרב יריות בין לינוס למעניש, לינוס נהרג כאשר סוכן S.H.I.E.L.D. העריק דרק סמולס ירה רקטות לעבר הבית הבטוח בו הסתתר. במהלך אירוע שלטון אפל, הברדס הקים לתחייה את לינוס, והציע להחיות את בנו אם יעזור לו נגד המעניש. לינוס שולח את מגאטאק לתקוף את הנרי, האקר ועוזרו של המעניש. לאחר שהמעניש נתפס, לינוס הורג את ג'. וו. ברידג' על מנת להחיות את משפחתו שלו ואת משפחתו של המעניש. המעניש מסרב, ומשתמש בלהבותיו של פיירבראנד כדי לשרוף את משפחתו ואת בנו של לינוס.

זמן מה לאחר מכן, המעניש חזר לניו יורק ונשבע לנקום בלינוס על רצח ברידג'. לינוס, השבוי באחוזתו של ג'יגסו, מקבל ביקורים מסטיוארט קלארק, ג'יגסו השני - בעברו, אחד מעוזריו של המעניש, שהחליט לבגוד במעניש לאחר שהוא גרם להרג חברתו. כאשר המעניש מגיע, ג'יגסו מאפשר לו להרוג את לינוס על ידי חיתוך גרונו.

דמותו של מיקרוצ'יפ עובדה למגוון מדיות נוספות. את דמותו בסרט הלייב אקשן "המעניש: אזור מלחמה" גילם השחקן ווין נייט. בסדרה "ספיידרמן: סדרת האנימציה" דיבב אותו השחקן רוברט אקסלרוד, ובעברית דובב על ידי הראל קלמרו. את דמותו של מיקרו בסדרת הלייב אקשן "המעניש", המתרחשת ביקום הקולנועי של מארוול מגלם השחקן אבון מוס-בכרך. דמותו של מיקרו אוזכרה בסדרה "סוכני S.H.I.E.L.D.", המתרחשת גם היא ביקום הקולנועי של מארוול, כאחד מאנשי הקשר של סקיי.

מצעד הדאנס הבריטי (2010 ואילך)

ערך זה עוסק במצעדי הפזמונים הבריטיים השבועיים "UK Dance Chart" שנערכו מאז שנת 2010.

מצעד הדאנס הבריטי מתעדכן מדי שבוע על ידי חברת המצעדים הרשמית. במצעד משוקללים נתוני המכירות בבריטניה (על גבי תקליטורים פיזיים ושל קובצי מוזיקה דיגיטליים) ונתוני זמן האוויר שמקבל הסינגל בתחנות הרדיו הבריטיות.

סנדק (נצרות)

סַנְדָּק הוא תפקיד סמלי-דתי בנצרות.

במסורת הנוצרית, סנדק הוא האיש המקבל על עצמו את האחריות לחינוכו הדתי של תינוק המוטבל בכנסייה ואת הדאגה לגידולו במקרה שיתייתם מהוריו. כיום מקובלת ביותר חובה שנייה זו כמשימה המוטלת על סנדק או סנדקית, והתפקיד איננו נושא עוד, במקרים רבים, שום קונוטציות דתיות. ההגדרה המודרנית של סנדק או סנדקית היא אדם שנבחר על ידי הורי התינוק לגלות עניין קבוע בילד ולתרום לגידולו לאדם שלם יותר. עם זאת, סנדקאות איננה מעמד חוקי כמו אפוטרופסות ואם הורים מתכוונים בכובד ראש לייעד את הסנדקים לשמש כאומנים או מאמצים לילד במקרה של מותם, הם חייבים לציין את הדבר באמצעים המקובלים (כגון צוואה).

בכנסייה האנגליקנית חובה על סנדקים לעתיד לעבור לפחות הטבלה לנצרות כדי שיוכלו לקבל עליהם אחריות זו. הכנסייה הקתולית דורשת גם שהסנדקים המיועדים יעברו את טקס הקונפירמציה.

במקרים רבים ביקשו הורי הילדים להעניק את כבוד הסנדקות לאדם רב השפעה או עשיר, כדי שהילד יהנה מהשפעתו/מעושרו של הסנדק. אחת התולדות הייתה מתן כבוד הסנדקות לראשי מאפיה וכך עבר הכינוי סנדק והפך לכינוי מקובל של ראשי המאפיה האיטלקית, הן באיטליה והן בארצות הברית. הסופר מריו פוזו כתב ספר, שהיה גם לסרט, בשם הסנדק.

סנדק יכול, אך איננו חייב, להיות קרוב משפחה של הילד. לילד אחד יכולים להיות מספר סנדקים. בחלק מהכנסיות ריבוי הסנדקים הוא תופעה נפוצה: לדוגמה, בכנסייה האנגליקנית, מקובל שלילד 3 סנדקים בני מינו ו-2 סנדקים בני המין השני.

סרט מאפיה

סרט מאפיה הוא תת-סוגה של סרט הפשע, העוסקת בפשע המאורגן, לעיתים תכופות במאפיה. סוגה זו מכונה גם לעיתים "סרט גנגסטר" או "סרט גנגסטרים". סרטי מאפיה ישנים כוללים אלמנטים בולטים של סוגת הפילם נואר. סרטי מאפיה מתארים, לרוב, עלייתה לכוח (וגם נפילתם) של כנופיה מאורגנת, לעיתים תוך התמקדות במנהיג הכנופיה כגיבור של הסרט. התמה המרכזית בסרטים אלו, כמעט תמיד, היא כי הפשע לא משתלם.

סרט שנחשב כסרט מכונן עבור סוגה זו הוא "פני צלקת" של הווארד הוקס משנת 1932. למרות העובדה שסרטי מאפיה היו קיימים כבר בתקופת הסרט האילם, הסוגה בצורתה הקלאסית הוגדרה היטב רק בראשית שנות ה-30, זאת במקביל לתקופת חוק היובש בארצות-הברית, השפל הכלכלי הגדול וכן כניסת הסאונד לקולנוע.

בשנות ה-40 וה-50 הפופולריות של הסוגה דעכה, לטובת סוגת סרטי הפילם נואר, אבל שבה לפופולריות רבה בקרב הקהל, עד היום, בעקבות הצלחתו יוצאת הדופן של סרטו של פרנסיס פורד קופולה "הסנדק".

סרט פשע

סרט פשע הוא ז'אנר קולנועי המתמקד בחייהם של עבריינים ופושעים. הגישה הסגנונית של סרט הפשע עשויה להשתנות, החל מתיאורים ריאליסטיים של ביוגרפיות אמיתיות של אנשים שקיימים (או שהיו קיימים) במציאות, וכלה בסיפורים דמיוניים מופרכים אודות מעשי רשע שטניים של נבלים בדיוניים.

הפרוטגוניסט בסרט הפשע הוא לרוב עבריין או פושע, ובדרך כלל הסיפור יסופר מנקודת מבטו. היחס של הסרט כלפי הפושע, וכלפי מעשי הפשע שלו, הוא בדרך כלל יחסי שאיננו שיפוטי. הגיבור-הפושע יוצג כדמות מורכבת, ובמקרים רבים אף יוצגו המניעים למעשיו כחיוביים או כצודקים, זאת בניגוד לסרטים שבהם האנטגוניסט הוא הפושע, ואז הוא יוצג כנבל, כרשע מוחלט.

עלילתו של סרט פשע עוסקת, לרוב, במעשה פשע אחד מסוים (או בכמה מעשי פשע), באירועים שהובילו לאותו מעשה פשע (למשל: הסבר רגשי מדוע הגיבור התדרדר לחיי פשע, אופן גיבושה של קבוצה הפושעת שהחליטה לבצע את הפשע יחדיו, תכנון מעשה הפשע וכדומה), באירועים שמתרחשים בזמן ביצוע מעשה הפשע, וכן באירועים שמתרחשים לאחר וכתוצאה ממעשה הפשע (למשל: חלוקת השלל בין חברי הקבוצה, רדיפתם על ידי רשויות אכיפות החוק, יציאתם לביצוע מעשה פשע נוסף וכדומה).

פשע מאורגן

פשע מאורגן הוא ארגון מסודר והיררכי אשר נועד לעסוק בפעילות עבריינית ובדרך כלל במטרת רווח כספי. החוק האמריקני מגדיר פשע מאורגן כ"פעילויות הלא-חוקיות של... התארגנויות מסודרות וממושמעות". ארגוני פשע מסוימים כמו למשל ארגוני טרור, מונעים מסיבות פוליטיות. מאפיה היא ארגון פשע שהמניע הראשי שלו הוא רווח. כנופיות לעיתים הופכות ל"ממושמעות" מספיק כדי להיחשב "מאורגנות".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.