מאור

מָאוֹר הוא מושב באזור השרון ליד העיר חדרה השייך למועצה אזורית מנשה.

מאור
מחוז חיפה
מועצה אזורית מנשה
גובה ממוצע[1] ‎32 מטר
תאריך ייסוד 1953
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,366 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 5.8% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית מנשה
באדום - מאור
בירוק - מיקום בניין המועצה

היסטוריה

המושב הוקם באמצע שנת 1953 במסגרת תנועת "מן העיר אל הכפר" בשם "ארבע ארצות" או "ועד ארבע ארצות", על ידי פועלים מנמל חיפה, רובם עולים מרומניה ופולין. במהרה נקבע למושב השם "מאור". המושב סבל מקשיים מרובים ועל אלו נוסף הקושי של מושב המזוהה עם מפא"י להתמודד עם סביבה בה היישובים מסביב היו מזוהים כולם עם מפ"ם[2]. בשל סיבות אלה נעזב היישוב לאחר מספר שנים.

יושב מחדש בשנת 1957 על ידי עולים מתימן. שמו הנוכחי של היישוב - סמלי.

מושב מאור הוקם כמושב חקלאי הכולל כ-80 משקים כאשר לכל נחלה כ-21 דונם לשימוש חקלאי, מתוכן כ-10 דונם צמודים לבית המגורים (חלקה א') וכ-200 דונם קרקעות חקלאיות משותפות. בשנות החמישים והשישים התבססה החקלאות בעיקר על ירקות; בשנות השבעים עם כניסת תוצרת חקלאית מ"השטחים" החל מעבר למטעים (בעיקר אבוקדו).

בסוף שנות השבעים ובשנות השמונים החל מעבר לתחום חממות הפרחים. אולם בעקבות המשבר בחקלאות החלה נטישה של העיבוד החקלאי ונותרו רק מספר מצומצם של חקלאים במושב.

המושב נמצא ליד כביש 6 וכביש 9. מחלף הגישה לשני הכבישים נמצא בסמוך למושב, ולכן זכה המושב לתנופת פיתוח.

בתחילת שנות התשעים אושרה תוכנית המתאר מ.193 א' (במ) שהוכנה על ידי משרד הבינוי והשיכון, ועל פיה הופשרו כ-200 דונם לטובת הרחבת היישוב, מספר החלקות בתוכנית הוא 325. ה"הרחבה" מבוצעת בשני שלבים. שלב א' (בו שווקו 99 מגרשים של 500 מ"ר לבניה עצמית של יחידה אחת צמודת קרקע) הסתיים וכיום נמצא שלב ב' בו משווקים 266 יח"ד צמודי קרקע בתהליך שיווק ובנייה.

ביח באלול ה'תשע"ט מונה הרב משה עמיאל לרב המושב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ ישראל שיוו, שם המושב מאור אך צלליו מרובים, דבר, 11 בנובמבר 1955
מבט מדרום-מזרח על המושב
מבט מדרום-מזרח על המושב
1999 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך שנת 1999 ונוגעים לעולם המוזיקה.

אורות רבין

אורות רבין היא תחנת הכוח הגדולה בישראל. התחנה ממוקמת על חוף ים התיכון בצפון מערב חדרה ומופעלת על ידי חברת החשמל לישראל. כושר הייצור של התחנה מהווה כרבע מכושר הייצור של חברת החשמל. התחנה בנויה על החוף כיוון שהיא משתמשת במי הים לקירור וברציף מיוחד שנבנה בצמוד לה לפריקת הפחם הדרוש להפעלתה מאוניות משא. התחנה כוללת שתי יחידות ייצור חשמל ותשתית ליחידה נוספת, שתוקם בעתיד על פי צורכי משק החשמל בישראל. תחילת העבודה באתר הייתה בשנת 1973 ותחילת ייצור החשמל בשנת 1981. עד שנת 2000 הושקעו בתחנה 3 מיליארד דולר.

שמה של התחנה במקור היה "מאור דוד" על שמו של דוד שיפמן, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל לשעבר. לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, שונה שם התחנה לאורות רבין, על שמו.

בית (שירה)

בית הוא רצף של מספר משפטים בשיר.

לרוב, בשירה קלאסית המשקל נשמר לאורך הבית. פעמים רבות, יחידת הבית גם מוגדרת על ידי החריזה או מספר שורות קבוע (כמו במבנים השיריים, דיסטיכון/קופלט, טרצינה, מרובע/קטרן, חמשיר או ססטט). כך לדוגמה, הקומדיה האלוהית של דנטה אליגיירי כתובה בטרצינות ומתחרזת במבנה של אבא, בגב, גדג, דהד וכן הלאה, מה שיוצר רצף של בתים בני שלוש שורות כל אחד.

מלבד המבנים השיריים, גם סכמות חריזה מגדירות בתים. כך חריזה חובקת, מסורגת או זו של מרובע מגדירות יחידות בנות ארבע שורות, כלומר, בתים בני ארבעה טורים. מצד שני, החריזה הצמודה, דווקא מפרידה בין שני חלקי הבית ובכך יוצרת מעין שתי יחידות נפרדות בתוך הבית, כמעט שני בתים נפרדים. לדוגמה, בשירו של דורי מנור, פרימה, בתים שונים חרוזים בסכמות חריזה שונות, כדי להבהיר רעיון מסוים, במקרה זה רעיון הפרימה שבשיר.

בשירה מודרנית, בתי שיר יכולים להיות ממוקמים באופן שרירותי על פני הדף המודפס, זאת הודות למוסכמות דפוס, אשר משלבות אפשרויות, כמו שטח לבן, פיסוק או הדגשה.

התגלמות פחות ברורה מאיליה של השבירה לבתים, ניתן למצוא בסונטות של ויליאם שייקספיר, אשר מודפסות כיחידה אחת, כבית אחד גדול בן 14 שורות, אך יכולות להישבר לשלושה בתים בני 4 שורות המוגדרים על ידי סכמת החריזה המסורגת שלהם וקופלט אחד מסכם, שפעמים רבות מוזח שמאלה משאר השיר.

גנרל זוד

גנרל זוד (באנגלית: General Zod) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Adventure Comics #283 מאפריל 1961, והיא נוצרה על ידי הכותב רוברט ברנשטיין והמאייר ג'ורג' פאפ.

זוד הוא קריפטוני מגלומן שהיה אחראי בתור הכסף של הקומיקס על הכוחות הצבאיים של קריפטון. הוא ניסה להשתלט על קריפטון בכך שיצר שיבוטים רובוטיים של עצמו שדמו לביזארו, אך נתפס ונשפט ל-40 שנות מאסר באזור הפנטום. בהמשך הוא שוחרר בידי סופרבוי כאשר זמן מאסרו עמד להסתיים, אך שב לדרכיו הנפשעות ונכלא בשנית. לאחר אירועי "המשבר בעולמות האינסופיים", כל ניצולי קריפטון האחרים כסופרבוי, סופרגירל, פאוור גירל וקריפטו הוסרו מהאפשריות, כמו גם זוד. עם זאת, כמה וכמה גרסאות של זוד מיקומים אחרים הוצגו - גרסה מיקום כיס, גרסה מיקום שנוצר בידי ברייניאק-13 וגרסה נוספת בשם אברויסקין, בנם של זוג קוסמונאוטים רוסיים שזכה לכוחות-על הדומים לאלו של סופרמן בעקבות מטאורים שהתנגשו בתחנת החלל שלהם. בניגוד לסופרמן, הוא נחלש מאור שמש צהוב, ומתחזק מאור שמש אדום, ולשם חיזוק כוחו הוא בעל חליפת שריון השואבת אור שמש אדום. אברויסקין נעשה שליט אומת פוקוליסטן הבדיונית לפני שנהרג בידי סופרמן.

זוד המקורי לאחר המשבר הופיע יחד עם הקריפטונים הנבלים אורסה ונון בעלילת "סופרמן: הבן האחרון", והם ניסו להפוך את כדור הארץ לקריפטון החדש ללא הצלחה. סיפור מקורם שוכתב - לפני חורבן קריפטון, זוד ואשתו אורסה מרדו בממשלת הכוכב, ונעשו לפושעים נמלטים. כאשר נלכדו הם נידונו למאסר עולם, אך ג'ור-אל הצליח להקל בעונשם ובכך הם נשלחו למאסר באזור הפנטום. שם הם הולידו ילד החסין להשפעותיו של אזור הפנטום, לור-זוד, והוא עזר להם בבריחתם. זוד ואורסה מנהיגים את צבא אסירי אזור הפנטום למתקפה על כדור הארץ, וזוד כולא את סופרמן באזור הפנטום. לאחר שברח בעזרת מון-אל, סופרמן מביס את זוד וצבא האסירים בעזרת לקס לות'ר, ביזארו, מטאלו וטפיל ומחזיר אותו לאזור הפנטום. זוד המקורי שיחק תפקיד מרכזי בקשת הסיפור "סופרמן: סאגת ניו קריפטון" של שנים 2008-2010, וזאת לאחר ששוחרר מכלאו באזור הפנטום בידי אלורה, אמה של סופרגירל. העיר קנדור המכווצת בבקבוק שוחררה ונעשתה לכוכב קריפטוני חדש ומאוכלס, וזוד נבחר לשמש כראש הקהילה.

לאחר האתחול המחודש של יקום DC בעקבות אירועי "פלאשפוינט", דמותו של זוד הופיעה בהופעות קמע ללא שם כאסיר באזור הפנטום. הוא הופיע לראשונה בחוברת "חודש הנבלים", וסיפור מקורו שוכתב שנית - זוד נולד לזוג מדענים בקריפטון, ולאחר שהותקפו במשלחת למדבר, כל משפחתו נהרגה והוא נעשה לשורד היחיד ושרד במקום שנה שלמה לפני שניצל בידי ג'ור-אל וזור-אל. בבגרותו הוא נעשה לגנרל במיליצית קריפטון, פיתח שנאה כלפי גזע בשם צ'אר, יצר יצור הדומה במראהו לצ'אר ושיסה אותו בקריפטון על מנת לגרום למלחמה. ג'ור-אל גילה על התרמית ודיווח לממשלת קריפטון, שהגלו את זוד לאזור הפנטום. כעבור שנים אירע אירוע קוסמי הגרם להחלשת אזור הפנטום, וכתוצאה מכך זוד ברח לכדור הארץ וגילה את כוחותיו החדשים שהרג קבוצת מטיילים במדבר סהרה. הוא התקיף את ליגת הצדק והובס בידי סופרמן ו-וונדר וומן, ונכלא בידי סופרמן במבצר הבדידות.

אמרת הכנף של הדמות, "כרעו ברך בפני זוד", נעשתה מזוהה עמה ושומשה בשיריהם של הראפרים טק ניין, ריזה ואמינם. דמותו של זוד מדורגת במקום ה-30 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו בסרט הלייב אקשן "סופרמן" והמשכו "סופרמן 2" גילם השחקן טרנס סטמפ, בעוד בסרטים "איש הפלדה" ו"באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" מגלם אותו מייקל שאנון.

דרום

דרום הוא אחת מארבע רוחות השמים. הוא הפוך לצפון ונמצא בזווית ישרה למזרח ולמערב. הדרום נמצא באזימוט 180 מעלות.

הדרום האמיתי הוא הכיוון לקצה הדרומי האמיתי של ציר סיבוב כדור הארץ, המכונה הקוטב הדרומי. הקוטב הדרומי נמצא באנטארקטיקה. הקוטב הדרומי המגנטי אינו זהה לקוטב הדרומי ונמצא במרחק קטן ממנו.

המונח הדרום משמש לעיתים כדי להתייחס למדינות או קבוצות מתקדמות פחות מבחינה טכנולוגית ותרבותית בעולם בשל ההכללה שקובעת שרוב המדינות מסוג זה נמצאות בחצי הכדור הדרומי.

האדריכל והפילוסוף האמריקאי ריצ'רד באקמינסטר פולר פיתח את מפת דימקסיון שאחד ממאפייניה הוא העדר הטיה תרבותית בין צפון לדרום היות שבמפה זו הצפון איננו למעלה והדרום אינו למטה (יצויין שקיימות מפות, בעיקר במספר מדינות בחצי הכדור הדרומי, בו הדרום נמצא למעלה).

בארצות הברית, המונח הדרום משמש גם כדי להתייחס למדינות דרום-מזרח ארצות הברית שפרשו מהאיחוד במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית.

השם דרום מופיע כבר בתנ"ך, ושם ישנם גם כינויים נוספים לכיוון זה: נגב, תימן וימין.

יש אומרים שהמילה "דרום" היא הלחם בסיסים של המילים "דר" ו-"רום" משום שהשמש נמצאת ברום השמיים כאשר היא עוברת ברוח שמים זו. מאותה סיבה המזרח נקרא מזרח כי שם זורחת השמש ומערב כי שם מתערבבים היום והלילה, והצפון כי מקום זה צפוּן מאור השמש.

הכינוי נגבה הוא על שם שהדרום מנוגב (מיובש וצחיח) ממים.הכינויים: ימין ותימן/תימנה, הם מפני שהמזרח מכונה גם קדם/קדמה/קדימה והמערב אחור/אחרון. לכן כאשר פנינו קדימה למזרח, הרי שהדרום מימיננו והצפון משמאלנו. היות שהשמש נחשבה למקור חיות עלי האדמה, הנטייה התאולוגית/קלאסית הייתה להתייחס לכיוון זה כבעל חשיבות רבה.

התחנה המרכזית של צפת

התחנה המרכזית של צפת היא מסוף אוטובוסים מרכזי בעיר צפת, ומיקומה - ברחוב ירושלים בעיר. בתחנה שישה רציפים מהם יוצאים אוטובוסים ליעדים שונים בארץ - בעיקר בצפון ובמרכז. התחנה המרכזית של צפת מהווה מרכז תחבורתי חשוב באזור הגליל העליון בגלל חשיבותה של העיר, חשיבות שגוברת בזמן פסטיבל הכליזמרים והילולת ל"ג בעומר בהר מירון - שני אירועים שמושכים אל העיר קהל רב.

חום (צבע)

הצבע החוּם הוא שם כולל לגוונים כהים של כתום המתקבלים מעירבוב של צבעי היסוד - כחול צהוב ואדום. התפיסה החזותית של הצבע החום קיימת רק בנוכחות ניגוד עם צבע בהיר יותר.

בשונה מצבעים אחרים, לא ניתן לקבל צבע חום מאור מונוכרומטי אלא רק משילוב מקורות אור או מהחזרה ממשטח בצבע מתאים.

ט"ז בסיוון

ט"ז בסיוון הוא היום השישה עשר בחודש התשיעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השישה עשר בחודש השלישי

למניין החודשים מניסן. ט"ז בסיוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

ט' באייר

ט' באייר הוא היום התשיעי בחודש השמיני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשיעי בחודש השני

למניין החודשים מניסן. ט' באייר לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בהז".

י"ג באלול

י"ג באלול הוא היום השלושה עשר בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השלושה עשר בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. י"ג באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

מאור בוזגלו

מאור בוזגלו (נולד ב-14 בינואר 1988) הוא כדורגלן ישראלי המשחק בעמדת הקשר ההתקפי בהפועל תל אביב ובנבחרת ישראל.

מאור כהן

מאור כהן (נולד ב-1 במאי 1974) הוא זמר-יוצר, מוזיקאי, שחקן ובדרן ישראלי. בתחילת שנות ה-90 הנהיג את להקת הרוק המשפיעה זקני צפת, ומאז התפרקותה כיהן כסולן במספר הרכבים מוזיקליים, רובם במשותף עם חבריו לשעבר בלהקה. בנוסף, שיחק כהן בסדרת הטלוויזיה "מסודרים" ובתוכניות "ארץ נהדרת" ו"הפרלמנט".

בתחילת דרכו המוזיקלית זכה בתקשורת לכינוי "ילד הפלא של הרוק הישראלי" על רקע הופעותיה החיות הכריזמטיות של להקת זקני צפת במסגרת סצנת הרוק האלטרנטיבי התל אביבית של אז. חלק מהפרויקטים בהשתתפותו של כהן כוללים מוטיבים הומוריסטיים או "שטותניקיים" ברוח הופעותיה של זקני צפת, כמו למשל שיר שכולל רק מילה אחת ("ריקי" של זקני צפת), שירים שמושרים בקול ילדותי (צמד ראות) או נשי ("בחור חשדן" של הבליינים), מעברים קיצוניים בין סגנונות מוזיקליים במסגרת אלבום אחד (זקני צפת, הבליינים, צמד ראות), וחיקויים של זמרים ישראלים מוכרים ("שוביניסט" ו"השד" של הבליינים). כהן הוציא גם שני אלבומי סולו מוערכים שהופקו מוזיקלית בידי פיטר רוט.

מחנה יהודה (ירושלים)

מחנה יהודה היא שכונה יהודית במרכז ירושלים, והיחידה בגוש הנחלאות השוכנת מצפון לרחוב יפו. השכונה נוסדה בשנת 1887 (תרמ"ז) ונקראה על שם יהודה נבון, אחיו הבכור של אחד ממקימי השכונה, יוסף נבון, שמת בדמי ימיו. מאחר ששוק מחנה יהודה הסמוך נטל את שם השכונה, סוברים רבים בטעות כי הוא מהווה חלק ממנה, ולא היא: גבולות השכונה הם: רחוב יפו מדרום, רחוב יוסף נבון ממערב, רחוב דוד ילין מצפון ורחוב יוסף בן מתתיהו ממזרח.שכונת מחנה יהודה הוקמה ביוזמת שלושה עסקנים: יעקב פרוטיגר, מנהל בנק פרוטיגר ומיסיונר לשעבר; היזם היהודי שלום קונסטרום; והעסקן יוסף נבון. השלושה היו שותפים בכמה פרויקטים עסקיים בירושלים, בהם גם הקמת שכונת 'סוכת שלום' הסמוכה למחנה יהודה.

אחד המבנים הבולטים בשכונת מחנה יהודה הוא בית הכנסת 'זהרי חמה', השוכן בדרומה, על רחוב יפו. בית הכנסת ידוע בשעון השמש הענק הקבוע בחזיתו.

מוסדות מפורסמים בשכונה זו הם ישיבת שפת אמת בה קבורים גם שניים מאדמו"רי גור וישיבת מאור עיניים. הרב שמחה בונים אלתר, אדמו"ר גור, היה גר בשכונה ברחוב אלפנדרי.

נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 19

נבחרת הנוער של ישראל בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הלאומית של ישראל עד גיל 19. סגל הנבחרת מורכב ממיטב שחקני הכדורגל המחזיקים באזרחות ישראלית שגילם מתחת ל-19 (אף כי גילם יכול להגיע גם ל-20 במקרים מסוימים). מאמן הנבחרת ממונה על ידי ההתאחדות לכדורגל בישראל, הגוף האדמיניסטרטיבי החולש על נבחרות ישראל בכל הגילאים ועל הכדורגל הישראלי כולו.

נענע דיסק

נענע דיסק היא חברת תקליטים ישראלית שנוסדה ב-7 בדצמבר 1988 על ידי ניצן זעירא. האלבום הראשון שיצא בחברת התקליטים הוא סיפורים מהקופסא של רמי פורטיס.

בלייבל יצאו יותר מ-200 אלבומים, ביניהם אלבומים של רמי פורטיס, ברי סחרוף, הצמד פורטיסחרוף, כרמלה גרוס ואגנר, מאיר אריאל, נקמת הטרקטור, דן תורן, אפרת בן צור, כנסיית השכל, מוניקה סקס, אהובה עוזרי, אביאור ביירון, יסמין אבן, מאור כהן ועוד. האמנים ג'וני שועלי, רעש, רוקפור ואחרים הוציאו בנענע דיסק אלבומים תחת הכינוי "בננה".

קלונימוס קלמן אפשטיין

רבי קלונימוס קלמן הלוי אפשטיין (ניישטאדט, פולין ה'תקי"א 1751 – קרקוב, א' בתמוז ה'תקפ"ג 1823) היה רב ומקובל; מגדולי אדמור"י תנועת החסידות. נודע בכינוי "מאור ושמש", על שם ספרו.

רבנו גרשום

רבנו גרשום (מכונה רבינו גרשום מאור הגולה או רגמ"ה) (ד'תש"כ 960 - ד'תשפ"ח 1028) היה מגדולי חכמי ישראל ומנהיג יהדות אשכנז במאה ה-11.

שמעון בן יצחק

רבי שמעון בן יצחק בן אבון ממגנצא (רבי שמעון הגדול, 950~ - 1020~) היה רב, מקובל ופייטן. חברו של רבנו גרשום מאור הגולה. כונה "הגדול" בשל גדולתו בכל תחומי התורה.

שרה

שָׂרָה, במקור שָׂרָי, המכונה במסורת היהודית שרה אמנו, היא דמות מקראית שהייתה אשת אברהם והראשונה מבין ארבע האמהות, ולפי המדרש והתלמוד גם נביאה. סיפורה מופיע בתורה בספר בראשית פרקים י"א עד כ"ג.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.