לקסיקון הספרות העברית החדשה

לקסיקון הספרות העברית החדשה הוא לקסיקון ביו-ביבליוגרפי מקוון הכולל ביוגרפיות וביבליוגרפיות של סופרים ישראלים ועבריים. נכון לאוגוסט 2019 כולל הלקסיקון מעל ל-3,400 סופרים, מתרגמים, משוררים ועורכים, וכן תוכן עניינים של כתריסר כתבי עת ספרותיים ומספר כתבי עת עם טקסט מלא (הו!, מטעם, מכאן) וכתבי עת חלקיים בתהליך (עתון 77, מאזנים ועוד).[1]

הלקסיקון הוא פרי יוזמתו של יוסף גלרון-גולדשלגר, המשמש כעורכו. הפרויקט החל בספטמבר 2004, והכוונה הראשונית הייתה להמשיך את מפעלו הביבליוגרפי של גצל קרסל, שהוציא לאור את "לכסיקון הספרות העברית בדורות האחרונים" בהוצאת ספרית פועלים בשנים 19651967. תחילה תוכנן הלקסיקון המקוון לכלול את כל מי שלא נכלל בלקסיקון של קרסל, אולם במשך הזמן הוחלט להרחיבו ולכלול בו גם יוצרים שכבר נמצאים אצל קרסל, וכך לעדכן את הערכים הקיימים בשני כרכיו.

יוסף גלרון-גולדשלגר הוזמן בשנת 1988 על ידי אוניברסיטת המדינה של אוהיו בארצות הברית לנהל את הספרייה למדעי היהדות, וכיום הלקסיקון פועל בחסותה. הדגש בפרויקט הוא המידע הביבליוגרפי, כלומר מראי מקומות למאמרים ורשימות שנכתבו על היוצר ויצירתו ושפורסמו בכתבי-עת, עיתונים, מונוגרפיות ואנתולוגיות, וכן, בצורה סלקטיבית, באתרים ובבלוגים המצויים באינטרנט.

סמליל הלקסיקון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הנתונים עודכנו על ידי עורך הלקסיקון, יוסף גלרון-גולדשלגר.
אוניברסיטת המדינה של אוהיו

אוניברסיטת המדינה של אוהיו (באנגלית: Ohio State University) היא אוניברסיטה ציבורית באוהיו שבארצות הברית. האוניברסיטה נוסדה ב-1870 והיא מהאוניברסיטאות הגדולות ביותר בארצות הברית עם מעל 66,000 סטודנטים ב-2016. לפי דירוג שאנגחאי למוסדות האקדמאים הטובים ביותר נמצאת האוניברסיטה במקום ה-42 בארצות הברית וה-79 בעולם.

אילון

אילון הוא קיבוץ בגליל המערבי, דרומית לנחל בצת. שייך למועצה אזורית מטה אשר.

אליהו מידניק

אליהו מַידַניק (בכתיב יידי: מיידאניק; ברוסית: Илья Майданик;‏ 1882? - 22 במאי 1904) היה סופר עברי ויידי ברוסיה. שם קץ לחייו בגיל 23.

ביו-ביבליוגרפיה

ביו ביבליוגרפיה הוא ענף מתחום הביבליוגרפיה וענף מתחום הביוגרפיה, הבא לתאר את שני המרכיבים העיקריים של יוצרים בתחום הכתיבה: תולדות חייהם ופרסומיהם.

הביו ביבליוגרפיה סוקרת הן את הביוגרפיה של היוצרים והן את ספריהם. במאגרי המידע למיניהם, רוב הערכים העוסקים ביוצרים, סופרים ומשוררים הם ביו ביבליוגרפים. רצון הציבור להכיר היכרות ראשונית וקצרה, מהירה ומיידית, את היוצרים המדוברים, הביא ליצירת לכסיקונים, אנציקלופדיות ומאגרים אחרים בהם בערך היוצר נכללים תמונותיו, תולדות חייו ורשימות ספריו.

הביו ביבליוגרפיה בעברית נוסדה והתעשרה עם פרסום שני הכרכים של "לכסיקון הספרות העברית בדורות האחרונים", מאת מייסד הביו ביבליוגרפיה העברית, גצל קרסל.

במקביל, הניח אוריאל אופק את המסד לביו ביבליוגרפיה החדשה של ספרות הילדים העברית והכללית, בשני הכרכים של "לקסיקון אופק לספרות ילדים".

לאחרונה ייסד הביו ביבליוגרף יוסף גלרון גולדשלגר לקסיקון מקוון בשם "לקסיקון הספרות העברית החדשה".

בית שלום עליכם

בית שלום עליכם הוא מרכז לתרבות היידיש שהוקם בתל אביב בשנת 1966, ונקרא על שמו של הסופר היידי הנודע שלום עליכם.

המרכז עורך הרצאות ושיעורים בנושא שפת יידיש ותרבותה, ומקצה מדי שנה מלגות לחוקרים ומלומדים העוסקים ביידיש. במקום אולמי הרצאות, ספרייה, ארכיון של שלום עליכם, חדר העבודה של שלום עליכם, חדרי עיון ואולם תערוכות. כתב העת "דווקא" יוצא לאור בידי בית שלום עליכם.

גיטה אבינור

גיטה אבינור (16 באוקטובר 1929 - 29 באפריל 1975) הייתה מבקרת ספרות ישראלית.

הצפירה

"הצפירה" (מ-צפרא - בוקר) היה אחד העיתונים העבריים החשובים והפופולריים שיצאו לאור בתחום המושב, ונקרא בעולם היהודי כולו, החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19 ועד תחילת המאה ה-20. מצד אחד סיפק העיתון במה רצינית ליוצרים ואנשי הרוח החשובים של הציבוריות היהודית, ומצד שני היווה העיתון גורם חשוב של השפעה על התווית דעת הקהל בציבוריות היהודית.

חיים שדמי

חיים שדמי (נולד ב-10 באפריל 1974), עיתונאי, במאי, תסריטאי, ומחבר ספרים.

חנן חבר

חנן חֶבר (נולד ב-14 בינואר 1953) הוא מופקד הקתדרה ע"ש יעקב והילדה בלאושטיין ללשון וספרות עברית וספרות השוואתית באוניברסיטת ייל ופרופסור אמריטוס בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים.

יואב לויטס הלוי

יואב לויטס הלוי (נולד ב-31 בדצמבר 1939) הוא סופר ומתרגם ישראלי.

לויטס הלוי נולד בקיבוץ בית זרע לבנימין ולחנה הלוי, ממייסדי הקיבוץ. אביו היה סופר ומשורר. יואב לויטס הלוי למד ספרות עברית ואנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר מכן נסע לשווייץ ללמוד תרגום. סיים שלוש שנים בבית הספר לתרגום של אוניברסיטת ז'נבה וקיבל תואר מתרגם מקצועי. בזכות מלגה שקיבל למד עוד חצי שנה במכון סרוואנטס בספרד. חזר לקיבוצו, בית זרע, ומתגורר בו עד היום (2018). עוסק בתרגום מאנגלית ספרדית וצרפתית. תרגם עד היום 70 ספרים, רובם מאנגלית. כמו כן פרסם ששה ספרים פרי עטו.

יוסף אבן (בלומנשטיין)

יוסף אבן (בלומנשטיין; 1981-1922) היה חוקר ספרות, סופר ועורך ישראלי. שימש כפרופסור לספרות עברית באוניברסיטה העברית.

יצחק דב ברקוביץ

יצחק דב ברקוביץ (י"ד ברקוביץ; ז' בחשוון תרמ"ו, 16 באוקטובר 1885, סלוצק – י"ז באדר ב' תשכ"ז, 29 במרץ 1967, תל אביב) היה סופר ומתרגם יהודי עברי ויידי.

ברקוביץ היה חתנו של שלום עליכם, ותרגם את מרבית כתביו מיידיש לעברית. יצירתו של ברקוביץ ברובה היא דו-לשונית; נכתבה בגרסה עברית ובגרסה יידית כאחד.

ישראל לוין (חוקר ספרות)

ישראל לוין (בלועזית: Israel Levin; נולד בשנת 1924 בזמושץ', פולין), הוא מורה וחוקר ספרות עברית ושירת ימי הביניים, ממקימי המחלקה לספרות עברית ומכון כץ באוניברסיטת תל אביב, וחתן פרס ישראל לחקר הספרות העברית, לשנת ה'תשס"ט.

לקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים

לקסיקון הֶקְשֵׁרִים לסופרים ישראלים, בעריכת זיסי סתוי ופרופ' יגאל שוורץ, ראה אור ביוני, 2014. הלקסיקון כולל 1,135 ערכים על יוצרות ויוצרים ישראלים מרכזיים בתחום הספרות. הערכים הכלולים בלקסיקון נכתבו על ידי 168 כותבים, בהם רבים מהחוקרים והמבקרים הבולטים של הספרות הישראלית. הלקסיקון הודפס במהדורה מוגבלת וממוספרת בת 1000 עותקים ועם צאתו לאור הכריזו העורכים כי הספר המודפס מהווה את אבן הפינה לפרויקט לקסיקון ספרות דיגיטלי רחב היקף וחופשי לשימוש.

מנחם תלמי

מנחם תַּלְמִי (19 בספטמבר 1926 – 28 במרץ 2018) היה סופר עברי, עיתונאי ועורך ישראלי.

מנפרד וינקלר

מנפרד וינקלר (27 באוקטובר 1922 פוטילה - 12 ביולי 2014, צור הדסה) היה משורר ומתרגם ישראלי, יהודי יליד רומניה, שכתב בשפות גרמנית ועברית.

עודד אסף

עודד אסף (נולד ב־1947) הוא מלחין ישראלי.

עכשיו

עכשיו הוא כתב עת ספרותי ישראלי שיוצא לאור מאמצע שנות החמישים.

צרויה להב

צרויה להב (נולדה ב-16 ביולי 1951) היא סופרת, פזמונאית, משוררת, מוזיקאית, שחקנית וזמרת ישראלית.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.