ליידי דייוויס

ליידי דייוויסאנגלית: Lady Davis) הוא שמה הידוע של הנרייטה מארי מאייראנגלית: Henriette Marie Meyer‏; 1872 - 21 בדצמבר 1963), שהייתה פילנתרופית יהודייה אמריקאית-קנדית ידועה.

ליידי דייוויס
Lady Davis
ליידי דייוויס
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית

ביוגרפיה

דייוויס נולדה בסן פרנסיסקו, בתו של צ'ארלס מאייר, בנקאי ופילנתרופ. ב-12 ביוני 1898 נישאה לאיש העסקים הקנדי סר מורטימר ברנט דייוויס, ולאחר מכן עבר הזוג להתגורר במונטריאול עד סוף מלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1901 נולד בנה, מורטימר דייוויס, וילד נוסף שכנראה מת בלידה. לאחר מספר שנים היא אימצה את אחיינה פיליפ. בשנת 1924 התגרשו בני הזוג. בהסכם הגירושין, שהושג לאחר משא ומתן ממושך, קיבלה דייוויס למעלה ממיליון דולר, סכום שאפשר לה להמשיך בפעילותה הפילנתרופית.

לאחר גירושיה היגרה לצרפת שם הקימה כפר נופש לילדים מעוטי יכולת בשם "Colonie de vacance", וזכתה מהממשלה הצרפתית בעיטור לגיון הכבוד, עבור עבודתה ההתנדבותית והפילנתרופית. בנוסף, שיכנה פליטים שהחלו להגיע לפריז בעקבות עליית הנאצים לשלטון ורדיפות היהודים.

לאחר שפרצה מלחמת העולם השנייה, דייוויס שבה למונטריאול שם תרמה לצבא הבריטי מטוס ספיטפייר ואירגנה בתי הארחה עבור חיילי חיל האוויר ודאגה לתחזוקם עד ינואר 1946. עבור עבודתה זו זכתה לעיטור דיים מפקדת האימפריה הבריטית.

בתום המלחמה ייסדה את "קרן ליידי דייוויס" שפעלה להבאת מדענים ומשכילים שניצלו לקנדה, הייתה פעילה במוזיאון לאמנויות של מונטריאול ואוניברסיטת מקגיל.

מספר שנים לפני מותה, בשנת 1963, ייסדה קרן בשיתוף עם לואיס וברנרד בלומפילד עבור יהודי קנדה. תרומות הקרן הביאו לבניית רשת בתי הספר עמל בישראל.

בישראל ישנה קרן מלגות על שמה הזוכה לתמיכה מהקרן בקנדה.

מבנים ומוסדות על שמה

NLI building2

בניין הספרייה הלאומית (בניין ליידי דייוויס)

Faculty of Mechanical Engineering at Technion

בניין ליידי דייוויס בטכניון

קישורים חיצוניים

אביעזר רביצקי

אביעזר (אבי) רביצקי (נולד ב-13 ביוני 1945) הוא הוגה דעות ישראלי, פרופסור אמריטוס בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית וחוקר מדעי היהדות, ממקימי ומראשי תנועת מימד, וחתן פרס ישראל לחקר מחשבת ישראל לשנת תשס"א.

ברוטליזם

ברוטליזם הוא זרם באדריכלות שהתפתח מתוך האדריכלות המודרנית של המחצית הראשונה של המאה ה-20, והיה נפוץ בעיקר בין שנות החמישים לשנות השבעים. הברוטליזם מאופיין בבנייה בבטון חשוף ובשימוש בצורות בסיסיות ומגוונות. שמו לקוח מהביטוי הצרפתי שנקט לה קורבוזיה - béton brut - בטון גולמי. הזרם הברוטליסטי מסמן את סוף הדומיננטיות של האדריכלות המודרנית, ולאחריו התפתחה האדריכלות הפוסט-מודרנית.

נהוג להתייחס אל הברוטליזם כאל אתיקה אדריכלית, שמטרתה הצגה והדגשה של ה"אמת" של המבנה - אמת חומרית, צורנית ופונקציונאלית. חיפוש זה אחר אמת המבנה מביא להשארת חומר הבנייה חשוף ולעושר צורני, לעיתים תוך שימוש באור טבעי ובחומרים פשוטים וזולים. בצורה זו הופכת האתיקה לאסתטיקה. חידוש נוסף של הברוטליזם הוא ההתייחסות למקום ולייחודיות שלו, לא בניסיון להשתלב בו אלא תוך ביסוס יחסי גומלין בינו לבין הבניין. זאת בניגוד למודרניזם המוקדם ולאדריכלות הלבנה שניסתה ליצור מבנים "נקיים" ושימושיים, לרוב בלי התייחסות או ייחודיות מקומית.

מאפייני הסגנון הובילו לראיית המבנים הברוטליסטים, שנבנו בבטון חשוף ובצורות יוצאות דופן, כמכוערים, אטומים וכוחניים. ה"אמת" התכנונית הובילה גם לחוסר גמישות באפשרויות השימוש במבנה ובהרחבתו, שבדיעבד הובילה להזנחה ולנטישה של מבנים ברוטליסטיים רבים במהלך השנים.

דודו פארוק

אורי קומאי (נולד ב-21 באוקטובר 1996) המוכר בשם הבמה ובדמותו הפארודית דודו פארוק, הוא ראפר ישראלי. נוהג לשלב בין טראפ למוזיקה מזרחית. מילות שיריו עוסקות באלימות ובמין באופן בוטה, ובעקבותיהן הואשם פארוק בגזענות ובהחפצה מינית של נשים.

דייוויס

האם התכוונתם ל...

הספרייה הלאומית

הספרייה הלאומית של ישראל (בעבר "בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי") היא הגוף הלאומי מטעם מדינת ישראל המופקד על שמירת אוצרותיה המודפסים של מדינת ישראל, ושל תרבות העם היהודי. הספרייה ממוקמת בירושלים, בירת ישראל, ורשומים בה מעל לחמישה מיליון פריטי דפוס וארכיון. הספרייה שוקדת על שמירת עותקים מכל ספר המודפס באופן מסחרי במדינת ישראל, ובנוסף היא אוספת יצירות הקשורות למדינת ישראל, ליהדות ולמזרח התיכון, הכוללים ספרים, כתבי עת, מפות, כתבי יד, יצירות אודיו וחומרי אפמרה.

ניהול הספרייה, שנוסדה ב-1892 על ידי ארגון בני ברית, היה נתון שנים רבות בידי האוניברסיטה העברית כנאמן, ולא בידי גוף ציבורי לאומי. בעקבות קבלת "חוק הספרייה הלאומית", הוגדרה הספרייה רשמית כ"ספרייה לאומית" (עד קבלת החוק היא הייתה ספרייה לאומית רק דה פקטו). ב-23 ביולי 2008 שינתה הספרייה הלאומית את מעמדה לחברה לתועלת הציבור. בשלב ראשון הייתה חברה-בת של האוניברסיטה העברית והחל מ-1 בינואר 2011 נמצאת בבעלות משותפת של מדינת ישראל והאוניברסיטה העברית.

הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון

הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון בחיפה נוסדה בשנת 1935, והיא עוסקת בהכשרה של מהנדסי מכונות. דקאן הפקולטה הוא פרופ' אולג גנדלמן.

טיבור רוזנבאום

פנחס טִיבּוֹר רוזנבאום (Tibor Rosenbaum;‏ 2 בנובמבר 1923 - 23 באוקטובר 1980) היה איש עסקים יהודי ועסקן ציוני אשר היה אחראי להצלת מאות יהודים בזמן השואה. בשנות השישים נקשר שמו בקשרים עם המאפיה ובתאוריית קשר בנוגע לרצח נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי.

לואיס בלומפילד

לואיס מורטימר בלומפילד (באנגלית: Louis Mortimer Bloomfield; ‏1906–1984) היה עורך דין, איש עסקים ופילנתרופ ציוני, יהודי קנדי.

מורטימר דייוויס

מורטימר דייוויס (באנגלית: Mortimer Davis;‏ 1866 - 22 במרץ 1928) היה איש עסקים ופילנתרופ יהודי קנדי. הוא היה בעלה של ליידי דייוויס.

מכון אשר לחקר החלל

מכון אשר לחקר החלל הוא מכון מחקר בטכניון, העוסק במחקרים מתקדמים בתחום הלוויינים הקטנים, טיסות מבנה בחלל ונושאים נוספים.

המכון נוסד ב-1984. סגל המכון מורכב מחוקרים (רובם פרופסורים) החברים במספר תחומי פעילות של הטכניון: פיזיקה, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ומדעי המחשב. בנוסף למחקרי המכון משתתף הסגל בהנחיית תלמידי מחקר של הטכניון בעבודות הקשורות להנדסת חלל. ראש המכון הנוכחי הוא פרופסור פיני גורפיל.

מכון לבון

מכון לבון או בשמו המלא המכון לחקר תנועת העבודה ע"ש פנחס לבון, הוא ארכיון ומכון מחקר לתולדות תנועת העבודה היהודית בארץ ישראל ובפזורה היהודית. הארכיון הוקם על ידי דוד קלעי בשנת 1932 ועד הקמת בניין מכון לבון נקרא "ארכיון העבודה".

נאות אפקה

נאות אפקה היא שכונה בצפון-מזרחה של העיר תל אביב, בעברו הצפוני של נחל הירקון.

עופר אדרת

עופר אדרת (נולד ב-6 במרץ 1981) הוא עיתונאי ישראלי, כתב "הארץ" לענייני היסטוריה, כותב את מדור ההספדים "אחרי מות". בעבר כתב אדרת את החידה ההיסטורית השבועית של "מוסף הארץ", "מי היה האיש שהיה".

עופר פלדמן

עפר פלדמן (ביפנית- オフェル・フェルドマン, ידוע ביפנית גם בשם עופרו הטאני) הוא פרופסור לפוליטיקה ופסיכולוגיה פוליטית באוניברסיטה דושישה בקיוטו, יפן. מתמחה בפוליטיקה יפנית.

פלדמן נולד בישראל ב-1954. בשנת 1982 עבר ליפן, וב-1994 קיבל אזרחות יפנית. עם התאזרחותו ביפן, ויתר על אזרחותו הישראלית (על פי החוק המקומי היפני המונע אזרחות כפולה). הוא קיבל דוקטורט מאוניברסיטת טוקיו ב-1987. פלדמן היה עמית תוכנית פולברייט לשנת 2001 ובעל מלגת ליידי דייוויס לשנת 2009 באוניברסיטה העברית. פלדמן היה מרצה אורח באוניברסיטת תל אביב (1998-9) ובאוניברסיטה העברית (2009). בנוסף, כיהן כעמית מחקר ופרופסור אורח לפוליטיקה יפנית באוניברסיטאות באנגליה, ארצות הברית, מקסיקו וקנדה .

פלדמן כתב וערך 16 ספרים בנושא התנהגות ותקשורת פוליטית, בדגש על פוליטיקה יפנית, פסיכולוגיה פוליטית, מנהיגות ואישיות פוליטית. במישור המעשי, הוא שימש כיועץ פוליטי למוריהירו הוסוקוה (hosokawa morihiro), לשעבר ראש ממשלת יפן, ולראש האופוזיציה בפרלמנט היפני לשעבר יוקיו הטוימה (hatoyama yukio). הוא אב לשני ילדים ומתגורר בקיוטו.

עמל

"קבוצת עמל" היא רשת חינוך ארצית בישראל שנוסדה בשנת 1928 כרשת חינוך טכנולוגי על ידי ההסתדרות הכללית.

ערן נוימן

פרופסור ערן נוימן (נולד ב-1968 בפתח תקווה), הוא אדריכל וחוקר אדריכלות ישראלי. בין השנים 2010 ל-2018 כיהן כראש בית-הספר לאדריכלות על-שם דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב. נוימן עומד בראש המעבדה הדיגיטלית לחקר אדריכלות.

נוימן הרצה ולימד במוסדות מובילים בעולם: באוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת טונג'י בשנחאי, אוניברסיטת מונאש במלבורן, אוניברסיטת ריירסון בטורונטו, אוניברסיטת מק'גיל במונטריאול ועוד.

נוימן שימש כחבר בוועדות רבות (ועדת פרס ישראל, פרס רוקח וועדת פרס קרוון). הוא שימש כיועץ לכנסים אקדמיים רבים (הכנס לכבוד מאה שנים לתל אביב, כנס יד הנדיב).

נוימן גם זכה במספר רב של מענקי מחקר (הקרן הישראלית למדע, קרן גרמניה-ישראל, קרן עתיד Zukunft, קרן ליידי דייוויס, קרן ג'יי פול גטי מלוס אנג'לס ועוד).

נוימן עומד בראש ארכיון עזריאלי לאדריכלות במוזיאון תל אביב לאמנות.

רובא בלאל-עספור

רובא בלאל-עספור (בערבית: ربى بلال; נולדה ב-5 בדצמבר 1979 בנצרת) היא שחקנית ערביה-ישראלית, זוכת פרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר לשנת 2016 על משחקה בסרט "סופת חול".

רחוב בני אפרים

רח' בני אפרים הוא רחוב וכביש ראשי בצפון תל אביב ואורכו כשני קילומטרים.

הרחוב הוא המשכן של שדרות רוקח (החל בצומת הרחובות בכור שטרית ורפידים) והוא מוביל לכיוון צפון-מזרח עד מפגשו עם דרך משה סנה (כביש 482) ב"צומת הפיל".

הרחוב הוא גבולן המזרחי של שכונות מעוז אביב ותל ברוך על שני חלקיה, והוא חוצץ בינן לבין שכונות הדר יוסף ונאות אפקה א' ו-ב'. לאורכו של הרחוב בעיקר בתי מגורים אולם שוכנים בו מספר מבני ציבור, ובהם אפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, תיכון ליידי דייוויס ובית יהודי בסרביה, וכן מקביל לאקספו תל אביב (מרכז הירידים).

ב-2007 חברת נתיבי איילון הקפיאה פרויקט שבו צומת הפיל בקצהו הצפוני של הרחוב היה צפוי להפוך למחלף שיאפשר לתנועה לזרום באופן חלק ממנו לכיוון רמת השרון. בנוסף תוכנן שיקועו של הרחוב כדי ליצור הפרדה מפלסית בינו לבין הרחובות קק"ל ושלונסקי החוצים אותו.

רם כרמי

רם כרמי (1931, תרצ"א - 11 באפריל 2013, א' באייר תשע"ג) היה אדריכל ישראלי. זוכה פרס ישראל לאדריכלות בשנת תשס"ב.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.