ליאור שטרנברג

ליאור שטרנברג (נולד ב-1967) הוא משורר, מתרגם ומורה לספרות.

ליאור שטרנברג
לידה 1967 (בן 52 בערך)
פתח תקווה, ישראל

חייו

שטרנברג נולד וגדל בפתח תקווה ועם לימודיו באוניברסיטה העברית עבר לירושלים והשתקע בה. הוא בוגר החוגים לספרות אנגלית ולספרות כללית והשוואתית, ומאז 1993 מלמד ספרות בתיכון שליד האוניברסיטה שבירושלים. הוא נשוי ואב לשתי בנות.

שטרנברג הוא בוגר כיתת השירה של הליקון לשנת 1995 והיה חבר בקבוצת כתובת מאז הקמתה בשנת 2002 ועד פירוקה בשנת 2012. יחד עם חבריו לקבוצה, השתתף בהקמת פרויקט "מקום לשירה" בירושלים ובעריכת כתב העת "כתובת" ופסטיבל "מטר על מטר".

שטרנברג פרסם עד כה חמישה ספרי שירה, עליהם זכה בין היתר בפרס היצירה לסופרים ומשוררים ופרס נתן יונתן לשירה עברית. בנוסף עוסק שטרנברג בתרגום של שירה ופרוזה, ומתרכז במיוחד בשירה האירית המודרנית.

ספריו

ספרי שירה

תרגומי שירה

  • מטבעות הטיט, משירי פאטריק קאוואנה, קשב לשירה, 2005
  • אישה בפתחו של בית, משירי איוואן בולנד, קשב לשירה, 2013

תרגומי פרוזה

פרסים ספרותיים

  • הפרס ע"ש רון אדלר מטעם אוניברסיטת חיפה, 1998 (עבור כתב היד ל"בית")
  • פרס אקו"ם ליצירה בעילום שם, 2000 (עבור כתב היד ל"חרושת היום")
  • פרס פסטיבל המשוררים במטולה, 2002 (עבור "חרושת היום")
  • הפרס לספרות ע"ש זבולון המר מטעם עיריית ירושלים, 2003 (עבור כתב היד ל"הדף הוא מישור")
  • פרס היצירה לסופרים ומשוררים לשנת 2006
  • פרס נתן יונתן לשירה עברית, 2008 (עבור "באור החם")
  • פרס דוליצקי מטעם האוניברסיטה העברית לשנת 2009

קישורים חיצוניים

אורות (כתב עת)

אורות הוא כתב עת ספרותי ישראלי, היוצא לאור מאז שנת 2007 בהוצאת "אורות הכרך". מטרת כתב העת היא להעשיר את התרבות הישראלית ביצירות מקוריות המושפעות מגדולי התרבות העולמית. באורות מתפרסמים סיפורים קצרים, שירים, סיפורים מאוירים, תצלומים, מסות ותרגומים.

עורך אורות הוא הסופר והמתרגם יונתן דורי. מייסדי כתב העת הם יונתן דורי ודינה שטנר. בין השנים 2008–2013 ערכה את כתב העת המשוררת והמתרגמת טל ניצן.

שמו של כתב העת הוצע על ידי המשורר מאיר ויזלטיר.

אתר האינטרנט של אורות פועל במקביל לכתב העת המודפס, ומקדם יצירה מתחומי המוזיקה והאמנות הפלסטית, וידאו ארט ועוד. כך למשל, לצדו של גיליון שייקספיר פורסמו גם יצירות מוזיקליות שעסקו בתימות שייקספיריות, וגיליון קפקא כלל סרטון אנימציה והפקת אופנה.

בדם קר

בדם קר (באנגלית: In Cold Blood) הוא רומן אמריקאי מאת טרומן קפוטה.

זהו רומן לא בדיוני, שנכתב אז בז'אנר חדש לתקופתו, ניו-ג'ורנליזם. הספר מתאר את הרצח האכזרי של משפחת קלאטר (Clutter) בעיר הולקומב, קנזס ב-1959: הרברט ובוני וילדיהם ננסי (בת 16) וקניון (15).

הספר מתאר במקביל את קורותיהם של בני המשפחה ורציחתם, את החקירה המשטרתית שהובילה לתפיסת רוצחיהם, ואת מסע הרצח והבריחה של הרוצחים.

טרומן קפוטה נסע לקנזס כדי לסקר את חקירת הרצח עבור הניו יורק מגזין. כשנתפסו הרוצחים, ריצ'רד (דיק) היקוק ופרי סמית, קיבל קפוטה את אישורם לראיין אותם. הוא אף נכח בהוצאתם להורג בתלייה. בשנת 1967, יצא הסרט המבוסס על הספר, בעל אותו השם. בסרט כיכבו רוברט בלייק כפרי סמית, וסקוט וילסון כדיק היקוק. הסרט בוים על ידי ריצ'רד ברוקס, זכה לשבחי הביקורות, והיה מועמד לארבעה פרסי אוסקר. כמו כן, הסרט טרומן קפוטה, בכיכובו של פיליפ סימור הופמן, מבוסס על המפגש בין קפוטה לפרי.

גוונים (הוצאה לאור)

הוצאת גוונים הייתה הוצאת ספרים ישראלית. הוציאה לאור ספרי פרוזה ושירה, מקור ותרגום, ספרי ילדים ונוער, ספרי עיון וספרי מתנה.

ההוצאה שייכת להוצאת "טרקלין", המפרסמת ספרים גם תחת הוצאת "חלונות".

גטסבי הגדול

גטסבי הגדול (אנגלית: The Great Gatsby) הוא רומן מאת הסופר האמריקאי פרנסיס סקוט פיצג'רלד, שיצא לאור בשנת 1925. עלילת הספר מתרחשת בניו יורק ובלונג איילנד וממוקמת תרבותית וכרונולוגית במה שנודע כשנות העשרים הסוערות או כעידן הג'אז (ביטוי אותו טבע פיצג'רלד).

עם יציאתו לאור בארצות הברית לא זכה הספר להצלחה גדולה ונמכרו ממנו פחות מ-24,000 עותקים עד מותו של פיצג'רלד. זאת למרות שהספר עובד למחזה בברודוויי וכן לסרט הוליוודי זמן קצר לאחר פרסומו.

הספר נשכח בתקופת השפל הגדול ומלחמת העולם השנייה, ורק לאחר הוצאתו מחדש בשנים 1945 וכן ב-1953 זכה לתפוצה רחבה. הוא זכה למעמד של ספר קאנוני, נבחר במשאלים של קוראים ושל גופים תרבותיים לאחד הרומנים החשובים שנכתבו באנגלית במאה ה-20, ומופיע במקום הרביעי ברשימת 100 הספרים הטובים ביותר בכל הזמנים. בתי-ספר תיכון רבים כוללים את הספר כחלק מתוכנית הלימודים למבחני הבגרות בספרות.

גלעד מאירי

גלעד מאירי (נולד בירושלים ב-21 במרץ 1965) הוא משורר וסופר ישראלי, חוקר, עורך ויזם בתחום השירה.

גשם בשדה קרב

גשם בשדה קרב הוא שיר עברי קצרצר מאת המשורר הישראלי יהודה עמיחי, שהתפרסם בקובץ שיריו הראשון, "עכשיו ובימים האחרים" (תל אביב: לקראת, תשט"ו 1955). השיר, שנכתב בסמוך למלחמת העצמאות, עוסק במות חברים לקרב והצער הכרוך בכך. זהו שיר קינה מכתמי אינטימי, המבטא את השכול הפרטי של הדובר באופן לקוני ומאופק ולכן נוקב. השיר זכה להערכה מצד מבקרי ספרות ומשוררים והוא מהידועים שבשירי עמיחי.

דורית ויסמן

דורית ויסמן (נולדה ב-1950) היא משוררת, מתרגמת, סופרת, עורכת ובמאית סרטים ישראלית.

התיכון ליד האוניברסיטה

התיכון ליד האוניברסיטה, המכונה בראשי תיבות ליד"ה (שם קודם: תיכון בית הכרם), הוא בית ספר הכולל חטיבת ביניים ובית ספר תיכון ליד האוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים.

טרומן קפוטה

טרומן קפוטה (באנגלית: Truman Capote; ‏30 בספטמבר 1924 - 25 באוגוסט 1984) היה סופר, מחזאי ותסריטאי אמריקאי.

כתובת (קבוצת משוררים)

כתובת היא קבוצה ספרותית המונה שישה משוררים ועורכים ירושלמים, אשר שמה לה למטרה לעודד, לפתח ולהשריש את השירה בירושלים, כחלק מיעד של פיתוח מרכז ירושלים כמוקד תרבות איכותי.

לאה שניר

לאה שניר (נולדה ב-1945) היא משוררת עברייה ועורכת.

נתן יונתן

נתן יונתן (23 בספטמבר 1923 - 12 במרץ 2004) היה משורר ישראלי. פרסם בחייו תשעה קובצי שירה (לא כולל לקטים), ארבעה ספרי שירים, סיפורים לילדים ונוער וספר סיפורת אחד. עסק גם בתרגום שירה מיידיש לעברית. שיריו תורגמו לשפות רבות, ורבים מהם הולחנו והוקלטו על ידי מבצעים רבים. עם שירי הזמר הידועים שלו נמנים "הרדופים ליד החוף","שיר ארץ", "נאסף תשרי", "חופים", "האיש ההוא", "החול יזכור", "דוגית נוסעת", "כמו בלדה", "יש פרחים" ו"שיר אהבה ישן" ("אניטה וחואן").

ס. יזהר

ס. יזהר או יזהר סמילַנסקי (27 בספטמבר 1916 - 21 באוגוסט 2006) היה סופר עברי בולט וחבר כנסת, חתן פרס ישראל לספרות יפה וחתן פרס א.מ.ת לספרות.

את שם העט ס. יזהר נתן לו המשורר והעורך יצחק למדן כשפרסם את סיפורו הראשון של יזהר, "אפרים חוזר לאספסת", בכתב העת "גליונות" בשנת 1938, ומאז חתם יזהר על יצירותיו הבדיוניות בשם ס. יזהר, ועל כתביו העיוניים בשם יזהר סמילנסקי. נהוג לזהותו כחלק מסופרי דור תש"ח, אם כי הוא עצמו התנגד לזיהוי זה.

עמוק בלב היער

עמוק בלב היער הוא אנתולוגיה מקיפה מיצירתה של המשוררת הפינית סירקה טורקה. באנתולוגיה כלולים מאות שירים הלקוחים משנים-עשר ספרי השירה, שהמשוררת פרסמה בין השנים 1973 ו-2004. הספר בגרסה העברית ראה אור בשנת 2006 בהוצאת כרמל, בתרגומו של רמי סערי.

פרנסיס סקוט פיצג'רלד

פרנסיס סקוט קי פיצג'רלד (באנגלית: Francis Scott Key Fitzgerald;‏ 24 בספטמבר 1896 – 21 בדצמבר 1940) היה סופר אמריקאי ממוצא אירי. יצירותיו עסקו בעיקר בשנות ה-20 של המאה ה-20. אף שזכה להצלחה מוגבלת בלבד בימי חייו, כיום נחשב פיצג'רלד לאחד הסופרים האמריקאים הבולטים במאה ה-20, כמו גם לדוברו של "הדור האבוד" - אמריקאים שנולדו בשנות ה-90 של המאה ה-19 והתבגרו במהלך מלחמת העולם הראשונה.

פרסם ארבעה רומנים וכתב אחד נוסף, שלא פורסם. כתב סיפורים קצרים רבים העוסקים בבעיות גיל הנעורים ובייאוש שהיו אופייניים לתקופתו.

רוברט האס

רוברט האס (באנגלית: Robert Haas; נולד ב-1 במרץ 1941) הוא משורר, מתרגם ועורך אמריקאי.

רחל חלפי

רחל חלפי (נולדה ב-1939) היא משוררת ישראלית.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.