לטס

לָאטְסלטבית: Lats) היה ההילך החוקי של לטביה מאז עצמאותהּ ב-1991 ועד ל-2013. בשנות עצמאותהּ בין השנים 19181940 היה הלטס מטבעהּ הלאומי החל משנת 1922. ב-1 בינואר 2014, הלטס הוחלף באירו כהילך החוקי של לטביה, עם הצטרפותה לגוש האירו.

לטס
Lats
מטבע לטס
משתמשים לטביה  לטביהעבר)
ISO 4217 LVL
יחידות משנה
1/100 סנטימי (santīmi)
מטבעות ושטרות
שטרות בשימוש 5 ,10, 20, 50, 100, 500 לאטי
מטבעות בשימוש 1, 2, 5, 10, 20, 50 סנטימי, 1 לטס, 2 לטי
בנק מרכזי
בנק מרכזי הבנק הלאומי של לטביה
[1] (בלטבית)
אירו

הלטס הראשון: 1922–1940

20 latu Latvia 1935 avers
שטר של 20 לאטי משנת 1935
Old five lats reverse
מטבע של 5 לטי משנות ה-30

הלטס הלטבי הונפק לראשונה בשנת 1922, כאשר התאוששה לטביה מהמשבר הכלכלי שפקד את אירופה כתוצאה ממלחמת העולם הראשונה. הלטס החליף את הרובל הלטבי שהונפק ב-1919 בשער המרה של לטס אחד ל-50 רובל. השימוש בלטס נפסק עם פלישת ברית המועצות ללטביה ב-1940 והנהגת השימוש ברובל הרוסי.

הלטס השני: 1993–2013

הלטס הונהג שנית כהליך לטבי רשמי ב-1993 עם הכרזת העצמאות הלטבית.

1santims 2005

1סניטמיס

2santimi 2006

2 סנטימי

5santimi 2006

5 סנטימי

10santimu 1992

10 סניטמי

20santimu 1992

20 סנטימי

50santimu 1992

50 סנטימי

1Lats salmon

1 לטס

2Lati 1999

2 לטי

קישורים חיצוניים

אירו

האֵירוֹ (סמל: €; קוד: EUR) הוא המטבע האחיד של תשע־עשרה מתוך עשרים ושמונה המדינות החברות באיחוד האירופי, מדינות אלו מכונות גוש האירו. האירו הוא המטבע השני הנסחר ביותר בשוק מטבע החוץ אחרי הדולר אמריקני. האירו מחולק ל-100 סנט.

על האירו אחראים הבנק המרכזי האירופי והבנקים המרכזיים הלאומיים של המדינות החברות. הבנק המרכזי האירופי (שמקום מושבו בפרנקפורט) אחראי בלעדית על המדיניות המוניטרית של האיחוד המוניטרי האירופי, בעוד שהבנקים המרכזיים הלאומיים, הכפופים לבנק המרכזי האירופי, אחראיים על הנפקת השטרות והמטבעות והפצתם ברחבי גוש האירו, ועל תפעול מערכת התשלומים של גוש האירו.

אפוד

אֵפוֹד (רבים: אֲפוֹדִים) הוא פריט לבוש שהיה אחד משמונת בגדי הכהונה של הכהן הגדול. אפודים היוו חלק חשוב בפולחן הדתי בתקופת התנ"ך.

גברת וילסון

גברת וילסון (באנגלית: Mrs Wilson לשעבר: The Wilsons) היא מיני-סדרה טלוויזיה בריטית מסוגת דרמה. שעלתה לשידור ב-27 בנובמבר 2018, והסתיימה ב-11 בדצמבר 2018. הסדרה שודרה ברשת "BBC One". היא הופקה על ידי היוצרים רות וילסון, ניל בלייר, רבקה איטון, רות קנלי-לטס, לוסי ריצ'ר. הסדרה בכיכובה של רות וילסון. אשר הסדרה מבוססת על סבתא האמיתית של וילסון, אלמנה שחושפת חיים מסתוריים וסודיים בעקבות מות בעלה. הסדרה עלתה לשידור בארצות הברית ב-31 במרץ 2019.

ויליאם פרידקין

ויליאם פרידקין (באנגלית: William Friedkin; נולד ב-29 באוגוסט 1935) הוא במאי קולנוע, מפיק ותסריטאי יהודי-אמריקאי. זוכה פרס אוסקר לבמאי הטוב ביותר ופרס גלובוס הזהב לשנת 1971 בימוי הסרט "הקשר הצרפתי". ביים את הסרטים "מגרש השדים" בעבורו זכה בפרס גלובוס זהב שני, וכן "קילר ג'ו", "ניצוד", "חיים ומוות בלוס אנג'לס", "שוטטות" ו"פקודה לא חוקית".

טום בייקר

תומאס סטיוארט "טום" בייקר (באנגלית: Tom Baker; נולד ב-20 בינואר 1934) הוא שחקן אנגלי. תפקידו הידוע ביותר הוא דמותו של הדוקטור הרביעי בסדרת המדע בדיוני הבריטית "דוקטור הו". בתפקיד זה הופיע בין השנים 1974–1981.

טס לבית דרברוויל

טס לבית דרברוויל (באנגלית: Tess of the d’Urbervilles), רומן מאת תומאס הרדי שפורסם לראשונה בשנת 1891. בדומה לכל ספרי הרדי, גם רומן זה יצא לאור בהמשכים. לאחר שמספר עורכי מגזינים סירבו לפרסמו בשל עיסוקו הגלוי בנושאי מין, הרומן פורסם לבסוף במגזין "הגראפיק" אחרי שהרדי צינזר חלקים ממנו ושינה אותו. טס לבית דרברוויל הוא הרומן הלפני האחרון של הרדי שאחריו פרסם את "ג'וד האלמוני" והמשיך לכתוב שירה בלבד.

טרייסי לטס

טרייסי לטס (באנגלית:Tracy Letts; נולד ב-4 ביולי 1965) הוא שחקן, מחזאי ותסריטאי אמריקאי. הוא זוכה פרס פוליצר לדרמה לשנת 2008, על מחזהו "אוגוסט: מחוז אוסייג" בסוגת הדרמה. בשנת 2013 זכה בפרס טוני על משחקו במחזה מי מפחד מווירג'יניה וולף?.

יחסי בלארוס–לטביה

יחסי בלארוס–לטביה הם יחסי החוץ בין בלארוס לבין לטביה.

כתר (מטבע)

כתר הוא מטבע הנהוג בכמה מדינות באירופה.

המילה כתר היא התרגום העברי של שם המטבע. להלן רשימת המדינות בהן המטבע נהוג כיום, וכן השם המקומי של המטבע:

צ'כיה: קוֹרוּנָה (Koruna).

דנמרק ונורווגיה: קרוֹנֵה (Krone).

איסלנד ואיי פארו: קרוֹנָה (Króna).

שוודיה: קרוֹנָה (Krona).כתרים היו בשימוש גם באימפריה האוסטרו-הונגרית עד להתפרקותה לאחר מלחמת העולם הראשונה ב-1918, וכן בבריטניה (קרָאוּן, Crown) עד למעבר לשיטה העשרונית בשנת 1971. ערכו של כתר בריטי אחד היה 5 שילינג או 60 פני, ששווים אז היה רבע לירה שטרלינג.

בסלובקיה היה נהוג גם כן מטבע בשם כתר (Koruna), אך מאז ה-1 בינואר 2009 ההילך החוקי במדינה הוא האירו.

מקור השם כתר הוא בנוהג להציג דמויות של מלכים על-גבי מטבעות, נוהג שהחל בימי קדם וקיים עד היום.

לירה שטרלינג

לירה שטרלינג (בראשי תיבות: ליש"ט, באנגלית: פאונד או "קוויד" (בסלנג), ‍Pound Sterling‌) היא המטבע הרשמי בממלכה המאוחדת (בריטניה הגדולה וצפון אירלנד). הליש"ט מתחלקת ל-100 פני. הליש"ט הוא המטבע הרביעי הכי נסחר בעולם (אחרי הדולר האמריקאי, היורו והין היפני).

הסימן המקובל של ליש"ט הוא £, וסימונה לפי תקן ISO 4217 הוא GBP. לעיתים גם נעשה שימוש בסימון הלא-תקני UKP. הסימן £ הוא עיצוב מסוגנן של האות L, מקורו באות הראשונה של המילה ליברה (לירה בלטינית).

כחברה מלאה באיחוד האירופי הייתה בריטניה רשאית להצטרף ל"גוש האירו", אך היא החליטה שלא לאמץ את האירו ולהמשיך להשתמש בליש"ט כהילך חוקי. בנק אנגליה הוא הסמכות המוניטרית העליונה בבריטניה, וזו אינה מקבלת את סמכותו של הבנק המרכזי האירופי.

לירת הוותיקן

לירת הוותיקן הייתה המטבע הרשמי של קריית הוותיקן, בה השתמשו במקביל גם בלירה איטלקית ביחס של 1:1.

תחילת השימוש בלירה בגרסתה האחרונה החלה לאחר ההסכמים הלטרניים, כאשר קריית הוותיקן קיבלה את מעמדה כמדינה ריבונית. הלירה שימשה כהלך חוקי, בנוסף לשטח קריית הוותיקן, גם באיטליה ובסן מרינו.

הלירה יצאה משימוש בשנת 2002 בעקבות החלפת המטבע הרשמי לאירו. גם לאחר המעבר למטבע האירו, הוותיקן ממשיך להטביע מטבעות אירו ייחודיות עבורו, למרות שהוותיקן איננו חבר רשמי באיחוד האירופי.

מארק גרמני

מארק גרמני או דויטש מארק (בגרמנית: Deutsche Mark, בסימון מקוצר: DM) היה ההילך החוקי בגרמניה מחודש יוני 1948, במערב גרמניה, ומשנת 1990, עם איחוד גרמניה, עד כניסתו של מטבע האירו למחזור ב-2002. הדויטש מארק החליף את הרייכסמארק, שנהג בגרמניה משנות העשרים עד 1948.

היום המרק הגרמני אינו במחזור ולא ניתן להשתמש בו, אך ניתן עדיין להחליף מרקים ישנים באירו בסניפי הבנק המרכזי הגרמני, ואף לשלוח שטרות ומטבעות בדואר.

משפחת קרישבסקי

משפחת קרישבסקי (לעיתים בכתיב קריטשעווסקי, קרי קריצ'בסקי) היא משפחה יהודית מחסידות חב"ד, שמוצאה מן הכפר קוֹטוֹבְקָה (Котовка) שבפלך יקטרינוסלב, בדרום-מערב האימפריה הרוסית (כיום אוקראינה). בן המשפחה, ד"ר יצחק ד'ארבלה, חקר את מוצא המשפחה וגילה שמקורה ממשפחה ספרדית בשם דה-לטס. רבים מצאצאיה תפסו תפקידי מפתח ומשרות ציבוריות חשובות ביישוב היהודי בארץ ישראל ובמדינת ישראל, ובהם: סופרים, מחנכים, מוזיקאים, רופאים, משפטנים, חוקרים ואנשי אקדמיה.

פורד נגד פרארי

פורד נגד פרארי (באנגלית: Ford v Ferrari) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 2019 בבימויו של ג'יימס מנגולד ונכתב על ידי ג'אז באטרוורת', ג'ון-הנרי באטרוורת' וג'ייסון קלר. מככבים בו מאט דיימון וכריסטיאן בייל, בעוד קטרינה באלף, ג'ון ברנטל, טרייסי לטס, ג'וש לוקאס, נוח ג'ופה, רמו ג'ירון וריי מק'קינון מופיעים בתפקידים משניים.

הסרט עוקב אחר צוות אקסצנטרי ונחוש של מהנדסים ומעצבים אמריקאים, בהובלתם של איש החזון הרכב קרול שלבי והנהג הבריטי שלו, קן מיילס, שנשלחים על ידי הנרי פורד השני ולי איאקוקה עם משימה לבנות את פורד GT40, רכב מרוץ חדש עם פוטנציאל להביס סוף סוף את קבוצת מירוצי פרארי הדומיננטית במרוץ 24 שעות של לה מאן בצרפת ב-1966.

הקרנת הבכורה העולמית שלו נערכה במסגרת פסטיבל הסרטים Telluride ב-30 באוגוסט 2019 והוא אמור לצאת לאקרנים בארצות הברית ב-15 בנובמבר 2019, על ידי אולפני וולט דיסני. ישמש כסרט הפתיחה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי של חיפה.

פיקאצ'ו

פיקאצ'ו (ביפנית: ピカチュウ) היא דמות הנפשה יפנית (אנימה) מהמפורסמות והמוכרות בעולם, המהווה סמל זיכיון "פוקימון" שבבעלות נינטנדו, בפיתוח חברת המשחקים Game Freak.

פרנק בלגי

הפרנק הבלגי היה ההילך החוקי ששימש את בלגיה מ-1832 עד 2002, עת יצא משימוש עם המעבר של בלגיה ורוב המדינות האחרות של האיחוד האירופי לאירו.

הבנק המרכזי האירופי קבע את שער ההמרה הקבוע שלו: 40.3399 פרנק לאירו אחד.

פרנק צרפתי

הפרנק הצרפתי היה ההילך החוקי ששימש את צרפת עד המעבר של צרפת ורוב המדינות האחרות של האיחוד האירופי לאירו. כל פרנק כלל 100 סנטים.

המלך יוחנן השני היה המפיץ הראשון של הפרנק הצרפתי. בשנת 1795 השוותה אותו הממשלה המהפכנית של צרפת ל 4.5 גרם של כסף. חמש שנים לאחר מכן, ב-1800, מיסד נפוליאון את ניהול הפרנק על ידי הקמת בנק צרפת. הבנק קיבל מימון בעיקר באמצעות כסף פרטי, כולל כסף שהושקע על ידי נפוליאון, בעצמו. בעקבות מהפכת 1848, והקמת הרפובליקה הצרפתית השנייה, רוכזו הניהול וההנפקה של הפרנק תחת שלטון צרפת בפאריס.

יחד עם תיעוש הכלכלה הצרפתית לאורך המאה ה -19, הפך הפרנק למטבע בינלאומי משמעותי. ב-1865 הייתה צרפת חברה מייסדת באיחוד המוניטרי הלטיני, ניסיון מוקדם לאחד כלכלות אירופיות תחת מטבע אחד. האיגוד היה מבוסס על תקן bimetallicאבל מאוחר יותר נכנס לתוקף תקן המבוסס אך ורק על זהב.

ב-1 בינואר 1960 הוכנס לשימוש הפרנק החדש, שהיה שווה 100 פרנקים ישנים.

הפרנק הצרפתי נשאר מטבע בינלאומי חשוב לאחר מלחמת העולם השנייה, אך צרפת הייתה תומכת נלהבת של האירו. אמנת מאסטריכט, המשמשת בסיס לאיחוד המוניטרי האירופי, הועברה למשאל עם על ידי הציבור הצרפתי ב -1992. אישור זה העמיד את המדינה על הנתיב להקמת היורו ב -1999, עם החלפה כוללת של הפרנק באירו בשנת 2002.בעת הכנסת האירו לשימוש, הבנק המרכזי האירופי קבע את שער ההמרה הקבוע שלו: 6.55957 פרנק לאירו אחד.

ב-1 בינואר 1999 חדל הפרנק הצרפתי לשמש כמטבע חוקי בעסקאות בנקאיות, אך עדיין הותר השימוש בו במזומן.

ב-1 בינואר 2002 חדל הפרנק הצרפתי לשמש כמטבע חוקי במזומן, והוחלף סופית באירו.

קרונה שוודית

קרונה או כתר שוודי (בשוודית: Svensk Krona) הוא המטבע של שוודיה מאז 1873. הקרונה מחולקת ל-100 יחידות בשם Öre ‏ (אֶרה).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.