לוטננט גנרל

לוטננט גנרלאנגלית: Lieutenant general; בגרמנית: Generalleutnant גנרל-לויטננט; בערבית: فريق פריק; סימול נאט"ו: OF-8[1]) היא דרגה צבאית בכירה, מקבילה לדרגת רב-אלוף בצה"ל.

דרגות מקבילות בצבאות שונים

בצבאות חבר העמים הבריטי וארצות הברית לוטננט גנרל הוא קצין ("גנרל שלושה כוכבים") הנמצא בין דרגת גנרל (הבכירה ממנה) לדרגת מייג'ור גנרל (הנמוכה ממנה). בדרך כלל בצבאות אלה זוהי דרגתו של מפקד גיס (קורפוס) או פיקוד.

בצבא צרפת הדרגה המקבילה, Général de corps d'armée, היא מינוי בכיר במטה הכללי.

במספר מדינות (בהן ישראל) זוהי הדרגה הגבוהה ביותר בפועל.

סימולי הדרגה בצבאות שונים

צבא איראן - سپهبد

הצבא הבריטי - Lieutenant general

צבא יוון - Αντιστράτηγος

צבא מצרים - فريق

Kenraaliluutnantti kauluslaatta

פינלנד - Kenraaliluutnantti / generallöjtnant

צבא הפדרציה הרוסית - Генерал-лейтенант

צבא צרפת - Général de corps d'armée.

Army-POL-OF-08

צבא פולין - generał broni

צבא צ'כיה - Generálporučík

IDF rav aluf

צה"ל - רב אלוף

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דרגות נאט"ו, תקן STANAG 2116
ארמיית ההלם השנייה

ארמיית ההלם השנייה (ברוסית: ударная армия ‏я‏-2) הייתה ארמייה של הצבא האדום שלחמה במלחמת העולם השנייה.

גיס

גַּיִס או קורפוס הוא יחידה צבאית רב-זרועית גדולה שכפופה לארמייה. גיס מורכב בדרך כלל משתיים עד ארבע אוגדות. גיס מודרני כולל, בדרך כלל, בין 30,000 ל-50,000 חיילים. גיס הוא יחידה בעלת יכולת פעולה עצמאית לחלוטין, וכולל יחידות מסתערות ויחידות מסייעות כגון תותחנים, תעופה, סיור, הנדסה, לוגיסטיקה ועוד. גודלו משתנה בהתאם למדינה ולנסיבות.

בצבאות העולם מפקד קורפוס הוא בדרך כלל קצין בדרגת לוטננט גנרל.

הגיס המודרני נולד בראשית המאה ה-19 בגרנד ארמה של נפוליון בונפרטה. נפוליון כינס דיוויזיות שנוצרו עוד במאה ה-18 לגופים חזקים יותר בשם קורפוסים. הגייסות של נפוליון היו יחידות רב זרועיות שכללו חיל רגלים, פרשים ותותחים. הגיס הנפוליוני היה למעשה צבא בזעיר אנפין והיה מסוגל לפעול באופן עצמאי לחלוטין. המבנה היה מוצלח עד כדי כך שאומץ עד מהרה על ידי כל הצבאות האירופאים הגדולים.

גנרל-לויטננט

גנרל לויטננט (בגרמנית: Generalleutnant, בקצרה: GenLt) היא דרגת הגנרל השנייה בחשיבותה בצבא הגרמני (הר) ובחיל האוויר הגרמני (הלופטוואפה).

דרגה צבאית

דרגה היא הביטוי להיררכיה הצבאית. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך החייל הוא בעל עמדה בכירה יותר. הדרגות בצבא מתקיימות בשני מסלולים נפרדים: חוגרים וקצינים. על פי רוב, חוגר עובר למסלול של קצין באמצעות מעבר הכשרה בקורס קצינים.

דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית

בערך זה מפורטות דרגות הכוחות המזוינים של ארצות הברית.

בנוסף כולל הערך הקבלה לדרגות צה"ל. למרות שהשוואה זו מקובלת במקורות רבים, יש להדגיש כי היא נועדה לספק מושג כללי בלבד לגבי סולם הדרגות, ואין הקבלה מדויקת בין סולמות הדרגות השונים. זאת, בשל השוני הרב שבאופי הצבאות, סמכויות המפקדים בדרגים הגבוהים, ומבנה שרשרת הפיקוד.

הארמייה השמינית (ארצות הברית)

הארמייה השמינית של ארצות הברית היא עוצבה של צבא ארצות הברית, שלחמה בזירת האוקיינוס השקט במלחמת העולם השנייה והשתתפה במלחמת קוריאה. מאז מלחמה זו מוצבת מפקדת הארמייה בקוריאה הדרומית וכיום היא משתייכת לפיקוד כוחות ארצות הברית בקוריאה.

הארמייה השמינית (בריטניה)

הארמייה השמינית של הצבא הבריטי הייתה אחת היחידות הלוחמות המפורסמות שפעלו במסגרת הצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. היחידה פעלה בעיקר במערכה בצפון אפריקה ובמערכה האיטלקית.

על אף שהיחידה הייתה חלק מן הצבא הבריטי, ותמיד עמדה בפיקודו של קצין בריטי, צורפו ליחידה יחידות משנה מרחבי האימפריה הבריטית וחבר העמים הבריטי, וכן גולים מגרמניה הנאצית ואירופה הכבושה. היחידה כללה יחידות שהגיעו מאוסטרליה, הודו, קנדה, צרפת החופשית, יוון, ניו זילנד, פולין, רודזיה ודרום אפריקה, בנוסף ליחידות שהגיעו מהממלכה המאוחדת.

יחידות חשובות שצורפו לארמייה כללו את: הקורפוס האוסטרלי ה-1, הקורפוס הבריטי ה-5, הקורפוס הבריטי ה-10, הקורפוס הבריטי ה-13, הקורפוס הבריטי ה-30, הקורפוס הקנדי ה-1, הקורפוס הפולני ה-2, הדיוויזיה המשוריינת הבריטית ה-7 (המכונה "עכברושי המדבר"), הדיוויזיה הבריטית ה-50, הדיוויזיה הבריטית ה-51, והדיוויזיה הניו זילנדית ה-2.

הגנרל המפקד של צבא ארצות הברית

הגנרל המפקד של צבא ארצות הברית (באנגלית: Commanding General of the United States Army) היה התפקיד הצבאי הגבוה ביותר בצבא ארצות הברית מהקמתו של הצבא הקונטיננטלי בשנת 1776 אז נקרא בשם "הקצין הבכיר של צבא ארצות הברית" (Senior Officer of the United States Army), בשנת 1821 שונה שמו ל"גנרל המפקד" וסמכויות התפקיד הועברו לתפקיד ראש המטה של הצבא עם כינונו בשנת 1903. הגנרל המפקד היה כפוף לנשיא שהיה המפקד העליון וכן מפקדם הישיר של הכוחות המתמרנים והפיקודים המרחביים, אולם לא של החילות המקצועיים אשר היו כפופים למשרד המלחמה כאגפים.

הנרי טיודור (לוטננט גנרל)

מייג'ור גנרל סיר הנרי יו טיודור (באנגלית: Henry Hugh Tudor‏; 1871 - 25 בספטמבר 1965) היה לוטננט גנרל בריטי הזכור במיוחד בשל חלקו במלחמת העצמאות האירית. כן שירת בין 1922 ל-1924 בארץ ישראל כ"ממונה על ביטחון הציבור".

הקרב על סאיפאן

הקרב על סאיפאן (באנגלית Battle of Saipan) היה הראשון בסדרה של התקפות שיזם הפיקוד האמריקאי במטרה לכבוש את איי מריאנה במסגרת המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט במלחמת העולם השנייה. הקרב נערך על האי סאיפאן שבאיי מריאנה הצפוניים מה-15 ביוני 1944 עד ה-9 ביולי באותה השנה. במסגרתו השמידו הדיוויזיות ה-2 וה-4 של חיל הנחתים ודיוויזיית הרגלים ה-27, בפיקוד לוטננט גנרל הולנד סמית', את הדיוויזיה ה-43 של הצבא היפני הקיסרי בפיקוד לוטננט גנרל יושיצוגו סאיטו, שהגנה על האי, והשתלטו עליו לאחר קרבות קשים. במהלך כיבוש סאיפאן ספג הצבא האמריקאי את כמות הנפגעים הגדולה ביותר עד אותו שלב במסגרת המערכה נגד יפן בזירת האוקיינוס השקט. מתוך 71,000 חיילים שנחתו באי, 2,949 נהרגו ו-10,364 נפצעו.

וינפילד סקוט

וינפילד סקוט (אנגלית: Winfield Scott‏; 13 ביוני 1786 - 29 במאי 1866) היה לוטננט גנרל אמריקני, הגנרל המפקד של צבא ארצות הברית ומועמד לנשיאות ארצות הברית.

במהלך 47 שנות שירותו בצבא לחם סקוט במלחמות 1812, ארצות הברית-מקסיקו, בלאק הוק, סמינולה השנייה ובתחילתה של מלחמת האזרחים האמריקנית שם תרם בעיצוב האסטרטגיה של הסגר ימי על נמלי הדרום אשר זכתה לשם תוכנית אנקונדה.

כגיבור מלחמת ארצות הברית-מקסיקו נבחר סקוט להיות מועמדה של המפלגה הוויגית לבחירות לנשיאות של שנת 1852 שם נחל תבוסה אל מול מועמד המפלגה הדמוקרטית פרנקלין פירס. סקוט נותר דמות אהודה, ואף זכה לדרגת כבוד של לוטננט גנרל בשנת 1856, הראשון אשר החזיק בדרגה זאת מאז ג'ורג' וושינגטון.

חיל האוויר השמיני של ארצות הברית

חיל האוויר השמיני של ארצות הברית (באנגלית: Eighth Air Force) הוא יחידה צבאית המשתייכת לפיקוד המהלומה הגלובלית (AFGSC) במסגרת חיל האוויר של ארצות הברית. מפקדת החיל שוכנת בבסיס חיל האוויר בארקסדייל (Barksdale Air Force Base) בלואיזיאנה.

החיל משמש ככוח מהלומה אווירית אסטרטגי גלובלי - אחד המרכיבים האוויריים המשרתים בפיקוד האסטרטגי של ארצות הברית. חיל האוויר השמיני מכיל את לבו של כוח המפציצים הכבדים האמריקני: ה-B-2 ספיריט וה-B-52 סטרטופורטרס.

החיל נוסד במהלך מלחמת העולם השנייה, ב-22 בפברואר 1944, כאשר פיקוד המפציצים ה-8 שבסיסו בבריטניה קיבל את שמו החדש. כחלק מחילות האוויר של צבא ארצות הברית פעל החיל בחזית מערב אירופה ועסק בהפצצות אסטרטגיות בשמי צרפת, ארצות השפלה וגרמניה, ובקרבות אוויר כבדים כנגד הלופטוואפה עד לכניעה הגרמנית במאי 1945. החיל היה המערך האווירי הגדול ביותר שפעל במלחמה מבחינת כוח האדם, הציוד והמטוסים.

במהלך המלחמה הקרה היווה החיל חלק מפיקוד האוויר האסטרטגי של ארצות הברית בפיקוד לוטננט גנרל שבסיסו בווסטובר (Westover), מסצ'וסטס והפעיל את המפציצים והטילים האסטרטגיים ברמה הגלובלית.

חיל האוויר השמיני השתתף במלחמות ובעימותים רבים ברחבי העולם, בהם מלחמת קוריאה, מלחמת וייטנאם ומלחמת המפרץ הראשונה.

יחידות צבאיות

בצבאות שונים ברחבי העולם ישנו מגוון רחב של יחידות צבאיות, כוחות צבאיים המצויים תחת דרג פיקודי משלהם. כחלק מההיררכיה הצבאית, ליחידות אלו יהיו כפופים יחידות בסדר גודל קטן יותר, ובמקביל הם בעצמם יהוו חלק מיחידה צבאית גדולה יותר. מטרת החלוקה הצבאית ליחידות היא ייעול ופישוט תהליכי הפיקוד והשליטה בהם, ומתוך כך ניהול נכון ומוצלח של הצבא בכללותו.

כוח הייצוב

כוח הייצוב (Stabilization Force; SFOR) היה כוח רב-לאומי של נאט"ו לשמירה על השלום שהוצב בבוסניה והרצגובינה לאחר מלחמת בוסניה. על אף שארגון נאט"ו עמד בראש הכוח, השתתפו בו גם חיילים ממדינות שאינן חברות נאט"ו.

מבצע מרקט גארדן

מבצע מרקט גארדן היה מבצע כושל של בעלות הברית המערביות, שנערך בשטח הולנד בספטמבר 1944, במסגרת המערכה הצבאית בחזית המערבית במלחמת העולם השנייה. מטרת המבצע הייתה להשיג הכרעה מהירה במלחמה נגד גרמניה הנאצית באמצעות עקיפת קו זיגפריד מצפון, כיבוש ראש גשר מעבר לנהר הריין, והשתלטות על חבל הרוהר. אף על פי שבמהלך המבצע הצליחו כוחות בעלות הברית להשתלט על רוב היעדים המתוכננים, ולהגיע עד מרחק קצר מהגשר על נהר הריין התחתון בארנהם, הם נכשלו בהשגת יעדו העיקרי - חציית מכשול המים הגדול של הריין, ואבטחת ראש גשר מצפון לנהר - וכוחותיהם המוטסים ספגו אבידות כבדות. כישלון המבצע גרם לאובדן הסיכוי להביא לסיום המלחמה באירופה לפני תום שנת 1944.

מייג'ור גנרל

מייג'ור גנרל (באנגלית: Major general; בגרמנית: Generalmajor גנרל-מיור; ברוסית: Генерал-майор, גנרל-מאיור; בצרפתית: major général מאיור-ז'נרל; ערבית: لواء ליווא; סימול נאט"ו: OF-7) היא דרגה צבאית בכירה, מקבילה לדרגת אלוף בצה"ל.

נייתן בדפורד פורסט

נייתן בדפורד פורסט (באנגלית: Nathan Bedford Forrest;‏ 13 ביולי 1821 - 29 באוקטובר 1877) היה לוטננט גנרל בקונפדרציה הדרומית במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית והמנהיג הראשון של הקו קלוקס קלאן.

פורסט נולד למשפחה סקוטית-אירית במרשל קאנטרי, הבכור מבין 12 אחים. לאחר מות אביו הפך פורסט לראש המשפחה בגיל 17.

פורסט היה לוטננט גנרל בצבא הקונפדרציה במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית. רבים ציינו את גאוניותו הטקטית בכל הנוגע לחיל פרשים ולוחמת גרילה. עם זאת, לאחר המלחמה ירדה קרנו, בפרט לאחר שייסד את הארגון הגזעני הקו קלוקס קלאן, ששם לעצמו למטרה לרדוף את השחורים באזורים בהם פעל.

פיקוד המבצעים המיוחדים המשולבים

פיקוד המבצעים המיוחדים המשולבים (באנגלית: Joint Special Operations Command; בר"ת: JSOC. מבוטא "ג'יי-סוק"), מהווה מרכיב בפיקוד המבצעים המיוחדים (SOCOM). הפיקוד הוקם בהמלצת מפקד כוח דלתא הראשון, צ'ארלס בקווית' לאחר כישלון מבצע טופר העיט. בראשיתו היה הפיקוד אחראי הפיקוד על פיתוח דוקטרינה להפעלת הכוחות המיוחדים וכשירותם. אולם לאחר פיגועי 11 בספטמבר עבר הפיקוד שינוי מבני משמעותי ומשימתו זיהוי וסיכול תאי טרור ברחבי העולם המהווים איום על ארצות הברית. מפקדת הפיקוד פועלת מבסיס פורט בראג שבצפון קרוליינה ובין היתר כפופות לו היחידות כוח דלתא וצוות 6 של יחידת אריות הים.

על פיקוד המבצעים המיוחדים המשולבים פיקדו בין היתר ויין דאונינג, אשר הוביל את כוחות הפיקוד במבצעים מיוחדים במבצע מטרה צודקת ובמלחמת המפרץ, ויליאם גריסון, דל דיילי, אשר הוביל את כוחות הפיקוד במבצע אנקונדה, סטנלי מק'קריסטל, אשר תחת פיקודו הצליחו כוחות הפיקוד להרוג את אבו מוסעב א-זרקאווי, מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה בעיראק, וויליאם מקרייוון, אשר פיקוד על מבצע חנית נפטון לחיסול הטרוריסט אוסמה בן לאדן, ג'וזף ווטל, ריימונד תומאס ואוסטין מילר. מיולי 2018 מפקד על הפיקוד לוטננט גנרל סקוט האוול.

תנועת הצופים

הצופים או תנועת הצופים היא תנועה חברתית כלל עולמית. מטרתה היא לפתח אנשים צעירים גופנית ורוחנית כך שהנוער יוכל לקחת מקום מועיל יותר בחברה. מטרה זו מושגת באמצעות חינוך בלתי פורמאלי עם דגש על פעילויות מעשיות בחוץ, בטבע. התנועה נוסדה ב-1907 על ידי רוברט באדן פאוול, לוטננט-גנרל במילואים מהצבא הבריטי. הוא היה גם באותה תקופה חבר בכיר ב"בריגדת הבנים" (ארגון נוער נוצרי). כיום כוללת התנועה למעלה מ-42 מיליון חברים ב-217 מדינות וטריטוריות.

במחצית הראשונה של המאה ה-20, התנועה גדלה באופן משמעותי והתרחבה לכל העולם באמצעות ארגון הצופים העולמי, עם דגש על ילדים ובני נוער, כאשר בשנת 1910, הוקם ארגון המדריכות הבנות המיועד לצופות.

התנועה דוגלת בשיטת החינוך הצופית, תוכנית חינוך בלתי פורמלי עם דגש על פעילויות חוץ מעשיות, הכוללות מחנאות, עמלנות, ספורט מים, טיולים, ספורט ועוד. מאפיין בולט נוסף של התנועה הוא התלבושת הצופית, אשר מטרתה היא להסתיר כל הבדל של מעמד חברתי במדינה וליצור שוויון. התלבושת כוללת עניבת צופים ותגים שונים (טלאי זרוע). סמל תנועת הצופים העולמי הוא שילוב של הפלר דה ליס (במקור סמל הצופים הבנים) ועלה התלתן (במקור סמל הצופות).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.