לוויין ריגול

לוויין ריגול הוא לוויין המיועד לאיסוף מודיעין צבאי.

Ofeq-3
הלוויין הישראלי "אופק 3"

הסוגים העיקריים של לוויני ריגול, לפי סוג המידע שהם אוספים, הם:

  • לווייני צילום - מצוידים במצלמה טלסקופית גדולה, המאפשרת לצלם את פני כדור הארץ ברזולוציה גבוהה במיוחד.
  • לווייני האזנה - מצוידים באנטנות, המאפשרות לקלוט מגוון רחב של שידורים.
  • לווייני מכ"ם - לוויינים הכוללים מערכת מכ"ם, שתפקידה לייצר הדמיה של פני השטח. בעוד שלמכ"ם קרקעי יש אנטנה גדולה (היחס בין המפתח לסין אורך הגל קובע את הרזולציה המרבית הניתנת להשגה), היכולה להגיע במקרים מסוימים לאורך של מאות מטרים - מכ"ם מאפשר שימוש באנטנה קטנה הנמצאת בתנועה, כדי לדמות אנטנה הרבה יותר גדולה. לוויין הוא פלטפורמה אידיאלית לטכנולוגיה זו: מהירותו העצומה - 7 עד 8 ק"מ בשנייה – שוות ערך לאנטנה באורך דומה - מאפשרת להשיג רזולוציה של עשרות סנטימטרים, ללא תלות במזג האוויר בכדור הארץ, וכמובן תוך אפשרות פעולה בלילה, ואף חדירה דרך מיסוך עשן.
  • לווייני התרעה על שיגורי טילים בליסטיים- קולטים את החום הרב המוקרן מהמנוע הרקטי החזק של הטיל הבליסטי, ומספקים התרעה מיידית על עצם השיגור, ובנוסף גם על מקומו של המשגר ועל מסלול הטיל ועל נקודת הפגיעה המשוערת שלו.

מבחינת החוק הבינלאומי, אפשרות ההצבה של לוויין ריגול מעל שטחה של מדינה שאיננה בהכרח זו ששיגרה אותו מעוגנת בעובדה שהחלל, בגובה של מעל 100 קילומטרים מעל פני כדור הארץ, נחשב לטריטוריה נייטרלית. עובדה זו מהווה יתרון חשוב בהפעלת הלוויין ככלי גלוי לאיסוף מידע משטח אויב, מאחר שעצם הצבתו לא מהווה הפרה של הריבונות של האויב, ואינה יכולה להחשב כעילה למלחמה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

2007

שנת 2007 היא השנה השביעית במאה ה-21. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 2007 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

23 בפברואר

23 בפברואר הוא היום ה-54 בשנה, בשבוע ה-8 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 311 ימים (312 בשנה מעוברת).

STS-28

STS-28, היא משימה בתוכנית המעבורות של נאס"א, הטיסה הראשונה של מעבורת החלל קולומביה מאז אסון צ'לנג'ר.

STS-36

STS-36, היא המשימה ה-34 בתוכנית המעבורות של נאס"א והמשימה ה-6 של מעבורת החלל אטלנטיס. האטלנטיס שוגרה כשעל מטענה ציוד של מחלקת ההגנה של ארצות הברית (כנראה לוויין ריגול, "מיסטי"). משימה זו הייתה המשימה הרביעית ששוגרה בלילה בכל תוכנית מעבורות החלל והשנייה ששוגרה בלילה מאז אסון צ'לנג'ר.

USA 193

USA 193 (ידוע גם בשמות NRO שיגור 21, NROL-21, או L-21) היה לוויין ריגול צבאי אמריקני. הלוויין היה בבעלות ה-National Reconnaissance Office, שהיא אחת מסוכנויות הביון של ממשלת ארצות הברית. אופן פעולתו ותפקידו של הלוויין הם בגדר סוד מדינה בארצות הברית. שיגורו של הלוויין USA 193 היה השיגור הראשון שבוצע עבור ממשלת ארצות הברית בחוזה עם United Launch Alliance - ULA שהיא חברה בבעלות בואינג ולוקהיד מרטין, העוסקת בשיגורים לחלל. הלוויין הושמד בהצלחה על ידי טיל של מערכת SM-3 ,שנורה מספינת מלחמה אמריקנית ממערב להוואי ב-20 בפברואר 2008.

WFIRST

WFIRST (ראשי תיבות באנגלית של Wide Field Infrared Survey Telescope, בתרגום מילולי: "טלסקופ לסקר תת-אדום רחב-שדה") מתוכנן להיות טלסקופ חלל שיתצפת על היקום בתחום התת-אדום בספקטרום האלקטרומגנטי כדי לחקור את אופיה של האנרגיה האפלה ויאתר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. טלסקופ חלל זה מוגדר כממשיך דרכו של טלסקופ החלל האבל וכן כתוספת לטלסקופ החלל ג'יימס וב אשר מתוכנן להיות משוגר במרץ 2021.

הרעיון לפרויקט זה הועלה כבר בשנת 2010, כשתוכנן במקור עם מראה בקוטר 1.3 מטר, אולם בשנת 2012 בוטל פרויקט של לוויין ריגול בעל מראות בקוטר 2.4 שהתאימו בדיוק למשימה ובכך משרד הסיור הלאומי של ארצות הברית העביר לנאס"א את המראות ללא כל תמורה כספית. ב-17 בפברואר 2016 הכריזה נאס"א באופן רשמי על תחילתו של הפרויקט ושיגורו צפוי במחצית שנות ה-20 של המאה ה-21.

מצלמתו של הטלסקופ תספק שדה ראייה רחב פי 100 מזה של טלסקופ החלל האבל, אך עם אותה האיכות והעומק שיש להאבל, כך שיהיה ניתן לצפות בחלקים נרחבים של היקום בו-זמנית. על מנת לייצר ניגודיות טובה, הטלסקופ יהיה מצויד בקורונגרף שיסנן את אור הכוכבים באמצעות מערך מורכב של מסכות, מראות ועדשות.

דלתא 4

דלתא 4 (באנגלית: Delta IV) הוא משגר לוויינים וחלליות שתוכנן על ידי בואינג חלק מסדרת הטילים דלתא.

המשגרים נבנו כדי לשגר מטענים שונים למסלול סביב כדור הארץ (למסלול נמוך או למסלול מעבר למסלול גיאוסטציונרי) בתוכנית EELV של חיל האוויר האמריקני, שהייתה תוכנית שמטרתה הייתה הבטחת גישה של מטענים של ממשלת ארצות הברית לחלל בצורה זולה ובטוחה. דלתא 4 נבנה בעיקר עבור צורכי צבא ארצות הברית.

למשגר דלתא 4 מספר גרסאות שמטרתן לספק מענה לגדלים ומשקלים שונים של מטען: בינוני, בינוני+ (4,2), בינוני+ (5,2), בינוני+ (5,4) וכבד.

דלתא 4 משוגר משני כני שיגור שונים, SLC-37B בקייפ קנוורל ו-SLC-6 בבסיס חיל האוויר ונדנברג.

הבז ואיש השלג

הבז ואיש השלג (באנגלית: The Falcon and the Snowman) הוא סרט ריגול שראה אור בשנת 1985 ומבוסס על סיפורם האמיתי של כריסטופר בויס ואנדרו דולטון לי, שני צעירים אמריקאים שמכרו סודות ממערכת תקשורת לווינית של ה-CIA לשגרירות ברית המועצות במקסיקו סיטי. הסרט בוים על ידי ג'ון שלזינגר ומככבים בו טימותי האטון ושון פן הצעירים. את הפסקול כתבו מוזיקאי הג'אז פט מתיני ולייל מייס, השיר המלווה את כותרות הסיום הוא "This Is Not America" בביצוע דייוויד בואי. את התסריט עיבד סטיבן זליאן (Steven Zaillian) לפי ספרו של רוברט לינדזי "The Falcon and the Snowman: A True Story of Friendship and Espionage".

המרוץ לחלל

המרוץ לחלל, או "המאבק על כיבוש החלל", הוא כינויה של התחרות בין ארצות הברית לבין ברית המועצות על שיגור חלליות אל מחוץ לאטמוספירת כדור הארץ. השיגור הסובייטי של הלוויין הראשון בעולם ספוטניק 1, ב־4 באוקטובר 1957, היה אות הפתיחה של המרוץ, ומשימת אפולו־סויוז המשותפת לארצות הברית וברית המועצות, שהחלה ב־15 ביולי 1975, היא סמל לסוף המרוץ.

בשנות החמישים של המאה העשרים הובילה ברית המועצות את התחרות. היא שיגרה את הלוויין הראשון ספוטניק 1, את בעל החיים הראשון (הכלבה לייקה) ואת החללית המאוישת הראשונה ובה הקוסמונאוט יורי גגארין (האדם הראשון מחוץ לכדור הארץ). אולם בשנות השישים חלפה ארצות הברית על פני יריבתה: היא פיתחה טכנולוגיות מתקדמות והחלה בתוכנית אפולו במטרה להגיע אל הירח. מטרה זו הוגשמה ב־1969, ומאז ואילך שמרה ארצות הברית על מיקומה בראש, ובין השאר פיתחה אמצעי חדש למסע בחלל - מעבורת החלל.

התחרות בין שתי המעצמות על כיבוש החלל כללה מרכיב של יוקרה. המנצחת בתחרות זו אמורה הייתה להוכיח את עליונותה על פני עמיתתה ואת מעמדה כמעצמה מובילה. הלוויין הראשון, ספוטניק 1, ששיגרה ברית המועצות, גרם לזעזוע בארצות הברית, וחולל מפנה שהתבטא בין היתר בשינוי תוכניות לימודים: האמריקאים החלו לשים דגש על חינוך שיוביל לעליונות טכנולוגית.

הקריה למחקר גרעיני – נגב

הקריה למחקר גרעיני – נגב ע"ש שמעון פרס (בראשי תיבות: קמ"ג) ממוקמת בלב מישור ימין, דרומית-מזרחית לעיר דימונה, ותכליתה ביצוע מחקר באנרגיה גרעינית, ובכלל זה ייצור נשק גרעיני, אף כי ממשלת ישראל מעולם לא הודתה בכך והיא שומרת באופן רשמי על "עמימות גרעינית". הכור הגרעיני הפועל בקריה הוא הגדול מבין השניים הפועלים בישראל (האחר הוא הכור במרכז למחקר גרעיני - שורק). מערבית למתחם ממוקם מתקן המכ"ם בדימונה.

חגיגות שנת ה-70 למדינת ישראל

חגיגות שנת ה־70 למדינת ישראל נערכו לאורך שנת ה'תשע"ח (2018), והגיעו לשיאן ביום העצמאות של שנה זו, עת ציינה מדינת ישראל 70 שנים להיווסדה.

יחסי החוץ של הודו

משרד החוץ של הודו (באנגלית: Ministry of External Affairs, או בראשי תיבות: MEA ; בהינדי: विदेश मंत्रालय - Videsh Mantraalay) הוא סוכנות ממשלתית האחראית על ניהול יחסי החוץ של הודו. להודו יש יחסים דיפלומטיים רשמיים עם רוב מדינות העולם, והיא בעלת מספר התושבים השני בגודלו בעולם, אחרי סין. הודו נחשבת מעצמה כלכלית, ולה קשרי מסחר וכלכלה, נאמנים ואמיצים, עם מדינות רבות. עם ההוצאה הצבאית השישית בגודלה בעולם, הכוח הצבאי השלישי בגודלו, הכלכלה השישית בגודלה בשיעורים נומינליים והשלישית בגודלה במונחי שווי כוח הקנייה, הודו היא מעצמה אזורית, ועולמית, אשר בכוחה לצמוח ולהגדיל את עוצמותיה הפוטנציאליות הטמונות בה- בחלוף הזמן. הודו היא בעלת השפעה בינלאומית הולכת וגוברת, ומהווה קול בולט בסוגיות עולמיות שונות.

הודו היא מדינה מתועשת חדשה, בעלת היסטוריה ארוכת שנים של שיתופי פעולה עם מספר מדינות. היא מהווה מרכיב עיקרי בקבוצת BRICS וחלק גדול של העולם המתפתח. הודו נמנית עם מספר מצומצם של מדינות, אשר היו אמונות על ייסודם של מספר ארגונים בינלאומיים קרדינליים, בעלי כוח פוליטי וכלכלי רב השפעה: האו"ם, הבנק לפיתוח אסיה, בנק הפיתוח החדש של BRICS ו-G-20, וכן נכללה ברשימת המדינות, אשר ייסדו את המדינות הבלתי מזדהות.

הודו מילאה תפקיד חשוב ומשפיע גם בהקמתם של ארגונים בינלאומיים רבים אחרים, בעלי השפעה וקול בולט, דוגמת פסגת מזרח אסיה, ארגון הסחר העולמי, קרן המטבע הבינלאומית , G8+5, וכן פורום IBSA. הודו אף חברה בבנק ההשקעות האסייתי לתשתיות וארגון שנגחאי לשיתוף פעולה.

מבחינה אזורית, מהווה הודו חלק מאגודת דרום אסיה לשיתוף פעולה אזורי, ואמונה על שיתוף פעולה טכני וכלכלי רב-תחומי במפרץ בנגל ובסביבתו. היא השתתפה במספר יוזמות לשמירת שלום מטעם האו"ם, ובשנת 2007 הייתה התורמת השנייה בגודלה עבור ארגון זה. כיום, מחפשת הודו מושב קבוע במועצת הביטחון של האו"ם, יחד עם מדינות G4 האחרות.

ימת העבדים הגדולה

ימת העבדים הגדולה (באנגלית: Great Slave Lake, בצרפתית: Grand lac des Esclaves) היא הימה השנייה בגודלה בטריטוריות הצפון-מערביות שבקנדה (אחרי ימת הדובים הגדולה). עומקה המרבי הוא 614 מטרים, האגם העמוק ביותר באמריקה הצפונית. הימה משתרעת על שטח בן 27,200 קילומטרים רבועים בחלק הדרומי של הטריטוריות הצפון-מערביות, נתון המציב אותה במקום העשירי בעולם ברשימת הימות הגדולות ביותר. אורכה המרבי 469 קילומטרים ורוחבה המרבי 203 קילומטרים. מפלס המים של הימה שוכן 156 מטרים מעל פני הים. נפח המים בימה נע בין 1,170 קילומטרים מעוקבים, ל-1,580 קילומטרים מעוקבים ועד 2,088 קילומטרים מעוקבים, נתונים המציבים אותה בין המקום העשירי לשנים עשר ברשימת האגמים בעלי הנפח הגדול ביותר בעולם. ימת העבדים הגדולה קופאת חלקית בכל שנה, בין החודשים נובמבר ליוני.יישובים השוכנים לחוף הימה כוללים את ילונייף, בירת הטריטוריות הצפון-מערביות, האי ריוור (Hay River), בהצ'וקו (Behchoko), פורט רזולושן (Fort Resolution), לוצלקה (Lutselk'e), שמורת האי ריוור (Hay River Reserve), דטאה (Dettah) ואנדילו (N'Dilo). היישוב היחיד לחופי הזרוע המזרחית של האגם הוא לוצלקה, כפריר ובו כ-350 תושבים, בעיקר ילידים בני צ'יפוויאן (Chipewyan) של אומת הדנה (Dene), ותחנה נטושה כיום של חברת מפרץ הדסון הקרויה פורט רליאנס (Fort Reliance). לאורך החוף הדרומי, מזרחית לנהר האי שוכנים מכרה פיין פוינט ועיירת הכורים פיין פוינט (Pine Point) הנטושים.

כריסטופר בויס ואנדרו דולטון לי

כריסטופר ג'ון בויס (באנגלית: Christopher John Boyce; יליד 16 בפברואר 1953) ואנדרו דולטון לי (Andrew Daulton Lee; יליד 1952) הם שני אמריקאים אשר מכרו יחדיו סודות לסובייטים. בויס היה איש לווייני ריגול אמריקאי וחברו לי היה סוחר סמים.

לוויין

לוויין הוא גוף שמיימי המקיף גוף שמימי אחר, לרוב כוכב או כוכב לכת, המונח לוויין בעברית בא מהשורש ל-ו-ה, שכן הלוויין "מלווה" את כוכב הלכת.

קיימים שני סוגי לוויינים:

לוויין טבעי: ירח נחשב ללוויין טבעי של כוכב הלכת אותו הוא מקיף.

לוויין מלאכותי: כל גוף מעשי ידי אדם שנשלח למסלול סביב גרם שמיים.עם תחילת שיגורם לחלל של לוויינים מלאכותיים על ידי האדם בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20, הלכה ותפסה משמעות הלוויין המלאכותי את מקומה של המשמעות הכללית, וכיום במושג "לוויין" הכוונה היא בדרך כלל ללוויין מלאכותי, ואילו ללוויין טבעי יוחד השם "ירח".

מאז העשור השני של המאה ה-21, עם ההוזלה של תחום הלוויינות, נכנס יותר ויותר התחום של מערכי לוויינים, הנותנים פתרונות לשלל תחומים בפריסה עולמית.

לוויין צילום

לוויין צילום הוא לוויין המצויד במצלמה ומטרתו צילום כדור הארץ. לצילום זה יכולות להיות מספר מטרות:

מדעית: חקר כדור הארץ, הטבע והאקולוגיה שלו, ניטור מצב הטבע ושינויי האקלים, חיזוי מזג האוויר, אוקיינוגרפיה ועוד.

מסחרית: צילום תמונות ברזולוציה גבוהה לצורכי מיפוי, הפקת סרטי ותוכניות טבע, יערנות, חיזוי מזג האוויר, תכנון ערים ועוד.

צבאית: לוויין צילום צבאי מכונה לוויין ריגול והוא מצויד במצלמת זום טלסקופית עם כושר הגדלה ורזולוציה גבוהים במיוחד. מטרתו לעקוב מלמעלה אחר האויב, תנועותיו הצבאיות, בניית תשתיות צבאיות וכו'.לווייני צילום מודרניים מצוידים במצלמות דיגיטליות בעלות כושר הגדלה (זום) וכושר הפרדה (רזולוציה) גבוהים במיוחד.

המצלמות המתקדמות ביותר מאפשרות להבחין בפרטים שגודלם קצת פחות ממטר.

סוחוי Su-27

סוחוי Su-27 (ברוסית: Су-27, קוד דיווח נאט"ו: "פלנקר"; "Flanker") הוא מטוס קרב סובייטי רב- משימתי לכל מזג אוויר מן הדור הרביעי. ההצטיידות בו בברית המועצות החלה בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 וכיום הוא משרת בחילות האוויר של רוסיה ומדינות אחרות של חבר המדינות, הודו, סין, אתיופיה ומדינות נוספות.

המטוס תוכנן במשרד התכנון הוותיק "סוחוי", המתכנן הראשי היה מיכאיל פטרוביץ' סימונוב. מהתכנון הבסיסי צמחו דגמים נוספים: Su-27K, המכונה גם Su-33 - מיירט לנושאות מטוסים, גרסת אימון דו מושבית Su-27UB ומטוסי תקיפה רב משימתיים Su-30 Su-35 וגם הסוחוי Su-37

הסוחוי 27 מקביל למטוסי ה-F-15, ה-F-16 וה-F/A-18 האמריקניים, ומצטיין בטווח ארוך, חימוש כבד וכושר תמרון יוצא דופן.

פאראפסיכולוגיה

פאראפסיכולוגיה (מילולית: "מעבר לפסיכולוגיה" או "מחוץ לפסיכולוגיה") היא תחום פסאודו-מדעי, העוסק בתופעות כגון טלפתיה, חוש שישי, חיזוי העתיד, טלקינזיס ופסיכוקינזיס. מושגים אלו מתארים תופעות בהן נעשה לכאורה שימוש בכישורים נפשיים לשם השפעה על-טבעית על הסביבה הפיזית או על בני אדם. ולמרות שאין לרובן של תופעות אלו כל ביסוס מדעי רציני, הן זוכות לפופולריות בקרב ההמון.

קוסמוס 954

קוסמוס 954 (ברוסית: Космос 954) היה לוויין ריגול ששוגר על ידי ברית המועצות ב-1977. תקלה מנעה הפרדה לצורכי בטיחות של הכור הגרעיני שהיה מובנה בתוכו; כאשר הלווין חדר לאטמוספירה בשנה שלאחר שיגורו, הוא פזר שברים רדיואקטיביים מעל צפון קנדה והביא לצורך בפעולת ניקוי נרחבת.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.