לגיון

לִגיוֹן הוא שמה של היחידה הצבאית הבסיסית שהרכיבה את הצבא הרומי. הלגיון הורכב מגרעין גדול של חיל רגלים כבד, מלווה בכוחות עזר של פרשים וחילות קלים.

גודלו של לגיון טיפוסי השתנה באופן דרסטי לאורך ההיסטוריה הרומית. הלגיון בימיה הראשונים של רומא מנה, לפי המסורת הרומית, כ-3,300 איש. בתקופת הרפובליקה הרומית מנה הלגיון בין 5,000 ל-6,000 חיילים. בתקופת הקיסרות הרומית המוקדמת והאמצעית הוא מנה כ-5,400 חיילים, ובתקופה הקיסרית המאוחרת מנה הלגיון בין 1,000 ל-2,000 איש.

לגיון התחלק לקוהורטות, בדרך כלל ל-10 קוהורטות, ובנוסף להם היו אנשי השירותים, פרשים וארטילריה. הקוהורטה עצמה התחלקה לשש קנטוריות בנות 80 חיילים כל אחת, וכל קנטוריה התחלקה ליחידות משנה שמנו 8 חיילים כל אחת.

כיוון שעד הרפורמות של גאיוס מריוס בסוף המאה ה-2 לפנה"ס לא היווה הלגיון יחידה צבאית סדירה, אלא יחידה שגויסה ופוזרה לפי הצורך, היו קיימים מספר רב מאוד של לגיונות רומיים לאורך ההיסטוריה הרומית.

בתקופת הקיסרות הרומית המוקדמת (בזמנו של אוגוסטוס) היו קיימים כ-28 לגיונות קבע, ולגיונות נוספים גויסו לפי הצורך או על פי היכולת של האימפריה. לשיא הגיע מספר הלגיונות בתקופתו של ספטימיוס סוורוס שהעלה את מספר הלגיונות ל-33.

הלגיונות הורכבו באופן בלעדי ממגויסים שהיו בעלי אזרחות רומאית, אולם בעתות חרום היה אפשרי לגייס ללגיונות חיילים שלא החזיקו באזרחות רומאית ואף ידוע על לגיונות שלמים שהורכבו מחיילים חסרי אזרחות.

בשל הצלחתה הצבאית האדירה של המדינה הרומית, נחשב מבנה הלגיון לאחד המודלים העתיקים המוצלחים ביותר של יעילות ויכולת צבאית.

Roman Legions camps - AD 80
מפה המראה את מיקומם של הלגיונות הרומאים בשנת 80
6th Roman Legion
כתובת: "יחידה של הליגיון השישי הברזל" (VEXILLA TIO LEG VI FERR), אשר התגלתה בבית גוברין. ליגיון זה חנה דרך קבע בעמק יזרעאל. מאוסף מוזיאון הכט
007 Conrad Cichorius, Die Reliefs der Traianssäule, Tafel VII (Ausschnitt 01)
חיילים רומים חוצים נהר, על גבי גשר סירות
EQUIPAGGIAMENTOLEGIONARIOROMANOETAIMPERIALE
שחזור של לגיונר בתקופת הקיסרות

רשימת לגיונות ידועים

קישורים חיצוניים

Base Léonore

מאגר המידע Base Léonore הוא מאגר מידע אינטרנטי צרפתי הכולל את רשימת האנשים שקיבלו את עיטור לגיון הכבוד. המאגר מכיל את שמות האנשים שקיבלו את העיטור מאז הקמת הלגיון ב-1802, ונפטרו קודם לשנת 1977. נכון לשנת 2014, מכיל המאגר 390,000 שמות.המאגר מטבע הדברים אינו שלם, לאחר שרישומים רבים הושמדו במהלך תקופת הרסטורציה, מהפכת יולי 1830 והקומונה הפריזאית.

מאגר המידע מנוהל תחת הארכיון הלאומי, ורק חלק מן המידע נגיש און-ליין. מידע שאינו נגיש באמצעות רשת האינטרנט, ניתן לקבלו לאחר בקשה מיוחדת.

דיז'ון

דיז'ון (בצרפתית: Dijon) היא עיר במרכז צרפת, בחבל בורגון-פראנש-קונטה.

דיז'ון נמצאת במרחק 300 קילומטר מפריז ו-200 קילומטר מז'נבה וליון ולכן משמשת רבות כתחנת ביניים בנסיעה ליעדים אלו.

העיר נמצאת בין אזורים מישוריים המשמשים לחקלאות לבין אזור מישורי ביצתי. את דיז'ון חוצים שני נהרות טבעיים: האוש (Ouche) והסוזון (Suzon). באזור המאוכלס של העיר, נהר הסוזון הוא כעת תת-קרקעי. בנוסף, עובר גם נחל בשם "נחל בורגון" (Le Canal de Bourgogne) בתוך העיר. אוכלוסיית העיר עצמה נאמדה ב-2005 ב-151 אלף נפש, ויחד עם סביבותיה היא נאמדה ב-237 אלף.

היילה סלאסי, קיסר אתיופיה

היילה סלאסי הראשון לפעמים היילה סלאסיה (געז: ኃይለ፡ ሥላሴ, "כוח השילוש"; להאזנה (מידע • עזרה); 23 ביולי 1892 - 27 באוגוסט 1975) היה קיסר אתיופיה האחרון.

נולד בשם טפרי מקונן, היה יורש העצר של אתיופיה בשנים 1916–1930 וקיסר אתיופיה בשנים 1930-1936

,1941-1974. סלאסי השתייך לענף השוואני של השושלת הסולומונית שמתחילה במאה ה-13, ומשם לפי המסורת דרך השושלת האקסומית אל מנליק הראשון הוא בנם של שלמה המלך ומלכת שבא. היילה סלאסי היה אישיות מכוננת באתיופיה בפרט ובאפריקה בכלל.

תנועת הראסטאפרי, אשר נוסדה בג'מייקה בשנות ה-30 ומונה כיום כ-600,000 מאמינים, רואה את היילה סלאסי כדמות משיחית, ואף כהתגלמותו של אלוהים, שתוביל את העמים האפריקאים והפזורה האפריקאית לתקופה של שלום, צדק ושגשוג. שם התנועה מורכב משמו הפרטי ותואר אצולה: ראס טפרי מקונן.

הכוחות המזוינים של צרפת

הכוחות המזוינים של צרפת (בצרפתית: Forces armées françaises) הוא שמם של כלל הכוחות המזוינים הצרפתים. הוא כולל ארבע זרועות:

צבא היבשה הצרפתי - צבא יבשה והזרוע הגדולה בצבא צרפת.

הצי הצרפתי ("הצי הלאומי") - חיל ים.

חיל האוויר הצרפתי.

הז'נדרמריה הצרפתית - ז'נדרמריה (כוח צבאי העוסק בשיטור) התומכת במשטרת צרפת.

וולגוגרד

ווֹלגוֹגרָד (ברוסית: Волгогра́д, להאזנה (מידע • עזרה) "עיר הוולגה"), שעד שנת 1925 נקראה צָאריצין (Цари́цын) ובשנים 1925–1961 נקראה סטָלינגרד (Сталингра́д), היא עיר מרכזית ברוסיה השוכנת על גדות נהר הוולגה ומשמשת כמרכז תעשייתי גדול. העיר משמשת גם כבירה המחוזית והעיר הגדולה של מחוז וולגוגרד. וולגוגרד שוכנת על גדותיו המערביים של נהר הוולגה, ומכאן שמה. אורכה של העיר מצפון לדרום הוא 80 קילומטר.

בעיר זו ובסביבתה התחולל קרב סטלינגרד, שהיה אחד הקרבות המכריעים במלחמת העולם השנייה.

העיר היא מרכז תעשייתי ותחבורתי חשוב. בתחילת שנת 2010 הורחב שטחה במקצת, וכתוצאה מכך מונה מאז אוכלוסיית העיר מעל מיליון תושבים. בעיר חמש אוניברסיטאות ומוסדות נוספים להשכלה גבוהה.

לגיון (סדרת טלוויזיה)

לגיון (באנגלית: Legion) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מסוגת גיבורי-על מבית פוקס, שנוצרה על ידי היוצר והמפיק נח האולי שמשמש אף בתור השואו-ראנר של הסדרה עבור רשת FX. הסדרה מבוססת על דמות של מארוול בשם דייוויד הלר/לגיון, מוטאנט סכיזופרן בעל הפרעת זהות דיסוציאטיבית ורב עוצמה, למרות שהוא עצמו אינו מודע לכך. הסדרה היא הסדרה הראשונה בלייב אקשן שהתבססה על דמויות מיקום האקס-מן והראשונה ביקום סרטי ה"אקס-מן". כיום הסדרה חולקת יקום בדיוני טלוויזיוני משותף ביחד עם הסדרה "בעלי היכולות".

דן סטיבנס מגלם את דמותו של הלר, כשלצידו משתתפים רייצ'ל קלר, אוברי פלזה, ג'רמי האריס, ביל איירווין, אמבר מידת'אנדר, קייטי אסלטון וג'ין סמארט. באוקטובר 2015, רשת "FX" וחטיבת הטלוויזיה של מארוול הודיעו על שיתוף פעולה חדש על מנת ליצור סדרת טלוויזיה שתתבסס על דמותו של לגיון, אותה ייצור האולי שיכתוב את התסריט ויביים את פרק הפיילוט. האולי הצהיר על כוונותיו להציג את הלר כ"מספר לא מהימן", במיוחד בעזרת שילוב עיצוב התפאורה משנות ה-60 יחד עם אלמנטים מודרניים וצילום הסדרה מנקודת מבטו ותפיסת המציאות המעוותת של הדמות.

עונתה הראשונה של הסדרה, שכללה 8 פרקים, עלתה לשידור ב-8 בפברואר 2017. ב-24 ביוני 2019, עלתה לשידור עונתה השלישית והאחרונה של הסדרה. כל שלושת עונותיה של הסדרה זכו לביקורות חיוביות מהמבקרים.

בישראל, הסדרה שודרה בתחילה בערוץ yes Oh ולאחר מכן בערוץ yes Edge.

לגיון (קומיקס)

לגיון (באנגלית: Legion, גם "ליג'יון") הוא דמות בדיונית של נבל-על מוטאנט שמופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת New Mutants #25 ממרץ 1985, ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר ביל סנקביץ.

ליג'יון הוא האלטר אגו של דייוויד צ'ארלס הולר, בנם המוטאנט של צ'ארלס אקסבייר וניצולת שואה בשם גבריאל הולר, בה טיפל כאשר עבד בבית חולים פסיכיאטרי בישראל. הוא חולה במחלה מנטלית חמורה, בין היתר הפרעת זהות דיסוציאטיבית, כאשר כל אחת מאישיויותיו שולטת בכוח-על שונה. בסיפורים בהם הוא מופיע התמה המרכזית היא מרירות כלפי אביו, וב"מסעו של ליג'יון" הוא ניסה לשנות את תדמיתו בעיני אביו. כוחותיו התפתחו לראשונה בעקבות טראומה מהתקפת טרור. הוא שרף את מוחם של הטרוריסטים וספג לתוכו את אישיותו של מנהיגם, ג'מאיל קאראמי. כיוון שנקשר לאחרים בזמן מותם, מצבו הוגדר קטטוני, והוא הושאר לטיפולה של מוירה מק'טאגרט במתקן הרפואי שלה באי מיואר. הטראומה גרמה לאישיותו של דייוויד להתפצל, וכל אישיות שלטה בתחום אחר שבכוחותיו המוטאנטים.

קאראמי נאבק במשך השנים להפריד את תודעתו מזו של דייוויד. באמצעות כוחותיו הטלפתיים של דייוויד, קאראמי מיזג את כל האישיויות לתוך אישיותו המרכזית של דייוויד. כמה מהאישיויות התנגדו לקאראמי. שתיים מתוכם התבררו כמאתגרות במיוחד - ההרפתקן ג'ק ויין שמשתלט על הכוח הטלקינטי של דייוויד, והנערה המרדנית סינדי, ששולטת בכוח הפירוקינטי של דייוויד. ויין התכוון להשמיד את תודעתו של קאראמי כדי לשמר את קיומו העצמאי בתוך מוחו של דייוויד. אף אישיות לא הצליחה להשתלט, וקאראמי, ויין וסינדי ממשיכים להתקיים במוחו הרדום של דייוויד. בזמן בו שהה באי מיואר, דייוויד התעורר מהתרדמת שלו, ובהמשך השתלט עליו מלך הצללים, שמשתמש בכוחותיו של דייוויד כדי להגביר את השנאה בעולם.

בפברואר 2016 עלתה סדרת טלוויזיה מבית פוקס המבוססת על לגיון ברשת הבת FX. את דמותו של דייוויד מגלם השחקן דן סטיבנס, ובתפקידים הראשיים לצידו מככבות השחקניות רייצ'ל קלר, אוברי פלזה וג'ין סמארט. הסדרה לא מתרחשת ביקום סדרת סרטי אקס-מן, אלא ביקום בדיוני נפרד.

לגיון גיבורי-העל

לגיון גיבורי-העל (באנגלית: Legion of Super-Heroes, או LSH) היא קבוצת גיבורי-על בדיונית מהמאות ה-30 וה-31 שמופיעה בחוברות הקומיקס של חברת DC קומיקס. הקבוצה המקורית הופיעה לראשונה בחוברת Adventure Comics #247 מאפריל 1958 ונוצרה על ידי הכותב אוטו ביינדר והמאייר אל פלסטינו. הקבוצה עברה מספר גלגולים במהלך תקופת פרסומה. גלגולה המקורי של הקבוצה הוחלף בעקבות שעת אפס: משבר בזמן של שנת 1994, וכן גלגול נוסף הוצג בהמשכיות שלאחר המשבר האינסופי. גלגולה הנוכחי של הקבוצה הוצג לראשונה באפריל 2007, והוא זהה בהרכב חבריו לקודמו. במהלך ההיסטוריה הענפה של הקבוצה, גם סופרמן וגם סופרגירל נמנו בין חבריה.

לגיון גיבורי-העל הופיע במספר עיבודים לטלוויזיה. סדרת אנימציה בת שתי עונות שודרה בין 23 בספטמבר 2006 ל-5 באפריל 2008 ברשת Kids' WB. בנוסף הם הופיעו בפרק New Kids in Town בעונה השלישית של "סופרמן: סדרת האנימציה" וכן בפרק Far from Home בעונה השנייה של "ליגת הצדק ללא גבולות". חברי הקבוצה קוסמיק בוי, לייטנינג לאד וסאטורן גירל נסעו לעבר לפגוש את קלארק קנט בפרק Legion בעונה השמינית של סדרת הטלוויזיה "סמולוויל". בנוסף, הם מופיעים בעונה השלישית של הסדרה "סופרגירל".

לגיון ההצטיינות

לגיון ההצטיינות (באנגלית: Legion of Merit) הוא עיטור צבאי אמריקאי.

לגיון הזרים הצרפתי

לגיון הזרים (בצרפתית: Légion Étrangère) היא יחידה מיוחדת בתוך הצבא הצרפתי מאז 1831. הלגיון נוסד במיוחד לשמש כיחידה לשרות אזרחים זרים המבקשים להצטרף לצבא צרפת, אולם מפקדיו הם קצינים צרפתים. ללגיון יכולים להצטרף אף אזרחי צרפת והם מהווים 24% מן המגויסים. לאחר מהפכת יולי 1830 נאסר על אזרחים זרים להתגייס לצבא צרפת והלגיון נוסד כדי לעקוף מגבלה חוקית זו. הלגיון אף שימש את השלטון כדי לשלוח לחזית מהגרים רבים, אשר חלקם נחשבו למהפכנים בדעותיהם.

עיקר תפקיד חיילי לגיון הזרים היה בשמירה ובהרחבת האימפריה הצרפתית במהלך המאה ה-19, אולם הם אף לחמו בכל מלחמות צרפת, כולל מלחמת צרפת-פרוסיה ושתי מלחמות העולם. לאורך כל שנות קיומו היה לגיון הזרים בעל תפקיד בולט בצבא צרפת. בתחילת המאה ה-21 מהווה לגיון הזרים יחידת עילית שאימוניה משלבים תורות לחימה מודרניות עם רוח קרב ייחודית. אימוני הלגיון נודעים לא רק בדרגת הסיבולת הגופנית הגבוהה הנדרשת להם, אלא אף בלחץ הפסיכולוגי הקיצוני המופעל על המגויסים, זאת כאמצעי לגבש יחד חיילים הבאים ממגוון גדול של תרבויות ולאומים. באופן רשמי, לאורך כל שנות קיומו שרתה בלגיון הזרים אשה אחת בלבד, הבריטית סוזן טרוורס, אשר הצטרפה ללגיון בשנות ה-40.

לגיון הכבוד

לגיון הכבוד או המסדר הלאומי של לגיון הכבוד (בצרפתית: Ordre national de la Légion d'honneur) הוא עיטור מסדר הכבוד החשוב ביותר בצרפת. הוא מוענק הן לאזרחי צרפת והן לזרים. המסדר נוסד ב-19 במאי 1802 על ידי הקיסר נפוליאון כהוקרה לשירות צבאי וכתגמול לתרומה אזרחית יוצאת מגדר הרגיל.

סמלו של המסדר הוא כוכב מחומש ופניו מצופים אמייל לבן. על צדו האחד מופיע סמלה של צרפת ועל הצד האחר שני דגלים. הכוכב מורכב על גבי זר ותלוי בסרט אדום. בעל האות עונד אותו על צדו השמאלי של חזהו. לאות חמש דרגות (מהדרגה הנמוכה לגבוהה): אביר, קצין, מפקד, קצין גבוה, הצלב הגדול.

לה האבר

לה האבר (בצרפתית - "Le Havre (מידע • עזרה)") היא עיר במחוז סן-מריטים בחבל נורמנדי בצרפת. לה האבר נמצאת בצפון מערב צרפת, על גדתו הימנית של שפך הנהר סן לים, באזור תעלת למאנש. בין שתי גדות הסן באזור זה מחבר הגשר מעוגן הכבלים פון דה נורמנדי, המקשר בין לה האבר ובין העיירה הסמוכה אונפלר. לה האבר היא הרשות המוניציפלית המאוכלסת ביותר בנורמנדי, על אף שמספר האוכלוסין באזור המטרופוליטני של רואן גדול ממספר האוכלוסין של האזור המטרופוליטני של לה האבר. נמל לה האבר הוא השני בגדלו בצרפת, לאחר הנמל במרסיי. מאז 1974 משמשת לה האבר משכן לבישוף מלה האבר.

שמה המקורי של לה האבר היה "פרנסיסקופוליס", לציון המלך פרנסואה הראשון, מלך צרפת, שייסד את העיר בשנת 1517. בטרם הוקמה העיר הייתה במקום כנסייה בשם "נוטר דאם דה גראס" (גבירתנו של החסד: Notre-Dame-de-Grâce), ועל שמה נקרא הנמל "לה האבר דה גראס" ("נמל החסד": Le Havre de Grâce) שם שקוצר במהלך השנים לשם "לה האבר", שפירושו המילולי "הנמל".

בעת מלחמת העולם השנייה שימשה לה האבר זירה לקרבות קשים במהלך הפלישה לנורמנדי. היו אלו בעיקר הפצצות בעלות הברית שהביאו להרג של 5,000 אזרחים והרס של 12,000 מבנים. לאחר המלחמה שוקם מרכז העיר בסגנון מודרניסטי על ידי המתכנן אוגוסט פרט. לה האבר עוטרה באות לגיון הכבוד בשנת 1949, ובשנת 2005 הוכרזה כאתר מורשת עולמית.

המוזיאון לאמונות מודרנית על שם אנדרה מלרו הפך לשני בצרפת לפי מספר הציורים האימפריוניסטים שהוא מאחסן. לה האבר נשארה נאמנה למסורתה כעיר פועלים וימאיים. היא מוכרת גם כן ברמה ארצית על ידי מועדוני הספורט החשובים: Le Havre Athletic Club בכדורגל,Saint-Thomas Basket Le Havre בכדורסל וקבוצת הכדוריד לנשים HAC.

ליון

לְיוׂן (בצרפתית: Lyon (מידע • עזרה)) היא עיר במרכז מזרח צרפת, בירת חבל האוברן-רון-אלפ, ובירת מחוז רון. ביחד עם פרווריה ועיירות האזור, ליון מרכיבה את האזור העירוני השני בגודלו בצרפת אחרי פריז, עם 2,142,732 תושבים נכון לשנת 2007. שטח המטרופולין של ליון הוא 3,306 קמ"ר.

הקהילה היהודית בעיר מונה כ-35,000 תושבים ו-30 בתי כנסת.

בעיר נמצא המטה הראשי של ארגון האינטרפול.

לייז'

לייז' (בצרפתית: Liège, אך עד 1946 נכתב השם Liége; בהולנדית Luik; בגרמנית Lüttich; בוולונית Lidje) היא העיר השלישית בגודלה בבלגיה והעיר דוברת הצרפתית הגדולה ביותר במדינה. העיר היא בירת המחוז הקרוי באותו שם (מחוז לייז'), וממוקמת בעמק נהר המז (Meuse ובהולנדית Maas), במקום בו הוא מתמזג עם נהר האורת (Ourthe).

ליל

ליל (בצרפתית: Lille (מידע • עזרה), בהולנדית: Rijsel) היא העיר הרביעית בגודלה בצרפת עם 1.1 מיליון נפש. העיר משמשת כבירת החבל או-דה-פראנס.

מוריס ראוול

מוריס ז'וזף ראוול (בצרפתית: Maurice Joseph Ravel‏; 7 במרץ 1875 - 28 בדצמבר 1937) היה מלחין צרפתי, נחשב לאחד משני המלחינים המרכזיים בזרם האימפרסיוניסטי של המוזיקה הצרפתית (ביחד עם קלוד דביסי).

מיכאל בר-זוהר

מיכאל בר זוהר (יולזרי) (נולד ב-30 בינואר 1938 בסופיה, בולגריה) הוא סופר, היסטוריון וביוגרף ישראלי, שכיהן גם כחבר הכנסת. חיבר ספרים רבים בנושאי ביטחון והיסטוריה פוליטית.

ריימס

ריימס (בצרפתית: Reims; נהגה רֶנְס) היא עיר בצפון-מזרח צרפת, כ-130 ק"מ צפונית-מזרחית לפריז. העיר שוכנת במחוז מארן, שבחבל גראנד אסט, ונחשבת לעיר הגדולה והחשובה בחבל שמפאן-ארדן. בשנת 2008 מנתה אוכלוסיית העיר כ-188,000 נפש, ואוכלוסיית המטרופולין הגיעה לכדי 292,000 נפש.

ריימס נוסדה בעת העתיקה על ידי הגאלים, וחשיבותה גברה והלכה בתקופת האימפריה הרומית. במהלך ההיסטוריה של צרפת נודעה לה חשיבות רבה, בעיקר בזכות קתדרלת נוטרדאם שנמצאת בה, ובה הוכתרו רובם המוחלט של מלכי צרפת למן המאה השביעית ועד המאה התשע-עשרה.

שכיר חרב

שכיר חרב הוא חייל אשר נלחם, או מעורב בלוחמה עבור כסף, ללא מניעים אידאולוגיים, לאומיים או פוליטיים. כאשר משתמשים במונח ביחס לחייל סדיר בצבא לאומי, זהו בדרך כלל עלבון או זילזול. בסוף המאה העשרים קמו מספר רב של חברות שמשכירות שירותי לחימה בעיקר למדינות במצב של סכסוכים.

צבא שכיר הוא צבא המבוסס על כוח אדם שכיר שאינו חייב בגיוס. השכירים מתוגמלים בהתאם לתפקיד, לדרגה ולמידת הסכנה שבה הם נתונים. יתרונו העיקרי של צבא כזה, בניגוד לצבא שמגויס בגיוס חובה, הוא מקצועיות רבה יותר ומיעוט בעיות התאמה ומשמעת. במקרים מסוימים צבא כזה מתבסס על זרים, ואז, על פי ההגדרה דלעיל, זהו צבא של שכירי חרב. לגיון הזרים הצרפתי הוא דוגמה מפורסמת של צבא שכיר שמשך בעבר שכירי חרב רבים.

דוגמה ידועה של חברה פרטית היא אקזקיוטיב אאוטקאמס (תוצאות ביצועיות), חברה דרום אפריקאית להשכרת שירותי לחימה, שהצליחה להתגבר על המורדים שזרעו הרס בסיירה לאון ולהשתלט מחדש על מכרות היהלומים. אך לאחר לחץ של ארצות הברית והאו"ם, ב-1999 הועבר חוק האוסר שימוש בשכירי חרב, ונשיא סיירה לאון פיטר את החברה. בזמן הטבח ברואנדה האו"ם שקל להפעיל את החברה כדי להפסיק את הטבח, אבל הדבר לא יצא אל הפועל בסופו של דבר. המצדדים בהפעלת החברה ברואנדה טענו שגוף של כמה מאות אנשים בעלות של 100 מיליון דולר, מסוגל לבצע מה שכוחות או"ם בהיקף גדול בהרבה של כוח אדם ותקציב איננו מסוגל לעשות.

בארצות הברית פועלות מספר רב של חברות שכאלו. ישנן כמה חברות פרטיות (קבלני כוח אדם) המשכירות שירותי לחימה לצבא ארצות הברית בעיראק בתשלום, והיו הכוח השני בגודלו בעיראק אחרי צבא ארצות הברית[דרוש מקור].

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.