לגו

לגודנית: LEGO) הוא משחק הרכבה פופולרי המיוצר על ידי קבוצת לגו שבסיסה בדנמרק. משחק הלגו מורכב מחלקי פלסטיק בעלי בליטות ומגרעות המאפשרות חיבור יציב של החלקים זה לזה. מרבית החלקים הם בצורת קובייה או תיבה, אולם ישנם גם חלקים בעלי צורות רבות אחרות בניהם. היכולת לחבר בין חלקי המשחק מאפשר בניה של אובייקטים רבים בהם מכוניות, בניינים רובוטים ועוד. את האובייטים הבנויים ניתן לחזור ולפרק ולהשתמש בחלקי המשחק בכדי לבנות אובייקטים אחרים. המשחק פופולרי הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים[1].

LEGO logo
הלוגו (סמליל) של חברת "לגו" החל מ-1972
Lego bricks
ערמת אבני לגו טיפוסיות
Lego special block airplain
לבנת לגו דופלו לא טיפוסית בצורת מטוס.
Trafalgar Legoland 2003
דגם כיכר טרפלגר עשוי אבני לגו.
LegoKnights001
אנשי לגו: אבירי "לגו טירה"
Lego Chicago City View 2001
עיר לגו

היסטוריה

אבני הלגו הומצאו בשנת 1932 בידי הנגר הדני אולה קירק כריסטיאנסן בסדנתו אשר בבילנד. השם לגו הוא קיצור של הצירוף "leg godt" אשר משמעותו בדנית הוא "שחק יפה".[2] בתחילה היו אבני המשחק עשויות מעץ, אך במהלך שנות ה-40 החלה חברת לגו לעבור לייצור אבני משחק עשויות פלסטיק, שהיו עמידות יותר ובטוחות יותר למשחק של ילדים. החל משנת 1963, אבני הלגו מיוצרות מסוג פלסטיק קשיח מאד הנקרא ABS. הייחוד באבני הלגו, בניגוד לקוביות רגילות, הוא שניתן להרכיבן באופן בו הן יתפסו זו את זו ולא יתפרקו. בהתחלה כללו חלקי הלגו רק בלוקים מלבניים וריבועיים קלאסיים, אך עד מהרה השתכללו סוגי האבנים וכללו גם אבנים בעלות קצה חלק לשיפור הגימור, אבנים אלכסוניות, אבנים עם שיפוע, קשתות ועוד. אלמנט נוסף שהתווסף היה "אנשי לגו" - בובות לגו צהובות או בצבע גוף בעלות ראש ורגליים הניתנים לפירוק, וכן ידיים ורגליים שניתן לסובב ולקפל. את אנשי הלגו הקטנים ניתן להרכיב על מבני הלגו ולשים עליהם ציוד לגו כגון גלימה, קסדות, כלי נשק (חרב קטנה למשל) וכדומה. קו ייחודי של מוצרי לגו מכוון לקהל של ילדות וכולל גם מסרקים ומוצרי יופי.[3]

ערכות לגו

לגו נמכר בערכות המכילות חלקים המאפשרים הרכבה של דגם או מספר דגמים לפי הוראות מצורפות. בנוסף קיימות ערכות כלליות המכילות כמות גדולה של אבני משחק בסיסיות המאפשרות בנייה חופשית[4].

מאז שנות החמישים של המאה העשרים הוציאה לגו ערכות במגוון רחב של נושאים כגון: חלל, רובוטים, פירטים, רכבות, ויקינגים, טירות, דינוזאורים, מחקר תת-ימי והמערב הפרוע. ערכות בחלק מהנושאים ממשיכות להימכר גם היום ובכללם לגו עירוני (Lego City- קו של ערכות המייצגות חיים עירוניים - רכבים, רכבות, מטוסים ומסוקים) ולגו טכניק (Lego Technic - קו של ערכות המאפשר אמולציה של תהליכים טכניים).[5]

לאורך השנים קיימה לגו שיתופי פעולה עם סרטים, תוכניות טלוויזיה ואפילו משחקי מחשב בכדי לשווק ערכות ממותגות המשתלבות עם העלילה של המותג. בין המותגים שזכו לערכות לגו ניתן למנות את סדרת סרטי מלחמת הכוכבים, הארי פוטר, באטמן, אינדיאנה ג'ונס ומיינקרפט.

ערכות לגו רגילות וערכות לגו ייעודיות

כל שנה מוציאה חברת לגו מספר גדול של דגמים חדשים אל השוק אשר ניתן לאפיין אותם בחלוקה ל-2 קטגוריות מרכזיות:

ערכות רגילות

בנויות מחלקים המורכבים מבליטות ומגרעות ברובם. דגמים אלו מתאימים בעיקר לקהל יעד של בני 12 ומטה אם כי קיימים גם ערכות גדולות ומורכבות המיועדות לקהל מבוגר. בין הערכות הרגילות ניתן למנות סדרות של ערכות בנושאים הבאים:

 • דגמי רכבות - אלה שלל דגמי רכבות מסוגים שונים שבעבר נסעו על מסילות עם פסי מתכת שחושמלו באמצעות שנאי המחובר לחשמל שסיפק כוח למנוע הקטר. משנת 2006 ואילך החליפו פסי פלסטיק את פסי החשמל ממתכת, והרכבות עברו לפעול על סוללות ובשלט רחוק. מתחי ההספק היו 4.5 וולט, 12 וולט ו-9 וולט. במסגרת דגמי הרכבות שווקו בין היתר ערכות רכבות עם קטרי קיטור, רכבות מהירות, ואף הוגוורטס אקספרס מסרטי "הארי פוטר" במספר גרסאות ורכבות הקיטור מהסרטים "צעצוע של סיפור 3" ו"הפרש הבודד".
 • לגו טירה - ערכת לגו המאפשרת בניית טירות בסגנון ימי הביניים, וכוללת אבירים, מכשפים ודרקונים. לסדרת הטירות היה מאפיין מובהק - בסיסים מוגבהים של הדגמים, שכמותם היה ניתן לראות רק בדגמים מעטים פרט לדגמים שבסדרה זו.
 • אקסו פורס - מאפשר בניית רובוטי ענק ומבנים עתידיים. הלגו מצויד ברובוטים ודמויות בני אדם. סוגי הרובוטים בכל ערכה מותאמים לעלילת המשחק ולאזור בו שוהים הרובוטים, כגון רובוטים שמקושרים ב"עיר הזהב" או בג'ונגל. סדרת אקסו פורס הופסקה לפני מספר שנים.
 • לגו חלל - מאפשר לבנות חלליות ורכבי חלל. כולל בובות של אסטרונאוטים.
 • לגו הרפתקאות - ערכת לגו הממחיזה את המתרחש בתקופת שנות ה-20 ושנות ה-30, ומאפשרת בניית מקדשים ומבנים מיוחדים שקשורים לקבוצות חוקרים במצרים, בג'ונגלים, או ב"ארץ הדינוזאורים". כולל מכוניות וחלקים ייחודים לנושא המשחק.
 • לגו פיראטים - ערכת לגו הממחיזה את המתרחש במאה ה-17, וכוללת חלקים המותאמים לעלילות של פיראטים או קניבלים באיים הקאריביים. מאפשרת בניית ספינות בכל הגדלים, וכוללת בובות רב חובל, פיראטים וקניבלים. שיווקה של ערכת לגו זו הפסיק בשנת 2001, וחזר לשוק בשנת 2009. בשנת 2010 הופסק השיווק שנית, אך חברת לגו הודיעה שתמשיך את הקו בעתיד.
 • לגו אזור-אקווה - ערכת לגו הממחיזה עלילה המתרחשת במאה ה-22, על צוות חוקרים שמגיע לחקור את הים, בו אורבות להם סכנות שונות. לגו זה מאפשר בניית צוללות עתידניות, וכולל בובות צוללנים. את סדרה זו החליפה סדרת אטלנטיס, שיצורה הופסק בשנת 2011.
 • לגו דמויות זעירות - דמויות מלגו כמו: ליצן, קוסם, מחליקן ומעודדת, אשר באים באריזות בודדות ואפשר לשלבן בערכות הלגו הקיימות. כל שנה יוצאת סדרה חדשה. בשונה מסדרות וערכות אחרות, בלגו דמויות זעירות, אינך יודע לפי האריזה, איזה דמות תקבל. אמנם יש דרך לדעת לפי קוד שרשום על האריזה, מה יהיה בתוכה[6] או למשש את האריזה, ולחוש בחלקים ייחודיים לדמות[7].
 • לגו עיר - זוהי הקטגוריה הגדולה ביותר בתחום הלגו הפשוט וכוללת ערכות לגו המונות את כל המקצועות הדרושים בעיר: החל ממשטרה התופסת גנבים ופורעי חוק עד לתחנות דלק ודוכני הוט-דוג. כל ערכה מגיעה עם איש המקצוע, אנשים המושפעים מהמקצוע (למשל, גנב בערכת משטרה או אנשים רגילים בתחנת דלק). יש מבנים ומרכזים לכל אחד מהמקצועות. לגו עיר החלה את דרכה כ"לגולנד" בשנת 1969. בשנת 1977 שונה השם ל"לגו עיירה" (LEGO Town). לגו עיירה פעלה עד שנת 2004, ובזמן זה יצרה יותר מחמש מאות דגמי לגו. החל בשנת 2005 "לגו עיירה" הפכה ל"לגו עיר". "לגו עיר" החלה לייצר בייצור סדיר את הקולקציות הבאות: לגו משטרה, לגו מכבי אש ולגו בנייה. באותה שנה נוסדו גם אולפני לגו, המונים כיום יותר מעשרה סטים בהם מצולמים סרטי לגו בעלי עשרים השניות. אולפני לגו צילמו גם סרטונים קצרים ל"לגו עיירה" על רקע מסך כחול, אבל הסרטונים של "לגו עיר" מצולמים בסטים אמיתיים שאמנים בונים. כיום יש את קולקציות הלגו הבאות: לגו משטרה, לגו מכבי אש, לגו בנייה, לגו שירותי עיר, לגו תעופה, ולגו חווה. הקולקציות שיוצרו בעבר: לגו רפואה, לגו משמר חופים, ולגו דואר. חלק מהקולקציות שונו והוחלפו: לגו משטרה, לגו מכבי אש (פעמיים), לגו בנייה ולגו תעופה. בחלק מהקולקציות הושמטו דגמים.
 • לגו נינג'גו- לגו הבנוי על סדרת נינג'ות.
 • לגו שר הטבעות ולגו ההוביט- שני סוגי לגו המבוססים על סרטי שר הטבעות וההוביט רוב הדגמים הם דגמים נייחים, כגון "The Battle of Helm's Deep" מלגו שר הטבעות וכגון "The Goblin King Battle" מלגו ההוביט.
 • לגו ג'וניור-ערכות לגו קלות לבנייה במגוון נושאים. מתאים לילדים שמתנסים פעם ראשונה בחלקי הלגו הקטנים.

ערכות ייעודיות

מורכבים מחלקים אשר למעשה אין הגבלה באופיים, קבוצה זו כוללת בעיקר את לגו טכניק, כאשר קווי מוצרים כמו מפעל הגיבורים, ביוניקל ומיינדסטורם בנויים גם הם על בסיס חלקים אלה.

 • לגו טכניק – LEGO TECHNIC - דגמי טכניק הם הדגמים המורכבים ביותר של החברה וכוללים בדרך כלל מספר חלקים גדול. הדגמים מיועדים לילדים ונערים בוגרים יותר, כאשר בדגמים מסוימים אין הגבלת גיל מומלצת על ידי היצרן (דוגמת המחפרון 8455). בסדרת טכניק ניתן למצוא תתי קטגוריות נוספות בעלות אופי שונה:
  • "פנאומטיקה" - אוסף שלל בוכנות אוויר, צינורות, משאבות, מפסקים ואפילו שעון לחץ, אשר בעזרתם ניתן ליצור מנגנונים הפועלים על לחץ אוויר.
  • "חשמל" - מנועים, כבלים ומפסקים, המאפשרים שליטה ותנועה חשמלית במבני הלגו.

ערכות לגו הכוללות מפרקים, גלגלי שיניים, משאבות קטנות, מוטות, גומיות וכדומה, אשר מאפשרים בניית דגמים מכניים, כגון מכוניות, משאיות או מטוסים. לקראת סוף שנות ה-90 החליטו בלגו לשנות בהדרגה את אופי החלקים הבסיסיים של סדרת טכניק, החלקים שבעבר היו דומים לאלה של הלגו הבסיסי, הפכו לחלקים יותר וללא "פסיעות" ועברו מן הצורה הזוגית לצורה אי זוגית[דרושה הבהרה]. שינוי זה תרם לגמישות סדרת טכניק ולעיצוב מציאותי יותר של המבנים שניתן להרכיב בעזרתו.

 • פאוור פאונקשנס - POWER FUNCTIONS - קו מוצרים שפותח כהרחבה ללגו טכניק. קו זה מכיל חלקים אלקטרוניים כמו - מנועים, רסיברים, מפסקים, תאורה ושלט רחוק תת-אדום. מחלקה זו, ששווקה לראשונה בראשית 2007, מאפשרת לחובב הלגו לשדרג את דגמיו, על ידי הוספת מנועים ויצירת פונקציות חדשות שלא ניתן היה לעשות קודם.
 • לגו מרוצים - LEGO RACERS - בסדרה זו הדגם מבוסס על מכוניות רגילות, ממונעות במנועים חשמליים (מהירים מאלה המשמשים בטכניק), מנועי משיכה, משגרי לחץ אוויר, רמפות ואופנועים.

ערכות על בסיס סרטים וסדרות טלוויזיה

קיימות גם ערכות ייעודיות המתבססות על סרטים ועל סדרות טלוויזיה. לגו מפתחת את סדרות אלה כל פעם שהיא מבחינה בפוטנציאל השיווקי הגלום באותם תכנים. להלן רשימה חלקית של מוצרים אלה:

לגו הניתן לתכנות

 • לגו מיינדסטורמס (Mindstorms - סיעור מוחות) - פלטפורמה לפיתוח רובוטים מלגו הניתנים לתכנות: כל גרסה של מערכת זו כוללת "לבנה אינטליגנטית" (intelligent brick), מחשב השולט במערך חיישנים ומנועים הניתנים לשילוב עם אבני לגו או חלקי טכניק. פלטפורמת מיינדסטורמס כללה ארבעה דורות: מערכת ההמצאה הרובוטית (Robotics Invention System), ‏NXT, ‏NXT 2.0 ו-EV3. עם הפצתה של כל מערכת השתדרגו יכולות המנועים והחיישנים. המערכת החדשה ביותר, LEGO Mindstorms EV3, יצאה לשווקים ב-1 בספטמבר 2013. ערכה זו משמשת בתחרויות רובוטיקה מסוימות כגון FIRST Lego League ו"אולימפיאדת הרובוטים העולמית".

ערכות המיינדסטורמס של לגו משמשות כעזר להדרכה בבתי ספר טכניים או לתחרויות רובוטיות אותן מקדמת חברת לגו.

 • Spybotics - תת-סדרה של מיינדסטורמס על בסיס רובוטי ריגול בשם Spybots, שאפשרה תכנות לביצוע משימות ותחרויות.
 • WeDo - חלקים הניתנים לתכנות על ידי מחשב. מהווה שלב מוקדם לסדרת מיינדסטורמס .

לגו הייטק ייעודי

 • ביוניקל - מתמקדת באי של רובוטים שבו מתרחשות עלילות כגון הצלת תושבי האי על ידי גיבורים המכונים "טואה". לגו הוציאה גם שלושה סרטי ביוניקל, בשיתוף עם חברת מירמקס וסרט נוסף בשיתוף עם חברת יוניברסל. את סדרת הביוניקל החליפה סדרת "מפעל הגיבורים".
 • סדרת מפעל הגיבורים - רובוטים כמו הביוניקל רק עם חיבורים שונים (בסדרות השנייה עד הרביעית). מפעל הגיבורים מבוסס על הסדרה "רובוטריקים" ומתמקד במפעל של רובוטים אנושיים עם יכולות גבוהות, כלי נשק מיוחדים ועיצוב משוכלל שנלחמים נגד נבלים - Witch Doctor, Fire Lord, Von Nebula ו- Black Phantom. למפעל הגיבורים גם יצאה סדרת טלוויזיה בערוץ ניקלודיאון, שנמנים בה 13 פרקים. מתוכם 9 יצאו בארץ. בנוסף לכך, ישנה יכולת לחבר בין מודלים (קומביינר). בערוץ ניקלודיאון משודרות עוד שתי סדרות טלוויזיה, נינג'גו וצ'ימה.

לגו ייעודי לתצוגה בלבד

חלק מערכות הלגו הייעודי המיועדות להרכבה של דגמים שונים, הן קשות מאוד להרכבה. למעשה הרכבתם דומה להרכבת פזל ולא למשחק דמיוני שוטף ויומיומי הכולל הרכבות ופירוקים תדירים. ערכת לגו ייעודי לתצוגה מכילה הסברים מפורטים על אופן ההרכבה, המלווים בשרטוטים. חלק מהערכות הן גל סדרה מיוחדת לתצוגה שמבוססת על בניינים אמתיים ושמה ארכיטקטורה. המקרה הקיצוני של לגו מסוג זה הוא דגמי ענק מלגו (שגם הם רוב הפעמים מבוססים על מבנים אמיתיים) המצויים בעיקר בחנויות לגו, ולמעשה משמשים כפרסומת לחנות וכאטרקציה לתיירים. דגמי ענק מלגו לרוב אינם ניתנים לפירוק, משום שחלקי הלגו שבהם מודבקים זה לזה.

סוגי לגו לפי גדלים (רשימה חלקית)

 • לגו סיסטם (SYSTEM) - הגודל הרגיל. מכיל חלקים קטנים ואסור לשימוש לפני גיל שלוש מטעמי בטיחות.
 • דופלו (DUPLO; פי שניים מהגודל הרגיל) - לגו מאבנים גדולות יותר המיועד לילדים בגילאי 1 עד 5. למרות גודלן וחזותן ניתנות אבני דופלו לשילוב עם אבני סיסטם (קוטר יתד דופלו אחת שווה לאבן סיסטם 2x2). נמכר בין היתר בתת-סדרות כגון "לגו ויל", "בוב הבנאי", "תומס הקטר וחברים", "מכוניות" ועוד.
 • פרימו (Primo; נקרא גם בייבי) - מיועד לתינוקות ומכיל חלקים גדולים במיוחד, שאינם תואמים חלקי דופלו או סיסטם
 • קוואטרו (QUATRO; פי ארבעה מהגודל הרגיל) - עוצב לילדים בגילאי 1 עד 3; הושק בשנת 2004 ויצא מייצור ב-2006.

לגו אספנות

לגו כל הזמן מרעננת ומשדרגת את דגמיה ואף את חלקי הדגמים החדשים, כתוצאה מכך קיימים סטים שייצורם הופסק למרות שהדגם עצמו היה נמכר מאוד. דגמים כאלו נמכרים ביד שנייה או חדשים במחירים שהם גבוהים לפחות פי כמה מהמחיר המקורי של המוצר. דוגמה לכך יכול להיות דגם טכני 8455 שבמקור עלה 100 דולר וכיום נמכר ב-300 דולר ומעלה, כיוון שהוא כה נדיר ומבוקש.

בנוסף קיימים דגמי לגו שהם גדולים ומורכבים מאוד כמו 10181 (מגדל אייפל) למשל או דגמי ענק מסדרת "מלחמת הכוכבים", אשר מלכתחילה מיוצרים בכמויות קטנות יותר ומיועדים להפוך לפריטי אספנות.

מוצרים נלווים

 • מחזיקי-מפתחות של לגו ומגנטים של לגו - רובם לא יובאו לישראל.

משחקי לגו ומדיות נוספות

לחברת לגו קיימת חברת-בת בשם "לגו מדיה", המייצרת מגוון של משחקי-מחשב מבוססי לגו, כגון: "לגו מרוצים", "לגו מרוצים 2", "לגו מרוץ פעלולים", "לגולנד", "לגו משימה בחלל", "לגו שחמט", "לגו מלחמת הכוכבים" וכדומה, במגוון רחב של פלטפורמות משחק.

לגו גם השיקה את התוכנה LEGO Digital Designer שהמשתמש בה יוכל לעצב במחשב את דגם הלגו הרצוי. בעבר ניתנה האפשרות להזמינו מאתר החברה במחיר לפי משקל הלבנים, אך תכונה זו הוסרה בשנת 2012.

חברת לגו אף הפיקה את סדרת הטלוויזיה "אליחדק וחבריו" (Edward and Friends, "אדוארד וחברים") ששודרה בישראל בטלוויזיה החינוכית וגם את נינג'גו (Ninjago), מפעל הגיבורים (Hero Factory) וצ'ימה (Chima) וששודרו בערוץ ניקלודיאון ואבירי נקסו (Nexo Knights).

חברת לגו פיתחה סדרת מוצרים בתחום הרובוטיקה, ולצורך זה אף פותחו שפות תכנות מיוחדות.

לגולנד

חברת לגו מפעילה בעולם מספר פארקי שעשועים בשם "לגולנד", קיימים בעולם שישה לגולנדים, בדנמרק, גרמניה, לונדון, ארצות הברית (קליפורניה ופלורידה) ובמלזיה. אופיים של האתרים הוא שבכול אחד מהם ישנו פארק שעשועים עם רכבות הרים ומתקנים אחרים. בנוסף, יש בתוך כל לגולונד חנות צעצועים שמיועדת ללגו.

חברת "לגו מדיה" הפיצה גם משחק מחשב שנקרא, "לגולנד" שמטרתו היא בניית פארק לגולנד, בעשרה שלבים שונים, בו בכל שלב צריך השחקן לבנות פארק לגולנד במדינה אחרת (במדינות בהן קיימים הפארקים במציאות).

בתרבות

אמנות

מספר אמנים השתמשו באבני לגו ביצירותיהם. האומנות תוארה כ"אומנות לגו" או "אומנות קוביות".

בשנת 1996 יצר האמן הפולני זביגנייב ליברה את היצירה "לגו. מחנה ריכוז, 1996" שעוררה מחלוקת קשה.

האמן הדני יורן רונאו יצר בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 פסל מ-120,000 אבני לגו בשם "ההלך". הפסל הוצג בביתן של דנמרק בתערוכת אקספו 2000.

האמן האמריקאי נתן סוויה הציג בשנת 2010 בניו-יורק תערוכת פסלים עשויה אבני לגו בצבע אחיד.

שישה אנשים הוכרו על ידי חברת לגו כ"מקצועני לגו מוסמכים" - אמנים אשר משתמשים באבני לגו ביצירותיהם. חברת לגו אימצה אותם באופן רשמי ונתנה להם את זכות השימוש במותג לגו ובזכויות היוצרים שלו. חברת לגו משמרת יחסי עבודה הדוקים עם אמנים אלו.

בשנת 2013 הוצגה במשך חודשיים תערוכה של לגו בישראל. התערוכה עוררה עניין רב בשל היצירות המורכבות שהוצגו בה, המתארות אתרים שונים מרחבי העולם. בקיץ 2019 מוצגת תערוכת אמנות לגו מאת נתן סוויה, הכוללת פסלים ודיוקנאות שנבנו מאבני לגו.

סרטי לגו

בפברואר 2014, יצא לאקרנים סרט לגו, אשר הופק על ידי האחים וורנר. עלילת הסרט מתרחשת בעולם המורכב לחלוטין מלגו ועוקבת אחר אמט, דמות לגו רגילה למדי אשר מתגלה כנבחר על פי מגילה עתיקה.

ב-10 במרץ 2017 יצא לאקרנים סרט לגו באטמן, וב-21 בספטמבר 2017 יצא סרט לגו נינג'גו. שניהם סרטי ספין אוף לסרט לגו

ב-8 בפברואר 2019, צפוי לצאת סרט המשך בשם סרט לגו 2: החלק השני.

לגו בישראל

מוצרי חברת לגו אינם משווקים באופן ישיר בישראל על ידי החברה עצמה אלא באמצעות יבואנים. בשנות השמונים והתשעים היבואנים היו "סוכנויות קופמן" בבעלות חיים קופמן וכיום היבואנית היא "אילנית שיווק צעצועים".

בעבר ניסו משרד החינוך ומט"ח לקיים בבתי הספר תוכנית למדעים המשלבת לימוד ומשחק על ידי שימוש בלגו. התוכנית לא צלחה והופסקה, ולאחריה קמו יזמים וחברות שונות בישראל המשתמשים בלגו למטרת חינוך כמו חברת רובוטק טכנולוגיות.[8]

לגו כהשקעה

תופעת ההשקעה בלגו נובעת מכך שמחירי הצעצועים עולים עם הזמן. ניתן להבחין בעלייה דרסטית במחירי דגמים השייכים למהדורות מיוחדות. לדוגמה, עלותה של ספינת החלל "מילניום פלקון" (מסדרת מלחמת הכוכבים) בבריטניה גדלה מ-342 ליש"ט (מחיר קמעונאי מקורי) ל-2,712 ליש"ט בין השנים 2007–2015, ובכך צברה ערך של מאות אחוזים. מקור ההכנסות העיקרי של המשקיעים הוא אספנים. על מנת לשמור על ערך החבילה, נהוג לאחסן אותה באריזה מקורית, הכוללת את כל החלקים ואת מדריך ההרכבה.[9] זירת המסחר הנפוצה בקרב המשקיעים מתקיימת דרך אתר אינטרנט בשם Bricklink - אתר המהווה שוק בינלאומי בלתי-רשמי ללגו, ובו נעשות מרבית עסקאות קניית הלגו שאינן דרך החנויות הרשמיות. אתר נוסף שמקיים מכירות של דגמים רגילים ודגמי אספנות הוא אתר המכירות הפומביות איביי. עם זאת, מפאת מחירי האתר הגבוהים אין אספני לגו מקצועיים מרבים לקנות בו.[10]

משחקים דומים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Lego Group, THE LEGO GROUP
 2. ^ משמעות נוספת של המילה Lego היא "אני מרכיב" בלטינית, אך החברה טוענת שזהו צירוף מקרים. (מתוך: ערן יסעור, משמעויות של מותגים ynet‏, 15.6.2012)
 3. ^ Lego Group, The LEGO Group History
 4. ^ Lego Group, products
 5. ^ Wiencek, Henry, The World of LEGO Toys, New York: Harry N. Abrams, Inc., Publishers, 1987, ISBN 0-8109-2362-9
 6. ^ http://www.bricksandbloks.com/lego-simpsons-minifigures-bump-codes-list-blind-bags/
 7. ^ http://www.brickstolife.com/lego-minifigure-series-17-bump-codes-feel-guide/
 8. ^ כל הדרך מהשכונה למיזם של הנסיך צ'ארלס
 9. ^ James Andrews, Lego – the best thing you can do with your money, http://www.mirror.co.uk/ (באנגלית)
 10. ^ Lego a 'better investment than shares and gold', http://www.telegraph.co.uk/ (באנגלית)
בית השחי

בית השחי (TA: Axilla) הוא האזור שמתחת לכתף, בין הזרוע לגו. חלל בית השחי מוגדר על ידי שרירים ועצמות של בית החזה ושל הגף העליון. דרך בית השחי עוברים כלי דם ועצבים בדרכם מבית החזה ומהצוואר אל היד, ובחזרה. בעומק בית השחי נמצאות גם קשריות לימפה. עור בית השחי מכוסה בשיער, ומכיל מספר גדול יחסית של בלוטות זיעה וחלב.

האחים וורנר

האחים וורנר (קיצור של האחים וורנר בידור – Warner Bros. Entertainment) היא אחת מחברות ההפקה הגדולות בעולם לתוכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע. הארגון הוא חלק מתאגיד וורנר מדיה. מטה החברה שוכן בברבנק, קליפורניה שבארצות הברית.

הארי פוטר - משחקים

סדרת ספרי הארי פוטר היוותה השראה ליצירת סרטי קולנוע וספרי פארודיות כמו גם משחקי וידאו ומשחקי מחשב, עד כה יצאו משחקי מחשב המבוססים על כל אחד מסרטי הקולנוע, כמו גם משחקי לגו, המבוססים על הסדרה.

זום (ערוץ)

Zoom הוא ערוץ טלוויזיה ישראלי המיועד לילדים ונוער בגילאי 7-17. הערוץ נמצא בבעלות משותפת של משפחת סבן וחברת אימג'ין מדיה בראשותו של אבי בר, לשעבר מנכ"ל ערוץ הספורט. הערוץ עלה לשידור ב-2 בדצמבר 2012 בערוץ 83 ב-HOT, ב-3 ביוני 2013 באפיק 88 ב-yes

וב- 27 ביוני 2017 באפיק 68 ב-פרטנר TV.

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-68

טקס פרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע ה-68 הידוע בשם טקס הבאפט"א נערך ב-8 בפברואר 2015 בבית האופרה המלכותית שבלונדון, להענקת פרסים לסרטי הקולנוע הבריטיים והזרים של שנת 2014. את הפרסים מעניקה האקדמיה הבריטית לאמנויות הקולנוע והטלוויזיה לסרט הקולנוע וסרט התעודה הטובים ביותר שהוקרנו בבתי הקולנוע בבריטניה ב-2014.על שמות המועמדים הכריזו ב-9 בינואר 2015 סטיבן פריי והשחקן סם קלאפלין. הטקס שודר בערוץ BBC One ובערוץ. סטיבן פריי הנחה את הטקס בפעם העשירית. הטקס נפתח בהופעה של להקת הרוק הבריטית קסביאן בשיר "Stevie".הסרט "התבגרות" זכה בשלושה פרסים מתוך חמש קטגוריות כולל הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר לריצ'רד לינקלייטר, ושחקנית המשנה הטובה ביותר לפטרישה ארקט. אדי רדמיין זכה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר עבור הופעתו בסרט "התאוריה של הכול". ג'וליאן מור זכתה בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר על הופעתה בסרט "עדיין אליס". ג'יי קיי סימונס זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על הופעתו בסרט "ויפלאש". הסרט "מלון גרנד בודפשט" זכה בחמישה פרסים מתוך 11 קטגוריות. ג'ק אוקונל זכה בפרס הכוכב העולה. הסרט "התאוריה של הכול" בבימויו של ג'יימס מארש זכה לפרס הסרט הבריטי המצטיין לשנת 2014. סרט האנימציה "סרט לגו" זכה בפרס האנימציה הטוב ביותר ו-"Citizenfour" זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר.

כתף

באנטומיה, כתף היא החיבור בין הגפה העליונה לגו. בעוד שבשימוש יום-יומי, נהוג לקרוא לאחד ממפרקי הכתף בשם כתף, נכון יותר להתייחס למערכת שלמה יותר הקרויה חגורת הכתף. לחגורת הכתף אפשרויות תנועה רבות ומורכבות, המהוות את הבסיס התנועתי ליכולת המפותחת של הגפה העליונה, לחוש ולתמרן אובייקטים במרחב.

לגו מלחמת הכוכבים (סדרת משחקים)

לגו מלחמת הכוכבים היא סדרה של שלושה משחקי מחשב אשר יצאה לשווקים בשנים 2005, 2006, 2011 ו-2016 ומגוללת את עלילות סרטי מלחמת הכוכבים. המשחקים בולטים בכך שהם מציגים את כל הדמויות וסביבתן כבנויים מקוביות לגו. המשחקים זכו להצלחה רבה ושניהם אף הוכתרו כ"משחק השנה" על ידי המגזין Wired‏[1].

מלחמת הכוכבים

מלחמת הכוכבים (באנגלית: Star Wars) היא סדרת סרטי מדע בדיוני ופנטזיה אמריקאית מצליחה שיצר במאי הקולנוע ג'ורג' לוקאס, ובהמשך הפכה לזיכיון מדיה מצליח מאוד. הזיכיון וסדרת הסרטים מתרחשים בגלקסיה רחוקה בה חיים שלל גזעי חייזרים, בהם בני אדם, בעלי טכנולוגיה מתקדמת כגון חלליות ענק עם מנוע על-חלל (המאפשר לעקוף בפועל את מהירות האור), נשקי אנרגיה עוצמתיים (כגון חרב אור ורובי בלאסטר), רובוטים בעלי בינה מלאכותית וקיברנטיקה. באותה גלקסיה פועל שדה כוח מיסטי, שנקרא ה"כוח", שמאפשר לשולטים בו לבצע מעשים על-טבעיים (כגון טלקינזיס) ולגלות זמישות על-אנושית. עלילת הסרטים היא אופרת חלל המתארת מאבק בין טוב לרע ברחבי הגלקסיה.

הסרט הראשון בסדרה, שבמקור נקרא "מלחמת הכוכבים" ולימים נקרא "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה", יצא בשנת 1977. מאז יצאו שבעה סרטים נוספים בסדרה ושני סרטי ספין אוף, האחרון שבהם בשנת 2018. בסדרת הסרטים כיכבו אנסמבל של שחקנים כדוגמת מארק המיל, האריסון פורד, קארי פישר ואלק גינס, פרנק אוז (בטרילוגיה המקורית), היידן כריסטנסן, נטלי פורטמן, יואן מקגרגור, ליאם ניסן, כריסטופר לי וסמואל ל. ג'קסון (בטרילוגיה המקדימה) ודייזי רידלי, ג'ון בויגה, אדם דרייבר ואוסקר אייזק (בטרילוגיית ההמשך). בעקבות רכישת לוקאס פילם על ידי דיסני הכריזו הרוכשים על הפקת טרילוגיה חדשה (פרקים 7–9), שהראשון בה יצא לאקרנים בדצמבר 2015.

סדרת הסרטים זכתה למספר פרודיות, לרבות הסרטים "שיגעון בחלל" ו"אוסטין פאוורס: המרגל שתקע אותי" וסדרת המשחקים "פלישת התרנגולות". מלחמת הכוכבים נחשבת לאחת מסדרות הסרטים המצליחות בעולם ופופולרית עד היום בקרב מעריצים רבים. הזיכיון מדורג במקום השני ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, אחרי היקום הקולנועי של מארוול.

מערכת מודל

מערכת מודל היא מערכת פשוטה יחסית המדמה במאפייניה החשובים מערכת מסובכת יותר. במערכות מודלים משתמשים כשקשה או לא-ישים לבחון או לנתח מערכות מסובכות, והמערכת המודלית הפשוטה מאפשרת לברור את המאפיינים הרלוונטיים לניתוח. מודלים יכולים להיות ממשיים או מופשטים, ובאופן מודע מושמטים מהם מאפיינים רבים השייכים למערכת שבמציאות.

מודלים משמשים בתחומים שונים: במדע, בתרבות ובחיי היום-יום. כך לדוגמה מפה מייצגת ניתוח של אזורים גאוגרפיים על פי מאפיינים שונים, לפי תכליתה של המפה; חיילים מתאמנים על לוחמה בשטח בנוי באזור המדמה עיר; בגדים מוצגים על ידי דוגמנים ודוגמניות, המהווים מודל ללבישה של הבגד; לפני הכנסת כלי טיס לשימוש, מתבצעים ניסויים במנהרת רוח, המדמה תעופה אמיתית; חוקרים משתמשים במודלים מתמטיים על מנת לנתח תופעות בכל תחומי המדע - הטבע, החברה ולעיתים אף במדעי הרוח.

סרט לגו

סרט לגו (נקרא גם לגו: הסרט; באנגלית: The Lego Movie) הוא סרט אנימציה בתלת-ממד של חברת האחים וורנר שיצא לאקרנים ב-7 בפברואר 2014. הסרט מבוסס במקור על הזיכיון לגו. סרט לגו יצא לאקרנים בישראל ב-3 באפריל 2014.

סרט לגו באטמן

סרט לגו באטמן (באנגלית: The Lego Batman Movie) הוא סרט אנימציה אוסטרלי-דני-אמריקאי בתלת-ממד של חברת האחים וורנר. הסרט מהווה ספין-אוף לסרט לגו. הסרט יצא בדנמרק ב-9 בפברואר 2017, בארצות הברית ב-10 בפברואר 2017, באוסטרליה ב-30 במרץ 2017 ובישראל ב-6 באפריל 2017. לסרט בישראל היו הקרנות טרום בכורה בפורים 2017.

סרט לגו נינג'גו

סרט לגו נינג'גו (באנגלית: The Lego Ninjago Movie) הוא סרט אנימציה אוסטרלי-דני-אמריקאי בתלת-ממד של חברת האחים וורנר. הסרט מהווה ספין-אוף ל"סרט לגו". הסרט יצא בדנמרק ב-21 בספטמבר 2017, בארצות הברית ב-22 בספטמבר 2017, באוסטרליה ב-21 בספטמבר 2017, ובישראל ב-5 באוקטובר 2017.

הסרט מבוסס על סדרת הטלוויזיה לגו נינג'גו שמשודרת בערוץ זום

פאב

פאב (באנגלית: Pub, שמות נוספים: בר, בית מרזח או מסבאה) הוא בית עסק בתרבות הדוברת אנגלית ובאיים הבריטיים המוכר משקאות אלכוהוליים כגון בירה, קוקטיילים ושאר משקאות חריפים.

שני השמות הנפוצים למקום זה הם פאב - קיצור של Public house או באר שמקורו במילה האנגלית bar שמקורה במוט או דלפק שהפריד בין האנשים שבאו למקום לבין המוזג. במקור, תפקידו העיקרי היה מקום מפגש ומקום לממכר אוכל ומשקאות חריפים. כיום עיקר תפקידו של הפאב הוא מקום בילוי. השינוי בתפקיד הפך את הפאב למקום שמוכר אווירה מסוימת והמשקאות המשכרים משמשים לעיתים רק כאמצעי.

מרבית הפאבים נמצאים בארצות שבהם נהוג לדבר אנגלית ומשם גם מקורם, בפרט אנגליה, אירלנד, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. הביקור בפאב השכונתי הוא דבר שבשיגרה ונעשה אף על בסיס יומי. באנגליה עצמה יש כ-60,000 פאבים. באירלנד נהוג לארגן הסעות מהפאבים לבתי הלקוחות כדי שאנשים לא ינהגו במצב של גילופין.

פאב המספק גם לינה נקרא פונדק. בפאבים נהוג גם לשחק משחקים, כמו קליעה למטרה, חידונים, דומינו ובעיקר ביליארד. בפאבים מודרניים ניתן למצוא לעיתים גם משחקי וידאו ומכונות הימורים. פאבים מסוימים נוהגים לבסס את שמם על מוטיב ייחודי המפרסם ומייחד אותם. דוגמאות למוטיבים כאלו:

בר בירה: בר שמציע מבחר מעל הממוצע של סוגי בירה מהחבית בנוסף למבחר של בירות בבקבוקים. בישראל לאחרונה מחלקים פרסים לברים שמקדמים את תרבות צריכת הבירה.

בר כדורגל: פאב בו מתכנסים אוהדי כדורגל לפני משחקים, או בזמן המשחקים כדי לצפות בהם על מסך גדול תוך שתייה משקאות אלכוהוליים ואכילת כיבוד קל. יש פאבי כדורגל המזוהים עם קבוצת כדורגל מסיימת, ומהווים מעין "בית" לאוהדי הקבוצה.

בר קרח (Ice Bar): בר העשוי כולו מקרח.

בר תצפית: בר הממוקם בדרך כלל בקומתו האחרונה של גורד שחקים ומכיל תצפית פנורמית על הנוף שסביב. לעיתים הבר עצמו גם מסתובב ב-360 מעלות. ברים כאלו יש למשל בניו יורק, בהו צ'י מין סיטי ועוד.

בר ויסקי Whiskey Bar: בר שההתמחות שלו היא ויסקי.

גו גו בר Go Go Bar: בר שהאטרקציה שלו היא נשים בלבוש מינימלי שמבדרות את האורחים. ברים אלו נפוצים בעיקר בתאילנד ובשפה המקומית הם נקראים A-Go-Go. בכל כניסה לגו גו בר יש וילון בכניסה על מנת לשמור על פרטיות הנשים. חלק מן הנשים בגו גו בר עובדות בזנות.

גסטרופאב (באנגלית: Gastropub) הוא הֶלחֵם המילים גסטרונומיה ופאב המעיד על שילוב בין קולינאריה לפאב.עד העשור הראשון של המאה העשרים ואחת היה נהוג גם לעשן בפאבים ברחבי ישראל. אף שחוק מניעת העישון במקומות ציבורים קיים כבר שנים רבות, אכיפתו בפועל על בתי עסק החלה רק בנובמבר 2007.

פויזן אייבי

פויזן אייבי (באנגלית: Poison Ivy, "קיסוס רעיל") היא דמות בדיונית של נבלת-על המופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Batman #181 מיוני 1966 והיא נוצרה על ידי רוברט קניגר ושלדון מולדוף.

פויזן אייבי היא האלטר אגו של דוקטור פמלה ליליאן אייזלי, אקו-טרוריסטית האובססיבית לצמחים, בוטניקה וסביבתנות. היא משתמשת ברעלנים המופקים מצמחים ובפרומונים לשליטת מחשבות לפעילותה הפושעת, שנועדה להגן על הסביבה הטבעית. נבלת-העל הארלי קווין היא שותפתה לפשע ברוב המקרים. הארלי קווין וקאטוומן נחשבות לחברותיה האנושיות היחידות. יוצר הדמות רוברט קניגר ביסס את דמותה על דוגמנית העבר בטי פייג'.

הדומיננטיות של פויזן אייבי בקומיקס גדלה עם התפתחותו של הפמיניזם, שדרשה נוכחות עוצמתית יותר של דמויות נשיות בחוברות הקומיקס. היא שימשה כאנטגוניסטית מחליפה לקאטוומן, כאשר זו האחרונה הפכה לדמות סימפתית וקרובה למטרתו של באטמן ונוצר הצורך למצוא דמות שתהיה נגדית לאביר האפל.

דמותה של פויזן אייבי מדורגת במקום 64 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותה גילמה בסרט הלייב אקשן "באטמן ורובין" השחקנית אומה תורמן. בסדרת הלייב אקשן "גותהאם", השחקנית קלייר פולי גילמה גרסה צעירה של פויזן אייבי בשם אייבי פפר בעונות 1-2 בתפקיד חוזר. בעונתה השלישית של הסדרה גילמה השחקנית מגי גהה את דמותה של אייבי פפר.

צעצוע

צעצוע הוא חפץ שניתן לשחק איתו לצורך הנאה או פיתוח מיומנויות שונות, לרוב ללא הפקה של עשייה תכליתית. הוא עשוי להתאים לילדים, מבוגרים או שניהם גם יחד.

שוט

שוט הוא כלי המשמש לגרימת כאב או יצירת רעש, על-מנת לדרבן, להעניש או לענות. קיימים סוגים שונים של שוטים בהתאם לייעודם.

שוט רכיבה מסורתי הוא מקל עץ המחובר לרצועת עור ומשמש לדירבון החיה באמצעות הצלפה על גבה, השוט המודרני המשמש לרכיבה עשוי בדרך כלל ממקל עץ או פיברגלס מכוסה בעור או בציפוי אחר, כשקצהו האחד, היכן שבא במגע עם בעל החיים, מסתיים בבליטה או בלשון גמישה, וקצהו השני עבה לשם יצירת ידית אחיזה נוחה לרוכב.

שוט בקר מורכב מחבל או רצועת עור מגולגלת, מהודקת היטב וגמישה, המסתיימת בידית אחיזה. שוט הבקר משמש לדירבון והכוונת בקר או צאן, זאת באמצעות הצלפה חזקה באוויר היוצרת רעש עז כתוצאה משבירת מחסום הקול ומבריחה ממנו את בעל החיים.

מלבד השימושים לעבודה עם בעלי חיים, משמש השוט לאורך ההיסטוריה של המין האנושי גם ככלי ענישה או עינוי (וככזה, מכונה בעברית מַגְלֵב או פַּרְגוֹל), כאשר לרוב מספר המלקות תואם לחומרת העונש. לשם שימוש זה אף יוצרו שוטים מיוחדים, כדוגמת שוט "החתול בעל תשעת הזנבות" ששימש לענישה באוניות הקו של הצי הבריטי, שוט זה מתפצל בקצהו למספר רצועות עור ועל כן הצלפה בו גורמת להשפעה מכופלת.

באופן הנגזר משימוש בו ככלי עינויים, השוט הוא בין האמצעים שנעשים בהם שימוש ב-BDSM.

השוט מוזכר מספר פעמים בתנ"ך, הן בהקשר של שוט לרכיבה: "שׁוֹט לַסּוּס, מֶתֶג לַחֲמוֹר; וְשֵׁבֶט, לְגֵו כְּסִילִים" (ספר משלי, פרק כ"ו, פסוק ג') והן בהקשר של שוט לענישה: "אָבִי הִכְבִּיד אֶת עֻלְּכֶם, וַאֲנִי אֹסִיף עַל עֻלְּכֶם; אָבִי יִסַּר אֶתְכֶם בַּשּׁוֹטִים, וַאֲנִי אֲיַסֵּר אֶתְכֶם בָּעַקְרַבִּים" (ספר מלכים א', פרק י"ב, פסוק י"ד).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.