כתיבה יוצרת

כתיבה יוצרת היא כתיבה שמטרתה אמנותית. תוצאת הכתיבה היוצרת היא טקסט, אשר בדרך כלל, לא ניתן לסווגו כאחת מסוגות הטקסט הנפוצות: טקסט ענייני, טקסט עיוני, רשימה, טקסט מדריך ומפעיל, פרסומת, מכתב או חוזה. צורות הכתיבה היוצרת הנפוצות הן סיפורת (פרוזה), שירה, מחזה או הגיגים. כתיבה יוצרת היא למעשה תהליך של יצירת טקסט ספרותי.

יסודות הכתיבה היוצרת

יחודה של הכתיבה היוצרת הוא בשימוש הנרחב באמצעים אמנותיים ספרותיים, כגון אמצעים פיגורטיביים, לשוניים, דקדוקיים וטכניקות ספרותיות אחרות. היוצר משתמש באמצעים אמנותיים אלה כדי להעביר בטקסט יותר מאשר מידע יבש. השימוש בהם הוא ההופך את הכתיבה היוצרת לאמנות.

מאז המצאת הכתב החלו אנשים לעסוק בכתיבה יוצרת, כגון סופרים, משוררים ומחזאים. כתיבה יוצרת היא כתיבה חופשית המהווה דרך ליצירתיות, לביטוי עצמי, לחשיבה לא שגרתית ולהעברת מחשבות ורגשות ההופכים למילים. בתקופתנו העיסוק בכתיבה יוצרת הפסיק להיות בהכרח עיסוקו של אדם עם עצמו, ונהוגות בכל העולם סדנאות כתיבה מרובות משתתפים עם מנחים המכוונים את הכתיבה.

כתיבה היא צורך אנושי. הסופר יוצר טקסט המשתמש בכתב ובדקדוק לשם האמנות. סופר מוכשר משתמש בכלים של השפה על מנת ליצור סגנון כתיבה המאפיין אותו. סגנון הכתיבה האישי של היוצר נבנה, בין השאר, מחשיפה לקשת רחבה של סגנונות אחרים. לדעת אנשים רבים, בלתי אפשרי לכתוב טוב בלי לקרוא. בדיוק כשם שכל מי שלומד אמנות פלסטית לומד גם תולדות האמנות ואמנות מודרנית, כך כל מי שרוצה לכתוב צריך להכיר גם את תולדות הספרות, את הספרות הקלאסית ואת הספרות העכשווית. מבחינה זו הכתיבה היוצרת אינה שונה משאר האמנויות. למעשה, הקריאה ורכישת מיומנות הכתיבה שלובים זה בזה.

בניגוד לשאר האמנויות, כתיבה היא אמנות שכל אדם יכול לעסוק בה, בין אם יש לו את הכשרון הנחוץ ובין אם לא. הכתיבה נחשבת לאמנות מאוד אישית, שדי בה אם היא מספקת את יוצרה בלבד. כאשר רוצה היוצר לפרסם את יצירתו, עוברת היצירה בידיו של העורך, המחליט האם וכיצד לפרסמה.

לאחרונה, במוסדות לימודיים רבים נפתחות מגמות כתיבה למיניהן. כתיבה יוצרת, בהדרכת מנחה מיומן, הממחיש כיצד להשתמש בטכניקות ספרותיות, יוצרת רוח קבוצתית, היכולה להוות בסיס טוב לצמיחה משותפת והתמודדות אישית טובה עם חשיפה ליצירה האמנותית. אנשים יכולים לקרוא את מיטב הספרות העולמית, ועדיין יש יתרון להנחיה אישית.

לקריאה נוספת

  • אורי פרץ-שרון, איך כותבים סיפור - מדריך לכתיבת פרוזה, הוצאת כתיבה נוצרת, 2014[1]
  • ארנה קזין, לטפס על ההר, או איך לכתוב, אחוזת בית, 2015[2]
  • קולום מק'קאן, מכתבים אל סופר צעיר: עצות מעשיות ופילוסופיות, הוצאת עם עובד, 2018.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מתן חרמוניהאם כדאי לקרוא ספרי הדרכה לכתיבה יוצרת, באתר הארץ, 26 בדצמבר 2014
  2. ^ בני מרלהכיר את הא"ב של הכתיבה, באתר הארץ, 16 בפברואר 2015
אהוד חבצלת

אהוד חבצלת (באנגלית: Ehud Havazelet‏) (13 ביולי 1955 - 5 בנובמבר 2015) היה סופר יהודי-אמריקאי.

אוניברסיטת גלאזגו

אוניברסיטת גלאזגו (באנגלית: University of Glasgow) היא אוניברסיטה ציבורית בעיר גלאזגו שבסקוטלנד. האוניברסיטה נוסדה ב-1451 והיא אחת מארבע האוניברסיטאות העתיקות של סקוטלנד יחד עם אוניברסיטת אדינבורו, אוניברסיטת סנט אנדרוז ואוניברסיטת אברדין. היא אחת מהמוסדות המייסדים של "קבוצת ראסל", ארגון אוניברסיטאות המחקר הבולטות בממלכה המאוחדת. נכון ל-2017 למדו בה כ-26,500 סטודנטים.

אוניברסיטת פיטסבורג

אוניברסיטת פיטסבורג (באנגלית: University of Pittsburgh), בדרך כלל קרויה Pitt, היא אוניברסיטת מחקר עצמאית ו"ציבורית" הממוקמת בפיטסבורג, פנסילבניה, ארצות הברית. אוניברסיטת פיטסבורג הוקמה ב-1787, וידועה כמובילה בשטחים אקדמיים מגוונים כמו פילוסופיה ורפואה, כמו גם ידועה בעבודה חלוצית בפיתוחו של החיסון נגד שיתוק ילדים, אותו פיתח יונה אדוארד סאלק, בין הישגיה השונים.

האוניברסיטה נוסדה בשם אקדמיית פיטסבורג ב-1787, במה שהיה אז ספר אמריקאי, אחד המוסדות הוותיקים ביותר שהוענקה להם הזכות להורות השכלה גבוהה בארצות הברית. פיטסבורג התפתחה מאוניברסיטת ווסטרן של פנסילבניה לשינוי בכתב הזכויות שלה ב-1819, והיא העתיקה את מושבה למקומה הנוכחי בשכונת אוקלנד שבפיטסבורג ב-1908, אז קיבל בית הספר את כינויו הנוכחי, אוניברסיטת פיטסבורג. במשך רוב ההיסטוריה שלה, הייתה פיטסבורג מוסד פרטי עד שהייתה לחלק מה-Commonwealth System of Higher Education (אוניברסיטאות עצמאיות שגם מקבלות מימון מן המדינה) ב-1966.עלייתה הדרמטית של אוניברסיטת פיטסבורג מהתחלתה הצנועה כמוסד של ספר למעמדה הנוכחי נזקפת באופן חלקי לזכות יכולתה לעמוד בלחצים מוקדמים שהופעלו עליה לנטוש את מחויבותה לחינוך ליברלי.במשך שנות קיומה קנתה לעצמה פיטסבורג מוניטין במנעד רחב של דיסציפלינות אקדמיות בכללן פילוסופיה, פיזיקה, אסטרונומיה, היסטוריה של המדע, כתיבה יוצרת, כימיה, מנהל עסקים, מדעי החיים, ג'אז, הנדסה, חינוך, יחסים בינלאומיים, ומגוון של מקצועות, המשתייכים למדעי הרפואה והבריאות. ב-2006 מוקמה פיטסבורג באשכול העליון של 7 אוניברסיטאות המחקר הציבוריות הטובות בארצות הברית ונמנתה בין 26 אוניברסיטאות המחקר המובילות בארצות הברית, דורגה על ידי שבועון החדשות האמריקאי U.S. News & World Report בצמרת עשרים האוניברסיטאות הציבוריות ומוכרת גם כאחת הטובות באוניברסיטאות ברחבי העולם בלימודים רב-תחומיים. אוניברסיטת פיטסבורג היא אחת מ-62 החברות של התאחדות האוניברסיטאות האמריקנית (Association of American Universities), היא אחת מהאוניברסיטאות שהוצאותיהן על מחקר הן הגבוהות ביותר ובית הספר לבריאות שלה ממוקם כאחד מעשרת מוסדות המחקר האמריקאיים, שהוצאותיו על בריאות הן הגבוהות ביותר, היא משקיעה כ-430 מיליון דולרים על ביומדיקל ומדעי הרפואה מדי שנה. אוניברסיטת פיטסבורג ובית הספר לרפואה שלה מצויים בקשר הדוק עם המרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג, מרכז רפואי אקדמי מוביל, שבו מתבצעים רוב השתלות האיברים בארצות הברית. הדבר הביא להיותה של אוניברסיטת פיטסבורג בעלת תפקיד מוביל במחקר תאי הגזע, הגנה נגד טרור ביולוגי והנדסת רקמות.

אוניברסיטת פיטסבורג ידועה בציבור בשל בניין קתדרלת הלמידה שלה (המתנשאת לגובה של 163 מטרים), בניין ההוראה הגבוה ביותר בחצי הכדור המערבי, ובנוי בסגנון נאו-גותי. היא ידועה גם בשל אגודת האתלטים המצליחה שלה Pittsburgh Panthers, המתחרה בליגה הגבוהה של הקולג'ים בארצות הברית, Division I.

ג'ון בויין

ג'ון בויין (באנגלית: John Boyne; נולד ב-30 באפריל 1971) הוא סופר אירי.

בויין למד בטריניטי קולג' שבדבלין, ולמד כתיבה יוצרת באוניברסיטת מזרח אנגליה, שם זכה בפרס "בראון קרטיס". באותה תקופה החל להוציא לאור, עבד בהוצאה לאור "ווטרסטון" ובלילות הקליד את הטיוטות שלו.

ג'ון בויין הוא מחברם של שבעה רומנים שונים, כמו כן חיבר כמה סיפורים קצרים ששודרו ברדיו ובטלוויזיה. ספריו יצאו לאור ב-42 שפות שונות.

ספרו "הנער בפיג'מת הפסים" אשר עד כה נמכר ביותר מ-5 מיליון עותקים ברחבי העולם דורג על ידי ניו יורק טיימס כ"ספר הנמכר הטוב ביותר". עיבוד קולנועי של הספר יצא בספטמבר 2008.

בויין גר בדבלין. הוא מיוצג על ידי הסוכן הספרותי סיימון טריווין בברית הסוכנים בלונדון.

ג'ונתן ספרן פויר

ג'ונתן ספרן פויר (באנגלית: Jonathan Safran Foer; נולד ב-21 בפברואר 1977) הוא סופר יהודי־אמריקאי. ספרן פויר מלמד כתיבה יוצרת באוניברסיטת ניו יורק.

ג'יימס פרנקו

ג'יימס אדוארד פרנקו (באנגלית: James Edward Franco; נולד ב-19 באפריל 1978) הוא שחקן, תסריטאי ובמאי קולנוע אמריקאי-יהודי. ידוע בעיקר בזכות תפקידו כהארי אוסבורן בשלושת סרטי "ספיידרמן", בתור ארון רלסטון בסרט "127 שעות", שעליו גם היה מועמד לפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר. בנוסף, פרנקו מוכר גם מסרט הקומדיה "סוף." ומהקומדיה "ראיון סוף" שגרמה למחלוקת בינלאומית.

דייוויד סט. ג'ון

דייוויד סט. ג'ון (אנגלית: David St. John; נולד ב-1949 בפרסנו, קליפורניה), משורר אמריקאי, מרצה ומורה לכתיבה יוצרת.

השלים את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת קליפורניה סטייט שבפרסנו. הוא המשיך בלימודי כתיבה יוצרת, וסיים את תוארו השני באוניברסיטה של איווה, בשנת 1974.

דייוויד סט. ג'ון פרסם כשבעה ספרי שירה, שזכו להצלחה בקהל הקוראים, והוא נחשב אחד המשוררים החשובים כיום בארצות הברית. יש מבקרים המשווים אפילו את שירתו, לזו של ת"ס אליוט. הוא זכה על שירתו בכמה פרסים חשובים, עיטורים ומלגות חשובות. סט. ג'ון מלמד ספרות אנגלית וכתיבה יוצרת באוניברסיטה של דרום קליפורניה, בלוס אנג'לס.

שירתו של דייוויד סט. ג'ון אינה מוכרת עדיין בישראל, ורק שירים בודדים משלו תורגמו לעברית בידי המשורר והמתרגם משה דור.

דלמור שוורץ

דלמור שוורץ (Delmore Schwartz;‏ 8 בדצמבר 1913 – 11 ביולי 1966) היה משורר יהודי-אמריקאי מברוקלין, ניו יורק. מחברי קבוצת האינטלקטואלים של ניו יורק.

ב-1937 יצירתו הראשונה של שוורץ, סיפור קצר בשם "בחלומות מתחילות אחראויות" ("In Dreams Begin Responsibilities"), הופיעה בגיליון הבכורה של רבעון ה"פרטיזן ריוו" (Partisan Review). הסיפור התקבל היטב ופרסם אותו בקרב החוגים האינטלקטואליים של ניו יורק. באותה השנה נישא לגרטרוד בקמן, אשר עבדה כמבקרת ספרים ברבעון. במשך שלושת העשורים הבאים פרסם מספר סיפורים, שירים ומחזות, וב-1959 הפך לזוכה הצעיר ביותר בפרס בולינגן על אוסף השירים "Summer Knowledge: New and Selected Poems". שוורץ התגרש מאשתו הראשונה ב-1943 וב-1948 נישא בשנית, לסופרת אליזבת פולט (Pollet), אשר הייתה צעירה ממנו משמעותית. גם נישואין אלה הסתיימו בגירושין.

ב-1962 החל שוורץ ללמד כתיבה יוצרת באוניברסיטת סירקיוז. אחד מתלמידיו היה הזמר היוצר לעתיד לו ריד, שהקדיש מאז מספר שירים למורו ורבו (הבולט ביותר הוא "European Son"). ישנו ציטוט מפורסם של שוורץ בו פנה אל ריד במילים "אתה יכול לכתוב - אך אם אי פעם תמכור את עצמך וקיים גן עדן ממנו אוכל לרדוף אותך, אעשה זאת". שנים לאחר פטירתו של שוורץ ב-1966 סיפר ריד בשירו "My House" על רוח הרפאים של שוורץ שהופיעה בביתו החדש והעניקה לו השראה במקום להפחיד אותו.

שוורץ לא הצליח לשחזר את ההצלחה שהייתה לו בשנות חייו המוקדמות בשל התמודדות עם אלכוהוליזם ושיגעון, ובשנות חייו האחרונות חי בבדידות במלון מרלון בניו יורק (תקופה זו היוותה השראה לרומן "מתנת הומבולדט" שכתב ידידו סול בלו). שוורץ מת ב-11 ביולי 1966 בחדרו במלון, ובשל בידודו המוחלט עברו יומיים שלמים עד שגופתו נמצאה על ידי הנהלת המלון.

שוורץ זכה לתיאור "גדול הכותבים האמריקאים, שליצירתו מקום בליבו ובראשו של כל אדם פשוט המוצף בכאב המודרניות". הוא נטמן בבית העלמין סידר פארק באמרסון, ניו ג'רזי.

אוניברסיטת ניו יורק מעניקה פרס שנתי שתחום השירה על שם דלמור שוורץ למשוררים אמריקאים (בשנת 1991 הפרס היה מוענק לג'וי הרג'ו).

הבעה בכתב

הבעה בכתב היא היכולת להעביר מידע ומסרים רצויים לטקסט כתוב, כך שיהיו ניתנים לפיענוח על ידי אדם אחר בעל יכולת הבנת הנקרא באותה שפה.

יהודה עמיחי

יהודה עמיחי (3 במאי 1924 – 22 בספטמבר 2000) היה משורר ישראלי, זוכה פרס ישראל לשירה (1982). נחשב לפורץ דרך ומחולל מהפכה בשירה העברית החדשה, ונמנה עם הבולטים בשירה הבינלאומית במאה ה-20.

כתיבה

כתיבה היא הפעולה של רישום סימנים גרפיים בעלי משמעות כגון אותיות, מספרים, מילים ומשפטים, סימנים, סמלים ותווים על מצע כלשהו: דף נייר, לוח חרס, בד וכדומה. הכתיבה נעשית על ידי שימוש בכלי כתיבה ובעידן הטכנולוגי היא יכולה להיעשות גם באמצעות מחשב או מכונת כתיבה, על ידי הקלדה על גבי מקלדת ומוקרנת על גבי מסך.

מטרת הכתיבה היא להעביר מידע בשפה כלשהי, כאשר לכל שפה יש מערכת כתב משל עצמה.

בהתאם לכך המונח "כתיבה" מתייחס לא רק לפעולה הפיזית של חקיקת האותיות על המצע, אלא גם לחיבור האותיות לכדי מילים ומשפטים עד ליצירת קטע טקסט בשפה כלשהי.

מקי

האם התכוונתם ל...

מרכז רון ורדי לטיפוח ילדים מחוננים ומצטיינים

מרכז רון ורדי לטיפוח ילדים מחוננים ומצטיינים הוא מרכז חינוכי שהוקם במסגרת בית ספר חביב בראשון לציון לשם טיפוח ילדים מחוננים בכיתות ג'-ט' מכל האזור ולספק להם העשרה בתחומים שונים: מדעים (כגון מדעי המוח), טכנולוגיה (כמו רובוטיקה), פילוסופיה, לוגיקה, אמנות, מוזיקה, מדעי הרוח, כתיבה יוצרת, קולנוע ועוד. בסוף אוגוסט 2013 עבר המרכז למשכנו החדש ברחוב הרצל פינת אבי האסירים ראשון לציון. בנוסף משמש בית הספר כמרכז עירוני לטיפוח מצוינות ומפעיל חוגי העשרה לילדים מצוינים מגיל גן ועד תיכון בשעות אחר הצהריים. בבית הספר מתקיימות סדנאות והרצאות ייחודיות להורים ולילדים.

מתי שמואלוף

מתי שמואלוף (נולד ב-11 ביולי 1972) הוא משורר, סופר, עורך ופובליציסט ישראלי.

עין פרת - המדרשה באלון

בית פרת - מדרשה ישראלית (עד 2019 נקרא עין פרת - המדרשה באלון) הוא בית מדרש ישראלי לבוגרי צבא ושירות לאומי ולסטודנטים. במדרשה מתקיימות מספר תוכניות לאורך השנה העוסקות בעיקר ביהדות ובתרבות ישראלית השואבת את מקורותיה מן המזרח ומן המערב. מלבד קורסים אלו, הנמשכים לאורך כל תקופת הלימודים, משולבים קורסים קצרים יותר, בהם כאלה העוסקים באסלאם, בנצרות, בספרות המערב, ועוד. במהלך כל תקופת הלימודים מתקיימות סדנאות כתיבה יוצרת, יוגה, מדיטציה ועוד. המדרשה שוכנת בהתנחלות אלון, ובראשה עומד ד"ר מיכה גודמן.

ענת ישראלי

ענת ישראלי (נולדה ב-1955) היא סופרת ועורכת. זוכת פרס זאב לשנת 2000 עבור ספרה "לראות בעיניים עצומות". בשנת 2007 יצא לאור ספרה השני "ילדת השוקולד". בשנת 2010 ראה אור ספרה "אל תבכי, רוני".

ישראלי בוגרת B.A. בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת תל אביב ועוסקת מזה כ-25 שנה בכתיבה, שכתוב ועריכה. כמו כן מנחת קבוצות מוסמכת ומנחה סדנאות כתיבה יוצרת. בין תפקידיה שימשה כעורכת בעיתונים "העולם הזה", "חדשות" ו"הארץ".

כיום עורכת ראשית ב"קווים" הוצאה לאור.

פול קלוג

פול פרדריק קלוג (באנגלית: Paul Frederick Kluge, נולד בשנת 1942 בניו-ג'רזי, ידוע בכינוי P. F. Kluge) הוא סופר אמריקאי המתגורר באוהיו. הוא סיים את לימודיו בבית-הספר הגבוה לאומנות וכיום הוא מלמד במקום כתיבה יוצרת. בין השנים 1967–1969 שרת בחיל השלום והוצב במיקרונזיה.

קלוג כותב בעיקר רומאנים והוא מחברם של כמה ספרים עטורי שבחים ביניהם גם הרומן האחרון שלו שיצא ב- 2008, Gone Tomorrow. שתיים מצירותיו הפכו לסרטי קולנוע: "אדי והמשוטטים" (1983) ואחר צהריים של פורענות (1975) שבוסס על מאמר שכתב יחד עם תומאס מור עבור מגזין "לייף". קלוג נוהג לכתוב גם למגזין נשיונל ג'יאוגרפיק.

רוברט מקי

רוברט מקּי (באנגלית: Robert McKee) הוא מרצה ומנחה כתיבה יוצרת, המפורסם ברחבי העולם בזכות סמינר "סיפור" שפיתח בעת שלימד באוניברסיטת דרום קליפורניה. מקי מעביר את סמינר "סיפור" כבר קרוב ל-20 שנה מסביב לעולם. על פי ההערכות יותר מ-40,000 איש כבר השתתפו בסמינר, הנחשב השתלמות הכתיבה המבוקשת בעולם. רבים מתסריטאי הוליווד טוענים כי מקי מהווה עבורם מקור השראה. בין השאר, השתתפו בו במאי 'שר הטבעות' פיטר ג'קסון, ג'וליה רוברטס, קירק דגלאס, פיי דאנאווי, מג ריאן, התסריטאי זוכה הפוליצר עקיבא גולדסמן והזמר דייוויד בואי.

ספרו של מקי, "סיפור", המתבסס על הסמינר, הפך לרב-מכר ותורגם לשפות רבות, לרבות תרגום לעברית בהוצאת גורדון.

מקי התפרסם בין השאר בזכות סרט הקולנוע אדפטיישן (2002, במאי: ספייק ג'ונז), בכיכובם של ניקולס קייג' ומריל סטריפ. בסרט מגלם את דמותו של מקי השחקן בריאן קוקס.

מקי ידוע בסלידתו מהנורמה לקבל את במאי הסרט כיוצר הראשי והחשוב ביותר של הסרט. מקי טוען כי התסריטאי הוא היוצר המרכזי בעשיית הסרט בפועל. כדי לבסס טענה זאת, נוהג מקי לבקש מתלמידיו לקחת 120 דפים ריקים (לסרט סטנדרטי של שעתיים) לבמאי ולדרוש ממנו "ביים זאת!".

מקי ביקר בישראל בשנים 2005 ו-2006, בהזמנת איש הקולנוע ארי דוידוביץ' בשיתוף איגוד מפיקי הקולנוע והטלוויזיה. הוא העביר בסינמטק תל אביב את סמינר "סיפור" בפני קהל של יוצרים ישראלים.

רפי וייכרט

רפי וַיְיכֶרְט (נולד ב-1964) הוא מתרגם, משורר, מסאי, פרופסור מן המניין לספרות באוניברסיטת חיפה, ובמכללה האקדמית לחינוך אורנים, ומוציא לאור ישראלי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.