כרטיס אדום

בכדורגל, כרטיס אדום הוא כרטיס פלסטי בצבע אדום ששולף שופט במשחק ספורט על מנת לסמן ששחקן כלשהו מורחק מן המגרש.

הכרטיס האדום נשלף כעונש על עבירה חמורה במיוחד, שתי עבירות בינוניות בחומרתן או התנהגות בלתי נאותה (קללות, אלימות וכו'). כאשר השחקן מורחק מן המגרש, לא יכול שחקן אחר למלא את מקומו והקבוצה שממנה הורחק השחקן נאלצת להמשיך לשחק בחוסר של שחקן אחד. הכרטיס האדום מהווה עונש לא רק לשחקן שהורחק אלא גם לקבוצתו, שנאלצת להמשיך את המשחק בכוחות פחותים. להרחקה בכרטיס אדום במסגרת תחרותית נלווים לרוב גם עונשים משמעתיים: הרחקה ממשחק נוסף והעמדה בפני ועדת משמעת שעשויה לפסוק הרחקה ממשחקים נוספים או קנס. השימוש בכרטיסים אדומים וצהובים הונהג בכדורגל החל משנות ה-70 של המאה ה-20.

ניתן להעניק כרטיס אדום לשחקן השותף במשחק.

עם השנים, המונח הפך לביטוי שמשמעותו הוצאת מישהו מזירת האירועים עקב התנהגות קלוקלת או טעות שביצע. כך דווח למשל כי הממשל האמריקאי הוציא כרטיס אדום ליאסר ערפאת[1].

Rote Karte-RB Salzburg crop
שופט (בחולצה הצהובה) מניף כרטיס אדום במהלך משחק כדורגל
Rot und Gelb (Fußball)-red and yellow card (Soccer)
כרטיס אדום וכרטיס צהוב

סיבות להרחקה

הכללים להנפת כרטיס אדום רשומים בחוקת משחק הכדורגל שנכתבה על ידי ארגון ה-IFAB, תחת חוק מספר 12: עבירות והתנהגות בלתי הולמת:

שחקן מורחק מהמשחק ומונף בפניו כרטיס אדום אם הוא מבצע אחת משבע העבירות הבאות:

  1. אשם בעבירה רצינית.
  2. אשם בהתנהגות אלימה.
  3. יורק על שחקן מן הקבוצה היריבה או על כל אדם אחר.
  4. נוגע בכדור בידיו באופן מכוון, כדי למנוע מן הקבוצה הנגדית הזדמנות ברורה להבקעת שער (למעט השוער בתוך רחבת העונשין).
  5. מונע מהיריב הזדמנות בטוחה להבקעת שער, כאשר הוא נע כלפי השער בעבירה אשר עליה מענישים בבעיטה חופשית או בעיטת עונשין.
  6. משתמש בשפה תוקפנית, פוגעת או מעליבה ו/או מלגלג.
  7. מקבל אזהרה[2] שנייה באותו המשחק.

שחקן שהורחק חייב לעזוב את תחום הראייה של שדה המשחק והאזור הטכני.

תרגום ההתאחדות לכדורגל בישראל לחוק מספר 12

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל כדורגל

הערות שוליים

  1. ^ הממשל האמריקני שיגר אזהרה לערפאת: הפסק מייד לחתור תחת אבו מאזן יואב יצחק, Nfc
  2. ^ בסעיף זה, על האזהרה להינתן באמצעות כרטיס צהוב.
VAR (כדורגל)

שופט סיוע וידאו (באנגלית: Video Assistant Referee, או VAR) הידוע יותר כ-שופט וידאו, הוא שופט כדורגל, הסוקר החלטות שנעשו על ידי השופט הראשי, תוך שימוש בקטעי וידאו ובדיבורית אישית עבור תקשורת. בשנת 2018 שופטי וידאו צורפו לחוקי המשחק על ידי התאחדות הכדורגל הבינלאומית (IFAB) לאחר ניסויים במספר תחרויות גדולות.

אדום

אדום הוא אחד מצבעי היסוד (במערכת ההוספה). האור האדום הוא קרינה אלקטרומגנטית בתדירויות הגל הנמוכות ביותר שעין האדם מסוגלת לקלוט. אורך הגל של אור אדום הוא בין 620 ל-740 ננומטר (תדירות בין 400 ל-480 טרה-הרץ). אורכי גל ארוכים יותר נקראים "תת-אדום" (או "אינפרה-אדום") והם אינם בתחום הספקטרום הנראה לעין האנושית. גוון אדום אשר נוטה לעבר הכתום וחסר כל מרכיב כחול נקרא "שני". אדום אשר חסר כל מרכיב צהוב ונוטה לעבר הסגול נקרא "ארגמן". אדום עם גוון סגלגל נקרא "אדום יין", "בורגונדי" או "בורדו".

דם מחומצן הוא אדום עקב נוכחות ההמוגלובין והחמצן. אור אדום הוא הראשון שנבלע על ידי מי ים, לכן דגים וחסרי חוליות ימיים שנראים אדומים, נראים למעשה שחורים בסביבה הטבעית שלהם כשמביטים בהם ממרחק של יותר מכמה מטרים.

אליפות גרמניה בכדורגל 1922

אליפות גרמניה בכדורגל 1922 הייתה העונה ה-15 של התחרות.

מנצחות תחרויות אזוריות היו זכאיות להשתתף בתחרות.

למשחק הגמר הגיעו נירנברג והמבורג. המשחק הראשון הופסק בגלל החושך לאחר 189 דקות של משחק עם התוצאה 2:2. המשחק הנוסף התקיים ב-6 באוגוסט. במהלך המשחק שני כדורגלני נירנברג נפצעו (באותה תקופה לא היו החלפות), ושניים קיבלו כרטיס אדום. כתוצאה מכך, נירנברג נותרה עם שבעה כדורגלנים בלבד, המשחק הופסק, והתואר הוענק לבמסורג. לאחר סדרת ערעורים של הקבוצות הוחלט על ביטול התוצאה ואף קבוצה לא הוכרזה כמנצחת.

גולסטאר

גולסטאר (מסוגנן בלוגו כגולללל סטאר) היא תוכנית דוקו-ריאליטי ישראלית שנוצרה והופקה על ידי סוכנות ADD עבור רשת HOT. התוכנית מציגה את פעילותה של נבחרת כדורגל המורכבת מידוענים. בכל פרק, הנבחרת עוברת חוויה משותפת אחרת כולל אימון והכנה לקראת המשחקים, המשחקים עצמם והתגובות לאחריהם. את הנבחרת מאמן שייע פייגנבוים, מאמן כדורגל ותיק וכדורגלן עבר.

בסיום כל עונה הנבחרת מתכוננת למשחק הגמר, כאשר כל המשחקים הם בעצם הכנה למשחק זה.

גמר מונדיאל 1990

גמר מונדיאל 1990 התקיים בסטאדיו אולימפיקו ברומא, איטליה ב-8 ביולי 1990, ובו נקבע שאלופת העולם לשנת 1990 היא נבחרת גרמניה המערבית, שניצחה את אלופת העולם המכהנת, ארגנטינה, בתוצאה 0-1, משער בבעיטת עונשין של אנדראס ברמה בדקות הסיום של המשחק. לגרמניה הייתה זו הזכייה השלישית בתולדותיה בגביע העולם.

שתי הנבחרות נפגשו במשחק גמר המונדיאל הקודם, גמר מונדיאל 1986, בו ניצחה ארגנטינה בתוצאה 3-2. בכך, בפעם הראשונה בהיסטוריה, שתי נבחרות נפגשו יותר מפעם אחת בגמר גביע העולם, הישג ששוחזר טורניר אחד מאוחר יותר, כשנבחרות ברזיל ואיטליה נפגשו בגמר מונדיאל 1994. בפעם היחידה בהיסטוריה עד כה, שתי נבחרות שיחקו אחת מול השנייה בשני גמרים רצופים. הנבחרות נפגשו בפעם השלישית בגמר מונדיאל 2014, בו ניצחה גרמניה בתוצאה 1-0, והיו ליחידות שנפגשות שלוש פעמים במשחק הגמר.

במשחק זה נקבעו מספר תקדימים נוספים. היה זה משחק הגמר הדל ביותר בשערים עד אז, עם שער אחד בלבד. בכך שארגנטינה לא הצליחה לכבוש, נקבע שלראשונה במשחק הגמר, אחת הנבחרות לא כובשת שער במשחק. מגן נבחרת ארגנטינה, פדרו מונסון, היה לשחקן הראשון בהיסטוריית משחקי הגמר שהורחק, לאחר שספג כרטיס אדום ישיר בעקבות עבירה על חלוץ נבחרת גרמניה, יורגן קלינסמן, בדקה ה-65. הופעתה השישית של נבחרת גרמניה במשחק הגמר, הציב אותה בראש טבלת הנבחרות המופיעות בגמר. היא עדיין מחזיקה בשיא זה, עם 8 הופעות. כמו כן, הייתה זו הופעתה השלישית ברציפות בגמר, הישג ששוחזר על ידי ברזיל, שהשתתפה במשחק הגמר ב-1994, 1998 ו-2002.

בהופעותיה הקודמות של גרמניה במשחקי הגמר, היא ניצחה פעמיים (1954, 1974) והפסידה שלוש פעמים (1966, 1982, 1986). לארגנטינה הייתה זו ההופעה הרביעית במשחק הגמר. קדמו לה שני ניצחונות (1978, 1986) והפסד אחד (1930).

דניאלה בונרה

דניאלה בונרה (באיטלקית: Daniele Bonera; נולד ב-31 במאי 1981 בברשה) הוא כדורגלן עבר איטלקי, אשר שיחק בעמדת הבלם.

בונרה התחיל את הקריירה בברשה. הופעתו הראשונה הייתה בעונת 1999/2000 בסרייה ב'. בזכות שתי עונות מרשימות בברשה צורף בונרה לסגל נבחרת איטליה. הופעתו הראשונה בנבחרת הייתה ב-5 בספטמבר 2001 נגד מרוקו.

בונרה עבר לפארמה בעונת 2002/2003, בה שיחק במשך ארבע שנים והביא אותה להישגים אחדים. בתאריך 28 ביולי 2006 עבר בונרה למילאן. בהופעה הראשונה שלו בליגת האלופות נגד אנדרלכט קיבל כרטיס אדום בדקה ה-47 מכיוון שבעט באחד משחקני היריבה. בסיום עונת 2014/2015 שוחרר ממילאן לאחר תשע עונות במועדון. ב-2019, לאחר ארבע עונות בויאריאל, הודיע על פרישה וחזר למילאן כחלק מצוות האימון.

יורו 1988

אליפות אירופה בכדורגל 1988 הידועה גם בשם יורו 1988 היא אליפות אירופה בכדורגל השמינית שמארגנת אופ"א. הטורניר נערך בגרמניה המערבית בין ה-10 ביוני ל-25 ביוני 1988. בטורניר השתתפו שמונה נבחרות. גרמניה המערבית, המארחת בטורניר, העפילה אוטומטית ואליה הצטרפו שבע נבחרות מטורניר המוקדמות.

אל משחק הגמר העפילו נבחרות הולנד וברית המועצות. שערים של רוד חוליט ומרקו ואן באסטן הכריעו את תוצאת המשחק, 2-0 להולנד, שזכתה בתואר בפעם הראשונה והיחידה עד כה. באופן חריג, הטורניר הסתיים ללא שנשלף במהלכו אף כרטיס אדום, ללא תוצאות שוויון נטולות שערים וללא משחקי נוק-אאוט המגיעים להארכה או דו-קרב פנדלים.

כדוריד

כדוריד (הלחם של כדור ויד) הוא ענף ספורט קבוצתי תחרותי של משחקי כדור. במשחק משתתפות שתי קבוצות, בכל אחת מהן שישה שחקני שדה ושוער אחד. מטרת כל קבוצה להכניס את הכדור לשער הקבוצה היריבה ולהגן על שערה מפני הקבוצה היריבה (בדומה לכדורגל). תנועת הכדור במגרש בין השחקנים ובידי שחקן יחיד, וכן זריקתו לשער, מתבצעות באמצעות הידיים (בדומה לכדורסל). הניצחון במשחק מוגדר על פי צבירת נקודות, כלומר - על ידי הבקעת שערים. במשחקים מקצועיים המנצחת היא הקבוצה שזכתה למרב הנקודות בתום 60 דקות המשחק, המחולקות לשתי מחציות בנות 30 דקות כל אחת. במקרה שמספר הנקודות בסיום שווה, המשחק מסתיים בתיקו.

כדורמים

כדורמים (כדור-מים או מתרגום מאנגלית פולו-מים Water polo ) הוא משחק ספורט קבוצתי בבריכת שחייה, המשלב יכולות של שחייה, תנועה במים (המכונה "רגל-רגל") וזריקת כדור לשער עם היד, בדומה לכדוריד.

כל קבוצה כוללת שישה שחקני שדה ושוער. מטרת המשחק היא להבקיע כמה שיותר שערים. כל שער מקנה נקודה אחת, בדומה לכדורגל וכדוריד. המשחק אורך 32 דקות ומחולק לארבעה רבעים, בני שמונה דקות כל אחד.

מקור המשחק בבריטניה, בסוף המאה ה-19.

הכדור בו משחקים עשוי מניילון עמיד למים, וגודלו ככדור כדורגל.

שיטת המשחק הנפוצה ביותר היא במתווה 3-3 ומכונה "בלאנס". שחקני השדה מסודרים בשתי שורות בסיסיות, בכל אחת מהן שלושה שחקנים.

כדורמים גברים הוא ספורט אולימפי משנת 1900, וכדורמים נשים הוא ספורט אולימפי משנת 2000.

כימיקלים לישראל

כימיקלים לישראל בע"מ (הידועה גם בשם כיל) היא חברה בת של החברה לישראל (הנשלטת על ידי משפחת עופר) וחברת האם של חברות המייצרות אשלג ודשנים אחרים,פוספט, מגנזיום, ברום ותרכובותיו - במסגרת החברות הבנות מפעלי ים המלח, תרכובות ברום, רותם אמפרט נגב ופריקלאס ים המלח, וחברות מחוץ לישראל.

כרטיס צהוב

בספורט, כרטיס צהוב מבטא אזהרה בפני שחקן, שאם וכאשר יבצע עבירה נוספת על חוקי המשחק כמפורט להלן, הוא יראה את הכרטיס פעם נוספת, ומיד לאחר מכן יורחק מתחומי המגרש בכרטיס אדום, וזכותו להשתתף במשחק הבא תישלל. שחקן שכבר ספג כרטיס צהוב ובאותו המשחק מבצע עבירה שעליה שולפים כרטיס אדום ישירות - הכרטיס האדום יישלף לעברו מיידית ללא צהוב שני.

בנוסף, בחלק מהמסגרות, לאחר מספר מסוים של כרטיסים צהובים שצבר שחקן באותה מסגרת, הוא לא יוכל להשתתף במשחקה הבא של קבוצתו.

הכרטיס הצהוב נמצא בשימוש בענפי ספורט רבים, ביניהם: כדורגל, כדוריד, רוגבי, בדמינגטון, אתלטיקה, כדורעף, כדורמים, הוקי שדה, MMA ובנדי. השימוש בכרטיס משתנה בהתאם לחוקים הנהוגים בכל ענף, אך לרוב הוא מבטא אזהרה.

הכללים להנפת כרטיס צהוב רשומים בחוקת משחק הכדורגל שנכתבה על ידי ארגון ה-IFAB, תחת חוק מספר 12: עבירות והתנהגות בלתי הולמת:

ניתן לשלוף כרטיס צהוב רק לשחקן השותף במשחק, לשחקן מחליף או לשחקן מוחלף.

פרט לכרטיס הצהוב ולכרטיס האדום קיימים סוגים נוספים של כרטיסי ענישה ואזהרה בענפי ספורט שונים: כרטיס לבן, כרטיס ירוק, כרטיס כחול וכרטיס שחור.

מגן יוהאן קרויף

מגן יוהאן קרויף (מהולנדית: Johan Cruijff Schaal) הוא טורניר כדורגל הולנדי הקרוי על שמו של חלוץ העבר של נבחרת הולנד, יוהאן קרויף, ומשמש למעשה כמשחק הסופר קאפ ההולנדי. הטורניר, שנערך כשבוע לפני פתיחת עונת המשחקים בהולנד, מוכרע במשחק אחד בין אלופת הולנד לבין מחזיקת הגביע. אם האלופה היא גם מחזיקת הגביע, יתקיים משחק בין האלופה לבין סגניתה בליגה.

מחזיקת הגביע הנוכחית (2019) היא קבוצת אייאקס, שגברה על פ.ס.וו. איינדהובן בתוצאת 2-0.

מונדיאל 1986

מונדיאל 1986 נערך במקסיקו מ-31 במאי עד 29 ביוני 1986. הנבחרת הזוכה הייתה נבחרת ארגנטינה, שניצחה את גרמניה המערבית בתוצאה 3:2 במשחק הגמר באצטדיון האצטקה שבמקסיקו סיטי.

בתכנון המקורי נועדה קולומביה לארח את המונדיאל, אך לאחר שהשלטונות בקולומביה הצהירו בסוף שנת 1982 כי אין ביכולתם לארח את המונדיאל, נבחרה מקסיקו להחליף את קולומביה באירוח המונדיאל. כך הפכה מקסיקו למדינה הראשונה בהיסטוריה שאירחה שני מונדיאלים, לאחר שאירחה גם את מונדיאל 1970.

מבנה הטורניר השתנה מזה שהיה במונדיאל 1982. 24 הנבחרות שהעפילו לטורניר לאחר טורניר המוקדמות חולקו לשישה בתים של 4 נבחרות בכל בית. 16 נבחרות עלו לשלב הנוק-אאוט: שש נבחרות שהגיעו למקום הראשון בבית, שש שהגיעו למקום השני וארבע עם המאזן הטוב ביותר שהגיעו למקום השלישי.

השחקן המצטיין בטורניר היה דייגו ארמאנדו מראדונה, שהיה בשיאו כשהוביל את ארגנטינה לזכייה בתואר. משחקו הטוב ביותר בטורניר היה קרוב לוודאי משחק רבע הגמר נגד נבחרת אנגליה, בו הבקיע את שני השערים בניצחון ארגנטינה 2:1 על האנגלים. שער אחד הובקע, כפי שאמר מראדונה בעצמו, באמצעות "יד האלוהים" (שופט המשחק לא הבחין שמראדונה נעזר בידו בכיבוש השער). השער השני שכבש היה כשכידרר לאורך כל חצי המגרש של האנגלים, תוך שהוא עובר בדרך את רוב שחקני ההגנה של האנגלים בדרך לכיבוש השער.

גרמניה ניצחה בפעם השנייה ברציפות את נבחרת צרפת במשחק חצי הגמר של הטורניר, לאחר שניצחה אותה בדו-קרב בעיטות עונשין בטורניר הקודם, תוך שהיא מפסידה גם בפעם השנייה ברציפות את משחק הגמר של הטורניר, והפעם לארגנטינה, לאחר שהפסידה בטורניר הקודם במשחק הגמר לנבחרת איטליה.

גארי ליניקר מאנגליה זכה בתואר מלך השערים של הטורניר (נעל הזהב), לאחר שהבקיע שישה שערים לזכות נבחרתו.

נבחרת פורטוגל פתחה בעיצומים במהלך הטורניר. שחקניה סירבו להתאמן בין משחקם הראשון בטורניר לשני (נגד נבחרות אנגליה ופולין). פורטוגל נשרה מהטורניר כבר בשלב הבתים, לאחר הפסדה לנבחרת מרוקו.

נבחרות עיראק וקנדה, שהופיעו לראשונה במונדיאל, החליפו אחרי הטורניר כמעט את כל סגל הנבחרות שלהן, לאחר שלא צברו אף נקודה אחת במהלך הטורניר.

במשחק בבית ה' בין נבחרות סקוטלנד ואורוגוואי קיבל שחקן אורוגוואי, חוסה באטיסטה (Batista), כרטיס אדום תוך פחות מדקה במשחק - שיא במשחקי הגביע העולמי, שלא נשבר עד היום.

הנבחרת הבולטת בשלב הבתים הייתה זו של דנמרק, עם ניצחונות 6 - 1 על אורוגוואי ו - 2 - 0 על גרמניה, כמו גם 1 - 0 על סקוטלנד. אלא שבשמינית הגמר נתקלה בספרד שהביסה אותה 5 - 1. כן בלטו לטובה מקסיקו, שהגיעה לרבע הגמר, ובלגיה, שהגיע למקום הרביעי, לאחר שהדיחה בשמינית הגמר את ברית המועצות עם ניצחון 4 - 3, ואת ספרד ברבע הגמר. גם ברית המועצות, כהקדמה להגעתה לגמר אליפות אירופה ב-1988, הפגינה כדורגל מצוין, אף על פי שהודחה מוקדם יחסית. איטליה, זוכת הטורניר הקודם, לא בלטה, והודחה כבר בשמינית הגמר.

מירוסלב ווטאבה

מירוסלב "מירקו" ווטאבה (בצ'כית: Miroslav "Mirko" Votava, נולד ב-25 באפריל 1956 בפראג שבצ'כוסלובקיה) הוא כדורגלן עבר גרמני ממוצא צ'כי, ששיחק בעמדת הקשר. בתחילת הקריירה שלו שיחק ווטאבה בבורוסיה דורטמונד ובאתלטיקו מדריד, אך הוא מזוהה בעיקר עם ורדר ברמן, שם שיחק 11 עונות, עד אשר היה בן 40, וזכה עמה בחמישה תארים קבוצתיים, ביניהם גביע אירופה למחזיקות גביע בשנת 1992. לווטאבה חמש הופעות במדי נבחרת גרמניה המערבית, עמה זכה ביורו 1980.

ווטאבה ערך במדי בורוסיה דורטמונד ובמדי ורדר ברמן 546 הופעות במצטבר בבונדסליגה, והוא מדורג חמישי בטבלת שיאני ההופעות בבונדסליגה בכל הזמנים. על אף מספר הופעותיו הגבוה והאופי ההגנתי היחסית של תפקידו במגרש, ווטאבה מעולם לא ספג כרטיס אדום.

מקדם בינומי

בקומבינטוריקה, מקדם בינומי הוא מספר תת-הקבוצות בגודל שניתן לבחור מתוך קבוצה בגודל . מכיוון שמדובר בתת-קבוצות, הבחירה מתבצעת ללא חזרות וללא חשיבות לסדר. לדוגמה, אם שלושה שחקנים מקבוצת כדורגל יצאו עם כרטיס אדום, אז הוא מספר האפשרויות לבחור את אותם שלושה שחקנים (ללא חשיבות לסדר בו הם יצאו מהמשחק).

למקדמי הבינום שימושים רבים בקומבינטוריקה והסתברות. קיימות שלוש גישות בעת העבודה עם מקדמים בינומיים, והן מוצגות כדלהלן.

ניקולאס לודיירו

מארסלו ניקולאס לודיירו בניטס (בספרדית: Marcelo Nicolás Lodeiro Benítez; נולד ב-21 במרץ 1989), הוא כדורגלן מאורוגוואי המשחק בסיאטל סאונדרס ובנבחרת אורוגוואי בעמדת הקשר התקפי.

פיליפ לאם

פיליפ לאם (בגרמנית: Philipp Lahm; נולד ב-11 בנובמבר 1983 במינכן שבגרמניה המערבית) הוא כדורגלן עבר גרמני ששיחק בעמדת המגן הימני בעיקר בקבוצת באיירן מינכן, בה שימש כקפטן מאז שנת 2010 ועד לפרישתו. לאם נחשב לאחד מהשחקנים החשובים בהיסטוריה של באיירן מינכן, עמה השתתף בשלושה גמרים של ליגת האלופות וזכה בטרבל בעונת 2012/13.

ללאם 113 הופעות במדי גרמניה, עמה השתתף בשישה טורנירים גדולים, וזכה במונדיאל 2014, בו שימש כקפטן הנבחרת.

לאם נחשב לאחד השחקנים הטובים בעולם בתפקידו ושיחק בעיקר עם רגל ימין, אך יכול היה לשחק בשני האגפים ואף כקשר אחורי. לאם היה ידוע באינטליגנציה הטקטית ובסגנון המשחק הוורסטילי שלו. בזכות הצלחתו של לאם הן בבאיירן מינכן והן במדי נבחרת גרמניה, הוא נכלל חמש פעמים בנבחרת השנה של אופ"א, ובנבחרות מצטייני הטורניר של מונדיאל 2006, יורו 2008, מונדיאל 2010, יורו 2012 ומונדיאל 2014. לאם נבחר ככדורגלן השנה בגרמניה לשנת 2017. לאם נודע באינטליגנציית המשחק שלו, ובעובדה שלא קיבל אפילו כרטיס אדום אחד לאורך כל הקריירה שלו, על אף היותו שחקן הגנה.

קטרגל

קטרגל (בספרדית: Futsal, פוטסל) או כדורגל אולמות הוא גרסה של כדורגל המשוחקת במגרש קטן יותר, לרוב באולם ספורט סגור ותחום.

הקטרגל הומצא בשנת 1930 באורוגוואי, אך במקביל הומצא עם חוקים אחרים בברזיל. בשל כך בארצות רבות המשחק נקרא "פוטסאל" (Futsal), על שם כינוי המשחק בספרדית ופורטוגזית.

חוקי המשחק מתמקדים בניצול יכולות האלתור, יצירתיות וטכניקה, שליטה בכדור ויכולת המסירה לטווח קצר של השחקנים.

קיימים שני ארגונים נפרדים המנהלים את הענף: AMF שהוקם בשנת 1971 (ועד שנת 2002 נקרא FIFUSA) ופיפ"א, הפדרציה הבינלאומית לכדורגל, שמקיימת טורנירים משלה מ-1989. תחת כל אחד מהארגונים יש קונפדרציות יבשתיות משלו וכל אחד מהם מקיים תחרויות מטעמו כך שקיימות שתי אליפויות עולם: הגביע העולמי מטעם AMF מתקיים משנת 1982 והגביע העולמי מטעם פיפ"א שמתקיים מ-1989.

נכון לספטמבר 2016, הנבחרת המדורגת ראשונה בעולם על פי שיטת הדירוג ELO לנבחרות פיפ"א היא נבחרת ספרד, כשאחריה מדורגות ברזיל, רוסיה, ארגנטינה ואיטליה. נבחרת ישראל מדורגת במקום ה-79. בשנים 1989 ו-1992 סיימה נבחרת ישראל במקום הרביעי באליפות אירופה של UEFS, הקונפדרציה האירופאית של AMF.

שופט (ספורט)

בספורט, שופט הוא אדם המפקח שהפעילות הספורטיבית תתנהל לפי הכללים שנקבעו לכך, ולו סמכות לקבל החלטות שמשנות את מהלך המשחק, כגון הרחקת שחקן שהפר את הכללים. שופטים משתתפים במשחקי ספורט, כגון כדורגל, וגם בתחרויות שאינן משחק, כגון תחרויות אתלטיקה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.