כס החרצית

כֵּס החרציתיפנית: 皇位) הוא המונח המערבי המקובל לתיאור הכס של קיסר יפן. המונח מתייחס לרוב למושב מאד ספציפי, דוגמת כס הטקהמיקורה בחדר השישין בארמון הקיסרי של קיוטו[1].

כסים אחרים שמשמשים את הקיסר במסגרת רשמית במהלך טקסטים או בעת הקראת נאום מן הכס, אינם נחשבים לכס החרצית; לדוגמה הכס בארמון הקיסרי של טוקיו או הכס בו משתמש הקיסר בישיבות הדיאט של יפן[2].

כס החרצית הוא מטונימיה המתייחסת, כאשר נעשה בה שימוש רטורי, לראש המדינה[3]. ואף למוסד המונרכיה היפני עצמו[4][5][6][7][8].

Taisho enthronement
כס הטקהמיקורה בארמון הקיסרי של קיוטו משמש בעיקר לטקסי הכתרה (1917)
Main Building of Meiji Palace
חדר הכס בתקופת מייג'י. הקיסר האחרון שישב עליו היה הירוהיטו. החדר הוחרב במהלך ההפצצות במלחמת העולם השנייה

היסטוריה

יפן היא המונרכיה העוברת בירושה הוותיקה ביותר בעולם[9]. במובן דומה מאוד לזה המתקיים בכתר הבריטי, כס החרצית הוא מושג מופשט מטונימי המייצג את הקיסר ואת הסמכות החוקית לקיומו של השלטון[3].

בניגוד למקבילה הבריטית, רעיון הקיסרות היפנית התפתח באופן שונה בתקופה שלפני 1947, כאשר לא הייתה הפרדה נראית לעין בין הרכוש של מדינת הלאום לרכושו הפרטי של הקיסר.

על פי האגדה, הקיסרות היפנית נוסדה כבר בשנת 660 לפני הספירה על ידי הקיסר ג'ימו, ולפיכך הקיסר הנוכחי הוא ה-126 לאייש את כס החרצית. הרשומות ההיסטוריות היחידות ששרדו מגיעות רק עד אוג'ין, אשר ככל הידוע מלך בשלב מוקדם של המאה ה-4[10][11][12][13].

בשנות ה-20 של המאה ה-20, שימש הירוהיטו עוצר במהלך כמה שנים מתקופת שלטון אביו, הקיסר יושיהיטו, כאשר לא היה מסוגל פיזית למלא את חובותיו הקיסריות. עם זאת, הנסיך העוצר היה נטול הסמכות הסמלית של כס החרצית, אותה הוא יכֹל להשיג רק לאחר מות אביו[14].

בחוקת יפן הנוכחית הקיסר מוגדר כ"סמל המדינה והאחדות של כלל אזרחיה", והקיסרות הנוכחית היא מונרכיה חוקתית[15].

טקהמיקורה

הכס טקהמיקורה (ביפנית: 高御座) ממוקם בארמון הקיסרי של קיוטו, והוא הכס העתיק ביותר ששרד בממלכה. הוא נמצא במרכז במה מתומנת, חמישה מטרים מעל הקרקע, ויכול להיות מופרד משאר החדר בעזרת פרגוד (רהיט, שמשמש כקיר נייד). דלת הזזה שנועדה להסתיר הקיסר מן העין נקראה קנג'ו-נו-השוג'י (賢聖障子), והיא עוטרה באיור של 32 קדושים סינים. האיור הפך לאחד הדגמים ראשוניים עבור כל הציורים בתקופת הייאן. כיום משמש הכס בעיקר בטקסי הכתרה, כאשר לצדו נמצא כס-תאום, הנועד לקיסרית הרעיה.

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ Ponsonby-Fane, Richard. (1959) The Imperial House of Japan
 2. ^ A Political History of Japan During the Meiji Era - 1867-1912, McLaren, Walter Wallace. ‏(1916)
 3. ^ 3.0 3.1 The preceptor's assistant, or, Miscellaneous questions in general history, literature, and science, p. 153. Williams, David. ‏ (1858)
 4. ^ Shûji, Takashina. "An Empress on the Chrysanthemum Throne? מאמר שהתפרסם בEcho Japan, דצמבר 2004
 5. ^ Chrysanthemum Throne a Closely Guarded Secret, Green, Shane, מאמר בSydney Morning Herald ‏, 7 בדצמבר 2002
 6. ^ The Chrysanthemum Throne, Spector, Ronald. ביקורת ספר באתר הניו יורק טיימס, 19 בנובמבר 2000
 7. ^ The Sadness Behind the Chrysanthemum Throne, The Independent (London), ‏ 22 במאי 2004
 8. ^ The Chrysanthemum Throne, Hello Magzine
 9. ^ The Girl who May Sit on Chrysanthemum Throne, The Independent (London), ‏ 23 בפברואר 2005
 10. ^ Annales des empereurs du Japon, Titsingh, Isaa ‏ (1834)
 11. ^ Jinnō Shōtōki, Varley, Paul. ‏(1980)
 12. ^ Nihongi, Aston, William ‏(1998)
 13. ^ יצוין בהקשר זה שעל פי האמונה היפנית הוא שלט בין השנים 230 ל-270 לספירה
 14. ^ When Illness Strikes the Leader, Post, Jerrold et al. ‏(1995)
 15. ^ Japan Enthrones Emperor Today in Old Rite With New Twist, מאמר בניו יורק טיימס, 12 בנובמבר 1990
אקיהיטו, קיסר יפן

אקיהיטו, קיסר יפן (ביפנית: 明仁; נולד ב-23 בדצמבר 1933) הוא קיסר יפן לשעבר וה-125 במספר של יפן. הקיסר, שהוא נצר לשושלת יאמטו, ירש את התואר עם מות אביו, הירוהיטו. ידוע כבעל תחומי עניין רבים, בהם זואולוגיה והיסטוריה יפנית.

ב-30 באפריל 2019 פרש אקיהיטו מתפקידו, ויום לאחר מכן, ב-1 במאי, ירש בנו נארוהיטו את כס החרצית. לאחר פרישתו כנהוג קיבל תואר של קיסר פורש (דאיג'ו טנו: 太上天皇).

בן-עמי שילוני

בן-עמי שילוני (נולד ב-28 באוקטובר 1937) הוא פרופסור אמריטוס לתולדות יפן בחוגים ללימודי מזרח אסיה והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. ביוני 2012 נבחר לחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ולנשיא כבוד של האגודה הישראלית ללימודי יפן שהוקמה באותו חודש.

היסטוריה צבאית של יפן

ההיסטוריה הצבאית של יפן מאופיינת בתקופה של מלחמות שבטיות שהתמשכו עד למאה ה-12 לספירה, כשלאחריהן התנהלו מלחמות פיאודליות שהגיעו לשיאן בקיומן של ממשלות צבאיות שנודעו כשוגונים. המיליטריזם הפאודלי עבר למיליטריזם הקיסרי במאה ה-19 לאחר נחיתתו של קומודור מת'יו פרי ועלייתו של הקיסר מייג'י. תקופה זו הובילה לאימפריאליזם ההולך וגואה עד לתבוסתה של יפן על ידי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. כיבושה של יפן על ידי האמריקאים ציין את ההיסטוריה הצבאית המודרנית של יפן, עם ניסוחה של חוקת יפן החדשה שאסרה על יציאה למלחמה כנגד אומות אחרות.

מסאקו, קיסרית יפן

זהו שם יפני; שם המשפחה הוא אוודה. מַסַאקוֹ אוֹוַדַה (ביפנית: 小和田雅子, נהגה אוֹוַדַה מַסַאקוֹ; נולדה ב-9 בדצמבר 1963), היא רעייתו של נארוהיטו, קיסר יפן.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.