כנסת פתוחה

"כנסת פתוחה" הוא אתר אינטרנט מבוסס קוד פתוח שמטרתו לשפר את השקיפות השלטונית בישראל, לחשוף את פעילות הכנסת לציבור ולהפוך את המידע לנגיש יותר. האתר אוסף מידע גולמי ממקורות שונים (בעיקר אתר הכנסת וכן מקורות מידע רשמיים אחרים) ומציג אותו בדרכים מועילות לנוחות המשתמש. המטרה העיקרית של יוצרי האתר היא להקים אתר חלופי עצמאי לאתר הכנסת, כיוון שלטענתם אתר הכנסת אינו נוח לחיפוש ולא עובד עם דפדפנים פופולריים, ואין בו מידע מספק על פעילותם הפרלמנטרית של חברי הכנסת, באופן שיאפשר לציבור להעריך את פעילותם.[1] הוא נבנה ומתוחזק על ידי חברי הסדנא לידע ציבורי.

אתר "כנסת פתוחה" כולל בין היתר, דף שאוסף את כל הפרטים על הצעת חוק, כולל נוסח ההצעה הראשוני, הנוסח הסופי, דיונים עליה בוועדת הכנסת המתאימה, ועוד. כמו כן ניתן לראות איך כל חבר כנסת הצביע בכל אחת מההצבעות במליאת הכנסת, ולקבל סטטיסטיקות על הפעילות הפרלמנטרית שלהם. בשלב זה, האתר אינו כולל מידע היסטורי אלא רק מידע מאז זמן הקמתו.

המיזם מבוסס על מתנדבים, ולא נתמך על ידי גוף מפלגתי. הוא מבוסס על אתרים דומים ברחבי העולם העוקבים אחרי הפרלמנטים המקומיים.

כנסת פתוחה
תאריך ההקמה 2009
מייסדים עפרי רביב, בני דאון
בעלות הסדנא לידע ציבורי
שירותים עיקריים מידע על החקיקה בישראל
הרשמה אפשרית, חופשית
oknesset.org

בעולם

בארצות הברית הממשל מספק בעצמו את המידע באתר Data.gov[2]. ישנם גופים לא מעטים שמשתמשים במידע הזה ומציגים אותו בדרכים שונות. לדוגמה אתר OpenCongress[3].

גם בארצות אחרות יש אתרים המציגים את המידע בצורה דומה. לדוגמה:

 • בבריטניה הממשל מספק מידע באתר Data.gov.uk[4].
 • בבריטניה האתר TheyWorkForYou ("הם עובדים בשבילך")[5]. התוכנה שקוראת ומפרשת את המידע מאתרי הפרלמנט מפותחת במיזם נפרד[6].
 • בניו זילנד יש אתר בשם TheyWorkForYou[7]. כאן, כמו באתר הישראלי, המפרש מפותח ביחד עם האתר.

התוכנה

האתר כתוב בשפת התכנות פייתון, על גבי הפלטפורמה ג'אנגו. הוא מתוחזק על ידי חברים בקבוצת PyWeb-IL, קבוצה של תוכניתני פייתון בישראל, ומתנדבים אחרים. התוכנה עצמה חופשית וזמינה להורדה בנפרד[8].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אהוד קינן, כנסת פתוחה: אזרחים מציעים חלופה לאתר הכנסת, באתר ynet, 27 באפריל 2010
 2. ^ הסבר על מיזם Data.gov מתוך אתר המיזם
 3. ^ הסבר על OpenCongress מתוך אתר המיזם
 4. ^ הסבר על מיזם Data.gov.uk מתוך אתר המיזם
 5. ^ הסבר על TheyWorkForYou.ocm מתוך אתר המיזם
 6. ^ קוד המקור של TheyWorkForYou (הבריטי). ר' גם תוכן קובץ ה־README שבהמשכו.
 7. ^ הסבר על TheyWorkForYou הניו זילנדי מאתר המיזם
 8. ^ קוד המקור של האתר
אוסאמה סעדי

אוסאמה סעדי (בערבית: اسامة سعدي; נולד ב-21 בפברואר 1963) הוא פוליטיקאי ערבי-ישראלי, חבר הכנסת מטעם מפלגת תע"ל בסיעת חד"ש-תע"ל; עורך דין במקצועו.

אוסנת מארק

אוסנת הילה מארק (נולדה ב-22 בספטמבר 1967, י"ז באלול ה'תשכ"ז) היא חברת הכנסת בכנסת ה-21 מטעם מפלגת הליכוד.

אופיר אקוניס

אופיר אָקוּנִיס (נולד ב-28 במאי 1973) הוא שר המדע והטכנולוגיה וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד.

אופיר כץ

אופיר כץ (נולד בד' בסיוון ה'תש"מ, 19 במאי 1980 בעפולה) הוא חבר הכנסת מכהן מטעם מפלגת הליכוד.

אריאל קלנר

אריאל (אריק) קלנר (נולד ב-5 ביולי 1980, כ"א בתמוז ה'תש"מ) הוא חבר כנסת בכנסת ה-21 מטעם הליכוד.

לפני היבחרו לכנסת היה מהנדס תעשייה וניהול בחברת הייטק, ויו"ר ארגון חזון לאומי – המרכז למנהיגות ציונית.

גיוס חובה

גיוס חובה הוא חוק, המחייב את כל תושבי המדינה הכשירים (גופנית ונפשית) להתגייס לשירות למען המדינה.

לכל מדינה יכולת לקבוע את גיל גיוס חובה, וכן תנאים אחרים, שיכתיבו את טיב ואורך השירות. גיוס החובה עשוי להיות מצב קבוע (כמו במקרה צה"ל במדינת ישראל, שבה מונהג בנוסף גם שירות מילואים, או צבאות מדינות נוספות, כדוגמת שווייץ וקולומביה) או להיות מוכרז בעת מצבי חירום שונים (גיוס החירום בארצות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה ומלחמת וייטנאם).

קיימות מספר סיבות לשימוש בכלי של גיוס חובה: למשל, בישראל נטען רבות כי "מדינה קטנה מוקפת אויבים" זקוקה לכל חייל שתוכל לגייס, ולכן, אין לתת מקום להעדפה אישית של כל אדם, האם לשרת את מולדתו אם לאו. במדינות אחרות קיימות סיבות רבות, כמו מרד פנימי ובעיות אזרחיות (כדוגמת קולומביה), או סיבות היסטוריות אשר לא קיימות היום, כמו למשל בגרמניה, שגיוס החובה בה (שבוטל ביולי 2011) החל לאחר הפסד גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. גיוס החובה החל בשל המלחמה הקרה, שהתקיימה בתוך גבולות גרמניה, בין שני חלקיה: גרמניה המזרחית הקומוניסטית, שנשלטה, למעשה, על ידי ברית המועצות וגרמניה המערבית, שנתמכה על ידי מעצמות המערב: ארצות הברית, בריטניה וצרפת.

דני דנון

דני (בן יוסף) דנון (נולד ב-8 במאי 1971, י"ג באייר התשל"א) הוא פוליטיקאי ישראלי המכהן כשגריר ישראל באו"ם וכסגן נשיא העצרת הכללית של האו"ם. החל מיוני 2017 הוא גם ראש ועדת המשפט של העצרת הכללית. בעבר היה שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, סגן שר הביטחון וחבר הכנסת מטעם הליכוד. במהלך כהונתו בכנסת ה־18 היה סגן יו"ר הכנסת, יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות.

הסדנא לידע ציבורי

הסדנא לידע ציבורי היא עמותה רשומה העוסקת בהגברת השקיפות של השלטון בישראל, קידום של ממשל פתוח על ידי הנגשת המידע הממשלתי באמצעות כלים טכנולוגיים באינטרנט ועידוד דיון ציבורי אזרחי באמצעות ידע פתוח. הסדנא נוצרה כחממה טכנולוגית למיזמי קוד פתוח, מתוך שאיפה לשכפל את הצלחת מיזם "כנסת פתוחה", שנבנה על מנת להנגיש לציבור את פעילות הכנסת. למעשה, העמותה נוסדה בשנת 2011 לאחר שכנסת פתוחה (2009) והתקציב הפתוח (2010) כבר עלו לאוויר, על מנת לתמוך בכלים נוספים. לאחר "כנסת פתוחה", הסדנא עסקה ועודנה עוסקת במיזמים נוספים, בהם התקציב הפתוח, המפקח הכללי – מעקב טרכטנברג, התקציב המקומי הפתוח, אזרחים פותחים את ועדת הכספים ועוד.

לסדנא קהילת מתנדבים מגוונת, הכוללת עשרות פעילים, בהם מפתחי תוכנה, מעצבים, כלכלנים, משפטנים, חוקרים אקדמאים ועוד. מפגשי פיתוח בהם נפגשים חברי קהילת המתנדבים מתקיימים פעם בשבוע, בתל אביב ובירושלים.

יבגני סובה

יבגני סובה (נולד ב-29 באוגוסט 1980, י"ז באלול ה'תש"מ) הוא חבר כנסת מטעם ישראל ביתנו. בעבר היה עיתונאי.

יוראי להב-הרצנו

יוראי להב-הרצנו (נולד ב-5 באוגוסט 1988, כ"ב באב ה'תשמ"ח בתל אביב) הוא חבר הכנסת העשרים ואחת מטעם מפלגת יש עתיד בסיעת כחול לבן.

ינון אזולאי

ינון אזולאי (נולד בט"ו בתמוז ה'תשל"ט, 10 ביולי 1979) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת ש"ס.

כנסת

האם התכוונתם ל...

מיכאל בן-ארי

מיכאל בן-ארי (נולד ב-12 באוקטובר 1963, כ"ד בתשרי ה'תשכ"ד) הוא חבר הכנסת לשעבר מטעם סיעת האיחוד הלאומי. תלמידו של הרב מאיר כהנא ופעיל לשעבר בתנועת כך ולאחר מכן יו"ר מפלגת חזית יהודית לאומית. בעל תואר דוקטור בלימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה, היה מרצה מן החוץ ללימודי ארץ ישראל, הר הבית, וארכאולוגיה באוניברסיטת אריאל, מרצה במכללת אורות ישראל ומורה לספרות ולתנ"ך בישיבת דרכי נועם ובישיבת הרעיון היהודי.

הוצב במקום החמישי ברשימת איחוד מפלגות הימין לבחירות לכנסת ה-21, כנציג מפלגת עוצמה יהודית, אך בית המשפט העליון פסל את מועמדותו.

מיכאל מלכיאלי

מיכאל משה מלכיאלי (נולד בכ' בתשרי ה'תשמ"ג; 7 באוקטובר 1982) הוא חבר הכנסת וסגן יו"ר הכנסת מטעם מפלגת ש"ס. לפני כן שימש כחבר מועצת עיריית ירושלים.

מיכל שיר

מיכל שיר-סגמן (נולדה ב-18 בנובמבר 1979, כ"ח בחשוון ה'תש"ם) היא חברת הכנסת בכנסת העשרים ואחת מטעם הליכוד.

מנסור עבאס

מַנְסוּר עַבַּאס (בערבית: منصور عباس, תעתיק מדויק: מַנְצוּר עַבַּאס; נולד ב-22 באפריל 1974) הוא סגן יושב ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, ופוליטיקאי ערבי-ישראלי. הוא יושב ראש מפלגת רע"מ וחבר הכנסת מטעם רשימת רע"ם-בל"ד.

עיסאווי פריג'

עיסאווי פרֵיג' (בערבית: عيسوي فريج; נולד ב-14 בדצמבר 1963) הוא פוליטיקאי ערבי-ישראלי. מכהן כחבר הכנסת מטעם מפלגת מרצ. רואה חשבון במקצועו, ואיש ציבור במגזר הערבי בישראל.

פטין מולא

פטין מולא (ערבית: فطين ملا; נולד ב-15 ביוני 1960) הוא פוליטיקאי דרוזי-ישראלי, חבר הכנסת בכנסת העשרים ואחת מטעם הליכוד.

קרן ברק

קרן ברק (נולדה ב-20 בספטמבר 1972, י"ב בתשרי ה'תשל"ג) היא חברת כנסת מטעם מפלגת הליכוד. לפני כן הייתה בעלת חברה לייעוץ אסטרטגי וקשרי ממשל במסגרתה הובילה מאבקים פרלמנטריים, רפורמות ושינויי חקיקה בתחומים כלכליים וחברתיים.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.