כלב גדול

כלב גדול היא קבוצת כוכבים מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות שנכללה גם ב-48 קבוצות הכוכבים שנמנו על ידי תלמי. היא אמורה לסמל את הגדול משני הכלבים שעוקבים אחר אוריון הצייד. כלב גדול מכיל את סיריוס, הכוכב הבהיר ביותר בשמי הלילה.

כלב גדול
Canis Major
Canis Major IAU

מפת קבוצת הכוכבים כלב גדול
סמליות הכלב הגדול של אוריון
עלייה ישרה 7 שעות
נטייה °‏20-
שטח נראה 380 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-43
מספר כוכבים בבהירות < 3 6
הכוכב הבהיר ביותר סיריוס, α בכלב גדול
בהירות הכוכב הבהיר -1.46
מטר מטאורים אין
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏60 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש פברואר

כוכבים מעניינים

α בכלב גדול (סיריוס) הוא הכוכב הבהיר ביותר בשמי הלילה. זהו כוכב לבן - כחלחל במרחק של 8.6 שנות אור ובהירותו היא מדרגה 1.46-. סיריוס הוא למעשה כוכב זוגי, אך בן זוגו, שנקרא הגור, הוא ננס לבן עם בהירות מדרגה 8.3 ובשל הבדלי הבהירות הגדולים בין שני הכוכבים, קשה מאוד להבחין בו. שני הכוכבים מקיפים זה את זה במחזוריות של כ-50 שנים. משמעות שם הכוכב היא "חורך", משום שחמסיני הקיץ מגיעים לאחר זריחתו השמימית. היוונים הקדמונים התייחסו לימי חמסין כ"ימי הכלבים", משום שרק כלבים מתרוצצים בחוץ בחום שכזה (להבדיל מקור כלבים), ומכך נבע הייחוס של סיריוס לכלב ושל קבוצת כלב גדול לכלב.

β בכלב גדול (מירזם) הוא ענק כחול במרחק של כ-500 שנות אור. בהירותו משתנה מעט בין דרגות 1.95 ו-2.0. פירוש שמו הוא "המבשר" שכן הוא זורח מעט לפני סיריוס ו"מבשר" על זריחתו הצפויה.

δ בכלב גדול (וזן) הוא על-ענק צהוב במרחק של כ-1,800 שנות אור ועם בהירות מדרגה 1.8, כך שהוא הכוכב השלישי בבהירותו בקבוצה.

ε בכלב גדול (אדרה) הוא ענק כחול במרחק של 430 שנות אור ועם בהירות מדרגה 1.5 זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה. הכוכב פולט קרינה בעוצמה פי 20,000 מהשמש ולו היה נמצא במרחק של סיריוס (8.6 שנות אור) הוא היה בהיר פי 15 מנוגה והיה ניתן לראותו גם באור יום. בדומה לסיריוס, גם הוא כוכב זוגי עם בן זוג עמום ביותר עם בהירות מדרגה 7.5 ובשל הבדלי הבהירויות, ניתן לראותו רק בטלסקופ גדול.

η בכלב גדול (אלודרה) הוא על-ענק כחול במרחק של כ-3,000 שנות אור. הכוכב מתנפח ומתכווץ ובהירותו משתנה בין דרגות 2.4 ו-2.5.

ζ בכלב גדול (פורוד) הוא כוכב לבן - כחלחל במרחק של כ-336 שנות אור ועם בהירות מדרגה 3. לכוכב יש בן זוג עמום מכדי להראות וקיומו התגלה רק באמצעות מדידות ספקטרוסקופיות. הכוכבים מקיפים זה את זה בזמן מחזור של 675 ימים.

VY בכלב גדול נחשב לכוכב הגדול ביותר הידוע לאדם. זהו על-ענק אדום שקטרו ככל הנראה פי 1,800 - 2,100 פעמים מקוטר השמש. לשם השוואה, לו היה VY כלב גדול מחליף את השמש, מסילתו של שבתאי הייתה כולה בתוך הכוכב. על אף גדלו VY אינו נראה לעין בלתי מצוידת או אף במשקפת, כי בשל מרחקו, שמוערך בכ-5,000 שנות אור, בהירותו הנראית היא רק מדרגה 9.5.

גרמי שמיים מעניינים נוספים

M41 הוא צביר פתוח במרחק של כ-2300 שנות אור הנראה ככתם עם בהירות נראית מדרגה 4.6 כ-4 מעלות מדרום לסיריוס. במשקפת ניתן להבחין בעשרות כוכבים עם דרגות בהירות 7 ו-8.

NGC2362 הוא צביר פתוח נוסף המכיל עשרות כוכבים הניתנים לצפייה באמצעות משקפת. הצביר נמצא סביב הכוכב τ בכלב גדול.

מיתולוגיה

קבוצת כוכבים זו הייתה ידועה במזרח הקדום מלפני אלפי שנים. בתקופה הקלאסית באירופה קבוצה זו סימלה לרוב את ליילאפס, כלב הציד של אקטאון, ולפעמים את כלב הציד של פרוקריס, הנימפה של ארטמיס, או זו שניתנה לאאוס על ידי קפאוס, שהיה ידוע כל-כך בזריזותו שזאוס שיבצו בכיפת השמיים. בדרך-כלל כלב גדול (או סיריוס לבדו) סימל את כלב הציד של אוריון, שרודף אחרי הארנבת או עוזר לאוריון להלחם בשור, וכך מתייחסים אליו אראטוס, הומרוס והסיודוס. היוונים הקדמונים התייחסו רק לכלב אחד, ועד לתקופה הרומית נוסף הכלב הקטן ככלבו השני של אוריון.

המיתולוגיה הרומית התייחסה לכלב גדול גם כ"קסטוס אירופי" - הכלב השומר על אירופה, שנכשל במניעת חטיפתה על ידי יופיטר בצורת שור, וגם בתור קרברוס, כלב השמירה של השאול.

בשל חיוורות הכוכבים לא ניתן להחליט האם הכלב הגדול פונה אל מעל או אל מתחת למישור המילקה. כאשר הוא מביט מטה, משום שסיריוס נחשב כלב בעצמו, המיתולוגיה היוונית הקדומה חשבהו לעיתים לכלב דו-ראשי. ככזה, יחד עם האזור הריק של השמיים (כיום שייך לקבוצות הכוכבים החיוורות ג'ירף ולינקס) ואזורים אחרים במזל תאומים (שביל החלב, תאומים, אוריון ועגלון) ייתכן שכלב גדול היווה את המקור לאגדת צאן גריון, אחת משתים עשרה המטלות של הרקולס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

M41

M41 (מ-Messier 41, או NGC 2287) הוא צביר פתוח בקבוצת הכוכבים כלב גדול הנמצא במרחק של כ-2,300 שנות אור ממערכת השמש ומכיל כ-100 כוכבים.

M93

M93 (מ-Messier 93) או NGC 2447 הוא צביר פתוח בקבוצת הכוכבים ירכתי הספינה הנמצא במרחק של כ-3,600 שנות אור ממערכת השמש ומכיל כ-80 כוכבים. גילו המשוער הוא כ-400 מיליון שנים.

VY בכלב גדול

VY בכלב גדול (באנגלית: VY canis majoris או VY CMA) הוא על-ענק אדום בקבוצת הכוכבים כלב גדול. הוא גם כוכב משתנה סדיר למחצה בעל זמן מחזור של 2,000 ימים. VY בכלב גדול הוא אחד מהכוכבים הגדולים והבהירים ביותר הידועים כיום. הרדיוס שלו הוא 120 ± 1,420 רדיוסי שמש והבהירות המוחלטת שלו היא 7.96- בממוצע. לשם המחשה, אילו הוא היה מוצב במרכז מערכת השמש שלנו, הוא היה משתרע עד מעבר למסלולו של צדק ואולי אף שבתאי, תלוי בהערכות השונות של רדיוסו. מרחקו מכדור הארץ הוא 3,840 שנות אור.

אדרה

אָדָרָה או ε בכלב גדול הוא הכוכב השני בבהירותו בקבוצת הכוכבים כלב גדול והוא אחד הכוכבים הבהירים בשמים. למרות בהירותו הכוכב קיבל ציון באייר ε בלבד, ייתכן בשל מיקומו הדרומי שמקשה על הצפיה בו מאירופה, שם קרבתו אל האופק מעמעמת את בהירותו.

פרוש שמו של אדרה הוא "הבתולות" בערבית (عذارى).

אלודרה

אָלוּדְרָה (מערבית العذراء - "אלאד'רה" - הבתולה) או η בכלב גדול, הוא כוכב על-ענק כחול בקבוצת הכוכבים כלב גדול עם בהירות מדרגה 2.46, שנמצא במרחק של כ-2,000 שנות אור ממערכת השמש. שמו של הכוכב נגזר מהשם של קבוצת כוכבים שכוללת גם את וזן, ואדרה ומהווה כיום את חלקו התחתון של הכלב הגדול, אך בעבר נקראה בערבית "הבתולות".

ארנבת (קבוצת כוכבים)

ארנבת היא קבוצת כוכבים בחצי הכדור הדרומי. בין השאר היא כוללת שני כוכבים בהירים: ארנב (α בארנבת) וניהל (β בארנבת).

בוסטון דיינמיקס

בוסטון דיינמיקס (באנגלית: Boston Dynamics) היא חברת בת אמריקאית של X, המתכננת מוצרים בתחומי הרובוטיקה וההנדסה וידועה בזכות "כלב גדול", רובוט בעל ארבע רגליים שפותח עבור צבא ארצות הברית במימון DARPA, סוכנות ממשלתית לפיתוחים טכנולוגיים עליה אחראית מחלקת ההגנה של ארצות הברית. החברה הוקמה על ידי מארק רייברט, פרופסור ב-MIT.

החברה שיתפה פעולה בעבר גם עם חברת אמריקן סיסטמס שהייתה תחת חוזה עם Naval Air Warfare Center Training Systems Division ‏ (NAWCTSD) כדי להחליף הדמיות ממוחשבות תלת ממדיות המדמות מספר תרחישי המראה של מטוסים מנושאת מטוסים.

ב-13 בדצמבר 2013, נרכשה בוסטון דיינמיקס על ידי גוגל במשא ומתן אותו ניהל אנדי רובין. זמן קצר לפני הרכישה בידי גוגל, העבירה בוסטון דיינמיקס את התוכנה אותה פיתחה, DI-Guy, ל-VT MÄK, ספקית תוכנות סימולציה מקיימברידג', מסצ'וסטס. בשמיני ביוני 2017 מכרה גוגל את החברה לקבוצת סופטבנק תמורת סכום לא ידוע.

וזן

וֶזֶן או δ בכלב גדול הוא הכוכב השלישי בבהירותו בקבוצת הכוכבים כלב גדול והוא אחד הכוכבים הבהירים בשמים. למרות בהירותו הכוכב קיבל ציון באייר δ בלבד, ייתכן בשל מיקומו הדרומי שמקשה על הצפיה בו מאירופה, שם קרבתו אל האופק מעמעמת את בהירותו.

פרוש שמו של וזן הוא "משקולת" בערבית (وزن).

חד-קרן (קבוצת כוכבים)

קבוצת הכוכבים חד-קרן נמצאת באזור קו המשווה שמימי של שמי החורף. זאת קבוצה חלשה במיוחד, ללא כוכבים מדרגה 3 או בהירים יותר והיא מוקפת בקבוצות בולטות כמו אוריון, כלב גדול, כלב קטן ותאומים שמאפילות עליה. הקבוצה הוגדרה רק במאה ה-17 ולכן אין מיתולוגיה הקשורה בה למרות שהיא מייצגת חד-קרן - יצור מיתולוגי.

יונה (קבוצת כוכבים)

יונה היא קבוצת כוכבים לא בולטת בשמי הדרום, דרומית לקבוצת הכלב הגדול. הקבוצה הוגדרה במאה ה-16 על ידי האסטרונום ההולנדי פטרוס פלאנציוס ונקראה במקור "היונה של נוח" על שם היונה מסיפור המבול התנכי.

ירכתי הספינה (קבוצת כוכבים)

ירכתי הספינה היא קבוצת כוכבים בשמי הדרום - הגדולה מבין ארבע הקבוצות שאליהן פורקה קבוצת הכוכבים הספינה ארגו - ספינתם של הארגונאוטים (שלוש הקבוצות האחרות הן מפרש, מצפן ושדרית). בשל חלוקת הקבוצה לארבעה חלקים השתבש לחלוטין סימון הכוכבים על פי חוזקם באותיות יווניות. שביל החלב עובר בקבוצה ומכיל צבירי כוכבים רבים.

כלב דם

כלב דם (אנגלית: bloodhound או St. Hubert Hound) הוא גזע של כלב גדול אשר פותח באופן מיוחד לאיתור עקבות ריח אדם. בגלל תכונה ייחודית זו כלב הדם נמצא בשימוש תכוף של רשויות חוק שונות כדי לאתר אסירים נמלטים או נעדרים. כלב הדם עושה שימוש בחוש ריח מפותח באופן יוצא דופן המאפשר לו לעקוב אחר ריחו של אדם, שעות ואפילו ימים לאחר שחלף במקום, לאורך מרחקים גדולים. השילוב שבין חוש ריח חד וכושר התמדה חזק, עשו את כלב הדם לכלב המעקב הטוב ביותר הקיים היום.

כלב קטן

כלב קטן היא קבוצת כוכבים קטנה באזור קו המשווה השמימי, אחת מ-88 קבוצות הכוכבים המודרניות, והיא נכללה ב-48 קבוצות הכוכבים שהגדיר תלמי. הקבוצה מייצגת את הכלב הקטן מבין שני הכלבים של אוריון.

כלבי ציד (קבוצת כוכבים)

כלבי ציד היא קבוצת כוכבים בשמי הצפון באזור דליל בכוכבים סמוך לקוטב הצפוני של שביל החלב. הקבוצה הוגדרה רק במאה ה-17 על ידי האסטרונום הפולני יוהנס הווליוס והיא מייצגת את כארה ואסטריון - זוג הכלבים של שומר הדובים שסמוך אליה. זוהי קבוצת הכוכבים השלישית המייצגת כלבים (האחרות הן כלב גדול וכלב קטן). בקבוצה נמצאות מספר גלקסיות הניתנות לצפייה בטלסקופ חובבים.

מירזם

מירזם או β בכלב גדול הוא הכוכב הרביעי בבהירותו בקבוצת הכוכבים כלב גדול, ואחד הכוכבים הבהירים בשמי הלילה. מקור השם הוא בערבית "אל-מורזים" - המבשר, שכן הוא זורח מעט לפני סיריוס ומבשר על זריחתו הצפויה.

אף על פי שבהירותו נמוכה מבהירותם של אדרה (ε בכלב גדול) ושל וזן (δ בכלב גדול), קיבל מירזם את ציון באייר β. נראה שהסיבה לכך היא שבאירופה אדרה ווזן נראים סמוך לאופק ובהירותם מועמת בעוד שמירזם נמצא גבוה ביחס אליהם ונראה בולט יותר.

מירזם נמצא בבועה המקומית על זרוע אוריון שבשביל החלב.

משושה החורף

משושה החורף הוא מערך דמיוני של שישה כוכבים בהירים בשמי החורף היוצרים צורת משושה. קודקודי המשושה הם הכוכבים (מהקודקוד הצפון מערבי ועם כיוון השעון) קאפלה, אלדברן, ריג'ל, סיריוס, פרוקיון וקסטור או פולוקס, כולם עם בהירות מדרגה מתחת ל-2 (מתחת ל-1.2 אם פולוקס משמש כקודקוד הצפון מזרחי). ששת הכוכבים ניתנים לצפייה כמעט מכל מקום על כדור הארץ, למעט דרום ניו זילנד, דרום צ'ילה וארגנטינה ואזורים מצפון לחוג הקוטב הצפוני וצורת המשושה בולטת לעין בעיקר בחודשים דצמבר עד מרץ. בתוך המשושה בולט הכוכב ביטלג'וז שאינו מהווה חלק ממנו, אך יוצר עם סיריוס ופרוקיון צורת משולש כמעט שווה-צלעות שמכונה לעיתים משולש החורף.

כל אחד מכוכבי המשושה שייך לקבוצת כוכבים אחרת והקבוצות הן (בהתאמה לסדר הכוכבים לעיל) עגלון, שור, אוריון, כלב גדול, כלב קטן ותאומים.

סיריוס

סיריוס הוא כוכב זוגי הידוע גם כ-α בכלב גדול, הכלב של אוריון וגליזה 244, ונקרא בעברית אברק או "כוכב הכלב". זהו הכוכב הבהיר ביותר בשמי כדור הארץ (מלבד השמש), מרחקו 8.6 שנות אור ממערכת השמש (המערכת החמישית במרחקה ממערכת השמש והשנייה מבין אלו שניתנות לצפייה ללא ציוד עזר אחרי מערכת אלפא קנטאורי) והוא שייך לקבוצת הכוכבים כלב גדול ומהווה את הקודקוד הדרום מזרחי של משושה החורף.

הכוכב הראשי במערכת הוא סיריוס-A, כוכב הסדרה הראשית מסוג ספקטרלי A1 V, צבעו לבן - כחלחל והוא מאיר בעוצמה של פי 25 מאשר עוצמת ההארה של השמש. לסיריוס מהירות רדיאלית של 7.6 ק"מ/שנייה ובתצפיות נתגלה סביבו ענן אבק.

הכוכב המשני במערכת הוא הננס לבן סיריוס-B. הוא מסתובב סביב נקודה משותפת בינו לבין סיריוס-A ב־50.1 שנות ארץ, במסלול אקסצנטרי מאוד, המשתנה בין 8.1 יחידות אסטרונומיות ל־31.5 יחידות אסטרונומיות. סיריוס-B חיוור פי 10,000 מסיריוס-A, קוטרו 12,000 ק"מ וצפיפותו גדולה פי 92,000 מצפיפות השמש.

פורוד

פוּרוּד (מערבית أفراد - "אפוּראד" - בודדים) או ζ בכלב גדול, הוא כוכב בולט בקבוצת הכוכבים כלב גדול עם בהירות מדרגה 3.0, שנמצא במרחק של כ-360 שנות אור ממערכת השמש. שמו בערבית דומה לשמו של הכוכב אלפארד - הבודד, ייתכן בשל מרחקו משאר הכוכבים הבהירים של הקבוצה.

קבוצת כוכבים

קְבוּצַת כּוֹכָבִים (קוֹנְסְטֵלַצְיָה בלעז) היא אוסף של כוכבים שבמבט מכדור הארץ נראים קרובים זה לזה על כיפת השמיים. כמעט בכל המקרים הקירבה בין כוכבי הקבוצה היא אופטית בלבד: המרחקים האמיתיים של כוכבי כל קבוצה מכדור הארץ, וזה מזה, הם עצומים, ואין ביניהם כל קשר פיזי, אך על כיפת השמים בלילה הם נראים סמוכים זה לזה.

קבוצות הכוכבים מתחלפות בהדרגה עם המעבר בין קווי רוחב ובין עונות השנה. לכן לפני המצאת אמצעי ניווט ומדידת זמן משוכללים, הייתה להכרת קבוצות הכוכבים חשיבות רבה.

הכוכבים הבהירים בקבוצת כלב גדול
α (סיריוס)β (מירזם)δ (וזן)ε (אדרה)η (אלודרה)ζ (פורוד) Canis Major constellation-heb
88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינה • כלב גדול • כלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.