כיוונים חדשים

כיוונים חדשים הוא כתב עת לענייני ציונות, יהדות, מדיניות, חברה ותרבות. כתב העת יוצא לאור פעמיים בשנה על ידי ההסתדרות הציונית העולמית בשותפות עם מוסד ביאליק.

שמו של כתב העת מעיד כי הוא המשך של כתב העת כיוונים שפסק לצאת לאור בשנות ה-90' לאחר כ-50 גיליונות. כקודמו מהווה כתב העת במה לדיונים מפורטים על עתידה של הציונות ועתיד העם היהודי בישראל ובגולה וכן לביקורת ספרות ומאמרים בנושאים קרובים. מייסד העיתון, עורכו והרוח החיה בו עד מותו היה אלי אייל (נפטר בספטמבר 2017).

כתב העת הוא פלורליסטי, מקיים חופש אקדמי ואינו מתערב בתכנים המייצגים לעיתים עמדות שונות מעמדתה הרשמית של ההסתדרות הציונית המוציאה אותו לאור. בין הכותבים בכתב העת ניתן למנות, לדוגמה, את הסופרים א"ב יהושע, אמנון שמוש ועמוס עוז, את חוקרי הספרות נורית גוברין, זיוה שמיר וגרשון שקד, את הפרופסורים אליעזר שביד, ניצה בן-דב, יצחק בן ישראל, רות גביזון, יחזקאל דרור, רחל אליאור, ועליזה שנהר, ואת חברי הכנסת לשעבר יוסי שריד וגד יעקבי.

New directions 17
כריכת כתב העת

קישורים חיצוניים

Glee

גלי (באנגלית: Glee - "מקהלה", "שיר", "עליצות", "שמחה" וגם "צהלה") היא סדרת טלוויזיה מסוגת דרמה קומית בשילובם של אלמנטים מוזיקליים, ששודרה ברשת FOX האמריקאית החל מה-19 במאי 2009 במשך כשש שנים. בישראל משודרת הסדרה החל מינואר 2010 במסגרת שידורי yes. ב-20 במרץ 2015 סיימה הסדרה את שידוריה בסיום העונה השישית והמקוצרת.

Glee - דמויות

Glee היא סדרת טלוויזיה דרמה-קומית-מוזיקלית שמשודרת ברשת פוקס בארצות הברית. היא מתמקדת ב-"כיוונים חדשים" - מקהלה בבית-ספר תיכון המשתתפת בתחרויות שונות, בעוד חבריה טרודים בבעיות של מערכות יחסים, מיניות ונושאים חברתיים.

צוות הדמויות הראשיות המקורי של הסדרה כולל את מנהל המועדון והמורה לספרדית (מאוחר יותר גם להיסטוריה) ויליאם שוסטר (מת'יו מוריסון), מאמנת קבוצת המעודדות סו סילבסטר (ג'יין לינץ'), יועצת בית-הספר אמה פילסברי (ג'יימה מייס), אשתו של וויל טרי שוסטר (ג'ייסלין ג'ילסיג), ושמונה חברי המקהלה לוסי קווין פאבריי (דיאנה אגרון), קורט האמל (כריס קולפר), ארטי אברמס (קווין מק'הייל), רייצ'ל ברי (ליאה מישל), פין הדסון (קורי מונטית'), מרסדס ג'ונס (אמבר ריילי), נוח "פאק" פאקרמן (מארק סאלינג) וטינה כהן-צ'אנג (ג'נה אושקוביץ). מי שבעונה הראשונה היו דמויות-אורחות - ברט האמל (מייק אומאלי), בריטני סוזן פירס (האת'ר מוריס) וסנטנה לופז (נאייה ריברה) - הצטרפו בעונה השנייה לצוות הראשי הקבוע. בעונה השלישית עזבו ג'ילסיג ואומאלי את הצוות הראשי הקבוע, ובמקומם הצטרפו מייק צ'אנג (הארי שום ג'וניור) ובליין אנדרסון (דארן כריס). בעונה הרביעית הצטרף סאם אוונס (קורד אוברסטריט) לצוות הראשי הקבוע, בעוד מייס ואגרון הפכו לדמויות אורחות-חוזרות.

בעונה החמישית התבצע השינוי הגדול ביותר, עם מותו הטראגי של מונטית', ועם הפיכתם של מוריס, ריילי, סאלינג ושום לאורחים-חוזרים. במקביל, ג'ייק פאקרמן (ג'ייקוב ארטיסט), מארלי רוז (מליסה בנויסט), ריידר ליין (בלייק ג'נר), ווייד/יוניק אדמס (אלכס נוול) וקיטי ויילד (בקה טובין) מצטרפים לצוות הראשי הקבוע למשך כל העונה, על אף שהופיעו רק ב-13 הפרקים הראשונים של העונה (מתוך 20). השחקנים הראשיים של העונה השישית והאחרונה צומצמו לתשעה: קולפר, כריס, לינץ', מק'הייל, מישל, מוריסון ואוברסטריט שהמשיכו מהעונה הקודמת, ריילי שחזרה לצוות הראשי הקבוע, אליו מצטרף מאמן הכדורגל שלדון ביסט (דוט מארי ג'ונס).

לסדרה דמויות משנה רבות, ובהן חברי סגל, סטודנטים וקרובי משפחה של חברי המועדון. כוכבי ברודוויי אידינה מנזל, ג'ון לויד יאנג, ג'ונתן גרוף, פיבי סטרול וקריסטין צ'נוות' היו בין הבולטים של השחקנים בתפקידי אורח. מספר מהשחקנים הראשיים לוהקו ישירות מבמות ברודוויי, בעוד אלה שהיו ללא רקע תיאטרלי נדרשו להפגין יכולות שירה וריקודים, כמו גם יכולת משחק.

אנטי-ציונות

אנטי-ציונות הוא מונח מורכב ורב-פנים, שמשמעותו התנגדות לתנועה הציונית. אנטי-ציונות הייתה חלק מהמערך הרעיוני של תנועות חברתיות ופוליטיות רבות, לדוגמה בברית המועצות ובמדינות ערב. כיום נעשה שימוש במונח זה גם בשיח הפנים-ישראלי. לאחר הקמת מדינת ישראל נעשה שימוש במונח גם כציון מביע התנגדות לקיומה, אך גם כהתנגדות להיותה מדינה יהודית.

בליין אנדרסון

בליין אנדרסון (באנגלית: Blaine Anderson) הוא דמות בדיונית בתוכנית הטלוויזיה האמריקאית "Glee".

את דמותו משחק דארן כריס. בליין הוצג לראשונה בפרק השישי בעונה השנייה של התוכנית.

בליין הוא הומו והזמר הראשי במועדון השירה "וורבלרס" של אקדמיית דלטון, מועדון מתחרה למועדון הראשי בסדרה "כיוונים חדשים".

בליין תפקד כמורה רוחני לחבר להקת "כיוונים חדשים" - קורט האמל (כריס קולפר).

הכימיה בין השניים, בצירוף תמיכת אוהדים לזוג - הובילו את המפיק, ריאן מרפי, לחבר ביניהם רומנטית. מערכת היחסים שלהם התקבלה על ידי הביקורות, והם כונו "אחד הזוגות הטלוויזיוניים האהובים ביותר של המילניום" על ידי ג'רט ויסלמן, כתבת ה"ניו יורק פוסט".

כריס נבחן מספר פעמים באודישנים לגליי לפני שצורף בתור בליין, כולל לתפקיד של פין הדסון. הוא האמין שהוא יתאים באופן מושלם לתפקיד של פין, אך הזדהה עם בליין אשר גדל בחברה גאה. הוא משחק את בליין כדמות כריזמטית ובעלת ביטחון עצמי רב.

כריס רואה את ההזדהות העצמית שחווה בגיל ההתבגרות כניגוד הולם להצגה הרווחת של דמויות הומוסקסואליות בתקשורת.

בתור הזמר הראשי של ה"וורבלרז", בליין ביצע מספר שירים בסדרת הטלוויזיה. השיר הראשון, גרסה ל"Teenage Dream" (של קייטי פרי) נחשב במכירותיו לסינגל שנמכר הכי מהר משירי גליי, והגיע למקום שמיני ברשימת "Billboard Hot 100". באופן כללי, שירים של ה"וורבלרז" נמכרו מעל 1.3 מיליון עותקים. השירים הפכו פופולריים מספיק כדי להשיג אלבום משלהם.

בליין קיבל בעיקר ביקורות חיוביות. כריס סווג כאחד ה'כוכבים הפורצים' של הסדרה, והוענק לו עיטור מאיגוד מבקרי בידור ההומואים והלסביות בגלל אופן המשחק כבליין.

בעוד שמערכת היחסים של בליין וקורט זכתה בביקורות משבחות - פרק בודד בסדרה בו בליין תוהה על מיניותו ספג ביקורות שליליות עקב התחושה שאופיו של בליין נחלש ושהעניין נהיה טריוויאלי.

גד יעקבי

גד יעקבי (18 בינואר 1935 – 27 באוגוסט 2007) היה חבר הכנסת, שר בממשלות ישראל ושגריר ישראל באו"ם. בנוסף לפעילותו הציבורית היה משורר פורה, ופרסם ספרי עיון וספרי ילדים.

דויד ז'ינולה

דויד דזירה מארק ז'ינולה (בצרפתית: David Désiré Marc Ginola, נולד ב-25 בינואר 1967 בגאסן, פרובאנס-אלפ-קוט ד'אזור) הוא כדורגלן עבר צרפתי, אשר עבד גם כשחקן קולנוע וכדוגמן.

ז'ינולה החל את קריירת הכדורגל שלו במולדתו צרפת, מ-1995 ולמשך שבע שנים נוספות שיחק באנגליה עד לפרישתו. במהלך שהותו באנגליה שיחק בניוקאסל יונייטד, בטוטנהאם הוטספר, אסטון וילה ובאברטון. הוא היה גם שחקן סגל קבוע בנבחרת צרפת במהלך שנות ה-90.

במהלך הקריירה שלו טיפח ז'ינולה מוניטין של שחקן בעל סגנון עצמאי, שלעיתים קרובות מתעמת עם מאמניו. מאז פרישתו ממשחק בשנת 2002, ניסה כיוונים חדשים, כולל משחק בקולנוע.

דינה פורת

דינה פורת (נולדה ב-24 בספטמבר 1943) היא ההיסטוריונית הראשית של יד ושם, פרופסור אמריטה בחוג להיסטוריה של עם ישראל, ראש מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו, ומופקדת הקתדרה לחקר האנטישמיות והגזענות על שם אלפרד פ' סליינר באוניברסיטת תל אביב.

הרולד פינטר

הרולד פינטר (באנגלית: Harold Pinter;‏ 10 באוקטובר 1930 – 24 בדצמבר 2008) היה מחזאי, תסריטאי ובמאי תיאטרון יהודי בריטי. כתב לתיאטרון, לרדיו, לטלוויזיה ולקולנוע. עבודותיו הראשונות קשורות בתיאטרון האבסורד. חתן פרס נובל לספרות לשנת 2005.

ויטפילד דיפי

דוקטור ביילי וויטפילד (ויט) דיפי (אנגלית: Bailey Whitfield Diffi; נולד ב-5 ביוני 1944 בקווינס שבניו יורק), קריפטוגף אמריקאי, מחלוצי הצפנת מפתח פומבי. חתן פרס טיורינג לשנת 2015.

יחזקאל דרור

יחזקאל דרור (נולד ב-1928) הוא פרופסור למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים ונשיאו הראשון של המכון לתכנון מדיניות העם היהודי. חתן פרס ישראל למדעי המנהל לשנת תשס"ה.

מקובלי צפת

מקובלי צפת הוא כינוי קיבוצי ליהודים שעסקו בלימוד קבלה ("מקובלים") שחיו ופעלו בעיר צפת בתקופת האר"י (רבי יצחק לוריא), לפניו ואחריו, בטווח השנים שבין שנת ה'ר"פ (1520) בערך עד שנת ה'ש"ס (1600). מקובלי צפת בכלל והאר"י ותלמידיו בפרט פיתחו כיוונים חדשים בתורת הקבלה, כיוונים אשר התפשטו במאות השנים הבאות והותירו חותם גדול על העולם היהודי.

סטיב רייך

סטיבן מייקל רייך, ידוע כסטיב רייך (באנגלית: Steve Reich; נולד ב-3 באוקטובר 1936) הוא מלחין יהודי-אמריקאי, חתן פרס פוליצר למוזיקה לשנת 2009.

רייך נודע כאחד מחלוצי המינימליזם, אם כי הוא מתרחק בהתמדה מן הסגנון המינימליסטי הצרוף. הוא פיתח מספר רעיונות קומפוזיציוניים שהשפעתם רבה, בהם שימוש בלולאות סרט מגנטי ליצירת אפקט פייזינג (Phasing) (כמו ביצירותיו הראשונות, "יירד גשם", ו"שייצא החוצה"); ושימוש בתהליכים ליצירה וחקר של תפיסות מוזיקליות ("מוזיקת מטוטלת", "ארבעה עוגבים"). יצירות אלה, המאופיינות בשימוש בתבניות חוזרות ונשנות, השפיעו משמעותית על המוזיקה האמריקאית העכשווית ועל המוזיקה העכשווית בכללותה; העיתון "גרדיאן" מתאר את סטיב רייך כאחד המלחינים המעטים אשר "השפיעו על התפתחות המוזיקה."

פין הדסון

פין הדסון (באנגלית: Finn Hudson) הוא דמות בדיונית מסדרת הטלוויזיה "Glee", שגולם על ידי קורי מונטית'. פין הוא אחד מהדמויות הראשיות בסדרה, ואחד מחברי המקהלה "כיוונים חדשים" המקוריים, עד לעונה החמישית (וזאת בעקבות מותו הטרגי של מונטית').

במהלך שלוש העונות הראשונות, פין הוא הקוורטרבק בנבחרת הפוטבול התיכונית, וכשהוא מצטרף למקהלת "כיוונים חדשים" שמר שוסטר, המורה לספרדית, הקים, הוא נאבק להגן על המוניטין והפופולריות שלו בתיכון מקינלי; וזאת חרף האהבה שלו ל"כיוונים חדשים" ושירה. במהלך העונה הראשונה, פין יוצא עם ראש המעודדות, קווין פאבריי, אך הוא מתאהב ברייצ'ל ברי, ובסוף העונה הוא יוצא עם רייצ'ל. בעונה השנייה, הוא נפרד מרייצ'ל אחרי שבגדה בו וחוזר לקווין, אך נפרד ממנה וחוזר לרייצ'ל פעם נוספת לאחר שהוא מבין שהוא עדיין מאוהב בה. בעונה השלישית הוא מציע לרייצ'ל נישואין, אך בסוף הוא מקריב את הזוגיות שלו איתה כדי שהיא תוכל לממש את החלום שלה להיות בניו יורק. במהלך העונה הרביעית, הוא חוזר לליימה ועוזר למר שוסטר להדריך את "כיוונים חדשים".

אף על פי שמונטית' לא היה זמר כשהוא לוהק לדמותו של פין, הביצועים שלו כפין זכו לפרסום רב באמריקה ומחוצה לו, במיוחד הביצועים שלו לסולו "Jessie's Girl" ולדואט "Don't Stop Believin".

צבר (קבוצה אתנית)

צבר הוא מושג שהחל כסלנג והפך לחלק מהשפה העברית התקנית, והוא משמש ככינוי לכל יהודי יליד ארץ ישראל. כמילת סלנג היא בוטאה במלעיל, אך כמילה תקנית היא מבוטאת במלרע.

המילה נגזרה משמו העברי של הקקטוס האמריקאי הנפוץ בישראל - צבר מצוי. ההשוואה לצמח המדברי הקוצני, שפריו המתוק והרך מחופה קוצים, מרמזת שהישראלי הצבר מחוספס ו"קוצני" כלפי חוץ אך רך ומתוק מבפנים. בנוסף, השוואה זו משמשת כמטאפורה לקליטתו של צמח הצבר במרחב הישראלי, אשר עלתה כה יפה, עד שהוא נעשה לאחד מסמלי המקום של ארץ ישראל.נכון לשנת 2016, 76% מיהודי ישראל הם צברים, 45% - צברים בדור שני ויותר.

צופן אל-גמאל

הצפנת אל גמאל (ElGamal encryption) היא שיטת הצפנה אסימטרית אקראית שהומצאה ב-1984 על ידי טאהר אל-גמאל, קריפטוגרף אמריקאי ממוצא מצרי. בדומה לפרוטוקול דיפי-הלמן, ביטחונה מסתמך על הקושי המשוער שבבעיית הלוגריתם הבדיד ובעיית דיפי-הלמן. והיא יכולה לשמש הן להצפנה והן לחתימה דיגיטלית. צופן אל-גמאל היה בשימוש בתוכנות חופשיות GPG וכן PGP ומערכות אחרות. אלגוריתם חתימה דיגיטלית DSA הוא וריאציה של חתימה דיגיטלית של אל-גמאל.

אף על פי ש-RSA קדמה לה, להצפנת אל-גמאל חשיבות היסטורית מאחר שהיא הצפנת מפתח-ציבורי הנחשבת המשך ישיר למאמר המפורסם של דיפי והלמן מ-1979 "כיוונים חדשים בהצפנה" שהעלה לראשונה את ההצפנה האסימטרית וחתימה דיגיטלית על המפה. אפשר ליישם את הצפנת אל-גמאל מעל שדה סופי או מעל חבורת עקום אליפטי. וכן זוהי ההצפנה הראשונה שיישמה הצפנה הסתברותית, כלומר מוכחת כבטוחה סמנטית תחת מודל התקפת מוצפן-נבחר, בהנחה שבעיית דיפי-הלמן היא בעיה קשה.

קווין פאבריי

לוסי קווין פאבריי (באנגלית: Lucy Quinn Fabray) היא דמות בדיונית מסדרת הטלוויזיה האמריקאית, Glee, שמגולמת על ידי השחקנית דיאנה אגרון. קווין היא אחת מהדמויות הראשיות בסדרה עד לעונה הרביעית. בעונה הרביעית היא הופכת לדמות משנית, ובעונה החמישית והשישית היא מופיעה בתפקיד אורח, והיא אחת מחברות "כיוונים חדשים" המקוריים.

קווין היא הדמות האחרונה שפותחה על ידי ריאן מרפי, ודמותה היא אחת מהדמויות שעוברות שינויים קיצוניים במהלך שלוש העונות הראשונות. במהלך העונה הראשונה, קווין נכנסת להריון לכאורה מפין, בן זוגה במהלך העונה, אך למעשה מתברר שהאבא האמיתי הוא נוח פאקרמן, מה שגורם למאמנת סו סילבסטר להעיף אותה מהמעודדות. לאורך כל העונה הראשונה, דמותה מתבגרת ונעשית יותר אחראית ואמפתית כלפי החברים האחרים ב"כיוונים חדשים", וזאת בעיקר בגלל הריונה. בסוף העונה, קווין יולדת את בתה והיא ונוח מחליטים לקרוא לה בת', ולאחר מכן היא מוסרת את בת' דרך אימוץ לשלבי קורקורן, אימה הביולוגית של רייצ'ל ברי. בעונה השנייה, קווין חוזרת להיות המעודדת הראשית, אך לאחר כשמבינה שלסו לא אכפת מהביטחון שלה ושל בריטני וסנטנה, היא פורשת פעם נוספת מהמעודדות. במקביל, היא מתחילה לצאת עם סאם אוונס, תלמיד חדש שהצטרף ל"כיוונים חדשים", אך לאחר מכן נפרדת ממנו והיא חוזרת פעם נוספת לפין, מציתה מחדש את היריבות שלה עם רייצ'ל. בעונה השלישית, קווין מעוניינת לקבל מחדש את בתה, בת', ומנסה לחבל בכישורי ההורות של שלבי, אך פורשת לאחר שמבינה ששלבי תהיה אמא הרבה יותר טובה ממנה לבת'. בדרכה לטקס החתונה של פין ורייצ'ל, היא נקלעת לתאונת דרכים קטלנית, מה שגורם אצלה לשיתוק בעמוד השדרה ומחייב אותה להתנייד עם כיסא גלגלים כמו ארטי, אך בסוף העונה היא חוזרת ללכת.

תפקידה של אגרון בתור קווין זיכה אותה במועמדות לפרס בחירת הנוער ל-"Breakout Female Star" ולפרס "Screen Actors Guild". דמותה תוארה בתחילה על ידי אגרון כ"האויבת האולטימטיבית של רייצ'ל" וכ"הילדה הכי רעה בתיכון".

קורט האמל

קורט האמל (באנגלית: kurt hummel) הוא דמות בדיונית בתוכנית הטלוויזיה האמריקאית "Glee". את דמותו משחק כריס קולפר. קורט הופיע לראשונה בפרק הפיילוט של התוכנית והוא אף אחד מחברי המקהלה "כיוונים חדשים" המקוריים. בנוסף, במהלך העונה הראשונה, קורט יוצא מהארון, וכתוצאה מכך הוא סובל מבריונות מתמשכת עד לעונה השלישית.

במהלך העונה השנייה, קורט פוגש את בליין אנדרסון מהמקהלה המקבילה, "הוורבלז". בליין הופך למורו הרוחני של קורט, והכימיה בין השניים, ובצירוף תמיכת אוהדים לזוג - הובילו את המפיק, ריאן מרפי, לחבר ביניהם רומנטית. מערכת היחסים ביניהם התקבלה על ידי הביקורת, והשניים כונו "אחד הזוגות הטלוויזיוניים האהובים ביותר של המילניום" על ידי ג'רט ויסלמן, כתבת ה"ניו יורק פוסט".

במקור, קולפר נבחן לדמותו של ארטי אברמס, וביצע באודישן את השיר "mr. cellophane" מתוך המחזמר "שיקגו". ריאן מרפי כל כך התלהב מהאודישן של קולפר, שהוא יצר במיוחד בשבילו את דמותו של קורט האמל. על מנת לשמור על האיזון בין מספר התלמידים במקהלת "כיוונים חדשים", ריאן הוציא מהתוכנית דמות שנקראה "רג'יש". שמו של קורט נגזר מקורט פון טראמפ (דמות מצלילי המוסיקה), אותו קולפר שיחק כילד, ושם משפחתו, האמל, נגזר מסדרת פסלוני החרסינה הגרמניות "Hummel figurines".

רייצ'ל ברי

רייצ'ל ברי (באנגלית: Rachel Berry) היא דמות בדיונית מסדרת הטלוויזיה האמריקאית "Glee" בגילומה של השחקנית ליאה מישל. רייצ'ל אחת מדמויות הראשיות ב-"Glee" ומחברי המקהלה המקוריים, ולמעשה, אחד מקווי העלילה הראשיים של הסדרה מתאר את המסע שלה מתלמידת תיכון נוירטית לשחקנית ברודוויי מצליחה.

דמותה של רייצ'ל זכתה לביקורות חיוביות בעיקר. מישל הייתה מועמדת לפרס אמי לשחקנית המצטיינת בסדרת קומדיה ב-2010, ולפרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר בקטגוריית סדרת הטלוויזיה המוזיקלית או הקומית ביותר ב-2011 על משחקה כרייצ'ל.

רייצ'ל מופיעה בכל פרקי הסדרה למעט שלושה פרקים בעונה 4.

תיקון עולם

תיקון עולם הוא ההגנה והטיפוח של אורחות החיים של האנושות; בעברית החדשה משמעותו שיפור, תמורה ואף מהפכה בחיי האנושות. תיקון העולם, שיש בו מרכיב של הבאת גאולה, הפך למושג מקובל במשנותיהם של הוגים, מהפכנים ומדינאים ברחבי העולם בעת החדשה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.