כותב נאומים

כותב נאומים הוא אדם המשכיר את שירותיו כמחבר נאומים עבור אנשים אחרים. ההסתייעות בכותב נאומים מקובלת בקרב אישים עסוקים מאוד, כגון ראש ממשלה או שר, וגם על ידי אנשים עסוקים פחות, המעוניינים בנאום באיכות טובה יותר מזו שהם מסוגלים לחבר בעצמם. בדומה לסופרי צללים, כותבי נאומים על פי רוב אינם מקבלים קרדיט על יצירתם.

Obama and aides working on a speech cropped
נשיא ארצות הברית ברק אובמה והיועצים קרל בראונר, דייוויד אקסלרוד וג'ון פאברו עובדים על נאום. יוני 2010.
1928

שנת 1928 היא השנה ה-28 במאה ה-20. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. 1 בינואר 1928 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

2 בנובמבר

2 בנובמבר הוא היום ה-306 בשנה (307 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 59 ימים.

ג'וש גוטהיימר

ג'וש גוטהיימר (באנגלית: Josh Gottheimer; נולד ב-8 במרץ 1975) הוא פוליטיקאי יהודי-אמריקאי חבר המפלגה הדמוקרטית. ב-2016 נבחר לכהן כנציג המחוז החמישי של ניו ג'רזי בבית הנבחרים של ארצות הברית.

דייוויד פרום

דייוויד ג' פרום (באנגלית: David J. Frum; נולד בטורונטו, קנדה ב-30 ביוני 1960) הוא סופר, עיתונאי ועורך עיתונות יהודי, אמריקאי - קנדי, נאו-קונסרבטיבי, ששימש ככותב הנאומים הכלכליים של נשיא ארצות הברית ג'ורג' ווקר בוש. היה הראשון בעל מידע הפנים, שחיבר ספר, בשם The Right Man (הוצאת רנדום האוז, 2003) על חלקה הראשון של תקופת כהונת בוש הבן, בעקבות הפיגוע במגדלי התאומים בספטמבר 2001.

דניאל האנן

דניאל האנן (באנגלית Daniel Hannan, נולד ב-1 בספטמבר 1971) הוא עיתונאי, סופר ופוליטיקאי בריטי, חבר המפלגה השמרנית, המכהן בפרלמנט האירופי כנציג דרום-מזרח אנגליה.

השורד המיועד (סדרת טלוויזיה)

השורד המיועד (באנגלית: Designated Survivor, לעיתים מתורגם גם כשורד בכוננות) היא סדרת דרמה-פוליטית אמריקאית שנוצרה על ידי דייוויד גוגנהיים, בכיכובו של קיפר סאת'רלנד, המשודרת ברשת ABC. הפרויקט דילג על שלב הפיילוט והוזמן ישירות כסדרה ב-14 בדצמבר 2015, וב-6 במאי 2016 הוכרזה הסדרה באופן רשמי. הפרק הראשון שודר ב-21 בספטמבר 2016 והפרק ה-21 והאחרון של העונה הראשונה שודר ב-17 במאי 2017. ב-7 ביוני 2019 עלתה העונה השלישית לשידור בנטפליקס. העונה מכילה 10 פרקים.

פרק הבכורה של העונה השנייה שודר ב-27 בספטמבר 2017, וזכה בממוצע צפיות של 5.50 מיליון, והפרק ה-22 והאחרון של העונה השנייה שודר ב-16 במאי 2018.

ב-11 במאי 2018, הודיעה רשת ABC על החלטתה לא להמשיך לעונה שלישית, כנראה בעקבות ירידה ברייטינג. זמן קצר לאחר מכן, הודיעה רשת eOne כי הם ניהלו דיונים על אפשרות המשכת הסדרה ביחד עם נטפליקס אשר משדרת אותה ברמה הבינלאומית (מחוץ לארצות הברית וקנדה). לבסוף, הסדרה חודשה לעונה שלישית על ידי נטפליקס, שתכלול עשרה פרקים. העונה השלישית עלתה לאוויר ב-7 ביוני 2019 ומשודרת בנטפליקס.

ויקי ואני

ויקי ואני היא קומדיית מצבים סאטירית ישראלית שעלתה לשידור ב-21 באוקטובר 2017 בערוץ עשר. הסדרה מתמקדת בוויקי זערור (מגי אזרזר), שרת החינוך החדשה, ודדי (איתי זבולון) כותב הנאומים שלה. הסדרה עוסקת ביחסים שלהם אחד עם השנייה ועם משפחתם.

את הסדרה יצר וכתב טל מילר שהיה בעברו כותב נאומים. למרות השמועות, טל מילר טוען כי לא כתב את הסדרה על השרה מירי רגב. הסדרה הייתה מועמדת לחמישה פרסים בטקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2017, ביניהם הסדרה הקומית הטובה ביותר והתסריט הטוב ביותר לסדרה קומית. על תפקידה הראשי בסדרה זכתה מגי אזרזר בפרס השחקנית הטובה ביותר בסדרה קומית.

ז'יל ויסנטה

ז'יל הטרובדור ויסנטה (פורטוגזית: Gil Vicente; סביבות 1465 - סביבות 1536) היה מחזאי ומשורר, שכמו כינויו, "הטרובדור", ובהתאם לרוח הזמן, ביים את מחזותיו וגם שיחק בהם (ראו שייקספיר, מולייר).

ויסנטה נחשב לאבי "הדרמה הפורטוגזית" ולאחד הכותבים הגדולים במערב, ולכן מכונה לעיתים "פלאוטוס הפורטוגזי". בשל קרבת השפות הפורטוגזית והספרדית, על אחת כמה וכמה באותן השנים, ועקב אופן שימושו בהן יצירותיו של ויסנטה יכולות להיחשב באותה המידה ספרדיות, על כן נחשב גם לאבי "הדרמה הספרדית" יחד עם חואן דל-אנסינה.

ויסנטה פעל בחצרותיהם של המלכים מנואל ה-I וז'ואאו ה-III. קרנו עלתה בעיקר בעקבות השפעתה של המלכה לאונור, שצפתה בו משחק במחזות, שהוצגו בחצר המלכותית, והטילה עליו המשימה לכתוב המחזה הראשון שלו.

ייתכן והיה גם כותב נאומים של מנואל ה-I.

כל מחזותיו מחורזים, שיריו, שנכתבו בפורטוגזית ובספרדית, לוכדים את רוח חילופי התקופות בהצגתם גם את הסדר החברתי הישן ובה בעת את הסדרים החברתיים המתהווים.

בעוד שרבות מיצירותיו הולחנו עבור ימי חג דתיים, מלכותיים וממלכתיים, יצירותיו האחרות היו אהודות בקרב הציבור הרחב כבידור שופע סאטירה על חיי החברה הפורטוגזית בימיו.

אף על פי שחלק מיצירותיו צונזרו על ידי האינקוויזיציה הפורטוגזית ותהילתו נשחקה בשנים שלאחר מותו, הוא מוכר כיום כדמות מפתח בימי ובתרבות תור הזהב של חצי האי האיברי כולו.

חגי חריף

ד"ר חגי חריף (נולד ב-1968) הוא איש תקשורת ישראלי.

יהודה אבנר

יהודה אבנר (30 בדצמבר 1928 - 24 במרץ 2015) היה דיפלומט ישראלי, יועצם של חמישה ראשי ממשלה ישראלים, כיהן כשגריר ישראל בבריטניה, אירלנד ובאוסטרליה.

משה שטרן

האם התכוונתם ל...

משה שטרן (איש תקשורת)

משה שטרן הוא עורך דין וכותב נאומים לאישי ציבור ולשרים ובעבר איש תקשורת. שימש יועץ וכותב נאומים ליושבי ראש הכנסת ולשרים, כתב טלוויזיה בערוץ הכנסת (99), כתב העיתון מקור ראשון ואיש רדיו.

נאום

נאוּם הוא העברת מסר לקבוצה של שומעים, באמצעות דברים הנישאים באוזניהם על ידי הנואם. תורת הנאום קרויה רטוריקה.

עמי גלוסקא

עמנואל (עמי) גלוסקא (נולד ב-28 במרץ 1943) הוא חוקר ומרצה ישראלי בתחום ההיסטוריה הצבאית/מדינית של ישראל. שירת כקצין בצה"ל בדרגת אלוף-משנה, בתפקידו האחרון בצה"ל כיהן כשלישם הצבאי, עוזרם ודוברם של הנשיא החמישי יצחק נבון ושל הנשיא השישי חיים הרצוג. עסק לאורך שנים ארוכות בכתיבת נאומים לראשי המדינה (נשיאים, ראשי ממשלות ושרים בכירים).

גלוסקא מילא שורה של תפקידים בשרות המדינה לרבות שליחויות דיפלומטיות בחו"ל מטעם צה"ל ומטעם משרד החוץ, ובין השאר היה חבר בצוותי המשא-ומתן עם הפלשתינאים בועידת טאבה ובמשא ומתן בנושא "המעבר הבטוח"; שימש יועץ לשלושה שרי ממשלה; מזכיר ועדת ההיגוי לענייני ירושלים ויו"ר ועדה בין-משרדית לנושא הר הבית. כמו כן הועסק כמרצה ב אוניברסיטה העברית בירושלים, במכללות הצבאיות ובמכללה האקדמית אשקלון, בתחומי ההיסטוריה הביטחונית והמדינית של ישראל. זכה בפרס בר-לב לעבודת דוקטורט מצטיינת (2001), וספרו "אשכול תן פקודה!", הדן ביחסים בין צה"ל וממשלת ישראל בדרך למלחמת ששת הימים, זיכה אותו בפרס יצחק שדה לספרות צבאית (2005).

פול ג'ונסון

פול ביד ג'ונסון (באנגלית: Paul Bede Johnson; נולד ב-2 בנובמבר 1928, במנצ'סטר אנגליה) הוא עתונאי, היסטוריון, כותב נאומים וסופר אנגלי. הוא למד בבית הספר הישועי העצמאי סטוניהרסט קולג', ובמגדלן קולג', אוניברסיטת אוקספורד. ג'ונסון התפרסם לראשונה בשנות החמישים כעתונאי ואחר-כך כעורך כתב העת New Statesman. הוא סופר פורה, שכתב למעלה מ-40 ספרים ומאמרים וכתבות רבות בכתבי עת ועתונים. בתחילת דרכו החזיק בדעות שמאלניות, כיום הוא מחזיק בדעות ימניות, הדבר בא לידי ביטוי בכתיבתו ההיסטורית-פופולרית. בניו הם העתונאים דניאל ג'ונסון, מייסד הירחון הבריטי Standpoint, ואיש העסקים לוק ג'ונסון, שכיהן כמנהל ערוץ 4 הבריטי.

פט ביוקנן

פטריק ג'וזף "פט" ביוקנן (באנגלית: Patrick Joseph "Pat" Buchanan;‏נולד ב-2 בנובמבר 1938) הוא פוליטיקאי ועיתונאי אמריקאי מהזרם השמרני. ביוקנן התמודד בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית בשנים 1992 ו-1996, ובבחירות הכלליות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2000 כמועמד מפלגת הרפורמה. דעותיו של ביוקנן הן בדלניות, והוא מוגדר על ידי מספר מנהיגים וארגונים יהודיים כאנטישמי.

צ'ארלס קראוטהאמר

אירווינג צ'ארלס קראוטהאמר (באנגלית: Irving Charles Krauthammer‏; 13 במרץ 1950 – 21 ביוני 2018), היה פרשן פוליטי ובעל טור בעיתון "וושינגטון פוסט" מאז שנת 1985, אשר זכה להשפעה רבה. זכה בפרס פוליצר לשנת 1987 על כתיבתו הפרשנית. בכתיבתו בולטת הבהירות והישירות, לצד תפישה מקורית. בין השאר טבע קראוטהאמר במדוריו ביטויים חדשים, כמו "דוקטרינת רייגן" .

טורו השבועי של קראוטהאמר ב"וושינגטון פוסט" התפרסם מדי יום שישי והופץ בלמעלה מ-240 עיתונים נוספים ברחבי העולם. כתב גם טור חודשי עבור טיים מגזין ותרם מפרי עטו לעיתונים נוספים, בהם "ויקלי סטנדרד", "ג'ואיש וורלד רוויו" ו"ניו ריפבליק". הופיע גם כפרשן בתוכניות טלוויזיה שונות ברשתות השידור האמריקניות.

שמות ספרי עיון

לכל ספר ניתן שם, שמהווה מפגש ראשון לקורא עם הספר. גם ההתייחסות לספר (בסקירות, בביבליוגרפיות, בקטלוגים וכדומה) נעשית באמצעות שם הספר (הכותר שלו). בנסיבות אלה יש לשמו של הספר חשיבות גדולה, ככלי לקידום הפצתו של הספר.

שם נאות לספר מתאפיין בתכונות הבאות: השם לוכד את העין, משקף היטב את נושא הספר, קל לזכור אותו וקל להזכירו. קיימות גישות אחדות לבחירת שם לספר, תוך מתן משקל שונה לכל אחת מתכונות אלה. שם הספר תלוי גם בקהל היעד: ספר שנועד לקהל הרחב יישא שם המובן לכל הציבור, אך כאשר הספר נועד לאוכלוסייה מקצועית ייחודית בעלת ז'רגון ייחודי, יש יתרון דווקא לשם הכתוב בשפת סתרים זו, משום ששם כזה מבהיר לכל אדם בקהל היעד שהספר פונה רק אליו ואל אנשים מסוגו. הצורך בהתאמה בין אופי הספר ובין השם הניתן לו הוא מקרה פרטי של העיקרון הכללי של שמירת הרמוניה, או קוהרנטיות, בין כל רכיבי הספר.

שר בלי תיק

שר בלי תיק (לעיתים מכונה: שר במשרד ראש הממשלה) הוא שר בממשלה שאינו עומד בראש משרד ממשלתי כלשהו, אך יכול להיות ממונה על טיפול בנושאים מוגדרים (כגון ענייני מיעוטים, שירותים חשאיים וכדומה). ככל שר, זכאי גם שר בלי תיק להשתתף בישיבות הממשלה וקולו נספר בהצבעות כקול שווה לזה של יתר השרים. הוא נהנה גם משכר דומה ומנהג וליווי צמוד.

לרוב מינוי שר בלי תיק מתבצע על מנת שראש הממשלה יוכל לקיים קואליציה רחבה המאפשרת משילות והפחתת לחצים ושסעים. במדינות שונות מוסד שר בלי תיק משמש לפתרון סוגיות שונות, לדוגמה בהולנד, אחד השיקולים העומדים בבסיס צירופם לממשלה של שרים ללא תיק הוא הצורך ביצירת איזונים פוליטיים בין המפלגות השונות המרכיבות את הקואליציה. ואולם בכמה מדינות ישנם גם תפקידים לשרים ללא תיק להקלת העומס על המשרדים הרשמיים לנושאים פחות חשובים.

ישנם מודלים תאורטיים שבעזרתם ניתן לעמוד על ההיגיון העומד מאחורי מינוי שר בלי תיק דוגמת הדמוקרטיה ההסדרית של החוקר ארנד ליפהרט. עם זאת, מינויים של שרים בלי תיק סופגים בדרך כלל ביקורת ציבורית רבה, בטענה לבזבוז כספי ציבור למימון תפקידים מיותרים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.