כוכב (סמל)

סמל הכוכב, כאידאוגרמה, מסמל בדרך כלל כוכב אסטרונומי, שעל שמו הוא מכונה.

Five-pointed star
הכוכב המחומש המוזהב.

שימוש סמלי

בהרלדיקה הכוכב הוא הסמל למעמד אבירי, וכל צו של האבירות כולל את הסמל הזה בדרך כלשהי. משתמשים בו גם לציון קדנסיה, אות חניכה, לבן השלישי.

באומנות הנוצרית, ברונו הקדוש נושא צלב על חזהו; דומיניק הקדוש, המברט הקדוש ופטר הקדוש של אלקנטרה נושאים כוכב על ראשם או מצחם.[1]

מספר כוכבים בשורה יכולים להצביע על סקלה של מגוון איכויות. ככל שמספר הכוכבים גבוה יותר, כך האיכות גבוהה יותר.

כוכב בעל שישה קודקודים (ייתכנו חמישה, אך מקרה זה נפוץ פחות) קשור לחוק וסדר בארצות הברית, ויוצר את הבסיס לתג השריף.

סמל הכוכב יכול לשמש כחיזוק על התנהגות נאותה או הישג ראוי לציון.

תוכנות רבות משתמשות בכוכב לסימון פריטים כחשובים במיוחד, למשל בדפדפנים רבים יש כפתור עם כוכב להוספת הדף לסימניות.

כוכב מחומש

Pentagram
הפנטגרם, כוכב מחומש המצויר בחמישה קווים ישרים.

כאשר הכוכב המחומש מצויר עם קודקודים במרחק שווים, צלעות שוות וזווית של 36° בכל קודקוד, נקרא לפעמים כוכב מחומש מוזהב[2], על שום שיחס הזהב מופיע בו במספר מקומות כיחס בין האורכים של קטעים שונים.

אם מחברים את קודקודי הצדדים, נוצר פנטגרם. פנטגרם הוא הצורה הפשוטה ביותר של מסלול אוילרי של מצולעי כוכבים, ולו משמעויות סמליות של מיסטיקה וכישוף.

הכוכב המחומש המוזהב הוא אידאוגרמה נפוצה מאוד בעולם המערבי, והוא מקושר במיוחד לכוח צבאי ומלחמתי. בארצות קומוניסטיות (כמו סין ווייטנאם) ישנם סמלים (הפטיש והמגל) שגם הם מכילים כוכבים מחומשים.

VIIcorpsbadge

תג הדיוויזיה השלישית בגיס השביעי, צבא הצפון במלחמת האזרחים האמריקאית

XIIcorpsbadge

תג הדיוויזיה השלישית בגיס 12, צבא הצפון במלחמת האזרחים האמריקאית


הכוכב המחומש מופיע בדגלים של 35 ארצות, ומעריכים שהוא הופיע לראשונה ב-1777 על דגלה של ארצות הברית, שהוכרזה לא מכבר. כמו כן, הוא נפוץ בהרלדיקה של ארצות הברית, ועומד בניגוד לוקסילולוגיה, בה הוא נדיר יותר מהכוכב המשובע.

הכוכב המחומש מופיע בצירוף עם סהר בדגלי מספר ארצות על מנת לסמל אסלאם, לדוגמה הוא מופיע כחלק מהסמל של האימפריה העות'מאנית.

כוכב מחומש ירוק הוא גם סמלה של אספרנטו, והוא מופיע בפינה השמאלית העליונה של דגלה.

Flag of the United States (1777–1795)

דגל ארצות הברית מ-1777 נחשב לדגל הראשון שהכיל כוכב מחומש.

IconeIslam

סהר וכוכב מחומש טיפוסיים המשמשים כסמל האסלאם.


בבולאות הכוכב המחומש מסמל בולים שלא הוחתמו.

בעת העתיקה, הכוכב המחומש ייצג את סמל הטירוף.

כוכב מחומש סגול הוא סימן המסחר של חברת סלקום.

כוכב משושה

הכוכב המשושה הוא נדיר כאידאוגרמה בתרבויות המערביות[2]. באסטרולוגיה הוא מציין כוכב יציב, כוכב שנראה כי אינו זז בהשוואה לשאר הכוכבים בשמיים.

אם מחברים את הקצוות המשותפים של הכוכב המשושה, כך שנוצרים שני משולשים שלובים, מתקבל סמל המכונה מגן דוד, שהוא סמל היהדות הנפוץ והמודרני ביותר (מגן דוד משמש גם בנצרות, אך לא לעיתים קרובות).

כוכב משושה, המוכר בשם "Bierstern" או "Brauerstern", היה סמלה של גילדת יצרני הבירה.[3] בישראל משמש כוכב זה כסמלה של בירה "גולדסטאר".[4]

כוכב משובע

בפוליטיקה

Flag of the Cherokee Nation

דגל הלאום הצ'ירוקי

כוכב משובע מופיע בדגל וסמלים הרלדיים של אוסטרליה. בהקשר האוסטרלי, הכוכב המשובע מייצג את שש המדינות של אוסטרליה, כל קודקוד מייצג מדינה, כאשר הקודקוד הנוסף הוא בשביל הטריטוריות המאוחדות. הכוכבים המשובעים עומדים מנגד לוקסילולוגיה באופן שיגרתי יותר מהכוכבים המחומשים.

החותם של הלאום הצ'ירוקי הוא בעל כוכב משובע חד.

בתאגידים

A.P. Moller - Maersk Group
לוגו חברת Maersk

חברת המשלוחים Maersk וחברת המחשבים (The Future Company (TFC משתמשות בכוכב המשובע בלוגו המסחרי שלהן.

בתרבות

כוכב משובע (הפטגרם) ידוע ככוכב האחד עשר או ככוכב הפיות, סמל קדוש לויקנים שהולכים אחר תרבות הפיות. באותה מידה, הסמל אומץ כאמצעי זיהוי על ידי חברים בתת-התרבות אות'רקין, שמורכבת מאנשים שמחשיבים עצמם כלא אנושיים. עם זאת, השתמשו בהפטגרם הקהה בקבלה.

משתמשים בהפטגרם גם בנצרות כדי לסמל את שבעת ימי הבריאה, והוא הפך לסמל מסורתי להרחקת השטן, זו הסיבה בגינה רוב תגי השריף הם בצורה הפטגונית. בדתות נוצריות רבות, ההפטגרם ידעו גם כסמל השלמות (או אלוהים).

באלכימיה, כוכב משובע יכול לרמוז על שבעת כוכבי הלכת שהיו ידועים לאלכימאים הקדמונים. [דרוש מקור: לקדמונים היו ידועים רק שישה כוכבי לכת]

בסדרת הספרים "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין מציין הכוכב המשובע (Seven-Pinted star) את האמונה ב"שבעת האלים" הנפוצה בעולם הדמיוני של ווסטרוז, זהו גם שמו של החיבור המרכזי של האמונה.

ראו גם

לשער לנושאים ומידע בנושא דגלים, סמלים והרלדיקה, ראו פורטל הדגלים והסמלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Brewer, E. Cobham. The Dictionary of Phrase and Fable. Ware, Hertfordshire: Wordsworth Editions ISBN 91-972705-0-4Ltd.
  2. ^ 2.0 2.1 The fivepointed star from Liungman, Carl G. (2004). Symbols: Encyclopedia of Wetern Signs and Ideograms. HME Publishing. ISBN 91-972705-0-4. Retrieved 19 July, 2006
  3. ^ The Six Point Brewers Star, The Museum of Beer & Brewing
  4. ^ ערן יסעור, הסודות הקטנים של הלוגואים הגדולים, באתר ynet, 6 בדצמבר 2014
המשמר האירי

המשמר האירי (באנגלית: Irish Guards) הוא רגימנט משמר הרביעי בסדר בכירותו מבין חמשת הרגימנטים של משמר הרגלים, כחלק מדיוויזיית המשמר בצבא הבריטי. הרגימנט מייצג את אירלנד מבין חמשת רגימנטי המשמר, מתוך כוונה לכלול רגימנט משמר לכל אחת מאומות הבית.

חג ההתגלות

חג ההתגלות או הלילה ה-12 הוא חג נוצרי המציין בכנסיות המזרחיות את טבילת ישו ובכנסיות המערביות את התגלותו של אלוהים בצורת אדם, בדמותו של ישו, בפני שלושת האמגושים. החג נחוג במערב ב-6 בינואר, שנים עשר ימים לאחר חג המולד, ומקורו בנצרות האורתודוקסית.

כוכב (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

מרשל הפדרציה הרוסית

מרשל הפדרציה הרוסית (רוסית: Маршал Российской Федерации) היא הדרגה הצבאית הבכירה ביותר ברוסיה. הדרגה נוצרה ב-11 בפברואר 1993 לאחר פירוק ברית המועצות והקמת הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית. הדרגה היא יורשת הדרגה הסובייטית מרשל ברית המועצות. הדרגה מקבילה לדרגת גנרל הצבא בצבא האמריקאי ולדרגת פילדמרשל בצבאות אחרים.

הדרגה נחשבת לדרגת כבוד והרמטכ"ל הרוסי הוא בדרגת "גנרל ארמייה", שהיא דרגה אחת מתחת למרשל. מאז קיומה של הדרגה, רק אדם אחד החזיק בה - שר ההגנה לשעבר איגור סרגייב, שכיהן כשר ההגנה בין 1997 - 2001 והדרגה הוענקה לו ב-11 בנובמבר 1997.

סמל הדרגה הוא סמל הפדרציה הרוסית ומתחתיו כוכב, סמל שנהוג להשתמש בו בצבא הרוסי, ירושה מברית המועצות. חייל המחזיק בדרגת מרשל הפדרציה הרוסית עונד גם סמל בשם כוכב המרשל, כוכב משובץ יהלומים, אותו יש לענוד על דש העניבה.

פרידל שטרן

פרִידְל שטֶרן (Friedel Stern;‏ 1917, לייפציג, גרמניה – 29 באוקטובר 2006, תל אביב-יפו, ישראל) הייתה קריקטוריסטית, מעצבת גרפית, עיתונאית ומורה לאמנות ישראלית ילידת גרמניה, מחלוצות תחום הקריקטורה בישראל. הקריקטורות שיצרה, שעסקו בחיי היום-יום, הציגו את ישראל מנקודת מבט הומוריסטית וביקורתית. על יצירתה זכתה בשנת 2004 בפרס דוש לקריקטורה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.