כוחות מילואים

כוחות מילואים מורכבים מחיילים שבמרבית זמן השגרה הם אזרחים. בחלק קטן מזמן השגרה הם מקיימים אימונים צבאיים או משימות צבאיות מעטות ובזמן חירום הם נקראים למלא תפקידים צבאיים לצורך תגבור כוחות הצבא ולשמש כחיילים לכל דבר. כוחות המילואים זמינים לגיבוי הכוחות המקצועיים כאשר חל גיוס חירום למלחמה כוללת או כדי להגן מפני פלישה צבאית. הקיום של כוחות המילואים מאפשר למדינה להקטין את הוצאותיה הצבאיות בעת שלום בעוד שהמדינה מתחזקת כוח תגבורת צבאי גדול ומיומן אשר מוכן לעת מלחמה.

לאורך השנה אנשי מילואים נקראים לאימונים כדי לשפר את המקצועיות שלהם והידע שלהם בתפקיד אותו הם ממלאים כדי להכין אותם לעת חירום.

במדינות מסוימות כמו ארצות הברית, ספרד ובריטניה, כוחות המילואים מבוססים על מתנדבים אשר ממלאים את תפקידם באופן חלקי. במדינות אחרות כמו סין, שווייץ וישראל השירות בכוחות המילואים הוא חובה במשך תקופה מוגדרת לאחר סיום השירות הסדיר.

במערך המילואים של צה"ל נכללים גם כלי רכב אזרחיים המגויסים באמצעות רשת קריאה של יחידות רכב מגויס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

בונדסוור

בונדסוור (בגרמנית: Bundeswehr, "הגנה פדרלית" להאזנה (מידע • עזרה)) הוא שמו הרשמי של הצבא של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, המורכב מהכוחות המזוינים המאוחדים של המדינה, המנהל האזרחי ורשויות הרכש. מדינות גרמניה אינן רשאיות לנהל מערכה צבאית משלהן, משנכנסה חוקת גרמניה לתוקף, בה נקבע כי ענייני הביטחון ניטלים לאחריותה הבלעדית של הממשלה הפדרלית.הכוח כולל צבא יבשה (Heer), צי ("דויטשה מרינה") חיל אוויר ("לופטוואפה"), חיל רפואה ("צנטרלר זניטטסדינסט") ומפקדת קישור בין-שירותית ("שטרייטסקרפטבאזיס"). בזמני שלום, מפקד הצבא הוא שר ההגנה הגרמני (כיום אורסולה פון דר ליין). בעתות חירום, הקאנצלר מקבל לידיו את הפיקוד על הבונדסוור.

בסיס אימונים פיקודי

בסיס אימונים פיקודי (בראשי תיבות, בא"פ) הוא מחנה צבאי של צה"ל המשמש כבסיס האימונים הראשי של פיקוד מרחבי.

בסיסי האימונים הם:

בא"פ אליקים השייך לפיקוד הצפון. מפקד הבסיס: אל"ם ?

בא"פ לכיש השייך לפיקוד המרכז. מפקד הבסיס: אל"ם אורי לוי

בא"פ דרום/ בסיס צאלים השייך לפיקוד הדרום. מפקד הבסיס: סא"ל מישל דהןמטרתו העיקרית של הבסיס היא לאפשר עריכת אימונים בסדר גודל רחב וכן שמירה על כשירותו המבצעית של הפיקוד המרחבי.

האימונים בבסיסים אלה מתקיימים לאורך כל השנה, הן על ידי כוחות סדירים והן על ידי כוחות מילואים, ומתחלקים לשני סוגי אימונים עיקריים:

אימונים לפני תעסוקה מבצעית (בראשי תיבות: אל"ת) ולחימה המתבצעות בגזרת הפיקוד.

אימוני כשירות ליחידות הפיקוד השונות.אימונים אלה מתבצעים בעזרתה של מפקדת הבא"פ, שתפקידה מתן תמיכה הדרכתית ולוגיסטית הכוללת מדריכים, כיתות, ציוד ושטחי אימונים.

הבא"פים מהווים בסיסי-אם ליחידות משנה נוספות. בבא"פ אליקים שוכן בית הספר ללוחמה נגד גרילה ובבא"פ לכיש שוכן בית הספר ללחימה

ובית הספר לגששים.

ג'מייקה

ג'מייקה (באנגלית: Jamaica) היא מדינת אי השוכנת בים הקריבי, בסמוך למרכז אמריקה. מצפון למדינה מעבר לים נמצאת קובה, וממזרח האי היספניולה, שבמערבו האיטי ובמזרחו הרפובליקה הדומיניקנית. המדינה היא מונרכיה חוקתית במעמד ממלכה בחבר העמים הבריטי.

דוקטרינה צבאית

דוקטרינה צבאית היא רמת תכנון צבאית הנמצאת בין אסטרטגיה לטקטיקה. הדוקטרינה הצבאית מספקת צורת מחשבה כללית לפתרון בעיות צבאיות, אך אינה מסבירה כיצד לפתור בעיות צבאיות. היא אינה נותנת שלבים פרטניים המובילים לפתרון בעיה ואינה מורה למפקד לנקוט בפעולה מסוימת. מהמפקד המשתמש בדוקטרינה נדרש תמיד השימוש בשיקול דעתו האישי להתמודדות עם המשימה שהוטלה עליו.

דוקטרינה יכולה להיות ייחודית לענף מסוים בצבא, אך גם יכולה להיות שייכת למספר ענפים ואף צבאות שונים.

באופן כללי, מסמך דוקטרינה מציין את הדברים הבאים:

היעדים המדיניים של אומה מסוימת.

המשימה הכללית של הצבא או הענף בצבא.

עקרונות כלליים בדרך להשגת היעדים על ידי אותו גוף צבאי.

סיכונים ואיומים בביצוע המשימה.

דוגמאות היסטוריות.דוקטרינה צבאית יכולה וצריכה להשתנות, יחד עם שינויים במאפייני שדה הקרב והאיומים העומדים מול אותה מדינה.

הכוחות המזוינים הלאומיים של לטביה

הכוחות המזוינים הלאומיים של לטביה (בלטבית: Nacionālie Bruņotie Spēki) מורכבים מצבא לטביה (כוחות היבשה, חיל הים וחיל האוויר), המשמר הלאומי, משמר החופים ועוד. תפישת ההגנה של הכוחות מתבסס על כוחות מקצועיים בעלי יכולת תגובה מהירה ועל כוחות מילואים היכולים להיות מגיוסים תוך התראה קצרה.

צבא לטביה מבוסס החל מה-1 בינואר 2007 על חיילים מקצועיים בלבד, גיוס החובה בוטל ומחזור החובה האחרון היה ב-2005.

הכוחות המזוינים של אלבניה

הכוחות המזוינים של אלבניה (באלבנית: Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë) הוקמו לאחר הכרזת העצמאות של אלבניה ב-1912. כיום הכוחות מורכבים מ: המטה הכללי, צבא אלבניה, חיל האוויר האלבני והצי האלבני.

הכוחות המזוינים של סוריה

הכוחות המזוינים של סוריה (בערבית: القوات المسلحة العربية السورية; 'הכוחות המזוינים הערביים של סוריה') הוא השם הכולל של כלל הכוחות המזוינים של סוריה, ומטרותיו העיקריות הן הגנה על גבולות המדינה וכן שמירה על סדרי השלטון ובראשם הנשיא. הם מורכבים מהצבא הסורי, חיל הים הסורי, חיל האוויר הסורי, חיל ההגנה האווירית הסורי וכוחות משטרה וביטחון.

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הוא המפקד העליון של הצבא, שר ההגנה והרמטכ"ל היוצא, עמאד אול עלי איוב, שהחליף את שר ההגנה הקודם דאוד ראג'חה ביולי 2012, מפקד עליו בפועל. צבא סוריה כולל כ-289,000 מגויסי חובה סדירים המשרתים במשך 24 חודשים בזרועות השונות של הצבא, כשגיל הגיוס לצבא הוא 18.

צבא סוריה מבוסס על ציוד צבאי סובייטי ישן, והתמוטטות ברית המועצות בתחילת שנות ה-90 פגעה באופן קשה בצבא שכן רוסיה הקטינה מאוד את הסיוע הכספי ואת האשראי לרכישת אמצעי לחימה מתקדמים. ארסנל הצבא הסורי כולל בין היתר טילי קרקע-קרקע רבים בעלי יכולת לפגוע ברוב שטחה של מדינת ישראל. בתחילת שנות ה-90, רכשה סוריה מקוריאה הצפונית טילי סקאד מדגם C המסוגלים להגיע לטווח של יותר מ-500 ק"מ.

בתחילת שנות ה-2000, ובעיקר החל משנת 2002, מקבלת סוריה עזרה צבאית נרחבת מאיראן - קציני הדרכה של משמרות המהפכה הגיעו לסוריה על מנת לעזור בעניינים הטכנים - הפעלת נשק מתקדם והבאתו לשימוש הצבא הסורי, בנוסף הפכה איראן לספקית נשק חשובה של סוריה. בתקופה מאוחרת יותר, איראן העבירה מיליוני דולרים לסוריה על מנת לחדש את עסקאות הנשק בין רוסיה לסוריה באופן שלא דורש התערבות איראנית. ב-2004 נחתמה ברית הגנה בין איראן לסוריה.

מאז ראשית שנות ה-70, פיתחה סוריה ארסנל נרחב של נשק כימי וביולוגי. ההתמקדות העיקרית בפיתוח היא על גזי עצבים מסוג סארין ו-VX.

סוריה קיבלה סיוע פיננסי ניכר ממדינות המפרץ הפרסי כתוצאה מהשתתפותה לצד כוחות הקואליציה במלחמת המפרץ. עיקר הכסף הושקע בשדרוג ומודרניזציה צבאית.

הכוחות המזוינים של שוודיה

הכוחות המזוינים של שוודיה (בשוודית: Försvarsmakten) הם הכוחות הצבאיים של שוודיה, אשר אחראיים על הגנת המדינה, וכן דואגים לשמירה על האינטרסים של שוודיה, מסייעים במאמצים בינלאומיים לשמירה על השלום ומספקים סיוע הומניטרי.

הכוחות מורכבים מ: צבא שוודיה, חיל האוויר השוודי וחיל הים השוודי, בתוספת כוחות מילואים הנקראים משמר הבית. מאז 1994, כל הכוחות המזוינים מאורגנים תחת סוכנות ממשלתית אחת, ובראשם עומד המפקד העליון. קרל השישה עשר גוסטב, מלך שוודיה מחזיק באופן טקסי בדרגה הגבוהה ביותר בכל שלוש הזרועות של הכוחות המזוינים של שוודיה, המלך לא משמש עוד כמפקד העליון והוא מחזיק בדרגות באופן טקסי בלבד. סמכות הפיקוד היחידה שלו היא על הסגל הצבאי שבחצר מלכותו.

ההיסטוריה הצבאית של שוודיה כוללת כמה בריתות ומלחמות עם כל המדינות השכנות, כולל מעורבות נרחבת במלחמת שלושים השנים. המלחמה עם רוסיה (1808-1809) הפכה למלחמה הפינית במהלכה שוודיה הפסידה את פינלנד. במהלך מלחמת עולם, המלחמה הקרה ולאורך כל המאה ה-20, שמרה שוודיה על נייטרליות, בעוד כוח האדם של הכוחות המזוינים התבסס על גיוס חובה. ב-2010 בוטל גיוס החובה בעיתות שלום, והוחלף בגיוס על בסיס התנדבותי עד שנת 2018.

יחידות שוודיות מוצבות במספר פעילויות בינלאומיים כיחידות פעילות או כנספחים צבאיים, כולל באפגניסטן כחלק מכוח הסיוע הביטחוני הבינלאומי ובקוסובו.

המרכז הלאומי לאימונים ביבשה

המרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י 500) - מחנה שומרון (שמו הקודם: באלי"ש - בסיס אימון ליחידות שדה), ונודע גם בכינויו הלא-רשמי בסיס צאלים, הוא בסיס צבאי ישראלי הממוקם ליד קיבוץ צאלים בנגב, ומשמש כבסיס האימונים הראשי והגדול ביותר של יחידות זרוע היבשה בצה"ל. הבסיס נקרא על שם רא"ל דן שומרון. הבסיס ושטחי האש שלו מכסים שטחים נרחבים בנגב המאפשרים עריכת אימונים בסדרי גודל רחב, מאימוני גדוד ועד אוגדה. האימונים מתבצעים בו לאורך כל השנה, הן על ידי כוחות סדירים והן על ידי כוחות מילואים.

לאורך השנים הבסיס היה בכפיפות פיקודית של מפקד עוצבת סיני ששימש בשני התפקידים. בשנת 2016 הוחלט על פיצול הפיקוד, לאור הרצון למקד את עשייתו של מפקד מל"י באימונים, מוכנות והתעצמות היבשה.

הצבא העממי היוגוסלבי

הצבא העממי היוגוסלבי (בסרבו-קרואטית: Југословенска Народна Армија) או הצבא הלאומי היוגוסלבי (Jugoslovenska Narodna Armija) או בקיצור: JNA היה הצבא של הרפובליקה הפדרלית הסוציאליסטית של יוגוסלביה.

הצבא פעל לצד כוחות ההגנה הטריטוריאלית שפעלו כמיליציה ברפובליקות, ויחד היוו את הכוחות המזוינים של יוגוסלביה.

חיל הים הסורי

חיל הים הסורי (בערבית: البحرية السورية) הוא הזרוע הימית של צבא סוריה ועד לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה שירתו בו כ-4,000 חיילים בשרות סדיר וקבע וכן כ-2,500 אנשי כוחות מילואים.

חיל הים הסורי נמצא תחת פיקוד אזור לטקיה של צבא סוריה ולו בסיסים בנמלי לטקיה, בניאס (כ-55 ק"מ מדרום ללטקיה), מינאת אל ביידה וטרטוס.

חיל הים הסורי נוסד בשנת 1948 וכלי השיט הראשונים שלו היו מספר סירות שהושארו על ידי כוחות צרפת שעזבו את המדינה. אנשי חיל הים הסורי הראשונים היו חיילים בצבא היבשה אשר נשלחו לאקדמיות ימיות בצרפת לשם הכשרתם. החל בשנות ה-50 של המאה ה-20 החל חיל הים הסורי להצטייד בכלי שיט מתוצרת סובייטית. בין השאר נמסרו לסוריה ספינות טורפדו, מקשות, שולות מוקשים, וספינות טילים.

חיל הים הסורי לא השתתף במלחמת ששת הימים. בתחילת מלחמת יום הכיפורים ניסה חיל הים הסורי לעצור כוח של חיל הים הישראלי שהתקרב לנמל לטקיה. בקרב שהתפתח הוטבעו ספינת טורפדו, מקשת ושלוש ספינות טילים. בהמשך המלחמה אירעו עוד שני קרבות בין ספינות טילים של חיל הים הישראלי וספינות של חיל הים הסורי ובהם נפגעו עוד ארבע ספינות טילים סוריות.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 המשיך חיל הים הסורי להצטייד בכלי שיט מתוצרת ברית המועצות, כולל ספינות נגד צוללות וספינות טילים מתקדמות.

על פי פרסומים בעיתונות בשנים 2007-2008 קיימו סוריה ורוסיה שיחות במטרה לאפשר לרוסיה לפתח ולהרחיב את בסיס חיל הים בטרטוס על מנת שיהווה אף בסיס לחיל הים הרוסי באגן המזרחי של הים התיכון. במסגרת מגמה זו ביקרה בנמל טרטוס, בחודש אוגוסט 2008 שייטת רוסית, אשר כללה את נושאת המטוסים "אדמירל קוזנצוב", ספינת טילים וארבע צוללות גרעיניות.

מאז פרוץ מלחמת האזרחים לא ברור מצבו של החיל ונראה שפעולתו כמעט ונפסקה.

חיל המשטרה הצבאית

חיל המשטרה הצבאית (בר"ת: חָמָ"ץ) הוא חיל בצה"ל שייעודו לשמש הסמכות המקצועית הראשית בתחומי אכיפת התעבורה והמשמעת, הכליאה, החקירות והבידוק הביטחוני במעברים. החיל כפוף לאגף כוח האדם של צה"ל. החיל מוביל את תחומי אכיפת החוק והסדר בצה"ל ופועל בשיתוף המפקדים ובהתאמה לצורכי הצבא לשם חיזוק חוסנו המוסרי ושמירת איכות חיי המשרתים בו. יחידות החיל פועלות בכל אחד מהפיקודים המרחביים (צפון, מרכז ודרום) וכן בפיקוד העורף ובבסיס המטה הכללי. מפקדת מצ"ח פועלת תחת פיקוד הקמצ"ר. היא מפעילה כמה יחידות משנה ופרוסה לכל אורכה של מדינת ישראל. לצד המערך הסדיר, מפעיל החיל מערך של כוחות מילואים.

בראש המשטרה הצבאית עומד קצין חיל המשטרה הצבאית הראשי (הקַמְצָ"ר) בדרגת תת-אלוף. הקמצ"ר הנוכחי (ה-22) הוא תת-אלוף יאיר ברקת. לצדו פועלת מפקדת החיל (מקמצ"ר) המרוכזת כיום ברובה במחנה דורי (מחנה תל השומר). החיל בולט, בין היתר, בשיתוף נשים בכלל התפקידים והיה הראשון ששיתף נשים בפעילות מבצעית.

המשטרה הצבאית אחראית למספר תחומים:

אכיפת משמעת חיילי צה"ל.

איתור ומעצר עריקים ומשתמטי גיוס.

אכיפת תקנות התעבורה ופקודות הצבא הקשורות לכלי רכב צבאיים.

חקירה וטיפול בעבירות פליליות ותאונות דרכים בעלות זיקה צבאית.

החזקת כלואי צה"ל במשמורת חוקית והפעלת מתקני מעצר לפלסטינים.

בידוק ביטחוני במעברי קו התפר (מאז 2004).

בזמן חירום - משתנה תפקיד החיל על מנת לסייע במאמץ המלחמתי. במידה והמלחמה מתרחשת בתוך גבולות המדינה אז החיל לוקח חלק בלחימה ובמעצרים בקרב.לשם עמידה במשימותיו, מפעיל החיל מערך מודיעין מפותח.

טולכרם

טולכרם (בערבית: طولكرم) היא עיר פלסטינית במערב השומרון, כ-16 ק"מ מזרחית לנתניה. העיר מונה 62,000 תושבים (2007), ברובם ערבים מוסלמים, ומיעוטם ערבים נוצרים. בהסכמי אוסלו הוגדרה העיר כ-"שטח A", בו השליטה האזרחית והביטחונית נתונה בידי הרשות הפלסטינית. העיר משמשת כבירת נפת טולכרם.

יחידת מחסני חירום

יחידת מחסני חירום (בראשי תיבות: ימ"ח) היא יחידה צבאית שתפקידה העיקרי ארגון ותחזוקה של הציוד המיועד ליחידת מילואים בעת גיוס חירום של חייליה.

יחידות מחסני חירום קיימות גם במדינות אחרות שבהן מתקיים מערך של כוחות מילואים, אך החלוקה בין הציוד הנשמר במחסנים אלה ובין הציוד שחייל המילואים שומר בביתו, משתנה לפי החוקים והנורמות במדינות השונות. לדוגמה, בשווייץ חייל המילואים מחזיק בביתו את כל הציוד האישי, פרט לנשקו האישי, ובמחסני החירום נמצא רק הציוד היחידתי.

תחזוקה מתאימה של הציוד ביחידות מחסני החירום ושמירה על מלאים של ציוד, לפי הצרכים הצפויים, משפיעים על יכולתן של יחידות הצבא להתארגן במהירות ולפעול ביעילות בשעת חירום.

בשנת 2018 הימ"ח היה במרכז דוח האלוף בריק ובו טען האלוף על חוסר בכח אדם וחוסר מוכנות בימחים

ליל הברווזים (1959)

ליל הברווזים הוא פרשת תרגיל לגיוס כוחות מילואים שהתרחשה ב-1 באפריל 1959. בתרגיל שודרו ברדיו בדרמטיות סיסמאות לגיוס מילואים פומבי, מבלי שקדמה לכך כל מתיחות צבאית. הפרשה זכתה לכינוי "ליל הברווזים" על שם אחת הסיסמאות - "ברווזי מים".

מתקפת ברוסילוב

מתקפת ברוסילוב הייתה המתקפה הגדולה ביותר של הצבא הרוסי בחזית המזרחית במלחמת העולם הראשונה וגם הניצחון הגדול ביותר שלו במלחמה. היא נערכה בשטח אוקראינה דהיום בתאריכים 4 ביוני 1916 - 20 בספטמבר 1916. היא נקראה על שם הגנרל אלכסיי ברוסילוב, מפקד החזית הדרום-מערבית שיזם, תכנן את המתקפה והכניס שיטות צבאיות חדשות שתרמו להצלחתה.

סדר כוחות

סדר הכוחות (בראשי תיבות: סד"כ) של צבא או של חלק ממנו, כגון חיל, גיס אוגדה וכדומה, הוא כלל הכוחות הלוחמים של גוף זה, בחיילים ובאמצעי לחימה. סדר הכוחות מוצג במבנה ההירארכי שלו ובמיקום הכוחות. לסדר הכוחות חשיבות בעת יציאה למבצע צבאי וגם בימי שלום, כחלק מההיערכות למלחמה. תכנון סדר הכוחות הוא מרכיב מרכזי בבניין הכוח הצבאי, ומעקב אחר סדר הכוחות של האויב הוא מרכיב חשוב בעבודת המודיעין הצבאי. במהלך מלחמה סדר הכוחות משתנה, כתוצאה מהעברתן של יחידות משדה קרב אחד לאחר, כתוצאה מגריעתן של יחידות שנשחקו, ולעיתים גם כתוצאה מהקמתן של יחידות חדשות תוך כדי לחימה.

כיוון שסדר הכוחות הנחוץ בתקופת רגיעה קטן במידה ניכרת מזה הנחוץ בעת מלחמה, כולל סדר הכוחות שני מרכיבים:

צבא סדיר: מרכיב קבוע של סדר הכוחות, הכולל חיילים בשירות קבע ובחלק מהצבאות גם חיילים בשירות חובה.

כוחות מילואים: מורכבים מחיילים שבמרבית זמן השגרה הם אזרחים, ובחלק קטן מזמן השגרה הם מקיימים אימונים צבאיים או משימות צבאיות מעטות ובזמן חירום הם נקראים למלא תפקידים צבאיים לצורך תגבור כוחות הצבא ולשמש כחיילים לכל דבר. הקיום של כוחות המילואים מאפשר למדינה להקטין את הוצאותיה הצבאיות בעת שלום בעוד שהמדינה מתחזקת כוח תגבורת צבאי גדול ומיומן אשר מוכן לעת מלחמה. לעיתים כולל גיוס המילואים גם גיוס של ציוד, כגון כלי רכב וציוד מכני הנדסי.

צבא אוסטריה

צבא אוסטריה (בגרמנית: Österreichs Bundesheer) או "הצבא הפדרלי של אוסטריה" הוא שמם של כלל הכוחות המזוינים של אוסטריה בצבא הקבע שלה. לצבא האוסטרי שני חֵילוֹת: חיל האוויר וחיל היבשה.

צבא צ'כיה

צבא צ'כיה (בצ'כית: Armáda České republiky) מורכב מכוחות היבשה, חיל האוויר הצ'כי ויחידות תומכות. מסוף שנות ה-40 ועד 1989, היוו הכוחות המזוינים של צ'כוסלובקיה (כ-200,000 חיילים) את אחד מעמודי התווך של ברית ורשה. לאחר פיצול צ'כוסלובקיה, משלימה צ'כיה רה-ארגון משמעותי ומקיף בצמצום הכוחות המזוינים, אשר התעצמו עם הצטרפותה של צ'כיה לנאט"ו ב-12 במרץ 1999.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.