כ' בתשרי

כ' בתשרי הוא היום העשרים בחודש הראשון בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים בחודש השביעי למניין החודשים מניסן. כ' בתשרי לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני, רביעי ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

►► תשרי ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

חגים ומועדים

אירועים היסטוריים

נולדו

נפטרו

אברהם ישכר אנגלרד

רבי אברהם ישכר אנגלרד (ה'תרס"ט (?) - כ' בתשרי ה'תשס"ו) מראדזין היה האדמו"ר הששי בשושלת חסידות איזביצה ראדזין.

אברהם מטמון

אברהם מטמון (כ' בתשרי תרס"א, 13 באוקטובר 1900 – כ"ח בתשרי תשל"ה, 14 באוקטובר 1974) היה רופא אשר עסק ברפואת מין, חלוץ ההסברה המינית בארץ ישראל.

אירועי מלחמת יום הכיפורים

מלחמת יום הכיפורים נמשכה 19 יום, מ-6 באוקטובר 1973 ועד 24 באוקטובר.

את 19 ימי הלחימה ניתן לחלק לשלושה שלבים:

שלב ראשון, בימים 6–10 באוקטובר: בחזית הדרום - מתקפה כוללת של הצבא המצרי על קו בר-לב ונקודות אסטרטגיות בחצי האי סיני. לאחר כיבוש קו בר-לב על ידי המצרים, יצא צה"ל למתקפת נגד שנכשלה. בחזית הצפון - מתקפה כללית של הצבא הסורי על רמת הגולן שבה נכבשו שטחים נרחבים בגולן ונכבש מוצב החרמון. צה"ל עסק בבלימת האויב.

שלב שני, בימים 11–14 באוקטובר: בחזית הדרום - התארגנות מחודשת של הכוחות הלוחמים וניסיון מתקפה מצרי שנבלם על ידי צה"ל. בחזית הצפון - הבקעת קווי הסורים על ידי צה"ל והתחלת התקדמותו לכיוון דמשק.

שלב שלישי, בימים 15–24 באוקטובר: בחזית הדרום - לאחר קרבות עזים באזור החווה הסינית, צלח צה"ל את תעלת סואץ, כבש שטח נרחב ממערב לתעלת סואץ, וכיתר את הארמייה השלישית. בחזית הצפון - כוחות צה"ל ייצבו קו חדש בשטח סוריה, וכבשו את מוצב החרמון.להלן פירוט האירועים במהלך ימי הלחימה בכל אחת מהחזיתות: חזית הדרום (מצרים), חזית הצפון (סוריה) והחזית המדינית והבינלאומית.

אליעזר פאפו

הרב אליעזר ב"ר יצחק פאפו (תקמ"ו - כ' בתשרי תקפ"ח; 1786 – 11 באוקטובר 1827) היה פוסק ומקובל. נודע בספר המוסר שחיבר, "פלא יועץ", ומכונה לעיתים על שמו. שימש רב הקהילה הספרדית של סיליסטרה שבבולגריה ועמד תקופה מסוימת גם בראש הקהילה הספרדית בבירת ולאכיה, בוקרשט.חיבר גם את הספרים "אלף המגן", "חסד לאלפים" ו"בית תפילה".

ה'תש"ז

ה'תש"ז (5707) או בקיצור תש"ז היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-26 בספטמבר 1946, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 14 בספטמבר 1947. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שנייה לשמיטה.

ה'תש"ך

ה'תש"ך או ה'תש"כ (5720) ובקיצור תש"ך או תש"כ –

היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-3 באוקטובר 1959, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 21 בספטמבר 1960.המולד של תשרי חל ביום שישי, 19 שעות ו-19 חלקים. לפיכך זו שנה מסוג זשג, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים.זו שנה ראשונה לשמיטה, ושנת 1 במחזור העיבור ה-302. תקופת ניסן שבשנה זו היא תחילת שנת 8 במחזור השמש ה-205.שנה זו היא שנת 1,891 לחורבן הבית, ושנת 2,271 לשטרות.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תש"ך 12 שנות עצמאות.

ה'תשס"ג

ה'תשס"ג (5763) ובקיצור תשס"ג –

היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-7 בספטמבר 2002, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 26 בספטמבר 2003.המולד של תשרי חל ביום השבת, 12 שעות ו-982 חלקים. לפיכך זו שנה מסוג זשה, היא מעוברת, ואורכה 385 ימים.זו שנה שנייה לשמיטה, ושנת 6 במחזור העיבור ה-304. תקופת ניסן שבשנה זו היא תחילת שנת 23 במחזור השמש ה-206.שנה זו היא שנת 1,934 לחורבן הבית, ושנת 2,314 לשטרות.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשס"ג 55 שנות עצמאות.

השיל מקראקא

רבי אברהם יהושע השיל מקראקא (בקצרה: רבי העשיל מקראקא; נודע יותר בשם: הרבי רבי העשיל; ~ה'שנ"ה, 1595 - כ' בתשרי ה'תכ"ד, 21 באוקטובר 1663) היה רב פולני ותלמיד חכם בולט. מגדולי דורו ורבם של רבים מגדולי פוסקי פולין במאה ה-17. כונן מחדש את ישיבות פולין לאחר גזירות ת"ח-ת"ט.

שימש כראש ישיבה ומרא דאתרא בלובלין ובקראקא, ונודע בחריפותו. רוב ככל כתביו אבדו, וליקוט דברי תורה שנמסרו בשמו נדפס בספר "חנוכת התורה". מלבדם נמצאו חידושיו על מסכת בבא קמא, וכן חלק מגיליונותיו על הטור.

זאב חיים ליפשיץ

הרב זאב חיים ליפשיץ (ה'תרצ"ו, 1935 - כ' בתשרי תשע"ג, 6 באוקטובר 2012) היה תלמיד חכם ירושלמי בעל השכלה כללית רחבה. התפרסם כבעל שיטה פסיכולוגית-יהודית ייחודית, ועמד בראש "סדנת אנוש" בירושלים.

חסידות גורליץ

חסידות גורליץ היא חסידות גאליצינית, ענף של חסידות צאנז. מחסידות זו יצאו חסידות ברדיוב, חסידות רודניק, חסידות ז'מיגראד, חסידות טשאקאווא וחסידות קלויזנבורג.

י"ט בתשרי

י"ט בתשרי הוא היום התשעה עשר בחודש הראשון

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשעה עשר בחודש השביעי

למניין החודשים מניסן. י"ט בתשרי לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק

הרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק (ידוע בשם הגרי"ז, או הרב מבריסק; כ' בתשרי תרמ"ז, 19 באוקטובר 1886 - ט' בתשרי תש"ך, 11 באוקטובר 1959) היה רבה של העיר בריסק וראש ישיבה בבריסק ואחר כך בירושלים, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, אחרי שנת 1954. נחשב מתנגד תקיף לציונות.

יששכר שדמי

יששכר (ישכה) שדמי (טבת ה'תרפ"ו, 22 בינואר 1922 - כ' בתשרי ה'תשע"ט, 28 בספטמבר 2018) היה מפקד בפלמ"ח ותת-אלוף בצה"ל, מפקד גדוד בחטיבת הראל ובחטיבת הנגב, פיקד על חטיבת גולני ועל החטיבה שבגזרתה בוצע הטבח בכפר קאסם, על חטיבת שריון במלחמת ששת הימים וכסגנו של אלוף פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים.

כ"א בתשרי

כ"א בתשרי הוא היום העשרים ואחד בחודש הראשון

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ואחד בחודש השביעי

למניין החודשים מניסן. כ"א בתשרי לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

מנחם מנדל פוטרפס

הרב מנחם מנדל פוטרפס (ידוע בכינוי ר' מענדל; כ' בתשרי תרס"ח, 28 בספטמבר 1907 - ד' בתמוז תשנ"ה, 2 ביולי 1995) היה המשפיע החב"די המרכזי בישראל. רבים ממשליו ואמרותיו בעת התוועדויותיו נכנסו לפולקלור החב"די.

משה רוטשילד

ד"ר משה רוטשילד (שבט ה'תרפ"ט, 1929 - כ' בתשרי ה'תשע"ט, 29 בספטמבר 2018) היה רופא חרדי ישראלי, מייסד ונשיא בית החולים מעיני הישועה בבני ברק, ומנהלו הראשון.

סעדיה מדמוני

הרב סעדיה (סעיד) מדמוּני (תעתיק מדויק: מצ'מוני) (? - כ' בתשרי תר"ן, 15 באוקטובר 1889) היה רב יוצא תימן, יליד העיירה חאפד, מעין פרבר של צנעא הבירה. מנהיג הגל השני בעליית יהודי תימן, "אעלה בתמר".

ציון גולן

ציון גולן (במקור ציון בגדלן) (נולד ב-6 באוקטובר 1955, כ' בתשרי ה'תשט"ז) הוא זמר מוזיקה תימנית ישראלי ממוצא תימני.

שלמה הרברג

שלמה יוסף הֶרבֶּרג (כ' בתשרי תרמ"ה, 9 באוקטובר 1884, ולָדיסלָבוב (נוישטדט-שירווינדט), פלך סובאלק, האימפריה הרוסית (פולין-ליטא) - כ"ו באדר תשכ"ו, 18 במרץ 1966, תל אביב) היה משורר, מספר מתרגם עברי. מראשוני המתרגמים העבריים המקצועיים בארץ ישראל. חתן פרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת לשנת תשי"ט. פרסם שירים, סיפורים

ורשימות.

לשלמה היו אח ואחות. האח היה אריה(לייב) גרבר עלה לארץ ב-1966 ונפטר בכ"ז באב תשל'ד וקבור בסגולה פתח תקווה. אריה קבור ליד בנו יצחק. אשתו של אריה גיטה גרברג טמונה בבית העלמין היהודי בוילנה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.