כ' באלול

כ' באלול הוא היום העשרים בחודש השנים עשר בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים בחודש השישי למניין החודשים מניסן. כ' באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון, שלישי וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

►► אלול ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים ביום זה

נולדו

נפטרו

אברהם אבל אדולף ארליך

אברהם אבלי אדולף ארליך (Abraham Abele Adolf Ehrlich, ‏20 בספטמבר 1837, כ' באלול ה'תקצ"ז - כ"ח באדר אדר א' ה'תרע"ג, 7 במרץ 1913) היה רב ומחנך בלטביה ובפרוסיה המזרחית, מראשי הקהילה היהודית בקורלנד.

אברהם אלטר פולק

רבי אברהם אלטר פולק (ה' בכסלו תרצ"ה, 12 בנובמבר 1934 - כ' באלול תשס"ו, 13 בספטמבר 2006) היה האדמו"ר מבערגסאז-פתח תקווה. בנו החורג של האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלז. מחבר ספר 'אמונת איתן' על ענייני שביעית ועוד.

אברהם ויינברג (ראשית בכורים)

הרב אברהם ויינברג (תרל"ב-כ' באלול תש"ב) היה רב בפולין לפני השואה, תלמיד מובהק של רבי אברהם בורנשטיין מסוכטשוב. נרצח ביריות לאחר שסירב לעלות על הרכבת מגטו ורשה לטרבלינקה.

אברהם שטרנהרץ

רבי אברהם שטרנהרץ (כוכב לב) (כ"ג בניסן תרכ"ב, 23 באפריל 1862 - כ' באלול תשט"ו, 7 בספטמבר 1955), נינו של רבי נתן שטרנהרץ מברסלב (תלמידו של רבי נחמן מברסלב), היה ממנהיגי חסידות ברסלב הבולטים בדור הרביעי, וממייסדיה של החסידות בארץ ישראל. ייסד את ה"קיבוץ" של חסידי ברסלב בראש השנה בציון הרשב"י במירון.

אליהו לופיאן

הרב אליהו לופיאן (כינוי נפוץ: ר' אֱליְ' לופיאן או ר' אֱליְ' קעלמער; תרל"ו, 1876 - כ' באלול תש"ל, 21 בספטמבר 1970) היה מהבולטים ברבני תנועת המוסר במאה העשרים.

אליהו קושלבסקי

הרב אליהו קושלבסקי (תרס"ט, 1909 – כ' באלול תשנ"ב, 18 בספטמבר 1992) היה רבה של באר שבע, ולפני כן ראש ישיבה ורב בארצות הברית וממייסדי ישיבת חפץ חיים בניו יורק.

אליקום צונזר

אֱליָקוּם צוּנְזֶר (בכתיב יידי: צונזער; 13 באוקטובר 1836, ב' בחשוון תקצ"ז?, וילנה – 22 בספטמבר 1913, כ' באלול תרע"ג, ניו יורק), שנודע בכינויו אליקום בדחן, היה בדחן ומשורר יידי ידוע במזרח אירופה ובהמשך בארצות הברית.

דב נתן ברינקר

דב נתן ברינקר (בסוף ימיו: בר-יקר; ב' בשבט ה'תרנ"ג, 19 בינואר 1893 - כ' באלול ה'תשי"א, 21 בספטמבר 1951) היה עסקן, עורך ועיתונאי ארצישראלי יליד דווינסק, שפעל בתקופת היישוב ובשנותיה הראשונות של מדינת ישראל.

ברינקר היה עורך כתב העת "הדביר" יחד עם חברו הרב יצחק אביגדור אורנשטיין, והאלמנך "לוח ירושלים" שנועד להמשיך את האלמנך "לוח ארץ ישראל" של אברהם משה לונץ שברינקר היה עוזרו ומזכירו הספרותי.

דוד גלעדי

דוד גלעדי (קליין) (16 בספטמבר 1908, כ' באלול תרס"ח, סילאג'צ'ה, טרנסילבניה, אז בהונגריה, כיום רומניה – 18 במאי 2009, תל אביב) היה סופר, עיתונאי, עורך ומתרגם ישראלי.

ה'תשכ"ט

ה'תשכ"ט (5729) או בקיצור תשכ"ט היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-23 בספטמבר 1968, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 12 בספטמבר 1969. שנה מסוג בשה, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה שלישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשכ"ט 21 שנות עצמאות.

המשרד לביטחון הפנים

המשרד לביטְחון הפנים הוא משרד ממשלתי של מדינת ישראל המופקד על ביטחון הפנים במדינה.

המשרד לביטחון פנים, שנקרא עד לאמצע שנות ה-90 של המאה ה-20 משרד המשטרה, הוא גוף ממשלתי ייחודי למדינת ישראל. בעוד שברחבי העולם כפופות רשויות ביטחון הפנים כמו המשטרה למשרד הפנים או למשרד המשפטים, ובמקומות רבים מהוות רשויות אלו חלק ממארג השלטון המקומי וראשי המערכות ממונים בידי ראשי הערים, במדינת ישראל הוקם משרד משטרה נפרד, מסיבות שונות. גוף דומה הוקם ב-2003 בקנדה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001, הגוף נקרא המשרד לביטחון הציבור וכפופים לו גם גופי חירום שבישראל כפופים לפיקוד העורף.

בשל ייחודיותו של המשרד כפופים לו גופים מתחומים שונים הקשורים לביטחון הפנים: מערכת אכיפת החוק (למעט החלק המשפטי הכפוף למשרד המשפטים: משטרת ישראל, השיטור העירוני, הרשות להגנה על עדים ושירות בתי הסוהר. מנגנון בטיחות הכולל רק את הרשות הארצית לכבאות והצלה מאחר שגורמי הבטיחות הקשורים בבריאות כפופים למשרד הבריאות, ותחומי רווחה הקשורים לביטחון הפנים ולכן הוכפפו למשרד ולא למשרד הרווחה: הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, מצילה ועיר ללא אלימות.

שר המשטרה הראשון היה בכור-שלום שטרית, שוטר ושופט לשעבר, שכיהן בתפקיד החל מיום הקמת המדינה במאי 1948 ועד ינואר 1967, מספר שבועות לפני מותו. שטרית כיהן כשר המשטרה לאורך ארבע-עשרה ממשלות (18 שנים וחצי), מה שהפך אותו לשר שכיהן בתפקיד לאורך תקופה רצופה הארוכה ביותר מבין כל שרי ממשלות ישראל לדורותיהן.

חיים מאיר יחיאל שפירא (נארול)

רבי חיים מאיר יחיאל שפירא (כ' באלול ה'תרס"ז, 30 באוגוסט 1907 - י"ח בתמוז ה'תשס"ז, 4 ביולי 2007) היה רב ואב"ד בקהילת נארול (יידיש: נאראל) בגליציה. לאחר השואה שימש רב בניו יורק ולאחר מכן בבני ברק.

באופן בלתי רשמי שימש גם כאדמו"ר ובשנותיו האחרונות כונה "זקן האדמו"רים".

י"ט באלול

י"ט באלול הוא היום התשעה עשר בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשעה עשר בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. י"ט באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדז".

יוסף שלמה כהנמן

הרב יוסף שלמה כהנמן (ידוע גם בכינויו הרב מפוניבז'; ג' בסיוון תרמ"ח, 13 במאי 1888 – כ' באלול תשכ"ט, 3 בספטמבר 1969). ראש ישיבת פוניבז' בליטא לפני השואה. מייסד הישיבה בארץ לאחר השואה, ראשה הראשון וחבר מועצת גדולי התורה.

יצחק קוסובסקי

הרב יצחק קוסובסקי-שחור (ה' בתשרי תרל"ח, 1877 - כ' באלול תשי"א, 1951) היה רב בכמה מערי ליטא, רוסיה ובבלארוס, ולאחר מכן ראב"ד יוהנסבורג בדרום אפריקה.

ישראל קרישטל

ישראל יצחק קרישְׂטל (כ"ג באלול תרס"ג, 15 בספטמבר 1903 - כ' באלול תשע"ז, 11 באוגוסט 2017) היה שורד השואה ויצרן ממתקים, אשר הוכר כשורד השואה המבוגר ביותר אי פעם. בשנת 2016, הוכרז על ידי ספר השיאים של גינס כגבר המבוגר ביותר החי בעולם, בגיל 112.

קרישטל הוא האדם הישראלי שחי הזמן הרב ביותר. נכון ל-2019, הוא עודנו בין עשרת הגברים המבוגרים ביותר שחיו אי פעם בעולם, ונמצא במקום ה-9 ברשימה. לשם השוואה, הגבר המבוגר ביותר שחי כיום נמצא במקום ה-10 ברשימה זו.

כ"א באלול

כ"א באלול הוא היום העשרים ואחד בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ואחד בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"א באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"א אלול היא לרב פרשת נצבים-וילך. אבל אם בר המצווה חל בשנה בה פסח הוא ביום ראשון (שנים מקביעויות השא, החא וזחא), פרשת בר המצווה היא פרשת נצבים בלבד. אם בר המצווה חל בשנה בה פסח, וממילא תשעה באב, הוא בשבת (שנים מקביעויות בשז, גכז, הכז), אז פרשת בר המצווה היא פרשת כי תבא.

משה אריה פריינד

הרב משה אריה פריינד (ו' בתשרי תרס"ד ספטמבר 1903 – כ' באלול תשנ"ו ספטמבר 1996) היה גאב"ד העדה החרדית.

שלמה חיים קסלמן

הרב שלמה חיים קסלמן (ידוע בכינוי ר' שלמה חיים; כ' באלול תרנ"ד, 21 בספטמבר 1894 - י"ט באייר תשל"א, 14 במאי 1971) היה משפיע חב"די מרכזי בישראל. רבים ממשליו ואמרותיו בעת התוועדויותיו נכנסו לפולקלור החב"די.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.