כ"ח באב

כ"ח באב הוא היום העשרים ושמונה בחודש האחד עשר בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושמונה בחודש החמישי למניין החודשים מניסן. כ"ח באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני, רביעי ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדז".

►► אב ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

נולדו

נפטרו

אברהם חיים עדס

הרב אברהם חיים עדס (ה'תר"ך, 1859 - כ"ח באב ה'תרפ"ה, 1925) היה מגדולי מקובלי ירושלים, חבר בית הדין לעדת ארם צובא בירושלים וראש ישיבת המקובלים "רחובות הנהר" בירושלים.

אברהם יעקב פאם

הרב אברהם יעקב הכהן פאם (וידזה, ה'תרע"ג - ניו יורק, כ"ח באב ה'תשס"א) היה ראש ישיבת "תורה ודעת" בברוקלין שבניו יורק, יושב ראש מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית, מייסד רשת בתי הספר שובו בישראל, פוסק הלכה ודרשן.

אהרן חורין

הרב אהרן חורין (בכתיב מיושן: "חארין" וגם "חארינער"; כ"ח באב ה'תקכ"ו, 3 באוגוסט 1766 – ט' באלול ה'תר"ד, 24 באוגוסט 1844) היה רבה של אראד. חורין היה אחד הרבנים הבודדים בדורו שהחזיק בגלוי בעמדות משכיליות ורדיקליות וקרא לשינויים רחבי-היקף בהלכה הנוהגת. הוא התפרסם בשורה של פסיקות גמישות במיוחד שהוציא בניגוד לדעת עמיתיו, דבר שהביא אותו לעימותים קשים עמם ובפרט עם החת"ם סופר. נחשב לאחד ממבשרי היהדות הרפורמית.

אהרן מגד

אהרן מגד (10 באוגוסט 1920, כ"ח באב ה'תר"פ – 23 במרץ 2016, י"ג באדר ב' ה'תשע"ו) היה סופר ומחזאי ישראלי. חתן פרס ישראל בספרות (2003).

דוד כהן (הנזיר)

הרב דוד כהן (אלול ה'תרמ"ז - כ"ח באב ה'תשל"ב; ספטמבר 1887 בערך - 8 באוגוסט 1972) היה הוגה דעות יהודי וחוקר תלמוד, קבלה והפילוסופיה היהודית. מתלמידיו הבולטים של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ומהחשובים שבעורכי כתביו. כונה "הרב הנזיר" בשל מנהגי נזירות שקיבל על עצמו.

דן שומרון

דן שומרון (כ"ח באב תרצ"ז, 5 באוגוסט 1937 - כ' באדר א' ה'תשס"ח, 26 בפברואר 2008) היה הרמטכ"ל ה-13 של צה"ל, בין השנים 1987–1991.

דעת כהן

דעת כהן הוא ספר שאלות ותשובות בנושאי חלק יורה דעה של השו"ע מאת הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב הראשי לארץ ישראל וראש ישיבת מרכז הרב.

הספר נערך על ידי בנו הרב צבי יהודה הכהן קוק ומכיל "תשובות בהלכה השייכות לשו”ע חלק יורה דעה, בו יסוד האחריות הרוחנית של קדושת ישראל, הנמשכת ממקור ארץ חיינו". הודפס לראשונה במוסד הרב קוק, ירושלים כ"ח באב תש"א.בשנת תשכ"ט יצא במהדורה שנייה עם תוספות והערות מאת הרב צבי יהודה הכהן קוק. הספר מכיל 499 עמ'. רמב' סימנים.

ה'תרנ"ג

ה'תרנ"ג (5653) או בקיצור תרנ"ג היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-22 בספטמבר 1892, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 10 בספטמבר 1893. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה רביעית לשמיטה.

ה'תרצ"ז

ה'תרצ"ז (5697) או בקיצור תרצ"ז היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-17 בספטמבר 1936, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 5 בספטמבר 1937. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שישית לשמיטה.

ה'תשל"ב

ה'תשל"ב (5732) או בקיצור תשל"ב היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-20 בספטמבר 1971, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 8 בספטמבר 1972. שנה מסוג בשה, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה שישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשל"ב 24 שנות עצמאות.

יוסף זריצקי

יוֹסֵף זָרִיצְקִי (1 בספטמבר 1891, כ"ח באב תרנ"א – 30 בנובמבר 1985, י"ז בכסלו תשמ"ו) היה מגדולי הציירים הישראליים, יליד האימפריה הרוסית, ממקדמי האמנות המודרנית בארץ ישראל בתקופת היישוב ולאחר הקמת המדינה. בשנת 1948 היה זריצקי בין מקימיה של קבוצת "אופקים חדשים", שביקשה לעודד את השפעת האמנות הבינלאומית על האמנות החזותית בישראל. ביצירותיו יצר סגנון ייחודי ישראלי של האמנות המופשטת, שאותה ביקש לקדם באמצעות הקבוצה. על יצירתו זכה בשנת 1959 בפרס ישראל לציור.

יעקב שור

הרב יעקב שור (ט"ז באלול ה'תרי"ג, ספטמבר 1853 - כ"ח באב תרפ"ד אוגוסט 1924) היה אחד מרבני העיר קיטוב, זכה לתואר "הגאון מקיטוב" והיה מרבניה הבולטים של יהדות מזרח אירופה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

יעקב שור היה בנו של רבי אלישע יצחק שור, נכדו של הרב מאיר ב"ר לוי שור, בעל "בית לוי", בן משפחתו של רבי אלכסנדר סנדר שור, בעל "תבואות שור", ונצר לרב יוסף בכור שור.

כ"ז באב

כ"ז באב הוא היום העשרים ושבעה בחודש האחד עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושבעה בחודש החמישי

למניין החודשים מניסן. כ"ז באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

כ"ט באב

כ"ט באב הוא היום העשרים ותשעה בחודש האחד עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ותשעה בחודש החמישי

למניין החודשים מניסן. כ"ט באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

מנשה שהרבני

הרב מנשה סלמאן שהרבני (4 ביוני 1881, ז' בסיוון ה'תרמ"א - 21 באוגוסט 1960, כ"ח באב ה'תש"ך) היה פרשן מקרא, מחנך ושד"ר, פייטן ומשורר, ורבן של הקהילות היהודיות באבאדאן ומחמרה שבכורדיסטן האיראנית. חיבר כ-900 פיוטים ושירים.

נפתלי צבי יהודה ברלין

הרב נפתלי צבי יהודה ברלין, הידוע בקיצור הנצי"ב מוולוז'ין (כונה: ר' הירש לייב; כ"ט בחשוון ה'תקע"ז, 20 בנובמבר 1816 – כ"ח באב ה'תרנ"ג, 10 באוגוסט 1893) היה ראש ישיבת וולוז'ין ומגדולי התורה במזרח אירופה במאה ה-19.

נתן אגמון

נתן אגמון (בִּיסְטְרִיצקי) (כ"ח באב ה'תרנ"ו, 7 באוגוסט 1896 – 1980, ישראל) היה סופר, מחזאי, מתרגם, עורך ומבקר עברי.

עזרא פליישר

עזרא פליישר (כ"ח באב ה'תרפ"ח, 14 באוגוסט 1928 – א' באב ה'תשס"ו, 26 ביולי 2006) היה משורר ומתרגם עברי ופילולוג ישראלי, חוקר הפיוט והתפילה. פרופסור לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, חתן פרס ביאליק לחכמת ישראל (תשמ"ו), בפרס רוטשילד למדעי היהדות, פרס קוגל לחכמת ישראל (תשל"ח) ופרס ישראל לספרות יפה (תשי"ט). היה אסיר ציון ברומניה.

רועי פולקמן

רועי שמואל פולקמן (נולד ב-5 באוגוסט 1975, כ"ח באב ה'תשל"ה) הוא פוליטיקאי שהיה חבר הכנסת מטעם מפלגת "כולנו". לפני כן היה פעיל חברתי ויועץ אסטרטגי למגזר הציבורי, ממקימי הארגון הירושלמי ”רוח חדשה”.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.