כ"ז באדר

כ"ז באדר הוא היום העשרים ושבעה בחודש השישי בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושבעה בחודש השנים עשר למניין החודשים מניסן.

►► אדר ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים

נולדו

נפטרו

אורי ניסן גנסין

אוּרי ניסן גְנֶסִין (ברוסית: Ури Нисан Гнесин;‏ 29 באוקטובר 1879, י"ב במרחשוון תר"מ, סְטָארוֹדוּבּ, רוסיה – 6 במרץ 1913, כ"ז באדר א' תרע"ג, ורשה) היה סופר ומתרגם עברי, שעיקר יצירתו סיפורים ונובלות. כתב גם מעט שירה, ביקורות, ותרגם מספרות העולם. ארבע הנובלות הידועות ביותר שלו הן: "הצדה" "בינתיים", "בטרם" ו"אצל". גנסין התאפיין בכתיבתו המודרנית, לצד הסופרים יוסף חיים ברנר וגרשון שופמן.

אלישע דנגור

הרב אלישע נסים ששון דנגור (? - כ"ז באדר תרנ"ה, בגדד) היה פוסק, ראש ישיבה, אב בית דין בבגדד, והרב הראשי ("חכם באשי") של בגדד בין השנים תרמ"ט (1889) - תרנ"ג (1893).

אביו של דנגור היה רבי נסים דנגור והוא עצמו נולד בבגדד שבעיראק. הוא היה תלמידו של רבי עבדאללה סומך והוסמך על ידו לרבנות. בשנת 1889 הוא מונה לתפקיד הרב הראשי של בגדד, תפקיד אותו מילא כ-4 שנים. שנתיים לאחר סיום כהונתו, בשנת תרנ"ה, הוא נפטר, ונקבר בבגדד.

אלישע וישליצקי

הרב אלישע וישליצקי (כ"ז באדר א' ה'תשי"ד, 2 במרץ 1954 – כ"ה בטבת ה'תשע"ט, 2 בינואר 2019) היה רב דתי לאומי, ממייסדי בית המדרש "מהו"ת" ממייסדי הגרעינים התורנים ומחבר ספרים. לימד בישיבת מרכז הרב.

דפנה עבר הדני

דפנה עבר הדני (י"ט בחשוון תש"א, 20 בנובמבר 1940 – כ"ז באדר ב' תשנ"ז, 5 באפריל 1997) הייתה סופרת ומשוררת ישראלית.

ה'תשי"ט

ה'תשי"ט (5719) או בקיצור תשי"ט היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-15 בספטמבר 1958, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 2 באוקטובר 1959. שנה מסוג בחה, היא מעוברת, ואורכה 383 ימים. זו שנת שמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשי"ט 11 שנות עצמאות.

ה'תשל"ט

ה'תשל"ט (5739) או בקיצור תשל"ט היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-2 באוקטובר 1978, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 21 בספטמבר 1979. שנה מסוג בשה, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה שישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשל"ט 31 שנות עצמאות.

חיים סינואני

מורי חיים סינוואני (אוקטובר 1897 – מרץ 1979; ט' בתשרי ה'תרנ"ח - כ"ז באדר ה'תשל"ט) היה דיין ומקובל, אב בית דין מחוז שרעב וסינואן שבתימן.

חיים פינחס שיינברג

הרב חיים פינחס שיינברג (כ"ז באלול ה'תר"ע, 1 באוקטובר 1910 - כ"ז באדר ה'תשע"ב, 20 במרץ 2012) היה ראש ישיבת תורה אור, פוסק הלכה, רבה של קריית מטרסדורף בירושלים וחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. בסוף ימיו נודע בכינוי "זקן ראשי הישיבות".

יהודה אריה ממודנה

ר' יהודה אריה ממודנה (מוכר גם בראשי התיבות ריא"ם; כ"ח בניסן של"א - 23 באפריל 1571 - כ"ז באדר ת"ח - 24 במרץ 1648) היה רב, דרשן, סופר ומשורר ומגיה ספרים.

יוסף שאול נתנזון

רבי יוסף שאול הלוי נתנזון (ה'תק"ע, 1810 – ליל כ"ז באדר א' ה'תרל"ה, 3 במרץ 1875) היה רבה של למברג, מן הבולטים בקרב המשיבים בעולם היהודי בזמנו.

יעקב בנדטמן

רבי יעקב בנדטמן (ה'תק"ן, 1790 - שבת כ"ז באדר ה'תרכ"א, 9 במרץ 1861) היה רב ליטאי, רבה של בויסק שבקורלנד ומחבר הספר "זכרון יעקב".

כ"ו באדר

כ"ו באדר הוא היום העשרים ושישה בחודש השישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושישה בחודש השנים עשר

למניין החודשים מניסן.

כ"ו בתמוז

כ"ו בתמוז הוא היום העשרים ושישה בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושישה בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. כ"ו בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אדו".

כ"ח באדר

כ"ח באדר הוא היום העשרים ושמונה בחודש השישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושמונה בחודש השנים עשר

למניין החודשים מניסן.

ליאו אריה מאיר

ליאו אריה מאיר (Leo Ary Mayer; על פי רוב ל"א מאיר, L. A. Mayer; ט"ז בטבת תרנ"ה, 12 בינואר 1895 – כ"ז באדר ב' תשי"ט, 6 באפריל 1959) היה מזרחן וחוקר תולדות האמנות האסלאמית, פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים ורקטור האוניברסיטה בשנים 1943–1945.

מרדכי זוסיא טברסקי

רבי מרדכי זוסיא טברסקי (ה'תר"ך - כ"ז באדר ה'תרצ"ו) נכד רבי אברהם טברסקי (המגיד מטריסק). היה האדמו"ר מטריסק-הוצלס-יאס והשלישי לשושלת חסידות טריסק.

רפאל משה בולה

רבי רפאל משה בולה (סלוניקי - כ"ז באדר תקל"ג, 20 באפריל 1773, ירושלים), רב מחכמי ירושלים, שימש תקופה קצרה בתפקיד הראשון לציון.

מיצירתו התורנית נודע בעיקר ספרו "גט מקושר" העוסק בהלכות ומנהגי גירושים וגיטין.

שלמה אלישיב

הרב שלמה אלישיב (בכתיב יידי: עליאשאוו; י"ב בטבת תר"א, 5 בינואר 1840 – כ"ז באדר תרפ"ו, 13 במרץ 1926) היה מחשובי המקובלים בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. בעל ספרי ה"לשם שבו ואחלמה", על שמם הוא מכונה גם בעל הלשם.

תורת מנחם - התוועדויות

סדרת תורת מנחם - התוועדויות היא סדרת ספרים בה מופיעים דברי תורתו של רבי מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי של חב"ד.

דברי התורה, אותם השמיע בהתוועדויות לפני קהל החסידים והנאספים בבית מדרשו בברוקלין, ניו יורק, נכתבו על ידי צוות של חסידים תלמידי חכמים מוכשרים, בעלי ידע וזיכרון (שכונו 'חוזרים'), בראשות הרב יואל כהן. בסדרה מופיעים בסדר כרונולוגי כל ה"מאמרים" וה"שיחות", שיחות פרטיות שניהל ביחידות עם אורחים רמי מעלה, גדולי תורה או אישי ציבור, וכן דברי תורה קצרים שנאמרו על שולחנו בסעודות השבת והחג. בנוסף מובאים בספר 'מכתבים כלליים', אגרות מיוחדות שכתב כמה פעמים בשנה לכלל הציבור.

הסדרה מסודרת לפי סדר ההתוועדויות במשך כל השנים החל מפטירת חותנו, רבי יוסף יצחק שניאורסון, בי' בשבט ה'תש"י (1950) ועד כ"ז באדר ה'תשנ"ב (1992), (בו לקה בשבץ מוחי ופסק מלדבר עד לפטירתו כשנתיים וחצי לאחר מכן, בג' בתמוז ה'תשנ"ד). התוכן נכתב בלשון הקודש. הסדרה נמצאת עדיין באמצע עריכה: נכון לשנת 2019, הסדרה מכילה 107 כרכים ובסיומה היא תכיל בסביבות 160 כרכים.

הספרים נערכים על ידי מכון "ועד הנחות בלה"ק" ומודפסים בהוצאת הספרים קה"ת, חברת ההוצאה לאור הרשמית של חסידות חב"ד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.