כ"ה בתמוז

כ"ה בתמוז הוא היום העשרים וחמישה בחודש העשירי בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים וחמישה בחודש הרביעי למניין החודשים מניסן. כ"ה בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי, חמישי ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

►► תמוז ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

חגים ומועדים

אירועים היסטוריים

נולדו

נפטרו

ה'תרמ"ה

ה'תרמ"ה (5645) או בקיצור תרמ"ה היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-20 בספטמבר 1884, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 9 בספטמבר 1885. שנה מסוג זשג, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה שלישית לשמיטה.

ה'תרצ"ו

ה'תרצ"ו (5696) או בקיצור תרצ"ו היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-28 בספטמבר 1935, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 16 בספטמבר 1936. שנה מסוג זשג, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה חמישית לשמיטה.

ה'תשע"ז

ה'תשע"ז (5777) ובקיצור תשע"ז –

היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-3 באוקטובר 2016, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 20 בספטמבר 2017.המולד של תשרי חל ביום השבת, 20 שעות ו-724 חלקים. לפיכך זו שנה מסוג בחג, איננה מעוברת, ואורכה 353 ימים.זו שנה שנייה לשמיטה, ושנת 1 במחזור העיבור ה-305. תקופת ניסן שבשנה זו היא תחילת שנת 9 במחזור השמש ה-207.שנה זו היא שנת 1,948 לחורבן הבית, ושנת 2,328 לשטרות.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשע"ז 69 שנות עצמאות.

ביום שחרור ירושלים ה'תשע"ז נחגגו 50 שנה לשחרור העיר במלחמת ששת הימים.

השפלה (רגש)

השפלה היא תחושת אי-נוחות נפשית ובפרט תחושת פגיעה בכבוד, הנגרמת לאדם כתוצאה מיחס (אמיתי או מדומה) של אנשים אחרים: אליו, להתנהגותו או למאפיינים כלשהם הקשורים אליו. עוצמת תחושת ההשפלה קשורה בפער שבין הדימוי העצמי ותחושת הכבוד של המושפל לפני ואחרי שהושפל. במקרים קיצוניים עלולה השפלה לדחוף את האדם לביצוע פעולות קיצוניות, עד כדי התאבדות.

השפלת אולקוץ'

השפלת אולקוץ', או יום רביעי העקוב מדם (ביידיש: דער בלוטיקער מיטוואָך), כפי שכונה לפני שנודעו העובדות אל נכון, הוא אירוע השפלה נפשית והתעללות ביהודים שהתרחש ב-כ"ה בתמוז ה'ת"ש (31 ביולי 1940) באוֹלקוּש שבפולין. ככל הידוע שני פולנים ויהודי אחד בשם מאיר נהרגו. אחת התמונות, שבה נראה יהודי חסידי עם תפילין מבוקעות העומד ליד אנשים שוכבים בשורה לצידו ופניהם כלפי מטה, התפרסמה ופורשה בטעות כתיעוד של גופות יהודים שנרצחו. טעות זו משמשת כיום בטיעונים של מכחישי שואה. רוב יהודי העיירה, כולל האיש שבתמונה וכן אשתו וילדיו, נרצחו שנתיים מאוחר יותר. רוב יהודים אלו נרצחו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, לאחר שבמשך שנתיים עברו התעללויות, רציחות, וגירוש לגיטו בעיירה סמוכה. כינוס יהודי אולקוש וגירושם לאושוויץ תועד בצילומים אף הוא.

יוסף צבי דושינסקי

הרב יוסף צבי דושינסקי (בכתיב מיושן: דושינסקיא, מכונה: מהרי"צ דושינסקי, כ"ה בתמוז ה'תרכ"ז, 28 ביולי 1867 - י"ד בתשרי ה'תש"ט, 17 באוקטובר 1948) היה רבן של הערים גלנטה וחוסט בהונגריה, וגאב"ד 'העדה החרדית' בירושלים, פוסק וראש ישיבה.

יעקב הורוביץ (ראש ישיבה)

הרב יעקב הורוביץ (כ"ה בתמוז ה'תש"ג, 28 ביולי 1943 - י"ז בחשוון ה'תש"ע, 4 בנובמבר 2009) היה ראש ישיבת אופקים במשך למעלה משלושים שנה.

יצחק שלו

יצחק שלו (5 ביולי 1918, כ"ה בתמוז תרע"ח - 13 ביולי 1992, יב בתמוז תשנ"ב) היה משורר, סופר ומסאי ישראלי.

ישעיהו זילברשטיין

רבי ישעיהו זילברשטיין (ה'תרי"ח, 1858 - כ"ה בתמוז ה'תר"ץ, 21 ביולי 1930) היה רב אורתודוקסי הונגרי. רב הקהילה האורתודוקסית בווייטצען, ומחבר הספר "מעשי למלך" על משנה תורה לרמב"ם.

ישראל יהושע מקוטנא

הרב ישראל אליהו יהושע טרונק מקוטנא (ח' בכסלו תקפ"א - כ"ה בתמוז תרנ"ג; 1821–1893) היה פוסק חשוב בפולין במחצית השנייה של המאה ה-19.

כ"ד בתמוז

כ"ד בתמוז הוא היום העשרים וארבעה בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים וארבעה בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. כ"ד בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

כ"ו בתמוז

כ"ו בתמוז הוא היום העשרים ושישה בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושישה בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. כ"ו בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אדו".

מאיר הלוי מאפטא

רבי מאיר הלוי רוטנברג מאפטא (ה'תק"ך ,1760 - כ"ה בתמוז ה'תקצ"א, 1831) היה אדמו"ר חסידי ורב בעיר אפטא. ממנו יצאה שושלת אפטא. חיבורו "אור לשמים" על התורה הכתוב בדרך הפרד"ס מכיל גם קצת חידושים ושו"ת בדרך הפלפול.

מקרר התופת בכיכר ציון

פיגוע מקרר התופת בכיכר ציון התרחש ביום שישי, 4 ביולי 1975, כ"ה בתמוז ה'תשל"ה, בכיכר ציון בירושלים, ובו נמנו 15 הרוגים וכ-60 פצועים. ארגון הפת"ח נטל אחריות לפיגוע. יוזם הפיגוע היה אחמד ג'בארה, המכונה "אבו סוכר".

נחום יברוב

הרב נחום יברוב (כסלו תשט"ז – כ"ה בתמוז תשע"ט) היה מחבר ספרי הלכה, שימש כרב מערכת השחיטה בבד"ץ שארית ישראל.

נחמן טוקר

רבי נחמן טוקר (י"ד בתשרי ת"ש 27 בספטמבר 1939 - כ"ה בתמוז תשע"ז 19 ביולי 2017) היה ר"מ בישיבת חברון בירושלים, (נקרא גם "מראשי ישיבת חברון") חתנו של ראש הישיבה הרב משה חברוני.

נתן צבי פרידמן

נתן צבי פרידמן (כ"ה בתמוז תרע"ד; 21 ביולי 1914 - ו' באלול תשנ"ג; 23 באוגוסט 1993) היה רב, סופר וחוקר; מוותיקי רבני בני ברק.

שאול ישראלי

הרב שאול ישראלי (כ"ה בתמוז ה'תרס"ט 14 ביולי 1909 - י"ט בסיוון ה'תשנ"ה 17 ביוני 1995) היה מן הרבנים הבולטים של הציונות הדתית. שימש רב, דיין בבית הדין הרבני הגדול, חבר במועצת הרבנות הראשית, ראש ישיבת מרכז הרב ונשיא מכון ארץ חמדה. חתן פרס ישראל למדעי היהדות.

שמואל אליקים קדר

הרב שמואל אליקים קדר (כ"ה בתמוז ה'תשי"ג, יולי 1953 – י"ז בתשרי ה'תשס"ז, אוקטובר 2006) היה רב, ראש כולל ומחבר ספרי שו"ת היכל שלמה. בעל פרס ירושלים לתרבות תורנית על חיבורו "אהלי שלמה".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.