כ"ג בטבת

כ"ג בטבת הוא היום העשרים ושלושה בחודש הרביעי בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושלושה בחודש העשירי למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ג טבת היא פרשת שמות אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בשבת או בשנה חסרה המתחילה ביום שני (שנה מקביעות בחג או בחה) ופרשת וארא אם בר המצווה חל בשנה שלמה המתחילה ביום שני, או בשנה המתחילה ביום שלישי או ביום חמישי.

►► טבת ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים

נולדו

נפטרו

אברהם פלאג'י

הרב אברהם פאלאג'י (איזמיר ה'תק"ע 1810 – איזמיר כ"ג בטבת ה'תרנ"ט 1898) היה רב העיר איזמיר בטורקיה. בנו של רבי חיים פלאג'י.

אלעזר מרדכי קניג

הרב אלעזר מרדכי קֶנִיג (ביידיש קֶענִיג; ח' בחשוון ה'תש"ו, אוקטובר 1945 – כ"ג בטבת ה'תשע"ט, 31 בדצמבר 2018) היה רב ומנהיג רוחני בחסידות ברסלב. היה רב קהילת ברסלב בצפת.

אריה נאור

אריה נאור (נולד ב-4 בינואר 1940, כ"ג בטבת ה'תש) הוא פרופסור אמריטוס למדע המדינה, ראש החוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה. כיהן כמזכיר הממשלה בשנים 1977–1982. שימש כחבר המרכז וההנהלה של תנועת החרות, וכעורך חדשות ב"קול ישראל".

ה'תשכ"א

ה'תשכ"א (5721) או בקיצור תשכ"א היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-22 בספטמבר 1960, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 10 בספטמבר 1961. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שנייה לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשכ"א 13 שנות עצמאות.

ה'תשל"ט

ה'תשל"ט (5739) או בקיצור תשל"ט היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-2 באוקטובר 1978, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 21 בספטמבר 1979. שנה מסוג בשה, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנה שישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשל"ט 31 שנות עצמאות.

הלל יפה

הלל יפה (י"ז בתשרי תרכ"ה, אוקטובר 1864, בריסטובקה, פלך יֶקטרינוסלב, האימפריה הרוסית – כ"ג בטבת תרצ"ו, 18 בינואר 1936, חיפה, פלשׂתינה-א"י) היה רופא המושבות בתקופת העלייה הראשונה, מבולטי חוקרי המלריה, איש ציבור ונציג "חובבי ציון" בארץ ישראל.

יהודה קופרמן

הרב ד"ר יהודה קופרמן (כ"ח באייר תרפ"ט,7 ביוני 1929 - כ"ג בטבת ה'תשע"ו, 4 בינואר 2016) היה פרשן מקרא ומחנך ישראלי, מייסדה ומנהלה של המכללה לבנות בירושלים.

יונה משה נבון

הרב יונה משה נבון (נפטר בירושלים, בכ"ג בטבת ה'תר"א) היה רב ארץ-ישראלי ששימש בתפקיד הראשון לציון באמצע המאה ה־19.

נולד בירושלים לרב בנימין נבון מחבר הספר פי שניים. היה נכדו של הרב יונה נבון.

למד בבית המדרש בית יעקב פירירא, ישיבה שבה למדו רבים מחכמי ירושלים. היה שד"ר לצפון אפריקה יחד עם הרב יונה סעדיה נבון. כאשר חזר בשנת 1837 התמנה לראשון לציון.

סייע לגאול את "חורבת ר' יהודה החסיד" מהערבים, ולהקים בה את בית הכנסת "מנחם ציון".

נקבר בהר הזיתים.

יצחק פוירינג

יצחק פוֹיֶרִינְג‏ (Isaak Feuerring;‏ 26 בדצמבר 1889, ג' בטבת תר"ן, זבורוב, גליציה, האימפריה האוסטרו-הונגרית‬ – 26 בדצמבר 1937, כ"ג בטבת תרצ"ח, ירושלים) היה בנקאי יהודי ומנהיג ציוני מגרמניה, שעסק במדיניות הכלכלית של המוסדות הציוניים.

כ"ב בטבת

כ"ב בטבת הוא היום העשרים ושניים בחודש הרביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושניים בחודש העשירי

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ב טבת הוא ברב השנים פרשת וארא. אבל אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בשבת או בשנה חסרה המתחילה ביום שני (שנה מקביעות בחג או בחה) פרשת בר המצווה היא פרשת שמות.

כ"ד בטבת

כ"ד בטבת הוא היום העשרים וארבעה בחודש הרביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים וארבעה בחודש העשירי

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ד טבת היא

ברב השנים פרשת וארא. אבל אם בר המצווה חל בשנה חסרה המתחילה בשבת (שנה מקביעות זחא או זחג) פרשת בר המצווה היא פרשת שמות.

מאיר אמסל

הרב מֵאִיר אַמְסֶל (בכתיב יידי: אמסעל; כ"ח בטבת תרס"ז – כ"ג בטבת תשס"ז) היה מייסד ועורך הבטאון התורני המאור, במשך כשישים שנה.

מרדכי גיפטר

הרב מרדכי גיפטר (ז' בחשוון תרע"ו או תרע"ז, 1915 או 1916 - כ"ג בטבת תשס"א, ינואר 2001) היה ראש ישיבת טלז בקליבלנד באוהיו שבארצות הברית.

מרדכי שמואל אשכנזי

הרב מרדכי שמואל אשכנזי (כ"ח באייר ה'תש"ג, 2 ביוני 1943 - כ"ג בטבת ה'תשע"ה, 14 בינואר 2015) היה רבו של כפר חב"ד, חבר בית דין רבני חב"ד, עורך ספרים וזוכה בפרס הרב קוק (תשס"ד) על חיבור ספרי הלכה.

משה אשכנזי (רב)

הרב משה אשכנזי (כ"א באב תר"פ, 5 באוגוסט 1920 - כ"ג בטבת תשס"ז, 13 בינואר 2007) היה רב קהילת חב"ד בתל אביב וחבר בהנהלות מוסדות חב"ד בישראל.

רפי פרץ

הרב רפאל (רפי) פרץ (נולד ב-7 בינואר 1956, כ"ג בטבת תשט"ז) הוא שר החינוך, יו"ר מפלגת הבית היהודי, חבר הכנסת מטעמה. קודם לכן שימש ראש המכינה הקדם-צבאית "עצם". כקצין בצה"ל היה טייס מסוקים ובהמשך הרב הצבאי הראשי בדרגת תת-אלוף.

שמואל שולזינגר

הרב שמואל הלוי שולזינגר (ב' בטבת ה'תרצ"ה, 16 בדצמבר 1936 - כ"ג בטבת ה'תשס"ד, 3 בינואר 2004) היה רב חרדי ישראלי, רבה האשכנזי של קריית אתא.

שמחה ראובן עדלמן

הרב שמחה ראובן עדלמן או אדלמן (בכתיב היידי, שנהג בזמנו: עֶדעֶלמַאנן; כ"ג בשבט ה'תקפ"ב, 14 בפברואר 1822, וילנה – כ"ג בטבת תרנ"ג, 11 בינואר 1893, ורשה), שנודע בשם העט שַׂ"ר בֶּן־חַיִל הָעֲדֻלָּמִי, היה רב ליטאי, בלשן עברי, פובליציסט ומחבר פורה.

שנת זשג

שנת זשג היא אחת מארבעה עשר סוגי השנים בלוח העברי הקבוע. שנה מסוג זשג היא שנה המתחילה בשבת (ז), היא שלמה (ש) ועל כן יש 30 ימים גם בחשוון וגם בכסלו, וחג הפסח חל ביום שלישי (ג). שנה מסוג זשג היא שנה פשוטה (לא שנה מעוברת) ואורכה 355 ימים שבהם 51 שבתות.

שנת זשג היא מהשנים השכיחות בלוח העברי והיא מתרחשת בערך ב 13.7% מהשנים. לאחרונה הייתה שנת זשג בה'תש"ן, בה'תשס"ד, בה'תשס"ז ובה'תש"ע ותחול שוב בה'תשפ"ח, בה'תשצ"א ובה'תשצ"ד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.