כ"ג באלול

כ"ג באלול הוא היום העשרים ושלושה בחודש השנים עשר בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושלושה בחודש השישי למניין החודשים מניסן. כ"ג באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון, רביעי ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אדו".

►► אלול ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים ביום זה

נולדו

נפטרו

אברהם יצחק טיקוצ'ינסקי

הרב אברהם יצחק טיקוצ'ינסקי (תר"ל, 1870 בערך – כ"ג באלול תרצ"ו, 1936) היה רב בפיונטניצ'ה שבפולין, ובסוף ימיו רב שכונת מקור חיים בירושלים.

אורי מסטרליסק

רבי אורי קלוגהויפט מסְטְרֶלִיסְק (כונה "השרף"; 1757–1826, כ"ג באלול ה'תקפ"ו), אדמו"ר חסידי, ממפיצי החסידות בגליציה. ממנו יצאה שושלת סטרליסק.

בית הכנסת בסופיה

בית הכנסת בסופיה (בבולגרית: Софийска синагога) הוא בית הכנסת הגדול ביותר בבלקן, והשלישי בגודלו באירופה. נבנה בין השנים 1905–1909 ונחנך ביום כ"ג באלול ה'תרס"ט - 9 בספטמבר 1909 במעמד הצאר פרדיננד הראשון. מיקומו במרכז סופיה, מאחורי בניין השוק המרכזי.

האדריכל שתכנן את המבנה היה פרידריך גרינאנגר. הבניין משלב סגנונות בנייה שונים - בעיקר בסגנון נאו-מורי, עם אלמנטים של סגנון ונציאני ושל סגנון הזצסיון הווינאי. דומה לבית הכנסת הספרדי העתיק בווינה.

שטח המבנה 659 מ"ר, מכיל 1,170 מקומות ישיבה. הנברשת המרכזית יוצרה בווינה, גובהה 19.2 מטר, ומשקלה כ-1,700 ק"ג, והיא נחשבת לגדולה ביותר בבולגריה. גג המבנה, שגובהו כ-33 מטר, מורכב מ-6 קמרונות, הגדול שבהם מתומן בקוטר 20 מטר, וכן מ-6 מגדלים. הקמרונות והמגדלים מעוטרים ב-12 מגיני דוד. העמודים עשויים שיש איטלקי, והחלל הפנימי מעוטר בגילופי עץ ובמוזאיקה בסגנון ונציאני בחלונות.

בשנת 1955 הוכרז בית הכנסת כמרכז תרבות לאומי של בולגריה.

זהו אחד משני בתי הכנסת הפועלים כיום בבולגריה. המקום מנוהל על ידי ארגון יהודי בולגריה "שלום". בקומה השנייה של המבנה ספריה ומוזיאון יהודי בולגריה, אשר נפתח בשנת 1992. בקומת הגג מוזיאון חדש בשיפוץ.

כיום רב בית הכנסת הוא הרב יואל יפרח.

נכון לשנת 2015, בקהילה היהודית של סופיה כ-1,000 נפש, ובבולגריה כ-4,000 נפש.

ה'תרפ"ד

ה'תרפ"ד (5684) או בקיצור תרפ"ד היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-11 בספטמבר 1923, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 28 בספטמבר 1924. שנה מסוג גכז, היא מעוברת, ואורכה 384 ימים. זו שנת שמיטה.

ה'תשנ"ז

ה'תשנ"ז (5757) ובקיצור תשנ"ז –

היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-14 בספטמבר 1996, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 1 באוקטובר 1997.המולד של תשרי חל ביום שישי, 6 שעות ו-620 חלקים. לפיכך זו שנה מסוג זחג, היא מעוברת, ואורכה 383 ימים.זו שנה שלישית לשמיטה, ושנת 19 במחזור העיבור ה-304. תקופת ניסן שבשנה זו היא תחילת שנת 17 במחזור השמש ה-206.שנה זו היא שנת 1,928 לחורבן הבית, ושנת 2,308 לשטרות.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשנ"ז 49 שנות עצמאות.

הדר לוי

הדר לוי (נולדה ב-6 בספטמבר 1977, כ"ג באלול) היא קומיקאית, שחקנית ומנחת טלוויזיה ישראלית.

הכנסת החמישית

הכנסת החמישית, שהרכבה נקבע בבחירות לכנסת החמישית, הושבעה ב-4 בספטמבר 1961, כ"ג באלול ה'תשכ"א וכיהנה עד 22 בנובמבר 1965.

ט"ו באב

ט"ו באב הוא היום החמישה עשר בחודש האחד עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום החמישה עשר בחודש החמישי

למניין החודשים מניסן. ט"ו באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

יוסף חיים בלוי

הרב יוסף חיים בלוי (י"א באלול ה'תרצ"ג, 2 בספטמבר 1933 - כ"ג באלול ה'תשע"ה, 7 בספטמבר 2015) היה רבה הראשי האשכנזי של העיר אשקלון.

יצחק אביחצירא

הרב יצחק אביחצירא (מכונה בשם ה"באבא חאקי"; כ"ג באלול ה'תרנ"ה - כ"ה באדר ב' ה'תש"ל, 12 בספטמבר 1895 - 2 באפריל 1970), היה הרב הראשי של הערים רמלה ולוד.

ישראל קרישטל

ישראל יצחק קרישְׂטל (כ"ג באלול תרס"ג, 15 בספטמבר 1903 - כ' באלול תשע"ז, 11 באוגוסט 2017) היה שורד השואה ויצרן ממתקים, אשר הוכר כשורד השואה המבוגר ביותר אי פעם. בשנת 2016, הוכרז על ידי ספר השיאים של גינס כגבר המבוגר ביותר החי בעולם, בגיל 112.

קרישטל הוא האדם הישראלי שחי הזמן הרב ביותר. נכון ל-2019, הוא עודנו בין עשרת הגברים המבוגרים ביותר שחיו אי פעם בעולם, ונמצא במקום ה-9 ברשימה. לשם השוואה, הגבר המבוגר ביותר שחי כיום נמצא במקום ה-10 ברשימה זו.

כ"ב באלול

כ"ב באלול הוא היום העשרים ושניים בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושניים בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"ב באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ב אלול היא פרשת ניצבים לבד או יחד עם פרשת וילך.

כ"ד באלול

כ"ד באלול הוא היום העשרים וארבעה בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים וארבעה בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"ד באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בהז".

מאיר יהודה גץ

הרב מֵאִיר יְהוּדָה גֵץ (ט"ו באב ה'תרפ"ד, 15 באוגוסט 1924 - כ"ג באלול ה'תשנ"ה, 18 בספטמבר 1995) היה מקובל ספרדי ששימש כרב הכותל המערבי והמקומות הקדושים וראש ישיבת המקובלים בית אל.

מאיר שלמה ינובסקי

רבי מאיר שלמה הלוי ינובסקי (1850 - כ"ג באלול ה'תרצ"ג - 14 בספטמבר 1933) היה רבה של העיר ניקולייב שבאוקראינה.

משה בצלאל אלתר

משה בצלאל אלתר (תרכ"ט, 1869 - כ"ג באלול תש"ב, אוגוסט 1942) היה בנו של האדמו"ר מגור בעל השפת אמת ואחיו של האדמו"ר בעל האמרי אמת. נתמנה בצוואת אחיו כיורשו והיה הסמכות העליונה בקרב החסידים לאחר צאת אחיו את פולין. נרצח בטרבלינקה עם חיסול גטו ורשה יחד עם רוב בני משפחתו.

צליחת הכנרת

צליחת הכנרת היא אירוע השחייה במים פתוחים העממי הגדול והמתמיד ביותר בישראל. האירוע מתקיים בכנרת מדי שנה, בדרך כלל בספטמבר אוקטובר (מועד שבו כבר פחות חם אך עדיין לא יורד גשם), התאריך משתנה בכפוף לחגים וכדי שלא להתנגש באירועים אחרים של ספורט עממי. עד שנת 2016 התקיימו 63 צליחות מאורגנות.

בצליחת הכנרת יש שני מסלולים עממיים ושני מסלולים תחרותיים:

מסלול עממי קצר, 1.5 קילומטר

מסלול עממי ארוך 3.5–4.2 קילומטר

מסלול תחרותי קצר 1.5 קילומטר

מסלול תחרותי ארוך 5 קילומטרכל המסלולים מסתיימים בחוף צמח, שבו יש במה שעליה מתקיים טקס חלוקת פרסים למנצחים ולצולחים הוותיקים.

שלמה קודש

שלמה קודש (כ"ח בתמוז ה'תרס"ג – כ"ג באלול ה'תש"ס; 23 ביולי 1903 - 23 בספטמבר 2000) היה סופר ומחנך עברי; מעמודי התווך של מפעל הנחלת הלשון העברית בישראל ובתפוצות.

תקיפת הכור הגרעיני בסוריה

תקיפת הכור הגרעיני בסוריה על ידי חיל האוויר הישראלי (מבצע מחוץ לקופסה) בוצעה ב-6 בספטמבר 2007, כ"ג באלול ה'תשס"ז, לאחר חצות הלילה. התקיפה נעשתה תחת מעטה של חשאיות, שנשמר גם לאחריה. כשישה חודשים לאחר מועד התקיפה, הודיעו גורמים בממשל האמריקאי כי היעד שהותקף והושמד היה כור גרעיני לייצור פלוטוניום, שנבנה בסוריה בעזרת קוריאה הצפונית. העיתון הגרמני "דר שפיגל" פרסם כי גורמי מודיעין טענו שהכור בסוריה שימש לסייע לתוכנית הגרעין האיראנית וכי עבדו בו גם מדענים צפון-קוריאניים. העיתון "הארץ" דווח גם כי איראן מימנה את בניית הכור שהופצץ.ב-2011 אישרה גם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהמטרה שהופצצה אכן הייתה כור גרעיני בשלבי בנייה. העיתון "דר שפיגל" דיווח כי שם הקוד של הפעולה היה "מבצע בוסתן", ומקורות אחרים דיווחו כי שם הקוד היה "מבצע אריזונה", אך, כאמור, השם הרשמי היה "מבצע מחוץ לקופסה". ב-21 במרץ 2018, לאחר יותר מעשר שנים, אישרה ישראל רשמית שהפציצה את הכור, ופרסמה פרטים על המבצע.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.