כ"ב באלול

כ"ב באלול הוא היום העשרים ושניים בחודש השנים עשר בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושניים בחודש השישי למניין החודשים מניסן. כ"ב באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי, חמישי ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ב אלול היא פרשת ניצבים לבד או יחד עם פרשת וילך.

►► אלול ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים ביום זה

נולדו

נפטרו

אלחנן אשכנזי

רבי אלחנן אשכנזי (תע"ד, 1713 - כ"ב באלול ה'תק"מ, ספטמבר 1780) היה רבה של העיר דנציג, פולין, נודע על שם ספרו סדרי טהרה.

אליהו ילוז

הרב אליהו ילוז (ה'תר"ך, 1860 – כ"ב באלול ה'תרפ"ט, 27 בספטמבר 1929) היה רב, פוסק הלכה, אב בית דין בטבריה ושד"ר.

אריאל זילבר

אריאל זילבֶּר (נולד ב-22 בספטמבר 1943, כ"ב באלול ה'תש"ג) הוא זמר, מלחין ופזמונאי ישראלי. לאחר פעילותו בלהקת הרוק החלוצית "תמוז" ניהל קריירת סולו מגוונת במסגרתה יצר שירים עבריים בסגנונות רוק, פופ, היפ הופ, מוזיקה ערבית ומוזיקה אתיופית. בשנת 2014 הוענק לו פרס אקו"ם על תרומתו למוזיקה וב-2016 פרס אמ"י על מפעל חיים. במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 גילה מעורבות רבה במחאה נגד תוכנית ההתנתקות. בתקופה זו גם חזר בתשובה והפך לחסיד חב"ד המזוהה עם הזרם המשיחי.

בית פשיסחה

בית פשיסחה הוא שם כולל לחסידויות רבות בפולין שאדמו"ריהם היו תלמידי וצאצאי אדמו"רי פשיסחה. האדמו"ר הראשון היה רבי יעקב יצחק מפשיסחה, "היהודי הקדוש". רבי יעקב יצחק היה תלמידו של יעקב יצחק הורוביץ, "החוזה מלובלין". ממשיכי דרכו היו תלמידו רבי שמחה בונים מפשיסחה שהרחיב את החסידות ופיתח אותה, ובנו של רבי יעקב יצחק, רבי ירחמיאל מפשיסחא. רוב אדמו"רי פולין היו תלמידי היהודי הקדוש ורבי שמחה בונים, כך שיטת פשיסחה הייתה השיטה המרכזית בחסידות פולין.

בנימין שמר

בנימין (בני) שמר (15 בדצמבר 1925, כ"ח בכסלו תרפ"ו - 28 באוגוסט 2013, כ"ב באלול תשע"ג) היה לוחם האצ"ל מפורצי כלא עכו ויקיר העיר תל אביב-יפו.

דב שוורצמן

הרב דב (ברל) שוורצמן (כ"ב באלול תרפ"א, 25 בספטמבר 1921 – י' בחשוון תשע"ב, 7 בנובמבר 2011) היה ראש ישיבת בית התלמוד בירושלים.

דוד אבישר

דוד אבישר (19 באוקטובר 1887, א' בחשון תרמ"ח - 12 בספטמבר 1963, כ"ב באלול תשכ"ג) היה איש חינוך, עיתונאי, משורר וסופר יליד חברון.

ה'תרמ"ד

ה'תרמ"ד (5644) או בקיצור תרמ"ד היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-2 באוקטובר 1883, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 19 בספטמבר 1884. שנה מסוג גכה, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שנייה לשמיטה.

ה'תרס"ג

ה'תרס"ג (5663) או בקיצור תרס"ג היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-2 באוקטובר 1902, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 21 בספטמבר 1903. שנה מסוג השא, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים. זו שנת שמיטה.

ה'תשכ"ז

ה'תשכ"ז (5727) או בקיצור תשכ"ז היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-15 בספטמבר 1966, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 4 באוקטובר 1967. שנה מסוג השג, היא מעוברת, ואורכה 385 ימים. זו שנה ראשונה לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשכ"ז 19 שנות עצמאות.

יוסף חיים הכהן

יוסף חיים הכהן (ה'תרי"א - כ"ב באלול ה'תרפ"א; 1851–1921) היה שד"ר וראב"ד עדת המערבים בירושלים, בעל 'מנחת כהן' ו'ויכלכל יוסף'.

יוסף סיטרוק

הרב יוסף חיים סיטרוק (כ"ט בתשרי ה'תש"ה, 16 באוקטובר 1944 - כ"ב באלול ה'תשע"ו, 25 בספטמבר 2016), היה הרב הראשי של יהדות צרפת מאז יוני 1987 ועד ליוני 2008. על אף שלא כל יהודי צרפת ראו בו סמכות דתית, הוא זכה להערכה, בעיקר מצד בני עדות המזרח.

ישראל שמעון רבינוביץ' תאומים

ישראל שמעון רבינוביץ'-תאומים (תרמ"ג, 1883 - כ"ב באלול תשכ"ח, ספטמבר 1968) היה ממייסדי בת ים וראש המועצה שלה בשנותיה הראשונות.

כ"א באלול

כ"א באלול הוא היום העשרים ואחד בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ואחד בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"א באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"א אלול היא לרב פרשת נצבים-וילך. אבל אם בר המצווה חל בשנה בה פסח הוא ביום ראשון (שנים מקביעויות השא, החא וזחא), פרשת בר המצווה היא פרשת נצבים בלבד. אם בר המצווה חל בשנה בה פסח, וממילא תשעה באב, הוא בשבת (שנים מקביעויות בשז, גכז, הכז), אז פרשת בר המצווה היא פרשת כי תבא.

כ"ג באלול

כ"ג באלול הוא היום העשרים ושלושה בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושלושה בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"ג באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אדו".

מהרי"ל

רבי יעקב הלוי בן משה מולין (נקרא גם מהר"י סגל; בסביבות שנת ה'ק"ך (1360), מגנצא - כ"ב באלול ה'קפ"ז (1427), וורמייזא), רבה של מגנצא וראש ישיבה בה. נחשב 'אבי מנהגי אשכנז'.

היה מנהיגה הרוחני של יהדות אשכנז בימיו. כתב תשובות לכל רחבי ארצות אירופה. חיבר ניגונים לתפילות, וחיבר ספר מנהגים, פסקים ופירושים בשם מנהגי מהרי"ל או ספר מהרי"ל. ספר זה הוא אחד המקורות הבסיסיים ביותר של ההלכה האשכנזית שהשפיע בעיקר על קהילות מערב אירופה ומשני ספרי המנהגים החשובים ביותר לצד "ספר המנהגים" של רבי יצחק אייזיק מטירנא שהשפיע על קהילות מזרח אירופה.

מרדכי דב טברסקי (הורניסטייפול)

רבי מרדכי דב טברסקי (כ"ט בכסלו ה'ת"ר, 1839 – כ"ב באלול ה'תרס"ג, 1903) היה אדמו"ר חסידי, אבי שושלת חסידות הורניסטייפול.

משה דפנא

משֶׁה דַּפְנָא (בלאוושטיין) (12 בספטמבר 1884, כ"ב באלול ה'תרמ"ד – 23 באוקטובר 1963, ה' בחשוון ה'תשכ"ד) היה משורר ומחנך ישראלי, שימש בתפקידי הוראה וניהול במערכת החינוך. בין שיריו הידועים: "אמא יקרה לי", "היורה" ו"למה?" ("הודי חמודי").

נדב פדן

נדב פדן (נולד ב-27 בספטמבר 1967) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד פיקוד המרכז. קודם לכן שימש ראש אגף התקשוב וההגנה בסייבר, מפקד עוצבת הפלדה ומפקד עוצבת אדום.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.