ישראל פרימו

ישראל פרימו (נולד ב-1963) הוא פסל ומעצב ישראלי.

ישראל פרימו
תחום יצירה פיסול
זרם באמנות צורפות
www.israelprimo.co.il

ביוגרפיה

Grapevine sculpture in Hadera
פסל הגפן בחדרה
Sculpture by Israel Primo
עגלה עם גלגלים בצורת פרוסות תפוזים ברחוב חטיבת גולני בחדרה
PikiWiki Israel 13817 Lior Garden in Rehovot
פסל קינטי בגן ע"ש ליאור הררי ברחובות
פסל הפעמון בבית דונדיקוב ברחובות,
הפעמון הראשון של רחובות, מיצג הפעמון בבית דונדיקוב ברחובות
פסל "הלב" ברחובות,
פסל הלב ברחובות בדרך ע"ש שמשון צור ברחובות מי שהיה חבר מועצת העיר רחובות
PikiWiki Israel 45815 Sycamore tree vase in Holon
כד עץ השקמה בחולון
פסל הפרפר בגן הפרפרים בעין בוקק בים המלח
פסל הפרפר בעין בוקק, ים המלח
פסל "הפנינים" בבאר יעקב
פסל הפנינים בפארק חוטר בבאר יעקב
פסל התור בשכונת התור בנס ציונה
פסל התור של ישראל פרימו בשכונת התור בנס ציונה

פרימו נולד במושב כפר אהרון בנס ציונה. הוא החל את דרכו באמנות בשנת 1986 בתחום הצורפות, ביצירת מודלים מדויקים של חרקים ממתכות שונות בעבודת צורפות. בהמשך עסק בעיצוב, אמנות ופיסול במרחב הציבורי, תוך שימוש במיומנויות הטכניות שרכש באמצעות חומרים שונים, ובפרט מתכות. הוא משתמש בטכנולוגיות מיוחדות במתכות והופך אותן לאלמנטים סביבתיים, שנועדו לאו דווקא לבטא אמירה כלשהי, אלא בעיקר לשמש לצרכים הפרקטים של המרחב הציבורי. בעבודותיו הוא מנסה לשלב בין עיצוב לאמנות. עבודותיו מתאפיינות בטכניקות של ריקועים במתכות, נפחות, נפחים אמורפים והרמות בהשראת עולם הצורפות. חלק מעבודותיו בעלות אופי נועז ודרמטי, וחלקן בעלות שקיפות, רכות ואווריריות.

תערוכות יחיד

 • 2004 מוזיאון גן השלושה- תערוכת "אוספים". אוסף פסלי פרפרים בעבודת צורפות במתכות שונות, וכן, הוצב בהצבה זמנית פסל "הפרפר", מיצג ענק המוצב, כיום, קבע, יחד עם 6 פסלי פרפרים נוספים ב"גן הפרפרים" בעין בוקק, ים המלח.
 • 2004 פסל מחאה "הנחש", הוצב מול משכן הכנסת, בגן הוורדים, ביולי 2004. 550* 300 ס"מ, עבודת ברזל.
 • 2005 משכן אומנויות הבמה, "בית האופרה" - תערוכת אופניים "מתגלגלים באמנות". אוצר: אודי רוזוויין. סדרה של 30 פסלי אופניים, עבודת נפחות ברזל ועץ. פסלי אופניים בעלי חזות אקטואלית, מבטאים את הראייה הסובייקטיבית של פרימו כלפי החיים, והתפר בינם לבין האמנות, תוך התבוננות פנימית על דרך חייו וההתרחשויות האינטנסיביות שחווה בחייו. בדגמי האופניים הוא ניסה "ללכוד" רגעים ומצבים בחיים בישירות ובקריצה.
 • 2005 מוזיאון "גן המדע"- מכון ויצמן למדע- תערוכת "חרקים וחיות אחרות" המציג את אוסף פסלי חרקים בעבודת צורפות במתכות שונות וגילוף בעץ.
 • 2010 תערוכת המסכות "דל- ארט 2010" בשיתוף בית החולים שניידר בפתח תקווה. סדרה של 13 פיסלי מסכות בעבודת צורפות במתכות שונות.

תערוכות קבוצתיות

 • 2012 תערוכת פסלי חוצות "מוזה", באלרוב שדרות ממילא, ירושלים. אוצרת: ציפי ויטל. הצבה זמנית של פסל "מנדולינה וכינור". ברזל בנפחים 2.5 מ'.
 • 2013 תערוכת פסלי חוצות "הומור וסטירה"- באלרוב שדרות ממילא, ירושלים. אוצרת: ציפי ויטל. הצבת שני פסלי מטבעות. ברזל, 200 ס"מ.
 • 2013 תערוכת "בובה ומסכה"- דימוי ושיקוף- גלריה בית גבריאל, קיבוץ כנרת. אוצרת: יעל ניצן. 15 פסלי מסכות בעבודת צורפות בנחושת, פליז ואלפקה.

פסלים במרחב הציבורי

תערוכות נוספות

 • 2005 תערוכת "אדם עולם", – גני התערוכה, ת"א. פסל "הנחש".
 • 2005 תערוכת "אדם עולם", תערוכת האופניים "מתגלגלים באומנות", ביתן "מסע עולמי".
 • 2002 התערוכה הבינלאומית לעיצוב גני התערוכה ת"א, אמנות פונקציונלית ותכשיטים סביבתיים.
 • 2001 פיסול תכשיטים אמנותיים לתערוכת שיער, פירנצה איטליה.
 • 1993 תערוכת עיצוב עכשווי- ריהוט מקורי ישראלי, גני התערוכה, ת"א
 • 1992 נמל יפו העתיקה- תערוכת "שולחן", אוצר: משה עמר. יודאיקה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ יובל אזולאי, האם הפעמון המשוחזר של רחובות יישמע כמו הפעמון ההיסטורי?, באתר הארץ, 18 במרץ 2005
אבי נאור

אבי (אבינועם) נאור (נולד ב-1948) הוא איש עסקים ישראלי ומנכ"ל אמדוקס לשעבר. חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע"ד.

אסון המסוקים

אסון המַסוקים (נקרא גם "אסון היסעורים") היה אסון תעופה שהתרחש בליל כ"ח בשבט ה'תשנ"ז, 4 בפברואר 1997. שני מסוקי יסעור של חיל האוויר הישראלי התנגשו מעל עמק החולה, בעת שהובילו לוחמים מחטיבת הנח"ל, חטיבת גולני, חיל השריון ומיחידות נוספות למוצבי צה"ל שברצועת הביטחון, דלעת ובופור שבדרום לבנון. אחד המסוקים התרסק בחצר של מבנה ששימש כצימר לנופשים במושב שאר ישוב, והשני התרסק בסמוך, בערוץ נחל בין שאר ישוב לקיבוץ דפנה. באירוע נהרגו כל 73 החיילים שהיו במסוקים. 8 מתוכם היו אנשי הצוות שהטיסו את המסוקים. לא היו נפגעים על הקרקע.

אסון המסוקים היה אסון התעופה הקטלני ביותר שבו היו מעורבים מסוקים, עד שנת 2002, שבה הופל מסוק צבאי רוסי מעל צ'צ'ניה. באירוע זה נספו 127 איש.

האסון הגביר את התמיכה הציבורית בקריאה לפינוי כוחות צה"ל מרצועת הביטחון שבדרום לבנון, פינוי שהתבצע לבסוף במאי 2000.

באר יעקב

בְּאֵר יַעֲקֹב היא מועצה מקומית בשפלה הדרומית בישראל בקרבת הערים נס ציונה, רמלה וראשון לציון, ובנוסף, סמוכה לבסיס הצבאי צריפין. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1949. ראש המועצה המכהן כיום הוא ניסים גוזלן.

בני עי"ש

בְּנֵי עַיִ"שׁ היא מועצה מקומית במחוז המרכז בישראל, סמוך לכביש 40 דרומית לגדרה. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1981. בצפון היא גובלת במועצה מקומית גדרה ובשאר הכיוונים במועצה אזורית באר טוביה, אשר שייכת למחוז הדרום.

מקור השם "בני עי"ש" הוא ראשי תיבות שמו של רבי עקיבא יוסף שלזינגר, רב ומקובל מראשוני הפועלים באופן מעשי לרכישת אדמות ולפיתוח החקלאות בארץ.

רב היישוב כיום הרב שלום צדוק.

גאליה (מושב)

גְּאַלְיָה הוא מושב במישור החוף התיכון, באזור רחובות, שנוסד בשנת 1948 על ידי עולים חדשים מבולגריה. בדצמבר 1948 המושב קיבל את השם "יבנה א'" ורק ב-1952 קיבל המושב את שמו הנוכחי "גאליה". גאליה משתייך לתנועת המושבים ושטחו כ-2,000 דונם.

בתחום המושב יש אתר עתיק בשם תל שלף המזוהה עם אלתקה, עיר בנחלת שבט דן (ראו: ספר יהושע, פרק י"ט, פסוק מ"ד). לפי השרידים שנמצאו במקום מעריכים שהיה מיושב בתקופה הכנענית התיכונה, בתקופה הישראלית ובימי שיבת ציון. המושב משתייך למועצה האזורית גן רווה ופעיל בתנועת הצופים.

המשמר האזרחי

המשמר האזרחי הוא מחלקה (בראשות נצ"מ) בתוך אגף השיטור של משטרת ישראל המרכז את כלל פעילות ההתנדבות המבוצעת על ידי אזרחים במשטרה. המחלקה הוקמה בשנות השבעים כגלגול מודרני של יחידות המשמר האזרחי שפעלו בשנותיה הראשונה של המדינה. המשמר האזרחי הוא דגם ישראלי שהבשיל במציאות הביטחונית והחברתית המיוחדת בארץ והקמתו מהווה פרק יוצא דופן בהיסטוריה של הארגונים ההתנדבותיים במדינת ישראל. מאז שהוקם נחשב המשמר האזרחי לארגון המתנדבים הגדול בישראל ואין לארגון זה אח ורע בארגוני השיטור וגופי אכיפת החוק בעולם המערבי. מחקר שערכה משטרת ישראל העלה כי פעילותם של רבבות מתנדבים במשמר האזרחי לאורך השנים הביאה לחידוד ערנות הציבור, להגברת מעורבות של אזרחים בקהילה ולגילוי אזרחות טובה ושיפור איכות החיים במדינת ישראל.

חולון

חוֹלוֹן היא עיר במחוז תל אביב, התשיעית בגודל אוכלוסייתה בישראל. היא ממוקמת מדרום-מזרח לתל אביב, מצפון לראשון לציון, ממזרח לבת ים וממערב לכביש 4. שטח השיפוט שלה הוא 19,200 דונם ואוכלוסייתה מונה כ-206,000 תושבים. העיר נוסדה בשנת 1940 כאיחוד של חמש שכונות: גרין, מולדת, אגרובנק, קריית עבודה ושכונת עם. חולון הוכרזה כעיר בשנת 1950. העיר חברה בארגון פורום ה-15, והיא העיר השנייה בגודלה במחוז תל אביב.

יבנה

יַבְנֶה היא עיר במחוז המרכז בישראל השוכנת במישור החוף הדרומי.

העיר יבנה שוכנת כחמישה קילומטרים מחוף הים התיכון, באזור השפלה, על גבולם המזרחי של חולות יבנה. היא נמצאת בין: המושב בן זכאי השוכן בתחומי המועצה האזורית חבל יבנה - בדרום, אשדוד, גן יבנה, חצור אשדוד, וניצנים - בדרום מערב, גן רווה וכפר הנגיד - בצפון, וגאליה, בית גמליאל, ורחובות - במזרח. יבנה הוכרזה כעיר בשנת 1986, שטחה הוא 17.7 קמ"ר. אוכלוסיית העיר מאופיינת בשיעור גבוה של צעירים, כ־36% מהתושבים הם בשכבת הגיל 0–21, וכ־64% מכלל האוכלוסייה צעירים עד גיל 39.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2018, מתגוררים ביבנה 46,705 תושבים (מקום 43 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎2.7%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, ליבנה דירוג של 7 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 81.8%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 9,523 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).

מגדל העמק

מִגְדַּל הָעֵמֶק היא עיר במחוז הצפון בישראל. העיר שוכנת על שלוחה דרומית-מערבית של הרי נצרת, כ-4 קילומטרים דרומית-מערבית לנצרת.

מגן דוד

מגן דוד (בתו מחשב: ✡) הוא הקסגרמה (כוכב בעל שישה קודקודים) שבו מונחים שני משולשים שווי צלעות זה על זה – העליון חודו כלפי מעלה, והתחתון חודו כלפי מטה – ויוצרים מבנה של שישה משולשים שווי צלעות המחוברים לצלעות משושה משוכלל. על פי מסורות יהודיות ואחרות, סמל זה היה מצויר או חרוט על מגיני לוחמיו של דוד המלך. מסורת אחרת, מהרב אלעזר מוורמייזא, מצביעה דווקא על ציורה של המנורה מעל המגינים. במרכזו של דגל מדינת ישראל מופיע מגן דוד.

נס ציונה

נֵס צִיּוֹנָה היא עיר במחוז מרכז בישראל. העיר ממוקמת בין ראשון לציון בצפון ורחובות בדרום. העיר משתרעת על פני כ-16,000 דונם ומונה כ-49,000 תושבים. נס ציונה הוקמה בשנת 1883 כמושבה יהודית במסגרת העלייה הראשונה והוכרזה כעיר בשנת 1992.

בתחום השיפוט של העיר שוכן המכון למחקר ביולוגי בישראל ובעיר נמצא פארק המדע קריית ויצמן, פארק המדע הראשון בישראל. בשנת 2009 זכתה נס ציונה ב"דגל היופי" בתחרות קריה יפה לישראל של המועצה לישראל יפה, בשנת 2016 ציינה נס ציונה 20 פעמים ברצף של קבלת חמישה כוכבי יופי וקיבלה בפעם השנייה את מגן העשור ואת האות "העיר הירוקה".

פתח תקווה

פתח־תקווה (בכתיב מנוקד: פֶּתַח־תִּקְוָה), המכונה "אֵם המושבות" היא עיר במחוז המרכז בישראל. נוסדה כמושבה, והוכרזה כעיר בשנת 1937. גובלת בהוד השרון ורמת השרון מצפון, בתל אביב–יפו, רמת גן, בני ברק וגבעת שמואל במערב, גובלת בכמה קיבוצים מהמועצה האזורית דרום השרון (עינת, גבעת השלושה ונחשונים) והמושב כפר סירקין במזרח, ועם גני תקווה, קריית אונו ומועצה אזורית חבל מודיעין (מושב נחלים, רינתיה, מזור, מגשימים כפר מעש, בארות יצחק) מדרום.

ראש העין

רֹאשׁ הָעַיִן היא עיר במחוז המרכז בישראל. העיר שוכנת במרזבה המזרחית של השרון, למול הרי השומרון. העיר שוכנת ליד מקורות הירקון, ולכן העניקו לה את שמה "ראש המעיינות". ראש העין הוכרזה כעיר בשנת 1994, היא משתרעת על פני שטח של כ-30,000 דונם. שכונותיה המזרחיות של ראש העין גובלות בקו הירוק והעיר מהווה גבול בין מחוז המרכז למחוז יהודה ושומרון. בראשות העיר עומד תא"ל במיל' שלום בן משה.

רוטרי ישראל

רוֹטָרִי ישראל הוא חלק מארגון רוטרי הבינלאומי (Rotary International ).רוטרי הוא ארגון בינלאומי א-פוליטי של אנשי עסקים ומקצוע, פעילים ויזמים חברתיים הפועלים בקהילה.הארגון העולמי נוסד בארצות הברית בשנת 1905, מונה כיום כמיליון ומאתיים אלף חברים בשלושים אלף מועדונים במאתיים מדינות. בישראל יש כ-1,400 חברי רוטרי ב-60 מועדונים ברחבי הארץ.

חברי רוטרי מטפחים קשרים חברתיים ומקצועיים, פועלים למען הקהילה המקומית ומקדמים פרויקטים הומניטאריים בעולם. הפרויקטים הבולטים בהיקף עולמי: מיגור מחלת הפוליו ואספקת מי שתייה באזורים צחיחים. יש גם פעילות למניעת מחלות, בריאות היולדות והיילודים, וחינוך ואוריינות בסיסיים. הפעילות נעשית תחת הסיסמה: רוטרי בשירות האנושות.רוטרי ישראל מתגאה בפעילויות קהילתיות, בסיוע לאוכלוסיות מוחלשות ובטיפוח מצוינות מקצועית. מועדוני הרוטרי מושכים את האנשים הטובים במקצועם ואת מובילי המשק והכלכלה. מאגר כזה של אנשים ויכולות מאפשר לפעול בקהילה ולהביא לשינוי חברתי.

רחובות

רְחוֹבוֹת היא עיר במישור החוף הדרומי בישראל. היא הוקמה כמושבה ביום י"א באדר תר"ן, 5 במרץ 1890 על ידי עולים מפולין שהתארגנו במסגרת חברת "מנוחה ונחלה", על עשרת אלפים דונם מאדמות דוראן, שנקנו על ידי יהושע חנקין, מבעליהן, בוטרוס רוק, שהיה ערבי נוצרי. ב-1914 אוכלוסיית המושבה מנתה 955 תושבים. רחובות הוכרזה כעיר בשנת 1950. העיר חברה בארגון פורום ה-15.

העיר רחובות ידועה בזכות מכון ויצמן למדע והפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית הנמצאים בתחומה. בעבר הייתה ידועה כעיר בה פרדסים רבים (על כן סמל התפוזים בדגלה), אך בעשור השני של המאה ה-21, אין עוד בשטחה חקלאות הדרים פעילה והפרדסים הנטושים הולכים ונמחקים על ידי הבנייה החדשה. שכנותיה של רחובות הן: בצפון נס ציונה, בצפון-מזרח רמלה, וכפר ביל"ו במזרח ובדרום-מזרח המועצה האזורית גזר, בדרום קריית עקרון, בדרום-מערב המועצה האזורית ברנר, במערב המועצה האזורית גן רווה ויבנה ובצפון-מערב, גובלת רחובות בכפרים הקטנים כפר אהרון וטירת שלום, הכפופים מוניציפלית לעיריית נס-ציונה.

תובל גבירצמן

רב-סרן תובל "תולי" גְבִירְצְמן (26 ביוני 1959 – 4 באוגוסט 1982) היה מפקד פלוגה בחטיבה 188 של חיל השריון שנהרג במהלך מבצע שלום הגליל. זכה בצל"ש אלוף פיקוד הצפון לאחר מותו, על גילוי אומץ לב, מסירות נפש וכושר מנהיגות.

תנועת נוער

תנועת נוער היא ארגון של בני נוער העוסק בחינוך בלתי פורמלי. בתנועת הנוער שמים דגש על מעורבות בני הנוער בקבלת החלטות התנועה ובכיוונה. פעילות תנועת נוער נעשית לאור ערכים של החינוך הבלתי-פורמלי כגון אוטונומיה, עקרון "נוער מדריך נוער" ותרומה לקהילה.

תנועות נוער הן ארגונים רחבים, השואפים להקיף כמה שיותר את עולם החניכים החברים בהן. תנועות הנוער אף מסוגלות להוות חברות נוער שלמות, הכוללות מערכת עצמאית של תרבות, אידאולוגיה, סמלים, השתייכות פוליטית ועוד. תנועות אלו מהוות מעגל השתייכות משמעותי ביותר עבור הנער, המגבש את זהותו מתוך התנועה. בשל כך נחשבת תנועת הנוער לגורם מרכזי בחינוכם של בני הנוער.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.