ישיבת נר ישראל

ישיבת נר ישראלאנגלית: Ner Israel Rabbinical College) היא ישיבה ליטאית ותיקה בארצות הברית. היא בולטת בכך שרבים מתלמידיה לומדים במקביל ללימודים בישיבה גם לתארים אקדמיים. נוסדה בשנת 1933 על ידי הרב יעקב יצחק רודרמן, וכיום (2010) עומד בראשה תלמידו הרב אהרון פלדמן.

בשנת ה'תש"ע למדו בה כ-400 בחורים, 200 אברכים וכן 250 נערים בישיבה תיכונית לצעירים. קמפוס הישיבה הוא ביישוב פייקסוויל שבמדינת מרילנד, מעט צפונית מערבית לגבולות העיר בולטימור.

ישיבת נר ישראל
Ner Israel Rabbinical College
מיקום מרילנד, ארצות הבריתארצות הברית
קואורדינטות 39°23′18″N 76°45′17″W / 39.388333333333°N 76.754722222222°W
nirc.edu

תולדות הישיבה ורבניה

בשנת 1933 ייסד הרב יעקב יצחק רודרמן, תלמידו של הסבא מסלבודקה, את הישיבה, ובראשית הדרך למדו בה 6 תלמידים. הישיבה נקראה על שם רבי ישראל מסלנט, מייסדה של תנועת המוסר ורבו של הסבא מסלבודקא.

המשגיח הראשון בישיבה היה רבי דוד קורנגלס, בוגר ישיבת מיר. הוא שימש בתפקיד עד לפטירתו בשנת 1973. רבי נפתלי ניוברגר, בוגר ישיבת מיר וגיסו של הרב רודרמן, היה נשיאה הראשון של הישיבה, משנת 1940 ועד לפטירתו בשנת 2005.

לאחר פטירת הרב רודרמן ב-1987 מונה הרב שמואל יעקב וינברג, שלימד בישיבה קרוב ל-50 שנה, לראשות הישיבה. הרב וינברג היה נשוי לחנה, בתו היחידה של הרב רודרמן. הוא כיהן בתפקיד עד לפטירתו, בשנת 1999. בשנתיים הבאות כיהן בתפקיד הרב יעקב משה קולפסקי, תלמידו של הרב שלמה היימן, עד פטירתו בשנת 2001.

כיום מכהן בראשות הישיבה רבי אהרון פלדמן, תלמידו של הרב רודרמן וחבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל באמריקה. הרב ברל וייסבורד, חתנו של הרב וינברג, משמש משגיח רוחני בישיבה. הרב שעפטל ניוברגר, בנו של הנשיא הראשון, משמש נשיאה ומנהלה של הישיבה מאז פטירת אביו. מנהלה של הישיבה לצעירים (או "מכינה"; באנגלית: High School) היה הרב יוסף טנדלר עד לפטירתו ב-2012[1], וכיום המנהל הוא הרב שמחה קוק[דרוש מקור].

מעמד רשמי

ישיבת נר ישראל מוכרת כקולג' רשמי במדינת מרילנד, ויש לה הסכמים עם קולג'ים נוספים כדוגמת אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אוניברסיטת טאוסון, הקולג' הקהילתי של בולטימור, לאיולה קולג' ואוניברסיטת בולטימור, למתן קורסי קדם-בגרות בתחומים מגוונים בשעות הערב. ההסכם גם מאפשר לתלמידים לקבל קרדיט אקדמי על לימודיהם התורניים. הלימודים הכלליים מוגבלים על ידי הישיבה והאחראי המיוחד לכך ולא ניתנת אפשרות ללימודי חול קודם השלמת 6 חודשים של לימודיים תורניים בלבד.

תוכנית הלימודים

בישיבה מחזור לימודים של 8 שנים. היא מעניקה תואר ראשון (BTL) לאחר ארבע שנים, תואר שני לאחר שנתיים נוספות, ותואר דוקטור לבוגרי עשר שנות לימודים אשר כתבו עבודת דוקטור בתלמוד. הישיבה גם מעניקה סמיכה.

מכון ההוראה של ישיבת נר ישראל מכשיר מורים ורבנים לקהילות יהודיות ומאושר על ידי ארגון הגג של החינוך היהודי "תורה ומסורה". רבים מבוגריה מכהנים במשרות רבנות והוראה בעולם.

התלמידים בישיבה

חלקם הגדול של התלמידים מגיעים לישיבה מבולטימור וסביבתה ומאזור ניו יורק. אחרים מגיעים מאזורים נוספים בארצות הברית וכן מארצות נוספות באמריקה ובאירופה ומישראל. בישיבה קבוצה תלמידים יהודים מאיראן אשר משפחותיהם היגרו לארצות הברית בעזרתו של הרב נפתלי ניוברגר.

במסגרת פרויקט "סיד" (Seed) יוצאות קבוצות של 6-4 בחורים לקהילות יהודיות קטנות בארצות הברית כדי לחזקן. הם לומדים בבוקר עם בני הקהילה, עושים פעילויות בשעות הצהרים ולומדים שוב בקבוצות קטנות עם בני הקהילה בשעות הערב.

סניפים נוספים של הישיבה

בשנת 1959 פתח הרב שלום גולד סניף של הישיבה בטורונטו, קנדה. כיום מתפקדת ישיבה זו באופן עצמאי.

בשנים האחרונות שולחת ישיבת נר ישראל בוגרים נשואים להקים כוללים ברחבי ארצות הברית. מוסדות אלה שומרים על קשר עם רבני הישיבה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מודעת האבל של טנדלר
18 בינואר

18 בינואר הוא היום ה-18 בשנה, בשבוע ה-3 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 347 ימים.

אהרן פלדמן

הרב אהרן פלדמן (נולד בי"א בשבט ה'תרצ"ב, 18 בינואר 1932) הוא ראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד, וחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית.

בולטימור

בולטימור (באנגלית: Baltimore) היא העיר הגדולה במדינת מרילנד, ארצות הברית והשלושים בגודלה בארצות הברית כולה. לעיר מטרופולין משותפת עם וושינגטון הבירה, השוכנת כ-60 קילומטר דרומית-מערבית לה.

דב ליפמן

הרב דב אלן ליפמן (נולד ב-9 בספטמבר 1971, י"ט באלול ה'תשל"א) היה חבר הכנסת בכנסת התשע עשרה מטעם מפלגת "יש עתיד".

ה'תשנ"ט

ה'תשנ"ט (5759) ובקיצור תשנ"ט –

היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-21 בספטמבר 1998, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 10 בספטמבר 1999.המולד של תשרי חל ביום שני, 12 שעות ו-1005 חלקים. לפיכך זו שנה מסוג בשה, איננה מעוברת, ואורכה 355 ימים.זו שנה חמישית לשמיטה, ושנת 2 במחזור העיבור ה-304. תקופת ניסן שבשנה זו היא תחילת שנת 19 במחזור השמש ה-206.שנה זו היא שנת 1,930 לחורבן הבית, ושנת 2,310 לשטרות.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשנ"ט 51 שנות עצמאות.

הרשי פרידמן

חיים הערש פרידמן (נולד בשנת 1950) הוא איש עסקים, מיליארדר ופילנתרופ חרדי קנדי. עסקיו נוגעים לתחום אריזות המזון והבשר הכשר בצפון אמריקה, וכן בפיתוח נדל"ן בישראל.

חיים מגני

חיים יהודה (בישיץ) מגני (5 במאי 1945; ניו יורק, ארצות הברית - 5 באפריל 2001; קריית ארבע) היה ראשון מדריכי הטיולים ביש"ע. מראשוני מתנחלי חברון, ממחדשי היישוב בכפר עציון ובמושב קשת וממפתחי תוכנית הלימודים "ברקאי".

חיים מיליקובסקי (חוקר תלמוד)

חיים מיליקובסקי (נולד ב-1951) הוא חוקר תלמוד ישראלי, פרופסור מן המניין במחלקה לתלמוד ותורה שבעל פה, שבעבר עמד בראשה, וראש הקתדרה לתלמוד ע"ש גאספר באוניברסיטת בר-אילן.

י"ד בתמוז

י"ד בתמוז הוא היום הארבעה עשר בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום הארבעה עשר בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. י"ד בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

י"ז בתמוז

י"ז בתמוז הוא היום השבעה עשר בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השבעה עשר בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. י"ז בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

יחיאל נהרי

יחיאל נהרי (נולד בי"א באדר ה'תשכ"א; 27 בפברואר 1961) הוא פייטן וחזן ישראלי.

יעקב יצחק רודרמן

הרב יעקב יצחק הלוי רוּדֶרמן (באנגלית: Yaakov Yitzchok Ruderman; ט"ו באדר ב' ה'תר"ס, 16 במרץ 1900 - י"ד בתמוז ה'תשמ"ז, 11 ביולי 1987) היה רב אמריקאי-אורתודוקסי ממוצא ליטאי. מייסד וראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד, ארצות הברית, וחבר מועצת גדולי התורה בארצות הברית.

ישיבת אור שמח

ישיבת אור שמח היא ישיבה לחוזרים בתשובה שבסיסה בירושלים, עם סניפים במקומות רבים בעולם. הישיבה נקראת על שם ספרו של הרב מאיר שמחה הכהן מדווינסק.

כיום שוכנת הישיבה בשכונת מעלות דפנה בירושלים. היא מיועדת לחוזרים בתשובה, עם רקע מועט או ללא רקע כלל ביהדות, רובם ממוצא אנגלו-סקסי. לישיבה גם מחלקה ישראלית שהתפצלה מהישיבה המקורית, והיא ממוקמת בשכונת עזרת תורה בירושלים בהנהלת הרב משה רחלזון. כמו כן, לישיבה סניפים במקומות רבים בעולם ובהם: ארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה, בריטניה, אוסטרליה, אוקראינה ורוסיה.

הרעיון להקמת הישיבה נהגה בידי הרב נח וינברג, שהיה גם ממקימי ישיבת התפוצות ובהמשך גם ישיבת אש התורה. הישיבה נוסדה בשנת 1970 בשם "שמע ישראל" בידי הרבנים נח וינברג, מנדל וינבך ונטע שילר. לאחר עזיבתו של הרב וינברג שונה שם הישיבה ל"אור שמח". הרבנים וינבך ושילר המשיכו לכהן כראשי הישיבה.

בין ראשי הישיבה היו הרב אברהם רביץ, לימים חבר כנסת מטעם דגל התורה, הרב אברהם דב אוירבך רבה של שכונת בקעה בירושלים והרב משה פרנק[דרוש מקור]. ראש ישיבה נוסף היה הרב אהרן פלדמן, שכיום משמש כראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד.

לישיבה אתר אינטרנט נרחב, שהיה אחד הראשונים בתחום התורני.

בפברואר 2014 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הקמה של קמפוס בן 12 קומות (9 מעל הקרקע) אשר ישמש את מוסדות ישיבת אור שמח וכן עבור מחסני חירום עבור ארגוני החירום וההצלה בעיר, ביניהם זק"א.

משה צוריאל

הרב משה יחיאל צוריאל הלוי וייס (נולד בד' באייר תרצ"ח, 5 במאי 1938) הוא ר"מ ומשגיח בישיבות שונות, מומחה לספרי הגות ומוסר במחשבת ישראל. משתייך בהשקפתו לזרם החרדי-לאומי.

נח וינברג

הרב ישראל נח וינברג (16 בפברואר 1930 – 5 בפברואר 2009) היה מייסד ראש תנועת אש התורה, רשת בינלאומית לחינוך וקירוב יהודים. יקיר ירושלים (2004).

נחום אליעזר רבינוביץ'

הרב פרופ' נחום אליעזר רבינוביץ' (נולד י' באייר ה'תרפ"ח, 30 באפריל 1928) הוא ראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" שבמעלה אדומים, ופוסק ציוני דתי בולט.

נטע שילר

הרב נטע שילר (הגייה יידית: נָטֶע; באנגלית: Nota Schiller; נולד ב-1937) הוא ראש ישיבת אור שמח וממייסדיה.

פנחס גולדשמידט

הרב פנחס גולדשמידט (נולד ב-21 ביולי 1963) הוא רבה של מוסקבה, חבר נשיאות בקונגרס יהודי רוסיה, שכולל בעיקר את הקהילות המזוהות עם הזרם הליטאי ברוסיה. נבחר ב-2011 לכהן כנשיא ועידת רבני אירופה, לאחר תפקיד קודם כיו"ר הוועדה המתמדת של הארגון.

שמואל קמנצקי

הרב שמואל קמנצקי (נולד בחשוון תרפ"ה, נובמבר 1924) הוא רב חרדי ליטאי ראש ישיבת פילדלפיה וחבר מועצת גדולי התורה בארצות הברית, בנו של הרב יעקב קמנצקי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.