ישיבת מעלות התורה

ישיבת מעלות התורה היא ישיבה גדולה בירושלים.

הישיבה נוסדה בשנת ה'תשמ"א (1981) על ידי הרב שמואל אוירבך שעמד בראשה עד לפטירתו בשנת ה'תשע"ח, בהכוונתם של אביו הרב שלמה זלמן אוירבך ושל הרב שך. בית המדרש של הישיבה שוכן בקומה העליונה של בית הכנסת הגר"א בשכונת שערי חסד.

פטרוני הישיבה היו האחים רייכמן מטורונטו, ובמיוחד האח אדוארד (בעליהם של "מרכז הפעמון" ו"הטחנה" בירושלים) שבשנותיו האחרונות התגורר בסמוך לישיבה. הפנימייה וחדר האוכל של הישיבה שוכנים בבניין שנתרם על ידי רייכמן.

שני מוסדות נוספים קשורים לישיבה: ישיבת מדרש שמואל, המיועדת לבחורים אמריקאיים, והישיבה הקטנה נועם התלמוד בראשות הרב אשר פריזנד.

מנהל הישיבה הוא משה ויסלובסקי.

בחודש אדר התשע"ח נפטר הרב שמואל אוירבך מדום לב. לאחר פטירתו מונו תלמידיו הרב יוסף פטרוף לראש הישיבה ומגיד שיעור[1] והרב צבי וידר למשגיח.

ישיבת מעלות התורה
ישיבה
תאריך ייסוד ה'תשמ"א 1981
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים הרב שמואל אוירבך
ראש הישיבה הרב שמואל אוירבך
תלמידים כ- 70
מיקום שערי חסד בירושלים
קואורדינטות 31°46′35″N 35°12′42″E / 31.776419°N 35.211750°E
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2
 
ישיבת מעלות התורה
ישיבת מעלות התורה

ייחודה ומאפייניה

הישיבה מונה כשבעים בחורים. יש בה גם כולל אברכים ובו כמאה אברכים.

הישיבה היא מעין "קיבוץ", דהיינו מסגרת לימוד לבחורים שכבר למדו לפחות שלוש שנים בישיבה גדולה, אם כי לעיתים רחוקות מתקבלים גם בחורים צעירים יותר. לאור זאת בחיי הרב אוירבך לא היו בישיבה אנשי צוות חינוכי מלבדו. הבחורים למדו בעיקר בעצמם והיו שומעים שיעור דו שבועי מהרב אוירבך. אנשי הישיבה החשיבו אותה כ"חבורה" שהתאספה סביב ראש הישיבה. הרב אוירבך עצמו היה גר בבניין הפנימייה של התלמידים. מועד סיום הסדרים היה כאשר הרב קם ממקומו כדי להתפלל. אם הוא יצא לרגע באמצע התפילה, היה שליח הציבור עוצר (כאשר הדבר מותר מבחינה הלכתית) וממתין לשובו.

אף שכאמור בחיי ראש הישיבה לא היו רבנים נוספים בישיבה לבד מבחורים מבוגרים או אברכים אשר שימשו בתפקיד חוזר לבחורים המתקשים בהבנת השיעור כללי, והרב חיים רינד אשר שימש כראש חבורה לאברכים צעירים. לאחר פטירת הרב אויערבאך בחודש אדר תשע"ח, מונו אנשי צוות חדשים: הרב יוסף פטרוף לראש הישיבה ומגיד שיעור, הרב צבי וידר למשגיח, והרבנים שאול כיטוב ואיתמר גלבר לראשי חבורות בכולל האברכים. מסגרת הלימוד בישיבה חופשית ונינוחה באופן יחסי ומותאמת לגילם של הבחורים. התלמידים מחויבים ללמוד את המסכת הנלמדת ב"סדר א'".

סדרי הישיבה

הסדרים בישיבה שונים מעט מהמקובל בישיבות ליטאיות. תפילת שחרית מתחילה בשעה 7:30 בערך ולא ב-7, כמקובל בישיבות. ה"סדרים" מתאחרים בהתאם.

רוב התפילות וסדרי הלימוד מתקיימים בבית כנסת הגר"א אשר אינו שייך לישיבה. תפילת שחרית וכן התפילות והסדרים בשבתות וימים טובים מתקיימים בבית כנסת עתיק הנקרא "אגודה".

מבוגרי הישיבה

  • הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים
  • הרב יאשיהו פינטו, ראש מוסדות שובה ישראל באשדוד ובמנהטן
  • הרב צבי וידר, רב הקהילה החרדית בקריית יובל ומשגיח הישיבה
  • הרב יוסף פטרוף, יד ימינו וממלא מקומו במסירת השיעורים של הרב אויערבאך
  • הרב שאול כיטוב, מו"צ מטעם בד"צ "מסורת" וראש החבורה בכולל שע"י הישיבה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ משה ויסברג, ההמשך בישיבה: הרב יוסף פטרוף מסר שיעור ראשון • צפו, באתר בחדרי חרדים, 5 במרץ 2018
איסר זלמן מלצר

הרב איסר זלמן מֶלְצֶר (ה' באדר א' תר"ל, פברואר 1870 – י' בכסלו תשי"ד, 17 בנובמבר 1953) היה רבה של סלוצק וראש הישיבה בה, ולאחר מכן ראש ישיבת עץ חיים בירושלים ויושב ראש מועצת גדולי התורה.

אפרים שמואל לרנר

הרב אפרים שמואל לרנר (פפרמן; י"ב בתשרי תרל"ט, 9 באוקטובר 1878 - כ"א בתמוז תשכ"ב, 23 ביולי 1962) היה תלמיד חכם ירושלמי, מקובל, ראש ישיבת המקובלים שער השמים, ממקימי שכונת שערי חסד בירושלים, מייסד בית הכנסת הגר"א בשכונה והחזן בו.

בית הכנסת הגר"א (שערי חסד)

בית הכנסת הגר"א הוא בית כנסת ותיק בשכונת שערי חסד בירושלים.

בני תורה (מפלגה)

בני תורה (שמה ברשומות: נצח) היא מפלגה חרדית ליטאית, שמנהיגה הרוחני היה הרב שמואל אוירבך ותומכיה מכונים "הפלג הירושלמי" על שם העיר שבה התגורר. המפלגה הוקמה בעקבות המחלוקת בציבור הליטאי, שהביאה לפרישת תומכיה ממפלגת דגל התורה, שבה תומך רוב הציבור הליטאי.

המפלגה קמה בשנת 2012, לקראת הבחירות לכנסת ה-19, תחת השם "נצח". מספר ימים לפני הבחירות הודיעו ראשיה על פרישה מההתמודדות. כעבור מספר חודשים, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 2013, שונה שמה ל"בני תורה" והיא התמודדה וזכתה במושבים במועצות של ירושלים, בני ברק ומודיעין עילית.

ט' באדר

ט' באדר הוא היום התשיעי בחודש השישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשיעי בחודש השנים עשר

למניין החודשים מניסן.

י' בתשרי

י' בתשרי הוא היום העשירי בחודש הראשון

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשירי בחודש השביעי

למניין החודשים מניסן. י' בתשרי לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

יאשיהו פינטו

הרב יאשיהו יוסף פינטו (נולד בא' בתשרי תשל"ד; 27 בספטמבר 1973) הוא ראש מוסדות "שובה ישראל" באשדוד ובארצות הברית. התפרסם כמי שאנשי עסקים רבים מבקשים את עצתו. באפריל 2015 הורשע במתן שוחד ובשיבוש הליכי משפט ונידון לשנת מאסר בפועל. באפריל 2019 מונה לאב בית הדין של הקהילה היהודית במרוקו.

ישיבת עץ חיים

ישיבת עץ חיים הוא שמה של ישיבה ותיקה של היישוב הישן בירושלים, הכוללת תלמוד תורה, ישיבה וכולל.

שלמה זלמן אוירבך

הרב שלמה זלמן אוירבך (נכתב גם אויערבאך; כ"ג בתמוז ה'תר"ע, 30 ביולי 1910 - כ' באדר א' ה'תשנ"ה, 19 בפברואר 1995) היה ראש ישיבת קול תורה, מחשובי פוסקי ההלכה במאה העשרים.

שמואל אוירבך

הרב שמואל אוירבך (נכתב גם אויערבאך; י' בתשרי ה'תרצ"ב, 21 בספטמבר 1931 - ט' באדר ה'תשע"ח, 24 בפברואר 2018) היה ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים וחבר נשיאות ועד הישיבות. לאחר פטירת הרב אלישיב והפילוג בציבור הליטאי היה המנהיג הרוחני של זרם מיעוט מחמיר מבחינה אידאולוגית בציבור החרדי ליטאי, המיוצג בידי מפלגת בני תורה. אנשיו ראו בו את ממשיך הקו ההשקפתי של הרב אלעזר מנחם מן שך. הרב אוירבך היה חבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה, אולם מאז הפילוג לא השתתף בישיבותיה.

שמואל טל

הרב שמואל טל (נולד בכ"ט באלול ה'תשכ"ב, 27 בספטמבר 1962) הוא ראש ישיבת תורת החיים ביד בנימין (בעבר, בנווה דקלים שבגוש קטיף). השתייך לציונות הדתית עד סמוך לביצוע תוכנית ההתנתקות, במסגרתה פונתה ישיבתו. בעקבות התוכנית החל להוביל קו אידאולוגי המתייחס באופן מסויג כלפי מדינת ישראל.

שערי חסד

שכונת שערי חסד היא שכונה ותיקה במערבה של ירושלים, בין השכונות נחלאות, רחביה וקריית וולפסון. גבולותיה הם: בצפון - רחוב הגר"א; במזרח - רחוב אוסישקין; בדרום - רחובות אבן שפרוט והר"ן; ובמערב - רחוב דיסקין. השכונה הוקמה בשנת תרס"ט (1909) על שטח של כ-40 דונם, ושומרת זה כמאה שנה על אופייה הדתי-השמרני. השכונה נודעה באנשי החסד והצדקה, וכן ברבנים ובתלמידי החכמים שפעלו בה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.