ישיבת הר עציון

ישיבת הר עציון (מכונה: ישיבת הגוש או הגוש), היא ישיבת הסדר באלון שבות שבגוש עציון שהוקמה בתשכ"ח. הישיבה מתאפיינת בלימוד גמרא בשיטת בריסק, בעיסוק נרחב בלימוד תנ"ך ובקו מחשבתי ליברלי יחסית, לא מעט על פי דרכם של ראשי הישיבה הראשונים, הרב יהודה עמיטל והרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין.

בישיבה לומדים מאות תלמידים, מישראל ומחוץ לה, ועשרות אברכים[דרוש מקור]. משולבים בה תלמידים בעלי צרכים מיוחדים במסגרת תוכנית "דרכנו". יש לה אלפי בוגרים[1].

ישיבת הר עציון
Logo har tzion
סמליל הישיבה
TheGush2
מבנה בית המדרש
ישיבת הסדר
תאריך ייסוד ג' בכסלו ה'תשכ"ט
השתייכות ציונות דתית
מייסדים הרב יהודה עמיטל ועוד
ראש ישיבת ההסדר הרב יעקב מדן
הרב ברוך גיגי
הרב משה ליכטנשטיין
סגל הוראה הרב עמיחי גורדין; הרב אמנון בזק; הרב יוסף צבי רימון; הרב שלמה לוי ועוד
ספרים שיעורי הרב אהרון ליכטנשטיין, באר מרים, תורת עציון ועוד
מיקום אלון שבות, גוש עציון
קואורדינטות 31°39′27″N 35°07′24″E / 31.6576°N 35.1233°E

https://etzion.haretzion.org

בית מדרש וירטואלי http://www.etzion.org.il
(למפת הרי ירושלים רגילה)
Jerusalem area
 
ישיבת הר עציון
ישיבת הר עציון

רקע

בשנת ה'תשכ"ח (1968), לאחר שחרורו מחדש של גוש עציון מידי ירדן במלחמת ששת הימים ועם חידוש ההתיישבות במקום, הזמינו המייסדים ובהם חנן פורת, משה מושקוביץ ויואל בן נון את הרב עמיטל להקים ישיבה במקום. רשם העמותות סירב לרשום את השם "הישיבה בגוש עציון" בשל היות הגוש מחוץ לגבולות המדינה, ועל כן היא נרשמה בשם "הר עציון"[2]. בשנה הראשונה, פעלה הישיבה בכפר עציון ולאחר מכן עברה ליישוב אלון שבות שהוקם כדי לשכן את תלמידי הישיבה. הרב עמיטל הזמין את הרב ליכטנשטיין לכהן כראש ישיבה. הרב ליכטנשטיין הסכים, בתנאי שיכהן לצידו ולא במקומו.

הלימודים בישיבה החלו בג' בכסלו ה'תשכ"ט לאחר סיום טירונות בצה"ל.

במלחמת יום הכיפורים נהרגו 8 תלמידים ובמלחמת לבנון הראשונה נהרגו 4 מתלמידי הישיבה בקרבות[3]. זכריה באומל, אחד מנעדרי קרב סולטאן יעקוב, למד בישיבה.

ישיבת הר עציון
מבט נוסף על בניין הישיבה

בשנת 2004 הוחלט, על רקע הגעתו של הרב עמיטל לגיל 80, על מינוי שני ראשי ישיבה נוספים, הרב יעקב מדן והרב ברוך גיגי, ששימשו עד אז כר"מים בישיבה. הם נכנסו לתפקיד בינואר 2006. בסוף שנת ה'תשס"ח הודיע הרב עמיטל על פרישתו ועל מינויו של הרב משה ליכטנשטיין, בנו של הרב אהרן ליכטנשטיין, כראש ישיבה רביעי[4]. באופן בלתי נפוץ, בחרו ראשי הישיבה להקים ועדה שתבחר את ראשי הישיבה החדשים. הם אישרו את החלטת הוועדה. הרב אהרן ליכטנשטיין נפטר בשנת 2015, ומאז פטירתו מכהנים שלושת ראשי הישיבה שנותרו.

דרכה של הישיבה

שיעור כללי מהרב ליכטנשטיין
ראש הישיבה, הרב אהרן ליכטנשטיין, מעביר "שיעור כללי" באולם הישיבה המרכזי
שיעור כללי הרב ברוך גיגי
שיעור כללי המועבר על ידי הרב ברוך גיגי, שבט תשע"ז
סדר בישיבת הר עציון
"סדר" בישיבה
ישיבת הר עציון -סדר
החלק הקדמי של בית המדרש (כשליש מבית המדרש) בישיבת הר עציון בזמן "סדר בוקר", תשע"ז

בישיבה נפוצות השקפות האורתודוקסיה המודרנית וחלק מרבניה מחזיקים בדעות שמאליות בהקשר לבעיות מדיניות. הרב יהודה עמיטל היה מנהיג מפלגת מימד, שהשתלבה במפלגת העבודה והרב אהרן ליכטנשטיין היה ידוע אף הוא בהשקפות מתונות. עם זאת, לרבנים אחרים בישיבה דעות ימניות, כגון ראש הישיבה הרב יעקב מדן אשר הביע התנגדות לפינוי יישובים (בפרט, בעמונה ובגוש קטיף).

בהשפעתו של הרב ליכטנשטיין, נפוץ בישיבה העיסוק בכתביו והגותו של הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק מבוסטון, שהיה חותנו של הרב ליכטנשטיין. השפעתו ניכרת בישיבה גם בתחום לימוד הגמרא: שיטת הלימוד העיקרית הנהוגה היא שיטת בריסק, מייסודו של רבי חיים מבריסק, סבו של הרב סולובייצ'יק.

"מהפכת התנ"ך"

בהשפעת הרב יעקב מדן והרב יואל בן נון, תרמה ישיבת הר עציון לשינוי במעמדו של לימוד התנ"ך בציבור הדתי-לאומי, שינוי המכונה "מהפכת התנ"ך". הישיבה ומכללת הרצוג הסמוכה לה מוציאים פרסומים רבים בתחום התנ"ך ובהם כתב העת (ראו מגדים). בעבר לימד בישיבה הרב מרדכי ברויאר, מייסד "שיטת הבחינות" בלימוד תנ"ך.

מוסדות בישיבה

 • כולל הלכה – לימודים לקראת סמיכה לרבנות, בראשות הרב שלמה לוי
 • הכולל הגבוה בראשות הרב משה ליכטנשטיין – לימודים של מסכתות שאינן נלמדות על הסדר במרבית הישיבות.
 • כולל להכשרת רבני קהילה – בראשות הרב יוסף צבי רימון. כולל זה הוא הבסיס ל"מרכז הלכה והוראה" בראשות הרב רימון.
 • ספרייה תורנית – בישיבה ספרייה תורנית מהגדולות בישראל, ובה כ-90,000 כרכים[5]

שיתופי פעולה

לישיבה שיתוף פעולה עם מספר מוסדות בסמיכות לה:

פרסומים

הישיבה מוציאה עלון המכונה "עלון שבות", וביטאון שבועי בשם "דף קשר".

הישיבה מוציאה לאור ספרים רבים, בהם הסדרה "שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין", ובה שמונה ספרים[6]. ספרים נוספים יוצאים בהוצאת "תבונות" של מכללת הרצוג[7].

הישיבה מפרסמת באינטרנט מאמרים ושיעורים, באתר "בית המדרש הווירטואלי"[8].

בוגרים ידועים

נושאי תפקידים בישיבה:

ראו גם את רשימת בוגרי ישיבת הר עציון שיש עליהם ערך בוויקיפדיה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ אמנון בזק, וזוהי רק ההתחלה, באתר ynet, 19 בנובמבר 2007
 2. ^ ישיבת הר עציון, m.facebook.com
 3. ^ חללי ישיבת הר עציון העומדים לפניך תמיד, etzion.haretzion.org
 4. ^ יונתן אוריך, ‏הרב עמיטל פרש מראשות הישיבה, באתר כיפה, כ"ה באלול ה'תשס"ח.
 5. ^ אהרן ביג'ל, הספרייה התורנית של ישיבת הר עציון - חזון והגשמה
 6. ^ הרב עמיחי גורדין, ‏בשבח הצעירים החצופים, באתר כיפה, ח' כסלו תשע"ג
 7. ^ פרסומי הישיבה באתר הישיבה
 8. ^ בית המדרש הווירטואלי שליד ישיבת הר עציון.
אביעד הכהן

אביעד הכהן (נולד בחשוון ה'תשכ"ג, 1 בנובמבר 1962) הוא פרופסור למשפטים ועורך דין ישראלי, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט ודיקן בית הספר למשפטים שבו.

אהרן ליכטנשטיין

הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין (כ"ח באייר ה'תרצ"ג, 23 במאי 1933, צרפת – א' באייר ה'תשע"ה, 20 באפריל 2015, ישראל) היה ראש ישיבת הר עציון באלון שבות, חתן פרס ישראל לספרות תורנית ודוקטור לספרות אנגלית. היה מרבניה הבולטים של האורתודוקסיה המודרנית בישראל ובארצות הברית, וממנהיגי האגף המתון של הציונות הדתית. החזיק בהשקפת עולם המשלבת את ערכי לימוד התורה וההלכה בצורתם המסורתית עם הומניזם מודרני וליברליות. נחשב לאחד מתלמידיו המובהקים של הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק, ודרכו הלימודית קרובה לשיטת בריסק.

אלון שבות

אַלּוֹן שְׁבוּת הוא התנחלות ויישוב קהילתי דתי במועצה האזורית גוש עציון. שם היישוב מסמל את השיבה אל גוש עציון ההיסטורי ומציין את העץ הידוע בשם "האלון הבודד", אשר עומד במרכז הגוש. היישוב הוקם ביוזמת משה מושקוביץ, איש משואות יצחק ותושב גוש עציון לפני נפילת גוש עציון בשנת 1948, שהקים את ישיבת הר עציון יחד עם הרב יהודה עמיטל. רב היישוב הוא הרב זאב וייטמן.

בהתנחלות יותר מ-3,000 נפשות, נכון ל-2013. היישוב מתנשא לגובה של 893 מטרים מעל פני הים והוא אחד היישובים היהודיים הגבוהים ביהודה ושומרון.

אליהו בירנבוים

אליהו בירנבוים (נולד בשנת 1958) הוא סופר וראש מכון שטראוס עמיאל להכשרת רבנים לקהילות יהודיות בתפוצות ורב עמותת שבי ישראל העוסקת בחיפוש אחר צאצאי עם ישראל בעולם וטיפוחם. שימש כהרב הראשי של אורוגוואי וטורינו.

אמנון בזק

הרב אמנון דב בזק (נולד בשנת ה'תשכ"ז, 1966) הוא ר"מ בישיבת הר עציון, מרצה לתנ"ך במכללת הרצוג, עורך ומחבר ספרים ומאמרים. במשך שנים כתב בעלון שבת בשבתו.

ברוך גיגי

הרב ברוך גיגי (נולד במקנס ב-1957) הוא רב ואחד מראשי ישיבת הר עציון באלון שבות.

גרשון הכהן

גרשון הכהן (נולד ב-1955) הוא אלוף במילואים בצה"ל, בתפקידו האחרון שימש מפקד הגיס המטכ"לי.

זאב אלקין

זאב אֶלְקִין (נולד ב-3 באפריל 1971) הוא השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. בעבר היה שר העלייה והקליטה, יו"ר סיעת הליכוד, יו"ר ועדת הכנסת, יושב ראש הקואליציה, ויושב ראש ועדת החוץ והביטחון.

חיים נבון

הרב חיים נבון (נולד ב-25 ביוני 1973 ברמת גן) הוא רב, סופר ופובליציסט ישראלי. במשך עשר שנים (2006–2016) כיהן כרב קהילת השמשוני במודיעין.

יאיר שלג

יאיר שלג (נולד ב-18 בספטמבר 1964) הוא עיתונאי וסופר ישראלי, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה בתחום דת ומדינה.

יהודה עמיטל

הרב יהודה עמיטל (ג' בחשוון ה'תרפ"ה, 31 באוקטובר 1924 - כ"ז בתמוז ה'תש"ע, 9 ביולי 2010) היה ראש הישיבה המייסד של ישיבת הר עציון, הוגה דעות, מייסד מפלגת מימד ושר בממשלת ישראל.

יואל קטן

הרב יואל קטן (נולד בי"א בסיון תשט"ז, 21 במאי 1956) הוא מהדיר, עורך וחוקר ספרות תורנית.

יעקב מדן

הרב יעקב מדן (נולד בכ"א בתמוז ה'תש"י, 6 ביולי 1950) הוא ראש ישיבת ההסדר הר עציון שבאלון שבות, ומבכירי מלמדי התנ"ך בציבור הדתי-לאומי בישראל. ממחברי אמנת גביזון-מדן.

ישיבה (אתר אינטרנט)

אתר ישיבה הוא אתר אינטרנט בעברית ובאנגלית אשר מהווה חלק ממוסדות ישיבת בית אל. באתר אלפי שיעורי תורה לקריאה, צפייה והאזנה. האתר הוקם על ידי עזרא כהן ושותפים מהישיבה בחודש אדר תש"ס (2000), בעידודו ותמיכתו של ראש הישיבה, הרב זלמן ברוך מלמד.

אתר ישיבה הוא האתר הישיבתי השני שקם אחרי אתר ישיבת הר עציון ואתר היהדות הסלולרי הראשון. מטרת הקמת האתר, בהמשך להקמת ערוץ 7 ואתר ערוץ 7 על ידי צוות הישיבה, הייתה לפנות אל הקהל הרחב, ולפתוח שער אל עולמה של התורה לכל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם. כיום הישיבה מחזיקה 16 עובדים בתחזוקת האתר.

באתר יש למעלה מ-33,000 שיעורים שונים בעברית ובאנגלית, ולמעלה מ-85,000 תשובות שנענו במדור "שאל את הרב".

מדרשת מגדל עוז

בית המדרש לנשים ע"ש סטלה ק. אברהם ליד ישיבת הר עציון, הוא מדרשה תורנית לבנות הממוקמת בקיבוץ מגדל עז שבגוש עציון. בראש בית המדרש עומדת הרבנית אסתי רוזנברג, בתו של הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון לשעבר.

משה ליכטנשטיין

הרב משה ליכטנשטיין (נולד בכ"ג בתמוז תשכ"א, 7 ביולי 1961) הוא מראשי ישיבת הר עציון.

מתניהו אנגלמן

מרדכי מתניהו אנגלמן (נולד בכ"א בסיוון ה'תשכ"ו, 8 ביוני 1966) הוא מבקר המדינה, קודם לכן שימש כמנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה וכמנכ"ל הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, מנכ"ל המועצה המקומית שוהם ומנכ"ל הטכניון. רואה חשבון במקצועו.

עלון שבות

עלון שבות הוא כתב עת תורני היוצא לאור אחת לחצי שנה על ידי ישיבת הר עציון. נכון לשנת תשע"ח יצאו לאור 177 גיליונות.

צור ארליך

צור ארליך (נולד ב-1974) הוא עיתונאי, משורר, פובליציסט, מתרגם ואיש ספרות, המשנה לעורך כתב העת "השילוח".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.