ישיבה (אתר אינטרנט)

אתר ישיבה הוא אתר אינטרנט בעברית ובאנגלית אשר מהווה חלק ממוסדות ישיבת בית אל.[1] באתר אלפי שיעורי תורה לקריאה, צפייה והאזנה. האתר הוקם על ידי עזרא כהן ושותפים מהישיבה בחודש אדר תש"ס (2000), בעידודו ותמיכתו של ראש הישיבה, הרב זלמן ברוך מלמד.

אתר ישיבה הוא האתר הישיבתי השני שקם אחרי אתר ישיבת הר עציון ואתר היהדות הסלולרי הראשון. מטרת הקמת האתר, בהמשך להקמת ערוץ 7 ואתר ערוץ 7 על ידי צוות הישיבה, הייתה לפנות אל הקהל הרחב, ולפתוח שער אל עולמה של התורה לכל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם. כיום הישיבה מחזיקה 16 עובדים בתחזוקת האתר.

באתר יש למעלה מ-33,000 שיעורים שונים בעברית ובאנגלית, ולמעלה מ-85,000 תשובות שנענו במדור "שאל את הרב".

Yeshiva.org.il
Yeshivaorg
סוג אתר יהדות
תאריך ההקמה שנת 2000, חודש אדר ה'תש"ס
מייסדים עזרא כהן
בעלות קריית הישיבה בית אל
שירותים עיקריים שו"ת, מאמרים תורניים, שיעורים מוקלטים
הרשמה ללא
דף הבית של האתר

מבנה האתר

 • צילום שיעור בישיבת בית אל
  צילום שיעור של אתר ישיבה
  מאגר שיעורים של רבנים, בעיקר מהציונות הדתית. חלק מהשיעורים בקובצי שמיעה, חלק בקובצי וידאו, חלק בקובץ לקריאה וחלק עם אפשרות לצפייה בשלושת סוגי הקבצים. השיעורים מחולקים לפי עץ נושאים מפורט ונרחב מאוד. בין הנושאים: גמרא, הלכה, אמונה, תנ"ך, פרשת השבוע, מועדים ועוד. כמו כן, מועלים על בסיס יום-יומי שיעורים בלימודים יומיים כגון: הדף היומי, לימוד משנה יומית, לימוד יומי באמונה והרמב"ם היומי.
 • ערוץ טלוויזיה אינטרנטי בו משודרים שיעורי תורה בכל שעות היממה, ובו מועברים מעת לעת שידורים חיים מיוחדים כגון כנסים וימי עיון, שידורים חיים לשאלות ותשובות עם רבנים וכדומה. שיא הצפייה בערוץ היה בעת שידור לוויתו של הרב מרדכי אליהו. שידור זה אף הועבר לראשונה באמצעות המכשירים הסלולריים.
 • ספרייה המכילה מספר רב של ספרים אותם ניתן לקרוא און-ליין או להוריד ולהדפיס. בין הספרים נמצאת גם סדרת ספרי "פניני הלכה" של הרב אליעזר מלמד.
 • מאגר של אלפי שאלות ותשובות של רבנים שונים מהציונות הדתית. השאלות האחרונות מתפרסמות בדף הבית של האתר. סמוך לחגי ישראל ומועדיו מצורף לינק לשאלות רלוונטיות לאותו מועד. מדי פעם מאגר זה משמש את "nrg יהדות" או "ynet יהדות"[2] כדי לבדוק התייחסות של רבני הציונות הדתית למצב הנוכחי. במסגרת המדור צמח גם "בית הוראה לטהרת המשפחה", הנותן מענה לשאלות בנושאים אלה תוך 3 שעות. בין המשיבים באתר ניתן למצוא את הרבנים זלמן מלמד, אביגדור נבנצל, יעקב אריאל, דב ליאור, אליעזר מלמד, דוד חי הכהן, נריה גוטל, יהושע שפירא וכן אנשי הרבנות הראשית לישראל, הרבנות הצבאית, מכון פוע"ה ומכון התורה והארץ.
 • בנוסף, כחלק ממדור שאל את הרב, נפתחו קבוצות וואטסאפ לשאלות ותשובות. בכל קבוצה חברים מספר רבנים, השואלים שולחים את השאלות בקבוצה והרבנים משיבים. קישור ההצטרפות לקבוצות מופץ ואנשים מרחבי הארץ והעולם מצטרפים בצורה עצמאית.
 • מבחנים אמריקאים בתנ"ך, במשנה, בהלכה ובדף יומי עם אפשרות לבדיקת התשובות.
 • לוח שנה ומערכת לחישוב כל הזמנים שיש להם משמעות הלכתית. הדבר נעשה במאמץ הלכתי וממוחשב כאחד. האתר מאפשר לבדוק זמנים שונים וגם להירשם לשירות דואר אלקטרוני ששולח את הזמנים המבוקשים על פי התאמה אישית. לוח השנה אף מאפשר לפרסם לציבור אירועים שונים בעלי אופי תורני, כגון תפילות, שיעורי תורה וימי עיון תורניים.
 • ויקישיבה - בחודש תמוז ה'תשס"ח (יולי-אוגוסט 2008) יצאה הישיבה במיזם ליצירת אנציקלופדיית אינטרנט למושגי יהדות, המבוססת על תוכנת מדיה-ויקי. באנציקלופדיה זו המושגים מוגדרים לפי היהדות. "ויקישיבה" יצרה, בשיתוף עם פרויקט השו"ת של אוניברסיטת בר-אילן, תבנית לקישור ציוני מקורות מאתר ויקישיבה לעמוד המכיל את הטקסט במקורו באתר "פרויקט השו"ת". מיזם "ויקישיבה" בנוי בטכנולוגיית ויקי, ופתוח לעריכה על ידי כל גולש אינטרנט. האתר אוסר שימוש מסחרי בטקסט. בראשית העשור השני של המאה ה-21 נוספו לאתר ערכי ה"מיקרופדיה התלמודית", מיזם תמציתי של האנציקלופדיה התלמודית.
צילום שיעור בישיבת בית אל
צילום שיעור של אתר ישיבה

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מוני דביר, לחצו כאן והזמינו כבר עכשיו, באתר העין השביעית, 12 באוקטובר 2016
 2. ^ למשל: הורדת וצריבת שירים, הקלטת הרב צבי יהודה קוק, שוויון נשים בבית כנסת
ישיבה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

ישיבת בית אל

ישיבת בית אל היא ישיבה גבוהה ציונית דתית בראשות הרב זלמן ברוך מלמד, הממוקמת ביישוב בית אל שמצפון לירושלים. הישיבה הוקמה על ידי הרב מלמד בשנת ה'תשל"ח, ונכון ל-תשע"ט (2018) לומדים בה כ-300 תלמידים ואברכים.

מרדכי הלפרין

הרב ד"ר מרדכי הלפרין (נולד ב-1946) הוא רופא גינקולוג, מנהל מכון שלזינגר ועורך כתב העת "אסיא". מומחה בתחום האתיקה הרפואית ושימש כממונה על האתיקה במשרד הבריאות.

עזרא יכין

עזרא "אלנקם" יכין (נולד ב-1928) הוא סופר פוליטי-תורני ישראלי, אשר היה מלוחמי הלח"י.

שמואל רפאלי

שמואל רפאלי (ט"ו בטבת תרכ"ז, 23 בדצמבר 1866 - ז' בכסלו תרפ"ד, 15 בנובמבר 1923) היה נומיסמט, סוחר עתיקות, איש ציבור, עורך ועיתונאי ירושלמי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.