יצחק סדאי

יצחק סדאי (Sadai; שם משפחתו המקורי סידי; 13 במאי 1935 - 26 בפברואר 2019) היה מלחין ישראלי, פרופסור באוניברסיטת תל אביב וחתן פרס א.מ.ת למוזיקה לשנת 2008.

יצחק סדאי
Yitzhak sdai

ביוגרפיה

סדאי נולד בסופיה בירת בולגריה ועלה לישראל עם הוריו ב-1949. למד קומפוזיציה אצל אלכסנדר אוריה בוסקוביץ בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה תל אביב בשנים 19511956, ולאחר מכן אצל יוסף טל. הוא השתתף גם בסדנאות המפורסמות למוזיקה מודרנית בדרמשטדט בשנים 1962 ו-1964, ועבד עם פייר שפר בפריז ב-1966.

הוא כתב מאמרים אקדמיים רבים בנושא אפיסטמולוגיה, פנומנולוגיה ופרצפציה מוזיקלית בכתבי עת מקצועיים בכל העולם, ופרסם שלושה ספרים חשובים, בהם הספר המתודולוגי Harmony in its Systemic and Phenomenological Aspects – אחד הספרים המשפיעים ביותר בתחום האנליזה המוזיקלית כיום.

הוא לימד הלחנה כמרצה בכיר באקדמיה למוסיקה בירושלים בשנים 19601981 ובאקדמיה למוזיקה על שם רובין בתל אביב מ-1966 עד 2003.

ב-1974 ייסד באקדמיה בתל אביב את הסטודיו למוזיקה אלקטרונית, ולימד שם מקצועות שונים כפרופסור מאז 1980.

ביצירותיו המוקדמות ניסה סדאי מחד לחבר בין מקאמים ערביים ואקספרסיוניזם בסגנון אלבן ברג, ומאידך להשתחרר מן ההשפעות האוריינטליות של המוזיקה הישראלית של תחילת המאה העשרים. לאחר מכן, הוא עבר לחקור טכניקות אירופיות חדשות יותר, כמו למשל הווריאציות הסריאליות לצ'מבלו "Impressions d'un chorale", שבוצעו בפסטיבל ישראל 1964 בידי פרנק פלג.

החל משנת 1971 כללו יצירותיו של סדאי אלמנטים מתחום האלקטרואקוסטיקה.

התגורר בגבעתיים.

ספריו

  • Methodology of the Theory of Music,‏ 1960 (הופיע בעברית בשם מתודולגיה של התאוריה המוזיקלית, אקדמון, ירושלים, תשכ"ח 1968).
  • Harmony in its Systemic and Phenomenological Aspects,‏ 1980.
  • Traité de sujets musicaux – envers une épistémologie musicale,‏ 2003.

יצירות (רשימה חלקית)

לקריאה נוספת

  • נתן מישורי, ביוגרפיה, באתר Grove Music Online (באנגלית)

קישורים חיצוניים

13 במאי

13 במאי הוא היום ה-133 בשנה (134 בשנה מעוברת), בשבוע ה-20 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 232 ימים.

1935

שנת 1935 היא השנה ה-35 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1935 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

2019

שנת 2019 היא השנה ה-19 במאה ה-21. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 2019 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

2019 במוזיקה

בערך זה מצוינים אירועים שהתרחשו במהלך 2019 ונוגעים לעולם המוזיקה.

26 בפברואר

26 בפברואר הוא היום ה-57 בשנה בשבוע ה-9 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 308 ימים (309 בשנה מעוברת).

אלדד שרים

אֶלְדָּד שְרֵים (נולד ב-7 באפריל 1950) הוא מוזיקאי, מעבד, מפיק מנצח ומלחין ישראלי. בעבר חבר להקת עוזי והסגנונות.

במהלך הקריירה המוזיקלית שלו עיבד וניצח שרים בארבעה שירים שייצגו את ישראל בתחרות האירוויזיון: "את ואני" שביצע שלמה ארצי, "אהבה היא שיר לשניים" שאותו גם הלחין וביצעה אילנית, "הלילה" שביצעה להקת הכל עובר חביבי ו"בן אדם" שביצעה ירדנה ארזי.

שרים עוסק גם ביצירת מוזיקה לתיאטרון, לקולנוע ולטלוויזיה והשתתף בהפקה המוזיקלית של התוכניות המצליחות כוכב נולד ורוקדים עם כוכבים.

אלכסנדר אוריה בוסקוביץ'

אלכסנדר (שאנדור) אוריה בּוֹסְקוֹביץ' (16 באוגוסט 1907 – 5 בנובמבר 1964) היה מלחין ישראלי ממוצא הונגרי (טרנסילבניה).

בית הספר לאמנויות רננים

בית הספר רננים היה בית ספר תיכון לאמנויות מיסודו של יצחק הירשברג שפעל בתל אביב בשנים 1960–1975.

בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה

בית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה הוא אחת משתי האקדמיות למוזיקה הפועלות בישראל. בית הספר מהווה חלק מהפקולטה לאמנויות של אוניברסיטת תל אביב ופועל בשיתוף עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית. הוא קרוי על שמם של איש העסקים היהודי מפרנקפורט יוסף בוכמן, שתרם כסף להקמתו, והמנצח זובין מהטה, מנהלה המוזיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. מהטה מכהן גם כנשיא כבוד של בית הספר ומנצח לעיתים מזומנות על התזמורת הסימפונית של המוסד, עמה אף סייר ברחבי העולם.

בית הספר מכשיר מוזיקאים לזירת המוזיקה המקצועית בתחומי הביצוע, היצירה והמחקר (נגינה, שירה, ניצוח, הלחנה, תאוריה ומוזיקולוגיה), לתואר ראשון, שני ושלישי; וכולל בתוכו, כחלק אינטגרלי, את תוכנית ההכשרה התזמורתית של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

בת-שבע רובינשטיין

בת-שבע רובינשטיין היא מבכירי המורים לפיתוח שמיעה והרמוניה בישראל ובעולם.

דניאל סלומון

דניאל סלומון (נולד ב-5 בדצמבר 1973) הוא זמר, מוזיקאי, פזמונאי, מלחין ופסנתרן ישראלי.

הרמוניה

הַרְמוֹנְיָה (בעברית: תֹּאַם) במוזיקה נוצרת כאשר נשמעים באותו הזמן לפחות שני צלילים בעלי גובה שונה.

בין תדירות גובהם של כל שני צלילים נוצר יחס תדירויות מסוים, שנקרא מרווח הרמוני.

ישנן דרכים רבות ליצור הרמוניה מוזיקלית, וטכניקות אלו השתנו והתפתחו במהלך ההיסטוריה של המוזיקה, אך הבסיס המתמטי שלהן נשאר זהה.

טל ירדני

טל ירדני (נולד ב-17 בנובמבר 1976) הוא מלחין קלאסי ישראלי, המתמחה ביצירת פסקולים ליצירות קולנוע וטלוויזיה. יצירותיו משלבות בין מוטיבים המובאים מהכשרתו בתחום המוזיקה הקלאסית אל העולם המודרני והמוזיקה הקלה.

יוסי מר-חיים

יוסי מר-חיים (נולד ב-20 באוקטובר 1940) הוא מלחין, פסנתרן ומורה ישראלי.

מוזיקה אלקטרונית

מוזיקה אלקטרונית היא כל מוזיקה המנוגנת באמצעות כלים אלקטרוניים.

כאשר מתייחסים למוזיקה אלקטרונית כסגנון מוזיקלי נפרד, הכוונה היא למוזיקה שהכלים הדומיננטיים בה הם אלקטרוניים כגון סינתיסייזר, מחשב, מכונת תופים, סמפלר ולופר (מסובב צלילים). המוזיקה האלקטרונית לעיתים מאופיינת כ"מוזיקה ממוחשבת" מאחר שחלק ניכר מהיצירה והעיבוד נעשה באמצעות מחשב ובאמצעות תוכנות מתאימות.

מוזיקה קלאסית ישראלית

מוזיקה קלאסית ישראלית החלה להתפתח בארץ ישראל בשנות ה-30 של המאה ה-20. ראשוני המלחינים הגיעו מאירופה – חלקם כמוזיקאים ותיקים, שכבר עשו להם שם בארצות מוצאם (כמו פאול בן חיים, עדן פַּרְטוֹש, יהויכין סְטוּצֶ'בְסקי ואלכסנדר אוריה בוסקוביץ'), ואחרים כצעירים בראשית הקריירה (כמו גארי בֶּרְתִינִי, יוסף טל ואבל ארליך) או כילדים (כמו מרדכי סתר ויצחק סדאי). בין מלחינים אלה היו שעסקו בחקר מסורות עבר ובמוזיקה אתנית-יהודית לענפיה השונים, והיו שהשתדלו לעקוב אחר המהלכים במוזיקה החדשה בארצות אירופה. במוזיקה הישראלית אפשר למצוא כל שילוב אפשרי בין מרכיבים אלה, אם בדרך של סימביוזה ואם בדרך של סינתזה.

סידי

האם התכוונתם ל...

פרס א.מ.ת

פרס א.מ.ת. (אמנות-מדע-תרבות) הוא פרס המוענק בישראל מדי שנה, מאז שנת 2002. הפרס, בסך מיליון דולר אותו חולקים הזוכים, ממומן על ידי קרן א.מ.נ. - לקידום המדע התרבות והאמנות בישראל, אשר הוקמה לצורך עניין זה על ידי אגודת ידידי ישראל באמריקה הלטינית.

הפרס ניתן בחסותו של ראש ממשלת ישראל בחמישה תחומים: תרבות ואמנות, מדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי הרוח, ומדעי החברה. הפרס מוענק מדי שנה על-פי תחומי משנה המתחלפים במחזוריות מדי שנה.

הקריטריונים לזכייה בפרס מבוססים על הצטיינות והישגים מקצועיים או אקדמיים שיש בהם פריצת דרך בתחום העיסוק של הזוכה וכן תרומה מיוחדת לתרבות ולחברה הישראלית. ההחלטה על הזוכים מתקבלת על ידי ועדה בראשות שופט, הממנה ועדות משנה שמורכבות ממומחים בתחומים הרלוונטיים. את הקרן ייסד הנדבן אלברטו מוסקונה ניסים.

רועי אופנהיים

רועי אופנהיים (נולד ב-1975) הוא מנצח ישראלי ומייסד-שותף של תזמורת המהפכה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.