יצחק מלכו

יצחק מלכו (לעיתים מופיע כיצחק מולכו, נולד ב-30 בינואר 1945) הוא עורך דין ישראלי ונציגו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו למשא ומתן עם הפלסטינים ועם גורמים נוספים.

יצחק מלכו
יצחק מלכו
לידה 30 בינואר 1945 (בן 74)
השכלה האוניברסיטה העברית בירושלים
שותפים דוד שמרון
תפקידים בולטים נציגו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למשא ומתן עם הפלסטינים

ביוגרפיה

יצחק מלכו הוא בנו של רפאל מלכו, ממייסדי בנק דיסקונט, ונכדו של יצחק רפאל מלכו ממקימי שכונת רחביה בירושלים. למד בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה היה אלוף הנוער של ירושלים בטניס, והמשיך לעסוק בספורט זה גם בבגרותו.

לאחר מלחמת ששת הימים נישא לשלומית שמרון, בתו של ארווין שמרון, שאותה הכיר בבית הספר התיכון. לזוג שתי בנות. לאחר שסיים לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים עבד קרוב לשנתיים במשרד עורכי דין גדול בארצות הברית. עם שובו לישראל הצטרף למשרד "שמרון, מלכו, פרסקי ושות'", לאחר שהוסמך כעורך דין בשנת 1970[1]. לאחר פטירתו של שמרון, בשנת 1978, היה מלכו לשותף הבכיר במשרד. במשרד עובדים כ-50 עורכי דין והוא עוסק במשפט מסחרי, דיני תקשורת ודיני חברות ובמיוחד בפירוק חברות[2], ובהן חפציבה דיור ואחזקות[3] וחברת קרתא, החברה הממשלתית הראשונה העומדת לפירוק[4].

מלכו ייצג את פרופסור אלישע קימרון בתביעה על הפרת זכויות יוצרים כנגד הרשל שנקס ואחרים שפרסמו את שחזורו של מגילת מקצת מעשי התורה מבלי לקבל את רשותו ומבלי לציין שהוא המהדיר. השופטת דליה דורנר הכריעה לטובתו של קימרון, ופסק הדין אושר בבית המשפט העליון[5]. משרדו של מלכו מייצג בישראל את משרד המשפטים של ארצות הברית.

פעילות מדינית

מלכו, יחד עם גיסו ושותפו למשרד דוד שמרון, מקורב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בעת כהונת ממשלת ישראל העשרים ושבע היה מלכו שליחו של נתניהו לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מלכו ודורי גולד היו נציגיה הראשונים של ממשלת נתניהו שנועדו עם יאסר ערפאת ברצועת עזה, ב-27 ביוני 1996[6]. מלכו קיים עם יאסר ערפאת יותר מחמישים פגישות והיה האחראי לגיבוש הסכם חברון[7]. הוא הזהיר את נתניהו מפני המינוי של רוני בר און ליועץ המשפטי לממשלה. לאחר התפטרותו של בר און הוצע לו לכהן כיועץ המשפטי לממשלה, אך הוא סירב[8].

בשנת 2009, עם שובו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה בממשלת ישראל השלושים ושתיים, מונה מלכו על ידיו לנהל את שיחות הקירבה עם הפלסטינים בתיווכו של השליח האמריקאי המיוחד ג'ורג' מיטשל[9]. באוגוסט 2010 הוא מונה לראש צוות המשא ומתן הישראלי שהכין וניהל את השיחות הישירות אל מול הצות הפלסטיני בראשות סאיב עריקאת[10]. שיחות אלו הובילו לחידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים בשנת 2010 שהסתיים ללא תוצאות לאחר שישראל סירבה להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. במאי 2011 מונה מלכו עם דוד מידן, הממונה על המגעים לשחרור גלעד שליט, לעמוד בראש משלחת ישראלית לשיחות עם ראשי הממשל בקהיר לבחינת מתווה לחידוש המשא ומתן עם חמאס[11]. הוא גם ייצג את ישראל גם במגעים לשחררו של הישראלי אילן גרפל, שנעצר בקהיר.

בינואר 2012 שימש מלכו עם יועז הנדל כנציגו של נתניהו בסבב שיחות נוסף עם נציגי הרשות הפלסטינית בעמאן. מלכו פועל כשליחו של ראש הממשלה בהתנדבות. בהסכם המינוי שלו, שנחתם בפברואר 2010, הוגדרו תחומי האחריות כ"סיוע לראש הממשלה במגעים המדיניים עם ממשלת ארצות הברית, ממשלות אחרות והרשות הפלסטינית, בנושאים הנוגעים ליחסי ישראל והרשות ובנושאים מדיניים נוספים, כפי שייראה לראש הממשלה"[7]. במאי 2013 השתתף מלכו עם שרת המשפטים, ציפי לבני, במפגשים חשאיים בירדן עם מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, בניסיון לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים[12].

באוגוסט 2017 עתר עו"ד שחר בן מאיר לבג"ץ נגד המשך העסקת מלכו כיועץ לראש הממשלה, על רקע פרשת הצוללות שבה חשוד שותפו למשרד, דוד שמרון. באוקטובר 2017 הודיע מלכו לנתניהו שהוא מבקש לסיים את תפקידו כשליח ויועץ מיוחד[13], ונקבע שיפרוש בפברואר 2018. בעקבות זאת בוטלה העתירה בנובמבר 2017. במקביל הורו שופטי בג"ץ לפרקליטות המדינה לשקול להקדים את מועד הפרישה לנוכח ההתפתחויות בפרשה.

בנובמבר 2017 נעצר ונחקר באזהרה מספר פעמים בידי משטרת ישראל כחשוד במעורבות בפרשת הצוללות, לצד שותפו, עו"ד דוד שמרון. בנובמבר 2018 הודיעה המשטרה כי לאחר שנסתיימה החקירה עמדתה היא שלא נתגבשה תשתית ראייתית נגד מולכו[14].

פעילות ציבורית

מלכו הוא יו"ר מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל, חבר מועצת המנהלים של המכון למדיניות העם היהודי וקונסול כבוד של אוסטריה.

חיים אישיים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ הוסמכו 150 עו"ד חדשים, מעריב, 2 בנובמבר 1970
 2. ^ ברוך מאירי, השקיעו כסף - ולא קיבלו דירות, מעריב, 5 ביוני 1985
  שמואל דקלו, ‏מעילה בסניף צ'יינג' פוינט בירושלים גרמה להיקלעותו של הבעלים אלון מוסאיוף לחובות, באתר גלובס, 24 באוקטובר 1999
 3. ^ ענת רואה, פירוק חפציבה הפך למפעל החיים הרווחי של עו"ד יצחק מולכו, באתר כלכליסט, 6 באוגוסט 2013
 4. ^ אתר smplaw
 5. ^ ע"א 2811/93 Robert E. Eisenman נ' אלישע קימרון
 6. ^ Barry Rubin,Judith Colp Rubin, Yasir Arafat: A Political Biography, page 175
 7. ^ 7.0 7.1 ברק רבידידיו של שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מלכו, כבולות, באתר הארץ, 24 באפריל 2010.
 8. ^ זאב סגל, צללים מרחפים על שלטון החוק - עם פרשת בר-און ובעקבותיה: על העמדת אישי - ציבור לדין פלילי, משפט וממשל ד, 2 (תשנח) 587-665, עמ' 597, 604, 605
 9. ^ ברק רבידיצחק מלכו ומייק הרצוג נפגשים בארה"ב עם ג'ורג' מיטשל, באתר הארץ, 2 בספטמבר 2009
 10. ^ ראש נתניהו ואבו מאזן ייפגשו פעם בשבועיים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 27 באוגוסט 2010
 11. ^ נתניהו מכנס את שרי השביעייה לדיון בעסקת גלעד שליט, באתר גלובס, 15 במאי 2011
 12. ^ ברק רבידלבני ומולכו נפגשו בחשאי עם שר החוץ קרי בירדן, באתר הארץ, 27 במאי 2013.
 13. ^ ליס, יהונתן; חובל, רויטל (25 באוקטובר 2017). "שליחו של ראש הממשלה למגעים מדיניים, יצחק מולכו, פורש מתפקידו". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-26 באוקטובר 2017.
 14. ^ אלי סניור ואיתי שיקמן, פרשת הצוללות: תשתית ראייתית נגד שישה מעורבים - בהם שמרון ו"צ'ייני" מרום, באתר ynet, ‏8 בנובמבר 2018
אברהם רקנאטי

אברהם שמואל רקנאטי (כ"א בשבט תרמ"ח, 1888 – ט"ז באדר תש"ם, 3 במרץ 1980) היה ממנהיגי יהדות סלוניקי ואיש ציבור בישראל. נשיא תנועת המזרחי ויו"ר התנועה הרוויזיוניסטית ביוון וחבר הכנסת הראשונה.

ארווין שמרון

ארווין שאול שִׁמְרוֹן (שיוביץ) (14 בינואר 1919 - 31 במאי 1978) היה עורך דין ישראלי ופרקליט המדינה השני.

חפציבה דיור ואחזקות

חפציבה דיור ואחזקות בע"מ הייתה חברת נדל"ן ובנייה שעמדה בראש קבוצה של חברות בנייה, מהגדולות בישראל, עד לקריסתה באוגוסט 2007.

יצחק רפאל מלכו

יצחק רפאל מלכו (כ"ג באב תרנ"ד, 25 באוגוסט 1894 סלוניקי – 20 במרץ 1976, ירושלים) היה עיתונאי, היסטוריון, מתרגם, פעיל ציוני, איש עסקים ואיש ציבור ישראלי יליד סלוניקי. פעיל בקהילות הספרדים בירושלים ובישראל ובו בזמן אחד ממבקריהם החריפים. פרט לפעילותו הציונית והציבורית (שכללה לקראת 1948 בין השאר גם את הצבתו כסוגר רשימת מפלגת עליה חדשה של יוצאי גרמניה), תרם לחקר תולדות יהודי סלוניקי ולחקר ההיסטוריה והתרבות של יהדות ספרד בעברית, לדינו ובשפות אחרות.

יצחק שמי

יצחק שָמי (4 באוגוסט 1888, חברון – מרץ 1949, חיפה) היה סופר עברי, מראשוני הסופרים העבריים החדשים שפעלו בארץ ישראל בימי טרום-המדינה. יצירתו, הייחודית לתקופתה, עסקה בדמויות והתרחשויות המושרשים בהווי יהדות המזרח ובני ערב. שמי פרסם מספר סיפורים קצרים ואת הנובלה "נקמת האבות", וכן כתב מספר שירים ומאמרים. מבקר הספרות גרשון שקד, תיאר את הנובלה פרי עטו של שמי "כאחת מהיצירות החשובות ביותר בספרות העברית".

ספונות

ספונות: ספר שנה לחקר קהילות ישראל במזרח (או בשמו המקוצר ספונות), הוא כתב עת מדעי, שיצא לאור בשתי סדרות, ביוזמתו של מאיר בניהו, ומטעם מכון בן צבי והאוניברסיטה העברית. עד כה יצאו לאור 26 ספרים ב-25 כרכים. הספר הראשון יצא לאור בשנת תשי"ז (1956) והאחרון בשנת תשע"ז (2017).

פרשת הצוללות

פרשת הצוללות (גם פרשת כלי השיט או פרשת הצוללות וכלי השיט), המכונה גם תיק 3000, היא חקירה פלילית שנוהלה על ידי יחידת להב 433 של משטרת ישראל מאז פברואר 2017 ובמסגרתה נחקר חשד להטיית מכרזים הקשורים לרכש צוללות מסדרת דולפין AIP וספינות סער 6 מחברת "טיסנקרופ" הגרמנית, בשנים 2009–2017. בסיום החקירה פרסמה המשטרה את עמדתה שהתגבשו ראיות כדי להעמיד לדין מספר נחקרים באשמת שוחד, מרמה, הלבנת הון ואישומים נוספים.

רבקה ש"ץ אופנהיימר

רבקה ש"ץ אופנהיימר (בלועזית: Rivka Schatz Uffenheimer; ט"ו באייר תרפ"ז, 17 במאי 1927, בפולין – י"ט באדר א' תשנ"ב, 22 בפברואר 1992, בירושלים) הייתה חוקרת קבלה, חסידות, משיחיות ושבתאות, מחברת הספר "החסידות כמיסטיקה" ומהדירת הספר "מגיד דבריו ליעקב", לרבי דב בער ממזריטש ("המגיד ממזריטש").

רפאל מלכו

רפאל (רפי) מלכו (לעיתים נכתב מולכו) (1921, ירושלים – נובמבר 2014, שם) היה בנקאי, מנהל ודירקטור ישראלי, ממעצבי המדיניות המוניטרית של ישראל בעשורים הראשונים לקיומה. כיהן כמשנה למנכ"ל בנק דיסקונט, כמנכ"ל בנק ברקליס-דיסקונט, מראשי קבוצת IDB עד אמצע שנות ה-90, ממייסדי הקרן לירושלים.

שמואל פרימו

רבי יהודה שמואל פרימו (לעיתים: יאודה; בראשי תיבות: רש"ף או מהרש"ף; ה'שצ"ד, 1634 - ט"ז בניסן ה'תס"ח, 6 באפריל 1708) היה רב ומקובל טורקי ממוצא מצרי. התפרסם כסופרו של שבתאי צבי ואפשר שדבק בו גם לאחר התאסלמותו. נראה שבהמשך חזר בו מאמונותיו השבתאיות. בסוף ימיו נמנה עם חשובי רבני אדריאנופול ודבריו מצוטטים רבות בכתבי גדולי דורו והדורות הבאים.

עץ משפחת נתניהו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צבי מיליקובסקי
 
שרה מיליקובסקי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נתן מיליקובסקי
(רב, מחנך ופעיל ציוני)
 
שרה מיליקובסקי
(לבית לוריא)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שרה טייטל
(לבית מיליקובסקי)
 
דוד טייטל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילה
 
בנציון נתניהו
(פרופסור להיסטוריה ופעיל ציוני)
 
אלישע נתניהו
(פרופסור למתמטיקה)
 
שושנה נתניהו
(לבית שנברג,
שופטת בבית המשפט העליון)
 
מתתיהו מיליקובסקי
 
עזרא מיליקובסקי
 
רחל שמרון
(לבית טייטל)
 
עו"ד ארווין שמרון
(פרקליט המדינה השני)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דפנה נתניהו
 
עִדו נתניהו
(רופא וסופר)
 
 
יונתן נתניהו
(מפקד סיירת מטכ"ל)
 
נתן נתניהו
(פרופסור למדעי המחשב)
 
סיניה נתניהו
(לבית הללי, כלכלנית)
 
נתן מיליקובסקי
(איש עסקים)
 
ד"ר גיל מיליקובסקי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שרה נתניהו
(לבית בן ארצי,
פסיכולוגית חינוכית)
[החל מ-1991]
 
בנימין נתניהו
(ראש ממשלת ישראל)
 
מיקי הרן
(כימאית)
[1979-1972]
 
 
פלור קייטס
(אשת עסקים)
[1989-1981]
 
 
 
 
 
 
אודרי שמרון
(מנכ"לית ההסתדרות הציונית הדסה)
 
עו"ד דוד שמרון
 
שלומית מולכו
(לבית שמרון)
 
עו"ד יצחק מולכו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יאיר נתניהו
 
אבנר נתניהו
 
נעה רוט
(לבית נתניהו)
 
דניאל רוט
 

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.